Kultura Poznań.pl

Historia

"Zakazane zostało"
 

Zakaz wędkowania, jeżdżenia na rowerze, wchodzenia do parków, śpiewania i mówienia po polsku, a także posiadania gramofonów i płyt - dziesiątki tego typu przepisów wprowadziły w Poznaniu i Wielkopolsce niemieckie władze okupacyjne. Arthur Greiser, gauleiter Warthegau, robił wszystko, by przypodobać się Hitlerowi. Polaków i Żydów prześladowano na każdym kroku.

ZAPISKI Z LAMUSA. W garderobie u Ordonki
 

Niejedno już znakomite nazwisko przedwojennej gwiazdy estrady pojawiało się tutaj i niejedno jeszcze się pojawi. Ot, chociażby dzisiaj. Poznań bowiem odwiedzały sławy klasy najwyższej, otoczone wianuszkiem wielbicieli, którzy wyczekiwali momentu, gdy prasę rozgrzeje informacja o zbliżającym się występie uzdolnionej znakomitości.

Historia 90% populacji Polski
 

Teatr Ósmego Dnia rozpoczyna rok 2021 nowymi wydarzeniami o charakterze cyklicznym. Jednym z nich jest seria rozmów Historie ludzi bez historii. W piątek 15 stycznia otworzy ją spotkanie online z Michałem Rauszerem wokół książek Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich oraz Siła podporządkowanych.

Historia bez słów
 

Kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych, fotoreporterzy mieli swoje sposoby archiwizacji negatywów. Niektórzy cięli film na odcinki i pakowali w papier, inni segregowali w specjalnych teczkach lub koszulkach, ale byli też tacy jak Andrzej Szozda, którzy rolkę filmu wrzucali do pudła i biegli dalej. To pewnie kwestia jego temperamentu i wiary, że kiedyś tę gigantyczną dokumentację fotograficzną uporządkuje. Nie zdążył. Teraz robi to za niego, dla niego i dla Poznania Cyryl.

ZAPISKI Z LAMUSA. Niezwykły okaz
 

Umówmy się: kulturalny obraz miasta tworzą przede wszystkim rzeczy poważne, wzniosłe i do wzniosłości namawiające. Nie inaczej było kiedyś, choć w panoramie kulturalnego życia międzywojennego Poznania wyróżniał się pewien okaz wręcz fantastyczny. Dodam też, że ornitologiczny. Ba! Powiem więcej: różowy...

Wytrwam!
 

- Szkoła ma kształtować kompetencje przyszłości, które będą potrzebne za kilkadziesiąt lat. One okazały się potrzebne właśnie teraz, w pandemii, w lockdownie, w zdalnym nauczaniu! Ma pokazać uczniom techniki zapamiętywania i zapominania. Matura nie jest sprawą najważniejszą, poza tym można ją zdać jeszcze raz, poprawić - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, "Babka od histy".

W imieniu Rzeczypospolitej
 

Współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, Delegat Rządu na Kraj, przewodniczący Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wreszcie przez blisko dekadę poznaniak z wyboru: Stefan Korboński (1901-1989).

Zemsta za powstanie
 

Przed wybuchem II wojny światowej niemieckie służby wywiadowcze przygotowały "list gończy", na którym znalazły się nazwiska ponad 60 tysięcy Polaków podejrzanych o wrogość wobec III Rzeszy. Umieszczono tam także nazwiska powstańców wielkopolskich.

Podstępem na Grolmana
 

Wykorzystali nieuwagę wartownika, a jeńców odziali w drewniane chodaki, by im nie uciekli. Zdobywcom Fortu Grolman z kompanii skautowej z pewnością nie zabrakło brawury.

Paderewski (nie)znany
 

Plenerową wystawę niepublikowanych dotąd fotografii Ignacego Jana Paderewskiego otworzy we wtorek 22 grudnia Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

To nie na darmo!
 

Ulotki, "wrogie napisy", nieformalne komitety nawołujące do strajku, gorączkowe partyjne narady, ewakuacja więźniów z Młyńskiej i wojsko na ulicach. Grudzień '70 w Poznaniu.

ZAPISKI Z LAMUSA. Sensacja sezonu!
 

Co roku o tej porze w normalnych, nieepidemicznych okolicznościach niejedną głowę zaprzątała już myśl o tym, jakim rozrywkom oddać się w ostatni wieczór roku. Nie każdemu odpowiadała wizja spędzenia tego wyjątkowego czasu w gronie znajomych, w domowym zaciszu i przy akompaniamencie telewizora, stąd niemała popularność sylwestrowych wydarzeń kulturalnych - szczególnie takich, które reklamowały znane nazwiska.

ZAPISKI Z LAMUSA. Pomruki, kaszel, szmerek
 

Zadowolenie publiczności - jest czy też nie jest najważniejszym wyznacznikiem sukcesu artysty lub organizatora wydarzenia kulturalnego? A może więcej w tej materii do powiedzenia ma krytyk, powiedzielibyśmy dziś - człowiek z branży i z tematem obeznany?

Co nam mówi wał na Zagórzu?
 

- O tym, że gród w Poznaniu był naprawdę potężnym założeniem fortyfikacyjnym, może świadczyć choćby to, że w 1005 roku cesarz Henryk II z potężną armią zatrzymał się "o dwie mile od poznańskiego grodu" i wolał pertraktować warunki pokoju, niż zdobywać Poznań - mówi Bogdan Walkiewicz*, badacz z Muzeum Archeologicznego, nadzorujący wykopaliska przy ul. Zagórze.

Towarzystwo ma 60 lat!
 

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego poznaniacy kojarzą oczywiście z Międzynarodowymi Konkursami Skrzypcowymi i doskonale pamiętają ten pierwszy, który odbył się u nas w 1952 roku. Był kontynuacją przedwojennego, z 1935 roku, który organizowała Warszawa. Zamierzała oczywiście kontynuować go również po wojnie. Skąd nagle pojawił się Poznań?

ZAPISKI Z LAMUSA. Historia pewnej katastrofy
 

"A zaczęło się to wszystko bardzo niewinnie. Ktoś powiedział, że teraz w modzie są jubileusze, ktoś zrobił rewelacyjną uwagę, że zbliża się 25-ta wygadanka"* - czytamy w artykule o wiele mówiącym tytule Historia straszliwa, którego treść zadaje kłam mniemaniu, że praca twórcza przebiegać może w atmosferze spokoju, porządku i opanowania.

Polak nadprezydentem
 

Choć w listopadzie 1918 roku w Radzie Miejskiej Poznania dominowali jeszcze liczebnie Niemcy, Polakom udało się przeforsować kandydaturę Jarogniewa Drwęskiego na nadprezydenta. Jak to było możliwe dwa miesiące przed powstaniem wielkopolskim?

Strona 1 2 25