Kultura Poznań.pl

Historia

ZAPISKI Z LAMUSA. Ten pierwszy
 

ZAPISKI Z LAMUSA. Ten pierwszy

"Pierwszy polski film..." - to brzmi dumnie. Bez względu na to, jaka fraza pojawi się dalej. Ostatnio polscy twórcy przynajmniej parokrotnie posłużyli się tym chwytliwym i zachęcającym określeniem, reklamując swoje filmowe produkcje. Nie jest to jednak rzecz nowa - świadomość że to "pierwsze" przyciąga publiczność mieli również filmowcy sprzed lat. Czy jednak szło to zawsze w parze z zachwytami krytyków i publiczności?

czytaj więcej
Trolejbusy na zakrętach...historii
 

Trolejbusy na zakrętach...historii

50 lat temu z poznańskich ulic zniknęły trolejbusy. 29 marca 1970 roku zlikwidowano ostatnią linię nr 103 z Ogrodów na Smochowice. Dlaczego poznaniacy nadali trolejbusom nazwę "biedatramwaje"? Czy jest szansa na ich powrót do Poznania?

czytaj więcej
Na balu i poligonie
 

Na balu i poligonie

W latach 1921-1939 Poznań, najważniejsze miasto polskich kresów zachodnich, pełnił rolę garnizonu dla różnych jednostek Wojska Polskiego. Wśród nich były oddziały saperów, których historię oglądaną z niezwykłej, bo prywatnej perspektywy w ciekawy sposób pokazuje nowa kolekcja opublikowana w CYRYLU.

czytaj więcej
Bard
 

Bard

Wiadomość o jego przyjeździe zelektryzowała wszystkich. "Nawet ci, których nie obchodzi na co dzień muzyka, wpadli w dygot i podniecenie" - pisał Ryszard Gloger na łamach "Głosu Wielkopolskiego". 35 lat temu Leonard Cohen wystąpił w Poznaniu.

czytaj więcej
ZAPISKI Z LAMUSA. Kwiat na pustyni
 

ZAPISKI Z LAMUSA. Kwiat na pustyni

"Arkady Fiedler jest Wielkopolaninem, wyrosłym w nieruchliwej, dorobkiewiczowskiej sferze drobnomieszczańskiej. Na pewno wśród poznaniaków Fiedler uchodzi za wariata, za człowieka, któremu w głowie rosną fiołki (jakże jednak piękne), za człowieka, którego wśród porządnych ludzi należy się wstydzić [...]" - pisała w latach 30. XX wieku o podróżniku i pisarzu lwowska "Reduta".

czytaj więcej
Marcowe upokorzenia
 

Marcowe upokorzenia

Docent Wiktor Jassem za swój sprzeciw z Marca 1968 roku zapłacił utratą pracy na UAM. Lech Raczak utracił wtedy ostatnie złudzenia, a późniejszy profesor Władysław Panas - status studenta w Poznaniu.

czytaj więcej
Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wspólna sprawa!
 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wspólna sprawa!

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma opowiadać unikalną historię wielkiego zwycięstwa Wielopolan. Unikalną, dlatego że nasza historia to nieustanne pasmo klęsk i porażek. Wśród nich Powstanie Wielkopolskie jest rzeczywiście wyjątkowe, bo zwycięskie - mówi Przemysław Terlecki*, nowy dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

czytaj więcej
W księgach boskich i ludzkich
 

W księgach boskich i ludzkich

Wybitna postać i wszechstronna działalność biskupa Jana Lubrańskiego, którego 500. rocznica śmierci przypada w maju tego roku, wciąż pozostają mało znane bądź istnieją w świadomości wielu mieszkańców Poznania jako zbiór kilku ogólników. Na wystawę W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego zaprasza od 7 marca Brama Poznania.

czytaj więcej
Kto bronił Festung Posen?
 

Kto bronił Festung Posen?

23 lutego 1945 r. zakończyła się bitwa o Poznań. O trwających prawie miesiąc walkach o nasze miasto wiemy już bardzo dużo, ale niewielu poznaniaków zdaje sobie sprawę, że wśród niemieckich obrońców Festung Posen (Twierdzy Poznań) bardzo liczną grupę stanowili... zbrodniarze wojenni.

czytaj więcej
Sołacka perełka
 

Sołacka perełka

Niemiecki plan z początku XX wieku na Sołacz był taki: zabudować luksusowymi willami cały teren, spiętrzyć wody Bogdanki, utworzyć staw, puścić łódki i będzie pięknie. Plany mają to do siebie, że albo się uda je zrealizować, albo nie. Ten się udał. Było pięknie i co ciekawe - ponad sto lat później nadal jest.

czytaj więcej
Prezydent na pół roku
 

Prezydent na pół roku

Pierwszy prezydent powojennego Poznania musiał być komunistą. Ale gdy tylko miasto zaczęło znowu funkcjonować, inżynier Feliks Maciejewski zrezygnował z urzędu.

czytaj więcej
Poznań kochał Paderewskiego
 

Poznań kochał Paderewskiego

Dowodem na to, że Poznań nie był dla Paderewskiego tylko punktem na mapie jego działalności politycznej i artystycznej, jest fakt, że miał tutaj wielu przyjaciół, szczególnie w kręgach ziemiańskich. Każda wizyta Paderewskiego w Poznaniu wywoływała entuzjazm wśród mieszkańców miasta, którzy licznie wyrażali swe uznanie - mówi profesor Zbigniew Pilarczyk*. 

czytaj więcej
Od razu siadał do komponowania
 

Od razu siadał do komponowania

Feliks Nowowiejski lubił pracować od rana. W niezwykły sposób oświadczył się swojej przyszłej żonie. Kochał bardzo swoją rodzinę, ale ogrom zajęć nie pozwalał mu spędzać z nią wiele czasu. Był wielkim patriotą, twórcą muzyki do wielu utworów o charakterze patriotycznym, których takty stały się później sygnałami wywoławczymi lokalnych stacji radiowych i ośrodków telewizyjnych. O tych i innych nieznanych faktach z jego życia można posłuchać na nagraniach audio opublikowanych w Cyrylu.

czytaj więcej
Ach, co to była za szkoła!
 

Ach, co to była za szkoła!

3 stycznia 1861 roku niemiecki przemysłowiec i kupiec Gotthilf Berger przekazał miastu 50 tysięcy talarów na budowę szkoły realnej w Poznaniu, zastrzegając, że mają do niej chodzić zarówno niemieccy, jak i polscy uczniowie. Budowę szkoły zakończono w 1865 roku. Dziś w budynku przy ul. Strzeleckiej mieści się Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

czytaj więcej
Trumny na torach
 

Trumny na torach

Niewygodne, ale niezawodne - takie były tramwaje typu N, które przez ponad 40 lat dowoziły poznaniaków do pracy i szkoły. Zostały wycofane z eksploatacji 31 grudnia 1992 roku.

czytaj więcej
Głęboka historia
 

Głęboka historia

Jak to, sztuczne?! Wielu poznaniaków z niedowierzaniem reaguje na informację o tym, że Rusałka została stworzona ludzką ręką. I w sumie trudno się im dziwić, bo budowniczowie dołożyli starań, aby jak najbardziej przypominała naturalne jezioro. Z powstaniem tego pięknego akwenu wiążą się jednak tragiczne wydarzenia.

czytaj więcej
Strona 1 2 22