Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym" - mówi Daniel Lismore. Na czym ta nietypowość polega, będziemy mogli się przekonać podczas 16. urodzin Starego Browaru. Wernisaż wystawy brytyjskiego projektanta już 5 listopada.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Tradycją stały się huczne obchody urodzin położonego przy deptaku centrum handlu, kultury i sztuki. Z punktem kulminacyjnym, czyli dużą wystawą twórcy, którego działalność wykracza poza kręgi galeryjno-artystyczne. W zeszłym roku była to prezentacja Davida LaChapelle, jednego z najważniejszych artystów ze styku świata fotografii i mody, twórcy portretów takich gwiazd jak Naomi Campbell, Elton John, Pamela Anderson, Christina Aguilera oraz kampanii promocyjnych dla najważniejszych światowych korporacji. Wcześniej, w galerii Starego Browaru mieliśmy okazję zobaczyć projekt multimedialny "Björk Digital" islandzkiej gwiazdy piosenki. Ich wspólnym mianownikiem był wymiar popkulturowy; tak Björk jak i LaChapelle są mainstreamowymi gwiazdami popkultury.

W ten nurt wpisuje się również zaproszony w tym roku artysta. Daniel Lismore to ikona londyńskiej i światowej mody, projektant który wprowadza w życie hasło "życia jako dzieła sztuki". Jego twórczość była pokazywana w galeriach Tate Modern, Tate Britain i na biennale sztuki w Wenecji. Na poznańskiej wystawie będziemy mogli stanąć oko w oko z twórczością współpracującego z Vivienne Westwood oraz takimi markami jak H&M, Mastercard czy Bulgari projektanta. We wnętrzach galerii Starego Browaru ujrzymy rzeźby, będące sobowtórami artysty, ubrane w kostiumy jego autorstwa. Kostiumy, gdyż twórczość Lismore"a daleko wykracza poza to, co znamy z ulic, a nawet wybiegów mody.

Czego możemy się spodziewać? W zasadzie... wszystkiego. Stroje w których artysta przemierza ulice Londynu właściwie niczym nie różnią się od tworzonych przez niego rzeźb. Feria kolorów, kontrastów, różnych rodzajów tkanin i biżuterii. Również w warstwie znaczeniowej, odnajdziemy odniesienia do popkultury, historii sztuki i mody, architektury. Dla Lismore"a nie ma rzeczy niemożliwych, moda i sztuką są formami otwartymi, a nie zamkniętymi. "Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem" - mówi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy w Starym Browarze.

Ekspozycję otworzy 5 listopada sam artysta, stając obok swoich rzeźbiarskich autoportretów stanie się żywym dziełem sztuki. Tak jak całe jego życie. Mnogość kreacji samego siebie stworzonych przez brytyjczyka zadaje pytanie - kim tak naprawdę jesteśmy? Czy codziennie możemy być kimś innym? Daniel Lismore odpowiada na te pytania twierdząco. A my?

Adam Jastrzębowski

  • wystawa Daniel Lismore. Jestem dziełem sztuki
  • 5.11-29.02.2020, w g. 12-20
  • Stary Browar, Galeria na Dziedzińcu
  • bilety: 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019