Kultura Poznań.pl

Historia

ZAPISKI Z LAMUSA. Kwadrans na pogawędkę

Nie ma to jak uciąć sobie pogawędkę, choćby nawet trwającą magiczny kwadransik - z artystą bywałym w świecie i obytym ze sprawami sztuki. Tym samym porozmawiajmy sobie dzisiaj z Witoldem Zdzitowieckim o powracającej do łask operetce!

O uprawie roli i poznańskim handlu

Czy poradnik o uprawie roli i hodowli bydła adresowany do rolników może wnieść cokolwiek do wiedzy o historii Poznania? Oczywiście, że może. Przekonaliśmy się o tym my, wkrótce przekonają się goście Cyryla.

ZAPISKI Z LAMUSA. Gwiazdy kulinarnego rodzaju

"Zapiski z lamusa" roszczą sobie prawo do tego, aby być powrotem do przeszłości, ale tej dość specyficznej, mianowicie kulturalnej. Dzisiejsza odsłona może zostać uznana za odstającą nieco od pozostałych, ale jeśli rozszerzymy pojęcie kultury na tradycje regionalne, a do tego posłużymy pojęciem kultury kulinarnej czy też kultury jedzenia, rzecz będzie można nawet sensownie usprawiedliwić!

Vivat Dąbrowski, vivat Napoleon!

Inscenizacja wjazdu generała Jana Dąbrowskiego do Poznania, wykład i gra miejska Za Napoleonem to główne punkty obchodów 215. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1806 roku. W sobotę na Starym Rynku pojawią się żołnierze napoleońscy w barwnych mundurach i charakterystycznych, wysokich czapach.

ZAPISKI Z LAMUSA. Od ziarnka do drzewa

O tym, że Poznań traktowany był jako miejsce, po którym próżno oczekiwać kulturalnych zaskoczeń i równie kulturalnego entuzjazmu o większym zasięgu, już pisaliśmy. Usiłując zresztą pogląd ten przy okazji Zapisków z lamusa każdorazowo obalić. Dziś kolejny argument, by te niesprawiedliwe oceny odwrócić!

Bez wzajemności

Wiosną 1934 roku prezydentowi Poznania Cyrylowi Ratajskiemu przyszło się zmierzyć z poważnymi problemami natury protokolarno-wizerunkowej. Wynikały one z (nie)chcianej wizyty ostatniego niemieckiego nadburmistrza - Ernsta Wilmsa.

Autobusy minionej epoki

40 lat temu na ulice Poznania wyjechały pierwsze autobusy marki Ikarus. Chociaż z dzisiejszej perspektywy "przegubowce" wyglądają na staroświeckie, to sprawdzały się w codziennej eksploatacji. Pasażerowie doceniali ich pojemność. I była to chyba ich jedyna zaleta.

ZAPISKI Z LAMUSA. Romanse erotycznie komiczne

Jak czują się autorzy powieści, na podstawie których powstają później kinowe ekranizacje? Czy czują dumę, że stali się inspiracją i mają współudział w rozwoju kinematografii? A może odczuwają wstyd, patrząc na oparte na ich twórczości efekty pracy realizatorów filmów? Do tej drugiej grupy zdaniem Jerzego Barwicza zaliczał się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, który w obliczu kinowej wersji Romansu panny Opolskiej musiał odczuwać niekomfortowe zażenowanie.

Chodź, pomaluj swój świat...

Jaką kredką pokolorować czarno-białe fotografie Poznania z początku lat 60. z najnowszej kolekcji Cyryla, żeby najlepiej oddać ówczesną rzeczywistość? Odpowiedź jest prosta - zieloną. Oczywiście dotyczy to tylko tych zdjęć, które w ogóle warto kolorować.

ZAPISKI Z LAMUSA. Śpiewać każdy... powinien?

Śpiewać każdy może. Podobno. Kiedyś uważano jednak, że nawet powinien, a wszystko dlatego, że - jak sądzono - śpiew ma wielką moc sprawczą o charakterze wręcz ideologicznym. Przynajmniej tak głoszono podczas Zjazdu Śpiewaczego w Poznaniu we wrześniu 1933 roku.

Napad w Gaju Wielkim i...

120 tysięcy dolarów zrabowali przestępcy, którzy 20 lat temu napadli na konwój z pieniędzmi w Gaju Wielkim pod Szamotułami. To wydarzenie zapoczątkowało serię kolejnych.

Od Muzeum Enigmy do Centrum Szyfrów

Jak opowiadać o historii ludziom, którzy uważają, że jest nudna? Jak przekonywać, że matematyka jest ciekawa, tych, którzy jej nie znoszą? Czy da się pokazać trudne zagadnienia naukowe w przystępny i zrozumiały sposób? Przed takimi wyzwaniami staje Centrum Szyfrów Enigma, które we wrześniu otworzy się dla publiczności. Co w nim zobaczymy?

Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu

- Ekspozycja jest tak pomyślana, żeby historia prawdziwa przenikała się z treściami teoretycznymi. Jeżeli znajdujemy się w którymś punkcie ekspozycji i słuchamy o jakimś szyfrze, to w każdym momencie możemy usiąść i sprawdzić, jak on działa - mówi Piotr Bojarski*, kierownik Centrum Szyfrów Enigma.

ZAPISKI Z LAMUSA. Pod znakiem przebojów

"Nowy sezon" - to hasło rozpalające wyobraźnię wszystkich, którzy z chęcią korzystają z dobrodziejstw, jakie oferują swojej publiczności teatry, kina, sale koncertowe. Ostatnio pisaliśmy o atmosferze towarzyszącej zapowiedziom nowego programu Teatru Polskiego, dziś przyjrzymy się, czym nęcił kinomaniaków teatr świetlny Słońce.

Lekcja baskijskiego

Andoni Zubizarreta w bramce, Andoni Goikoetxea zwany "Rzeźnikiem" na obronie i Javier Clemente na trenerskiej ławce kontra Mirosław Okoński et consortes. Legendarny dwumecz: KKS Lech Poznań - Athletic Bilbao.

ZAPISKI Z LAMUSA. Powiew nowości

Nieznośne bywają utyskiwania na nadejście jesieni, która daje o sobie znać niekiedy wcześniej, nim jeszcze opadnie kartka z kalendarza informująca o ostatnim dniu lata. A raczymy zauważyć, że jesień przy całym powszechnym nacisku położonym na jej powiązania z przemijaniem, ma w sobie powiew nowości, ponownego otwarcia, np. sezonu teatralnego! Niekiedy powiew tej nowości wzmocniony jest jeszcze innymi nowinkami, jak to miało miejsce w przypadku Teatru Polskiego we wrześniu 1938 roku.

Latające listy

Była piękna, słoneczna niedziela 23 sierpnia 1964 roku. Za chwilę na wypełnionym kibicami stadionie Energetyka przy ul. Przybyszewskiego miał się rozpocząć mecz piłki nożnej między drużynami Grunwaldu i Warty. Zanim jednak zawodnicy wyszli na boisko, na murawie wylądował śmigłowiec SM-2.

ZAPISKI Z LAMUSA. Niezły cyrk

Dzisiejsze "Zapiski z lamusa" będą refleksyjne, dosadne, zabawne i życiowe, czyli jak niemalże zawsze. I z pewnością każdy odnajdzie w nich siebie. Z uprzejmości nie pytamy, która z ról wydaje się szczególnie bliska Czytelniczce lub Czytelnikowi.

Cud mniemany

Flagi w narodowych barwach powiewające na fasadach kamienic, capstrzyki, defilady, koncerty wojskowych orkiestr, zabawy taneczne w parkach i ogrodach, pokazy sztucznych ogni, a nawet samoloty zrzucające gałązki lipy. Obchody Święta Żołnierza w Poznaniu.

Okręt widmo ORP Orzeł

Dzieje okrętu podwodnego "Orzeł", który w 1940 roku zaginął bez śladu na morzu, do dziś budzą wielkie emocje. Kilkakrotnie organizowano ekspedycje poszukiwawcze, które dotąd nie przyniosły rezultatów. Badaczem losów "Orła" był Jerzy Pertek, wybitny poznański pisarz marynista, zmarły w 1989 roku. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę Podwodny okręt-widmo. Jerzy Pertek i dzieje ORP Orzeł. Można ją oglądać jeszcze do połowy września.

Strona 1 2 29