Kultura Poznań.pl

Historia

ZAPISKI Z LAMUSA. Pod znakiem przebojów

"Nowy sezon" - to hasło rozpalające wyobraźnię wszystkich, którzy z chęcią korzystają z dobrodziejstw, jakie oferują swojej publiczności teatry, kina, sale koncertowe. Ostatnio pisaliśmy o atmosferze towarzyszącej zapowiedziom nowego programu Teatru Polskiego, dziś przyjrzymy się, czym nęcił kinomaniaków teatr świetlny Słońce.

Lekcja baskijskiego

Andoni Zubizarreta w bramce, Andoni Goikoetxea zwany "Rzeźnikiem" na obronie i Javier Clemente na trenerskiej ławce kontra Mirosław Okoński et consortes. Legendarny dwumecz: KKS Lech Poznań - Athletic Bilbao.

ZAPISKI Z LAMUSA. Powiew nowości

Nieznośne bywają utyskiwania na nadejście jesieni, która daje o sobie znać niekiedy wcześniej, nim jeszcze opadnie kartka z kalendarza informująca o ostatnim dniu lata. A raczymy zauważyć, że jesień przy całym powszechnym nacisku położonym na jej powiązania z przemijaniem, ma w sobie powiew nowości, ponownego otwarcia, np. sezonu teatralnego! Niekiedy powiew tej nowości wzmocniony jest jeszcze innymi nowinkami, jak to miało miejsce w przypadku Teatru Polskiego we wrześniu 1938 roku.

Latające listy

Była piękna, słoneczna niedziela 23 sierpnia 1964 roku. Za chwilę na wypełnionym kibicami stadionie Energetyka przy ul. Przybyszewskiego miał się rozpocząć mecz piłki nożnej między drużynami Grunwaldu i Warty. Zanim jednak zawodnicy wyszli na boisko, na murawie wylądował śmigłowiec SM-2.

ZAPISKI Z LAMUSA. Niezły cyrk

Dzisiejsze "Zapiski z lamusa" będą refleksyjne, dosadne, zabawne i życiowe, czyli jak niemalże zawsze. I z pewnością każdy odnajdzie w nich siebie. Z uprzejmości nie pytamy, która z ról wydaje się szczególnie bliska Czytelniczce lub Czytelnikowi.

Cud mniemany

Flagi w narodowych barwach powiewające na fasadach kamienic, capstrzyki, defilady, koncerty wojskowych orkiestr, zabawy taneczne w parkach i ogrodach, pokazy sztucznych ogni, a nawet samoloty zrzucające gałązki lipy. Obchody Święta Żołnierza w Poznaniu.

Okręt widmo ORP Orzeł

Dzieje okrętu podwodnego "Orzeł", który w 1940 roku zaginął bez śladu na morzu, do dziś budzą wielkie emocje. Kilkakrotnie organizowano ekspedycje poszukiwawcze, które dotąd nie przyniosły rezultatów. Badaczem losów "Orła" był Jerzy Pertek, wybitny poznański pisarz marynista, zmarły w 1989 roku. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę Podwodny okręt-widmo. Jerzy Pertek i dzieje ORP Orzeł. Można ją oglądać jeszcze do połowy września.

Nasi tam byli! Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim

- Jednym z motywów wyjazdów Wielkopolan do Warszawy stał się fakt, że w wielkim mieście jest się łatwiej ukryć. Z możliwości tej korzystali przede wszystkim konspiratorzy, na których ślad natrafili Niemcy. Co ciekawe, do stolicy przenosiły się zarówno pojedyncze osoby, jak i całe środowiska - mówi Agnieszka Cubała*, autorka książek o Powstaniu Warszawskim.

Akcja "Iskra-Dog" - rozszyfrowana!

Po 77 latach udało się ustalić, jaką metodą szyfrowano dokumenty zbierane w ramach konspiracyjnej akcji "Iskra-Dog". Pod długimi rzędami cyfr ukryte były relacje ocalałych z powstania warszawskiego. Dzisiaj ci świadkowie nie są już anonimowi.

ZAPISKI Z LAMUSA. Gdy rys próżno szukać

W Poznaniu pojawiała się wielokrotnie, zawsze sprawiając, że publiczność błyskawicznie wykupywała bilety na jej występy. A nawet najsrożsi krytycy miękli pod wpływem jej talentu, pozytywnie recenzując każdy występ i czekając na kolejny. Oto Ada Sari!

Wspomnienia estońskiej Niemki

14 lutego 2021 roku w wieku 93 lat zmarła w Kolonii profesor Ulla Johansen, wybitna niemiecka etnolog, autorka wielu prac naukowych, badaczka kultury tureckich nomadów. W czasie II wojny światowej została przesiedlona z Estonii do Wielkopolski jako tzw. Baltendeutsch. Po wojnie wielokrotnie odwiedzała Polskę i Poznań. Zdecydowaliśmy się opublikować jej niezwykle ciekawe wspomnienia z okresu 1939-1945.

ZAPISKI Z LAMUSA. A może wywiadzik?

Trudno powiedzieć, czy w tej odsłonie Zapisków z lamusa chodzi przede wszystkim o kolejne gwiazdy międzywojnia, które odwiedziły Poznań, czy o (nie)dolę jednego z dziennikarzy pracujących dla lokalnej gazety, czy też może o dziennikarski los w ogóle.

Robotnikom Poznania

Dziesiątki "nielegalnych" klepsydr wzywających na nabożeństwo w 20. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956, msza święta u oo. Dominikanów z udziałem najważniejszych działaczy demokratycznej opozycji i SB tropiąca jej organizatorów. A wszystko to w... Warszawie.

ZAPISKI Z LAMUSA. Casanova w Poznaniu

Ordonówna, Ney, Bodo, Kiepura, Fogg i wielu innych, którzy do czerwoności rozpalali wierne serca wielbicieli i wielbicielek ich talentów. Wielkie nazwiska gwiazd równie wielkiego formatu niejednokrotnie pojawiały się i z pewnością jeszcze nieraz pojawią na łamach "Zapisków z lamusa". Kto jeszcze sprawiał, że poznańska publiczność szturmowała kina i teatry, ustawiała się w kolejce po bilety na koncerty, oklaskami nagradzała artystów?

Na Jeżycach pachniało czekoladą

Landrynki, karmelki, cukierki toffi, herbatniki, biszkopty i pierniki, a przede wszystkim pachnąca nieziemsko czekolada - z takich właśnie wyrobów słynęła powstała 100 lat temu fabryka słodyczy Goplana z Jeżyc.

Poznański Czerwiec - wciąż otwarta opowieść

- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami i członkami związków kombatantów i uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Niektórym wystarczy rozmowa, zainteresowanie i to, że czują od nas wsparcie, niektórzy potrzebują konkretnej pomocy, na którą też jesteśmy gotowi. Lata współpracy spowodowały, że zawiązały się między nami bliskie relacje - mówi Kinga Przyborowska*, kierownik i kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Tu są wieki Poznania

- Zabrzmi to może dziwnie, ale nie mam ulubionego miejsca na placu. Plac to dla mnie coś więcej. Najlepiej oddać to może stwierdzenie, iż jest to spora część mojego życia, bardzo istotna. Życia w cieniu dawnej Kolegiaty, z jej tajemnicami, sensacyjnością, ale też zadumą - mówi prof. Marcin Ignaczak*, kierownik badań archeologicznych na Placu Kolegiackim.

Strona 1 2 28