Kultura w Poznaniu

Sztuka

Nauka samokontroli

Jeśli zauważysz, że ktoś w twoim otoczeniu krztusi się, jak zareagujesz? Pomożesz tej osobie czy znieruchomiejesz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale zapewne zakładasz, że twoje ciało zareaguje "odpowiednio", jakby miało rozpocząć niezależny od twojej woli, odruchowy proces. Wychodząc od pytania "Are you choking?", które według instruktaży ratunkowych jest podstawowym pytaniem, jakie należy zadać krztuszącemu się, Agnieszka Grodziska tworzy serię obiektów artystycznych, rozwijających problem dekodowania procesów adaptacyjnych. W ten sposób powstała wystawa, którą można oglądać w Rodriguez Gallery.

Wszystkie twarze Daniela Lismore'a

Prezentacja brytyjskiego artysty przypomina osobliwą wersję Muzeum Figur Woskowych. Zamiast - jak w Londynie czy Amsterdamie - podziwiać znane osobistości, Daniel Lismore serwuje nam prawdziwych rozmiarów figury samego siebie. Specjalnie nie użyłem słowa "realistyczne", gdyż nic na tej wystawie realistyczne nie jest. Daniel Lismore przekonuje, że jest dziełem sztuki. Czy i my także nim jesteśmy?

Nasz przyjaciel w Marakeszu

Gdy pił, to sięgał po wino. A gdy mówił, że dziś nie pije, to wybierał piwo marki Miller. Charyzmatyczny artysta i wielki elegant, bohater wielu barwnych anegdot. 1 grudnia w Dragon Social Club wspominamy niebanalną postać Janusza Borowskiego.

Mieszanka wybuchowa

Po przekroczeniu progu pierwszej sali ekspozycyjnej, gdzie rozpoczyna się prezentacja prac z kolekcji polsko-amerykańskiego artysty Tadeusza Mysłowskiego oraz jego żony i marszandki Ireny Hochman, możemy odnieść wrażenie, że to, co najciekawsze, ukryte jest przed naszym spojrzeniem, a wszystko, co znajduje się wokół, jest zaledwie zapowiedzią i pewnego rodzaju zachętą do wkroczenia do ich świata.

Osobista opowieść o północy

Anita Horowska zaprasza nas na zdjęcia ze swoich podróży. Ale nie spodziewajmy się fotografii rodem z pocztówek. To intymna opowieść o relacji między Północą a fotografką.

Ci, co tworzą jutro

W Galerii Sztuki Rozruch trwa wystawa poświęcona tegorocznym laureatom Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania. Kim są wyróżnieni artyści - młodzi poznańscy twórcy? Czym w najbliższym czasie nas zaskoczą? 

Nie tylko artysta

- Prawdziwy artysta nigdy nie odpowiada na pytanie, czym jest sztuka. Pozwolę sobie przypomnieć słowa mojego mentora, Pieta Mondriana: "Zostawmy sztukę w spokoju. Twórzmy nowe piękno" - mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Mysłowski. Jeśli ktoś drążyłby jednak dalej i próbował wymóc na tym artyście i kolekcjonerze konkretną odpowiedź na pytanie, czym sztuka jest, być może otrzyma ją dzięki wystawie M jak mistrzowie, która 22 listopada zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Choroba to życie. Życie to choroba

Arsenał dawno nie przeżywał takiego oblężenia - w piątkowy wieczór w budynku galerii (a nawet przed nim!) zgromadziły się prawdziwe tłumy. Frekwencja na wernisażu wystawy "Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK" dopisała. Jak było z samą ekspozycją?

Wolałbym nie musieć dokumentować tej historii

- Ta historia nie dotyczy tylko tej jednej rodziny. Podobne problemy mieszkaniowe mają rodziny w całej Polsce - mówi Paweł Jaskółka*, autor fotoreportażu "Eksmisja", dokumentującego nielegalną eksmisję na jednym z poznańskich osiedli, za który zdobył nagrodę główną konkursu Wielkopolska Press Photo 2019.

Choroba jako wyzwanie społeczne

O chorobie jako narastającym problemie społecznym, codziennych rozmowach w szpitalnych korytarzach i wykluczaniu jednostek przez uprzywilejowaną część społeczeństwa - o tym wszystkim opowiada projekt inaugurowany w piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

O dziewczynkach, które idą tam, gdzie chcą

Chociaż są to fotografie zrobione podczas licznych podróży, to niewiele mają wspólnego ze zdjęciami prezentowanymi w magazynie "National Geographic". Dla Weroniki Krawczuk wyjazdy były tylko przyczynkiem do sportretowania napotkanych kobiet i stworzenia z ich historii spójnej opowieści o silnych dziewczynach.

Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym" - mówi Daniel Lismore. Na czym ta nietypowość polega, będziemy mogli się przekonać podczas 16. urodzin Starego Browaru. Wernisaż wystawy brytyjskiego projektanta już 5 listopada.

Kocham rzeźbić!

- W prasie różnie oceniano moją pracę - jednym się podobała, inni zupełnie nie mogli zrozumieć jej sensu. A to przecież symbol wrześniowych walk nad Bzurą, bitwy, która nie była zwycięska, ale świadczyła o uporze i bohaterstwie Armii "Poznań" - opowiada Anna Rodzińska-Iwiańska*, jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, autorka pomnika Armii "Poznań".

W świetle koloru Józefiny i Józefa

Jeden z bezsprzecznie najważniejszych żyjących, a urodzonych w Poznaniu artystów, 14 października został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez poznański Uniwersytet Artystyczny. Przy tej okazji w galerii Duża Scena UAP otworzona została wystawa prac artysty oraz jego 9-letniej córki Józefiny Sygnały w świetle koloru...

Niedopowiedzenia dnia codziennego

O mocy kompozycji, znaczeniu chaosu i magii wypowiedzianych myśli i niedopowiedzianych słów - Galeria FWD: w sobotę 13 października zainaugurowała jesienny sezon wystawienniczy prezentacją instalacji Piotra Bosackiego.

Dzieło jako proces

W poznańskiej Galerii Piekary rozpoczęła się monograficzna wystawa jednej z najbardziej niedocenianych polskich artystek - Wandy Gołkowskiej. Retrospektywna prezentacja dzieł pozwala na nowo odkryć zapomnianą twórczość i przypomina o jej barwnej, artystycznej osobowości.

Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

Inne kostiumy

Jednym z wydarzeń obchodów 55-lecia Teatru Ósmego Dnia jest wystawa "Kostium i obraz, czyli 55 zdarzeń". To ekspozycja prezentująca twórczość Izabeli Rudzkiej, która od lat 90.  współpracuje z teatrem i wykonuje dla aktorów kostiumy, posługując się nietypowymi rozwiązaniami krawieckimi.

Królik w śnieżycy

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu świętuje 100-lecie, a ja zapytałem siedmiu absolwentów uczelni, którzy studiowali na niej malarstwo, co przyniosła im edukacja artystyczna i dlaczego wybrali właśnie taki kierunek.

Historia przestrzeni

Czy można próbować analizować dzieło sztuki bez kontekstu, nie znając realiów jego stworzenia, uwarunkowań historycznych, nie wiedząc do czego będzie się odnosić? Założenia urodzinowej prezentacji Obiekt - przestrzeń  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wydają się proste. Wszak wystarczy zajrzeć w przepastne uczelniane archiwa i pochwalić się najlepszymi dziełami powstałymi w murach poznańskiej Akademii.

1 18 Strona 19 20 21 22