Kultura w Poznaniu

Historia

"Wszystko wskazuje jasno i logicznie na to, że ktoś tu inspirował, organizował, ustawiał, malował transparenty, podsycał nastroje (...). I dlatego należy w tej sprawie oddzielić podniecony tłum poczciwców i rozgorączkowanych naiwniaków od świadomego ośrodka dywersji i jej inspiratorów".

Czytaj artykuł

"Nie jest trudno być dobrym - wystarczy tylko chcieć" - powtarzał o. Marian Żelazek, werbista, więzień obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen i Dachau, misjonarz. Człowiek, który zarażał dobrem, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla i Honorowy Obywatel Miasta Poznania (2005), kapłan, uznawany w Indiach za świętego.

Czytaj artykuł

W badaniu początków polskiej państwowości są sprawy pewne, jednak znaków zapytania jest dużo więcej. Praktycznie każdy badacz tamtego czasu ma swoją hipotezę czy pogląd na wiele z kluczowych spraw. Części sporów nie da się rozstrzygnąć, chyba że pojawią się jakieś nowe odkrycia. Zebraliśmy, naszym zdaniem, ważniejsze i ciekawsze informacje o historii sprzed 1050 lat. To oczywiście tylko namiastka wiedzy o czasach, kiedy nasze państwo wkroczyło na karty historii Europy.

Czytaj artykuł

23 kwietnia 1532 r. szlachcic Chojeński z kilkunastoma "hultajami" najechał na katedrę i kanonie w Poznaniu - jak zapisano w aktach kapitulnych.

Czytaj artykuł

Najnowsza kolekcja CYRYL-a to 1050 zdjęć katedry, najważniejszego symbolu i świadka najstarszych dziejów Poznania, opublikowanych w 1050. rocznicę chrztu Polski. Współtwórcą kolekcji jest Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, które jest właścicielem wszystkich fotografii.

Czytaj artykuł

"Forma obchodów oficjalnych przypomina garmażerię z jedzeniem, na której widok mdłości biorą. [...] Jest rząd, jest sejm, jest armia, a wszystko niechciane, nielubiane, nie takie, nieprawdziwe, niewłasne".

Czytaj artykuł

Jadwiga Jagiellonka przyszła na świat w Poznaniu. Córka króla Zygmunta I Starego i jego pierwszej żony Barbary Zápolyi urodziła się 15 marca 1513 r. Wszystko odbyło się dość zwyczajnie, jedynie miejsce narodzin do bardzo zwyczajnych nie należało.

Czytaj artykuł

Krystyna Feldman urodziła się sto lat temu, 1 marca 1916 roku, we Lwowie. Życie spędziła w teatrze i na planie filmowym. A żyła intensywnie i nawet w "szewski poniedziałek", jak określała wolny dzień w teatrze, nie odpoczywała. Mówiła: "i tego dnia jest dużo do roboty. A to pisać trzeba, a to czytać, a to gdzieś pójść, a to to, a to tamto, a to owo".

Czytaj artykuł

Otwierana we wtorek w Muzeum Literackim wystawa, prezentująca mało znaną dotąd część działalności Henryka Sienkiewicza, zainauguruje obchody Roku Sienkiewiczowskiego w Polsce.

Czytaj artykuł

Zimowa sesja egzaminacyjna z całą pewnością nie była najważniejszym wydarzeniem, którym w lutym 1981 r. żyli poznańscy studenci. Uwagę większości z nich angażował konflikt toczony z władzami, które wciąż odmawiały rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Czytaj artykuł

Słynna aria rybaka Domana Czy ty mnie kochasz o dziewczyno z drugiego aktu opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego sławą przerosła jej twórcę i całe jego dzieło. Stało się tak za sprawą Jana Kiepury, który wykonywał ją w różnych zakątach świata, i wielu innych słynnych tenorów, którzy umieścili ją w swoim repertuarze.

Czytaj artykuł

"Dziś nie ma Go już między nami. Nie stanie do dyrygenckiego pulpitu, nie poprowadzi polskich śpiewaków na bezkrwawe zwycięstwo, nie zaimprowizuje po mistrzowsku na organach. Gdy w ów dzień 18 stycznia 1946 r. rozeszła się z Poznania smutna wieść o śmierci autora Roty - zadrgało polskie czujące serce".

Czytaj artykuł

"Szaty swoje własne chodzone jej płci niewieściej przynależące, pas srebrny, trzy krowy, także kapusty, co jej jest - kazała przedać..." - czytamy w testamencie Heleny Grądkowej z XVI w.

Czytaj artykuł

Specjalny wieczorny koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego pod dyrekcją Stefana Stuligrosza w ratuszu, wręczenie Honorowych Odznak Województwa Poznańskiego i Miasta Poznania w gmachu KW PZPR, wycieczka do Kórnika i... pokazowa wizyta w Zbiorczej Szkole Gminnej w Miłosławiu, wreszcie wielka gala na uniwersytecie.

Czytaj artykuł

Był powieściopisarzem, poetą, dramaturgiem, tłumaczem, eseistą, poliglotą, komentatorem Biblii. Właśnie w Poznaniu Roman Brandstaetter przeżył najlepsze lata. Tu, na Winogradach, napisał tetralogię Jezus z Nazarethu, osobiste credo. 3 stycznia przypada 110. rocznica urodzin autora.

Czytaj artykuł
1 24 Strona 25 26 27 28