Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Awans emocjonalny

W PRL-u klasy miały zniknąć, a wszyscy mieli być równi. Ta wyśniona utopia oczywiście nie znalazła pokrycia w rzeczywistości, jednak po II wojnie światowej społeczeństwo polskie brało udział w szeregu przekształceń. Katalizatorem dla wielu z nich okazała się potrzeba awansu społecznego. Magda Szcześniak przypatruje się rozmaitym tekstom kultury z okresu Polski Ludowej, które stanowią świadectwo tej (re?)ewolucji społecznej. Autorka książki Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce we wtorek odwiedzi CK Zamek.

. - grafika artykułu
Magda Szcześniak, fot. materiały prasowe

Po wojnie zmieniła się nie tylko władza, ale też granice państwa, czy struktura demograficzna społeczeństwa. Miliony Polaków nie przeżyło wojny, burzliwym wydarzeniom historycznym towarzyszyły emigracje i przesiedlenia na olbrzymią skalę. Tym, którym udało się odnaleźć swoje miejsce w nowej, socjalistycznej rzeczywistości, często marzył się awans społeczny. Awans nadawany odgórnie (w przeciwieństwie do oddolnych karier potransformacyjnych, ale też tych międzywojennych), związany z nowymi normami partycypacji w życiu politycznym państwa. Awans upragniony, świadczy jednoznacznie o przydatności jednostki w nowym systemie. Tym ambicjom towarzyszyły silne emocje i istotne zmiany tożsamości kulturowej. Pojawiła się nieznana wcześniej duma z pochodzenia chłopskiego lub robotniczego i wdzięczność wobec władzy za dane szanse oraz wyrugowanie podziałów klasowych. Magda Szcześniak przygląda się literaturze, archiwalnej publicystyce, a przede wszystkim filmografii świadczącym o charakterystycznym "rozemocjonowaniu" związanym z pięciem się w górę drabiny społecznej w Polsce Ludowej. Są to dzieła tworzone oddolnie, przez twórców niesterowanych przez władzę, jednak podzielających (przynajmniej do pewnego stopnia) jej zapatrywania w kwestii pryncypiów społecznych. Praca Szcześniak pozwala spojrzeć na PRL z nieco innej perspektywy, porzucić utarte schematy myślowe, a także poczuć emocje - zarówno pozytywne, jak i negatywne - które targały ludźmi pragnącymi dopasować się do socjalistycznych standardów świata.

Spotkanie z badaczką to wydarzenie inicjujące cykl W drodze do Festiwalu Fabuły, zapowiadający tegoroczną edycję Festiwalu Fabuły, która odbędzie się w połowie maja. Publikacja Szcześniak w pełni wpisuje się w naukowe i literackie trendy ostatnich lat, które definiują zwrot ku historii ludowej i robotniczej oraz próbom wydostawania się poza ramy społeczne narzucane przez pochodzenie. Spotkanie z autorką poprowadzi Joanna B. Bednarek, która wraz z Przemysławem Czaplińskim od lat eksploruje zagadnienie przekraczania tożsamości dziedziczonej.

Magda Szcześniak to kulturoznawczyni związana z Zakładem Filmu i Kultury Wizualnej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w odczytywaniu i analizie polskiej kultury (zwłaszcza wizualnej) XX wieku. Jej badania osadzone są w kontekście starć klasowych, teorii tożsamościowych oraz najistotniejszych XX-wiecznych przemian społecznych. W 2016 roku wydała książkę Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji, w roku 2017 ukazała się współtworzona przez nią dwutomowa Kultura wizualna w Polsce. Jest współzałożycielką czasopisma "Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej", publikowała też m.in. w "Tekstach Drugich", "Kontekstach" czy "Oxford Art Journal".

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Magdą Szcześniak autorką Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce z cyklu W drodze do Festiwalu Fabuły
  • prowadzenie: Joanna B. Bednarek
  • 30.01, g. 18
  • CK Zamek
  • bilety: 7 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024