Kultura w Poznaniu

Sztuka

Wybieram abstrakcję

- W swoich pracach zawieram refleksy podróży i piękna natury. Skąd nagle wzięła się we mnie taka przestrzeń, że zacząłem tworzyć? - zastanawia się Szymon Piotrowski*, którego wystawa Podróż/Czas zostanie otwarta w sobotę w Galerii Jak. - Nie starałem się niczego pana Szymona nauczyć ani nic nie sugerowałem. To były bardzo partnerskie spotkania - mówi prof. Wojciech Gorączniak** z UAP, który jako pierwszy konsultował prace artysty.

Czytaj artykuł
Nikt nas nie zatrzyma

- Zaczęliśmy być zauważalni. Staliśmy się też dla miasta prawdziwym partnerem. I chcemy dalej wspólnie budować ten kapitał, jakim jest kultura i sztuka - mówi prof. Wojciech Hora*, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Parę słów na marginesie

Wystawa plakatów Borisa Bućana w Arsenale jest jedną z pierwszych indywidualnych wystaw tego chorwackiego artysty w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami na ekspozycji znaleźć się miało kilkanaście realizacji jego autorstwa. Z przyczyn niezależnych od Galerii nie wszystkie udało się jednak pokazać. Nie zmienia to jednak faktu, że dla tych kilku zaprezentowanych warto na tę wystawę pójść.

Czytaj artykuł
Zapytaj Daniela Lismore'a

Wystawa brytyjskiego twórcy Daniela Lismore'a Jestem dziełem sztuki dobiega końca. Ekspozycję można odwiedzić do 29 lutego. Wszyscy, którzy chcieliby porozmawiać z jej twórcą, zapytać o inspiracje, sztukę i modę mogą spotkać się z nim 19 lutego w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru podczas oprowadzania autorskiego.

Czytaj artykuł
Nomadyzm, czyli sprawa wciąż aktualna

Współpraca między polskimi a niemieckimi artystami, którzy spotykają się na sympozjach organizowanych dzięki pomocy i środkom finansowym Kunstbauwerk e.V. w Vierraden, a konkretnie w tamtejszej dawnej Fabryce Tytoniu, od lat stanowi ciekawy przykład wymiany myśli i idei. Efektem rozmów i wspólnej pracy są projekty eksponowane później w przestrzeniach fabryki. Jedną z tych wystaw przeniesiono do galerii Curators'LAB. Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Brzoska i Patrick Huber.

Czytaj artykuł
Wszystko może być oryginalne

- Przez całe swoje życie próbuję tworzyć rzeczy nowe i dobre. Czy są przy tym ważne? Wy mi powiecie - mówił w jednym z wywiadów Boris Bućan. Od 14 lutego dzięki wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał każdy będzie mógł to ocenić i przekonać się, co wyróżnia tego uznanego na całym  świecie chorwackiego artystę i na ile jego myślenie o sztuce cechuje się nowatorskim podejściem.

Czytaj artykuł
Nieludzkie istoty w hermetycznym świecie człowieka

Tatiana Czekalska i Leszek Golec wystawą Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości zakończyli styczniowe plany Galerii Miejskiej Arsenał. Wystawa potrwa aż do połowy marca, mamy zatem sporo czasu, by zapoznać się z kuratorskim przedsięwzięciem Bogny Błażewicz. Pozostaje pytanie - czy warto? 

Czytaj artykuł
Artysta przyjmuje postawę...

- ...outsidera, chociaż sztuka traktowana była kiedyś jako coś bardzo poważnego. Władza bała się artystów, a jednocześnie jej imponowali, tym bardziej, im mniej ich rozumiała - wspomina PRL prof. Jarosław Kozłowski*, który w listopadzie ubiegłego roku otworzył w Poznaniu Archiwum Idei.

Czytaj artykuł
Chodź powąchać ze mną werniks

Nieznany impresjonizm reprezentuje analityczne, edukacyjne i popularnonaukowe podejście do sztuki. To przy tym ekspozycja grafik, a nie tak bardzo pożądanego przez publiczność malarstwa impresjonistycznego. A jednak organizatorzy doskonale wiedzą, że przygotowali wystawienniczy hit skierowany do najszerszego odbiorcy sztuki, jakowy li tylko istnieje. Że to się po prostu musi sprzedać i będzie się sprzedawać na pniu.

Czytaj artykuł
Niemalarskie impresje

"Krótko przed rokiem 1870 trzech młodych ludzi, Monet, Renoir, Pissarro, zwykło siadywać nad brzegiem Sekwany i malować krajobraz. Byli realistami, a głównym ich zainteresowaniem stało się wierne odtwarzanie refleksów światła na wodzie, refleksów, które zdawały się być nieustannym ruchem wypełniającym wodę nowym życiem" - pisał o impresjonistach włoski historyk i krytyk sztuki Lionello Venturi.

Czytaj artykuł
Studium cierpienia. W ciszy słychać więcej

O tym, czy cierpienie może być piękne i w jaki sposób abstrakcja miesza się z codziennością. O społecznych problemach, etycznych wyzwaniach i hiperrealistycznych kompozycjach opowiada malarsko Ewa Harabasz na wystawie Czerwień i fiolet w Galerii Miejskiej Arsenał. Wernisaż w sobotę, 4 stycznia.

Czytaj artykuł
Fotograficzna kronika Bretanii

Jednym z wydarzeń towarzyszących XXVI Dniom Bretanii jest wystawa francuskiego fotografa, Guya Le Querreca.

Czytaj artykuł
Co może nam dać sztuka?

- Sztuka nie może pomóc całemu światu. Ale nawet niewielkie działania artystyczne mogą sprawić, że przynajmniej dziesięć, dwadzieścia osób poczuje się lepiej. Może to trochę zbyt idealistyczne, ale naprawdę wierzę w sztukę partycypacyjną - mówi Natasha Chichasova*, która do Poznania przyjechała na rezydencję do Centrum Kultury Zamek w ramach programu Exter.

Czytaj artykuł
Góry jak prawdziwe

- Przed nami wyjątkowa okazja, by przenieść się do Zakopanego, nie ruszając się z małego, obrotowego krzesełka - mówi Marcel Skierski, kurator nowej wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim.

Czytaj artykuł
Nauka samokontroli

Jeśli zauważysz, że ktoś w twoim otoczeniu krztusi się, jak zareagujesz? Pomożesz tej osobie czy znieruchomiejesz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale zapewne zakładasz, że twoje ciało zareaguje "odpowiednio", jakby miało rozpocząć niezależny od twojej woli, odruchowy proces. Wychodząc od pytania "Are you choking?", które według instruktaży ratunkowych jest podstawowym pytaniem, jakie należy zadać krztuszącemu się, Agnieszka Grodziska tworzy serię obiektów artystycznych, rozwijających problem dekodowania procesów adaptacyjnych. W ten sposób powstała wystawa, którą można oglądać w Rodriguez Gallery.

Czytaj artykuł
Wszystkie twarze Daniela Lismore'a

Prezentacja brytyjskiego artysty przypomina osobliwą wersję Muzeum Figur Woskowych. Zamiast - jak w Londynie czy Amsterdamie - podziwiać znane osobistości, Daniel Lismore serwuje nam prawdziwych rozmiarów figury samego siebie. Specjalnie nie użyłem słowa "realistyczne", gdyż nic na tej wystawie realistyczne nie jest. Daniel Lismore przekonuje, że jest dziełem sztuki. Czy i my także nim jesteśmy?

Czytaj artykuł
Nasz przyjaciel w Marakeszu

Gdy pił, to sięgał po wino. A gdy mówił, że dziś nie pije, to wybierał piwo marki Miller. Charyzmatyczny artysta i wielki elegant, bohater wielu barwnych anegdot. 1 grudnia w Dragon Social Club wspominamy niebanalną postać Janusza Borowskiego.

Czytaj artykuł
Mieszanka wybuchowa

Po przekroczeniu progu pierwszej sali ekspozycyjnej, gdzie rozpoczyna się prezentacja prac z kolekcji polsko-amerykańskiego artysty Tadeusza Mysłowskiego oraz jego żony i marszandki Ireny Hochman, możemy odnieść wrażenie, że to, co najciekawsze, ukryte jest przed naszym spojrzeniem, a wszystko, co znajduje się wokół, jest zaledwie zapowiedzią i pewnego rodzaju zachętą do wkroczenia do ich świata.

Czytaj artykuł
Osobista opowieść o północy

Anita Horowska zaprasza nas na zdjęcia ze swoich podróży. Ale nie spodziewajmy się fotografii rodem z pocztówek. To intymna opowieść o relacji między Północą a fotografką.

Czytaj artykuł
Ci, co tworzą jutro

W Galerii Sztuki Rozruch trwa wystawa poświęcona tegorocznym laureatom Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania. Kim są wyróżnieni artyści - młodzi poznańscy twórcy? Czym w najbliższym czasie nas zaskoczą? 

Czytaj artykuł
1 17 Strona 18 19 20 21