Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

(Nie)poradnik życiowy

W nowo wydanej książce Marta Niedźwiecka - psycholożka i podcasterka - nie odpowiada na tyleż fundamentalne, co mało precyzyjne pytanie: "jak żyć?". Próbuje za to zrealizować zawartą w podtytule obietnicę wyjaśnienia, jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu. Publikacji daleko do obfitujących w złote rady podręczników rozwoju osobistego. To raczej elementarz, z którego dowiemy się o swoim, by posłużyć się określeniem autorki, "myślo-czuciu" tyle, ile jest konieczne, aby zrozumieć lub przynajmniej spojrzeć na siebie łaskawszym okiem.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Odcinki z serii zatytułowanej O zmierzchu poświęcone ludzkiej psychice i fizyczności należą do jednych z najchętniej słuchanych polskich podcastów minionego roku. Powstają między innymi dzięki zbudowanej wokół projektu społeczności, wspierającej go także finansowo za pośrednictwem platformy Patronite. Niedźwiecka nagrywa już piąty sezon audycji, w których przedstawia własne refleksje oraz podejmuje rozmowy z gośćmi na rozmaite tematy. Ich wspólnym celem jest inspirowanie do zachowania równowagi pomiędzy dbałością o własne potrzeby a oczekiwaniami osób pozostających w relacjach z nami.  Im więcej aktorów pojawia się na scenie naszego życia, tym trudniej taki balans utrzymać. Trzeba zatrzymać się i pomyśleć, a to najlepiej zrobić właśnie o zmierzchu, w towarzystwie specjalistki w tej dziedzinie.

Wydawnictwo W.A.B. zdecydowało się opublikować pierwszy sezon podcastów Niedźwieckiej w formie książkowej. Pomysł może wydawać się kontrowersyjny - po co mnożyć byty, przelewać na papier treści, które od lat są dostępne w sieci? We wstępie autorka przekonuje, że wynika to bezpośrednio z życzenia samych słuchaczy:

"Okazuje się, że wszystko to, co mówię w moim podcaście O zmierzchu, jest notowane, przerabiane na fiszki, mapy myśli i że zgłaszacie narastające pragnienie dotknięcia i przeczytania Zmierzchów w druku. Dlatego: oto one! Nie wszyscy mogą wysłuchać podcastu, nie wszyscy dobrze przyswajają wiedzę w ten sposób. Dla wielu osób czytanie jest przyjemniejsze. Nie mówiąc o tym, że przeczytanie już zaledwie stu stron skutkuje powstaniem nowych połączeń neuronalnych - dzięki tej książce liczba mostków między waszymi neuronami będzie znacznie większa".

Struktura publikacji skłania do tworzenia notatek. Podzielona została na cztery rozdziały. Trzy poświęcone są kolejno: emocjom, relacjom i seksualności, natomiast ostatni zatytułowano Lifehacks. Opisane w nim triki mają pomóc czytelnikowi wydostać się z najczęściej zastawianych przez umysł pułapek - mechanizmów, które komplikują nasze procesy myślowe. Gdyby próbować spojrzeć na działalność Niedźwieckiej jako misję, pierwszy tom z serii O zmierzchu należałoby określić jako pracę u podstaw, ponieważ zawiera on elementarną wiedzę psychologiczną i brzmiące znajomo przykłady z codziennej praktyki.

Wszystkie rozdziały obfitują w żarty oraz anegdoty, ale zawierają też definicje czy klasyfikacje zaczerpnięte z opracowań naukowych, które Niedźwiecka przekłada na przystępny dla laika styl. Ambicją psycholożki jest edukowanie społeczeństwa, nic więc dziwnego, że sięga po taką formę. Jest przy tym bardzo bezpośrednia. Ta bezpośredniość zjednuje jej przychylność słuchaczy, dlatego nie mogło jej zabraknąć w książce. Język mówiony wymagał oczywiście literackiego opracowania, ale zachował swoją lekkość i potoczystość.

Marta Niedźwiecka poza swoją działalnością internetową, w gabinecie prowadzi psychoterapię indywidualną oraz dla par, przygotowuje warsztaty rozwojowe i pisuje teksty dotyczące seksualności dla różnych magazynów. Spotkanie z autorką poprowadzi Joanna Zapała - specjalistka w dziedzinie psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i prezeska Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu. 

Mirella Kryś

  • spotkanie z Martą Niedźwiecką wokół książki O zmierzchu. Jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu
  • prowadzenie: Joanna Zapała
  • 18.01, g. 18
  • Concordia Design
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024