Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Rok tylko dla mnie

Rozmowa z Kirą Pietrek*, pierwszą laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Filmy bliskie dzieciom

Do Oka Kalejdoskopu zaglądamy z Agnieszką Krajewską z Centrum Sztuki Dziecka, która opowiada, jakie filmy tworzą dzieci i jakie chętnie oglądają. Oko Kalejdoskopu, czyli przegląd filmów stworzonych przez dzieci, rozpocznie się 25 kwietnia.

Dramat francuski to nie tylko Molier

O wydawaniu w Polsce współczesnych sztuk francuskich i o nadchodzącym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim rozmawiamy z Joanną Jaskulską z wydawnictwa DramEdition.

Z rolą jak z zupą

Rozmowa z Anią Mierzwą i Łukaszem Chrzuszczem, odtwórcami głównych ról w spektaklu "Nina i Paul". Premiera - 23 kwietnia w Scenie Wspólnej

Uwolnić taniec!

O prezentowanym podczas festiwalu Atelier spektaklu "Śnienie" i planach tanecznej rewolucji opowiada Monika Błaszczak, choreografka i tancerka.

Otwieram drzwi do wyobraźni

Studio Teatralne "Próby" kończy w tym roku 20 lat. O działalności grupy opowiada Bogdan Żyłkowski, jej opiekun artystyczny.  

Nie mam w sobie doświadczenia Łomnicki/Lear

Po 24 latach od słynnego spektaklu z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej Teatr Nowy wraca do "Króla Leara". Reżyseruje Jędrzej Piaskowski*. Premiera - 9 kwietnia na Dużej Scenie. - Nasz "Lear" nie będzie spektaklem o spektaklu pod tym samym tytułem sprzed 24 lat ani spektaklem o Tadeuszu Łomnickim - mówi reżyser. 

Perła z kropki

Rozmowa z Radosławem Barkiem, architektem, prezesem stowarzyszenia Wędrowni Architekci.

To kultura ma wychodzić do ludzi

Z Jędrzejem Solarskim, zastępcą prezydenta Poznania, i Justyną Makowską, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, rozmawiamy o dofinansowywaniu dużych i małych przedsięwzięć kulturalnych, wsparciu inicjatyw spoza centrum miasta i o poznańskiej ofercie kulturalnej... we Wrocławiu.

Zdekonstruować i poprzestawiać

"Ojczyzna" na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej to najnowsza propozycja Teatru Polskiego dla młodego widza. O premierowym spektaklu opowiada jego reżyserka Justyna Sobczyk i dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna.

"Marcinek" - (nie)typowy nastolatek

O życiu Poznańskiego Festiwalu Teatrów "Marcinek" opowiada Alina Chojnacka, dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To tam właśnie od 16 lat teatry szkolne z całej Polski walczą o miano najlepszego.

Cały czas doskonalę język

O Zośce, zainteresowaniu muzyką ludową i graniu polskich standardów z amerykańskimi muzykami mówi Maciej Fortuna, trębacz jazzowy i kompozytor.

Irytuje mnie działanie na wyrywki

O rozświetlaniu smutnych zakątków, tańcach w muzeum i o innych sposobach na zapełnianie pustych ulic centrum miasta mówi Franciszek Sterczewski, aktywista miejski.

Niech żyje Król

Rozmowa z Michałem Siegoczyńskim*, reżyserem spektaklu "Elvis". Premiera 5 marca w Teatrze Nowym.

Współczesność to tsunami książkowego kiczu

- Każda zła książka w rękach dziecka i nastolatka wyrządza więcej szkody, niż zły człowiek - mówi prof. Grzegorz Leszczyński, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. 25 i 26 lutego w Poznaniu spotka się z czytelnikami - pod pretekstem swojej najnowszej książki "Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko".

Trzy czwarte życia w teatrze

O pracy w teatrze i rolach swojego życia opowiada Mariusz Puchalski. Aktor Teatru Nowego podczas wtorkowego spektaklu "Mister Barańczak" będzie świętował 40-lecie pracy artystycznej.

Nie jestem smutnym klaunem

Rozmowa z Tomaszem Rodakiem*, założycielem teatru Z Głową w Chmurach i pomysłodawcą stworzenia jego stałej sceny na poznańskim Łazarzu

1 42 Strona 43 44 45 46