Kultura Poznań.pl

Historia

Pomnikowa noc

Wieczorna manifestacja na Starym Rynku, pochód w świetle pochodni na plac Wolności, wreszcie spontaniczne obalenie wszystkich niemieckich pomników w mieście. Kwiecień 1919 roku i oddolna repolonizacja Poznania.

Dzieje Palmiarni

Nawet w czasie mroźnej zimy można się tu poczuć jak w tropikalnej dżungli albo na gorącej pustyni. Zakochani umawiają się na randki, nauczyciele zabierają uczniów na lekcje przyrody, a rodzice pokazują swoim dzieciom półprzeźroczyste ryby i kolorowe papugi. Palmiarnia Poznańska obchodzi w kwietniu 110. urodziny!

ZAPISKI Z LAMUSA. Chaplin w Poznaniu!

O tym, z jakim entuzjazmem poznańska publiczność witała polskie gwiazdy największego formatu w Zapiskach z lamusa już można było przeczytać. Euforia, wiwaty, pełne napięcia oczekiwanie aż miły gość pojawi się na dworcu, na scenie, uraczy rozmową w garderobie lub podczas próby generalnej - każda taka gwiazdorska wizyta naznaczona była gorączką trawiącą złaknionych wrażeń miłośników talentu danego artysty lub artystki. Co mógł generować przyjazd do Poznania sławy światowej, ot - amerykańskiej chociażby, można sobie zatem wyobrazić.

Maszyny rolnicze Hipolita Cegielskiego

Jeżeli pod koniec XIX wieku byłeś posiadaczem ruchadła czeskiego konstrukcji berlińskiej, młockarni maneżowej z przetrząsem do słomy albo pługu dziesięcioskibowego bezkoleśnego, byłeś kimś. Znaczyło to, że jesteś postępowy, nowoczesny i otwarty na zmiany.

Alarm! Biegiem do schronu!

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w niekonwencjonalny sposób reklamuje jedną ze swoich największych atrakcji. Powstał film o schronie przeciwatomowym dla władz Miasta Poznania.

Komisji pozyskiwanie

"Poznań od stu lat może nie widział takiego wybuchu życia towarzyskiego" - napisała o pobycie Komisji Międzysojuszniczej w wolnym Poznaniu w marcu 1919 roku Janina Żółtowska, żona polskiego dyplomaty.

ZAPISKI Z LAMUSA. Miło nie będzie!

Założony został w 1934 roku, a debiutował w lutym 1935 roku na scenie Wielkiej Rewii w Warszawie. Był pożądanym na zagranicznych estradach polskim zespołem artystycznym. W lipcu 1936 roku na olimpiadzie tanecznej w Berlinie zdobył pierwsze miejsce, przypieczętowując niejako swój sukces. Mimo zagranicznych objazdów występował oczywiście również w kraju. W Poznaniu niejednokrotnie.

Poznańscy municypalni

Straż Miejska Miasta Poznania ma 30 lat! 11 marca 1991 roku na dziedzińcu Urzędu Miasta odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowej formacji mundurowej.

Czerwona żałoba

Tysiące obowiązkowych masówek i zebrań, gazety w żałobnej szacie, flagi narodowe przepasane kirem, warty honorowe przy portretach "wodza światowego proletariatu", a także... starannie ukrywana radość i nadzieja na rychłą zmianę. Poznaniacy wobec śmierci Stalina.

Spór o Różę Luksemburg

- Na początku XX wieku Poznań kilka razy przewijał się w jej życiu. Bawiła tu również na krótko w 1904 i 1905 roku, a podczas I wojny światowej osadzono ją w więzieniu we Wronkach - o pobytach Róży Luksemburg w Poznaniu mówi Marcin Jurek*, historyk.

ZAPISKI Z LAMUSA. Stuprocentowy polski "talkies"

Jego premiera miała zapoczątkować nową erę w polskiej kinematografii. Był to pierwszy film polskiej produkcji Paramountu mówiony w całości w naszym ojczystym języku. Reżyserem przedsięwzięcia był Ryszard Ordyński, a tytuł dzieła brzmiał Tajemnica lekarza. Rąbka tajemnicy na temat pracy nad filmem uchylił korespondent poznańskiego "Nowego Kuriera" - aktor, śpiewak, reżyser Witold Zdzitowiecki.

Erozja

Publiczne dyskusje o nadużyciach komunistycznej władzy, systemowej biedzie i robotniczej niedoli, a także niewygodne pytania o Katyń, Gomułkę, Wyszyńskiego i nóż wbity Polsce w plecy we wrześniu 1939 roku. Poznańskie reakcje na XX Zjazd KPZR.

FILOZOFIA ULIC. Nieznana historia znanego generała

29 października 2019 roku stadion klubu piłkarskiego NAC Breda na jeden dzień zmienił swoją nazwę na Stanislaw Maczek Stadion. W ten sposób Belgowie uczcili 75. rocznicę wyzwolenia miasta przez 1. Dywizję Pancerną PSZ. Bredzki stadion dołączył tym samym do licznych elementów przestrzeni publicznej - ulic, alei czy placów - w Holandii, Belgii, Francji, Szkocji i Polsce, noszących imię jednego z najbardziej błyskotliwych pancerniaków II wojny światowej.

Kim była Halina Szwarc?

Niezwykła kobieta jest patronem najzwyklejszego skweru przy ul. Kościelnej na Jeżycach. Halina Szwarc była w czasie wojny najmłodszą agentką wywiadu Armii Krajowej, prowadzącą rozpoznanie na terytorium wroga. Cudem przeżyła aresztowanie przez gestapo. Wojenne sukcesy były tylko zwiastunem jej późniejszych osiągnięć w dziedzinie medycyny i działalności społecznej.

To skomplikowane

Nadzwyczajne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej w ratuszu, wieńce na cytadeli, defilada przed zamkiem i akademia w Teatrze Wielkim, a także uniżone hołdy dla Armii Czerwonej i przymykanie oczu na charakter jej obecności w kraju. Obchody pierwszej rocznicy "wyzwolenia" Poznania.

W rocznicę zakończenia walk o Poznań

Uroczystość rocznicowa na Cytadeli, złożenie kwiatów w kwaterach żołnierskich Cmentarza Miłostowo i otwarcie wystawy grafik batalistycznych w Muzeum Uzbrojenia to główne punkty obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań, które odbędą się we wtorek 23 lutego. W 1945 roku, w czasie trwających miesiąc walk o miasto, zginęło blisko stu szturmujących pozycje niemieckie poznaniaków "Cytadelowców" i 6 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej.

Zagrać Leara

Król umarł, zanim umarł Lear. Mistrz sceny polskiej Tadeusz Łomnicki zmarł na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, wcielając się w postać jednego z najwspanialszych szekspirowskich bohaterów. Nigdy nie zobaczymy, jak Łomnicki gra Leara, ale prawdopodobnie byłaby to kreacja wybitna, która - kto wie - przyćmiłaby wszystko to, czego do tej pory dokonał na scenie, a dokonał rzeczy wielkich. Pozostały fotografie.

Niech się Panu dobrze wiedzie

27 maja 1990 roku dokonała się wielka zmiana - po raz pierwszy po wojnie demokratycznie wybrano Radę Miasta Poznania. Kandydaci komitetów obywatelskich Solidarności zdobyli w niej 64 z 65 mandatów. Uroczysta inauguracja RMP odbyła się 2 czerwca 1990 roku, a cztery dni później radni wybrali prezydenta Poznania. Po 30 latach Cyryl wraca do tamtych wydarzeń multimedialną, samorządową kolekcją.

Festung znaczy ruiny

Kiedy zimą 1945 roku niemieccy okupanci ogłosili Poznań twierdzą, stało się jasne, że miasto będzie areną intensywnych walk. Zmagania wojenne okaleczyły je w wielu miejscach zniszczeniami, sięgającymi nawet do 90 procent zabudowy.

ZAPISKI Z LAMUSA. Pod cyrkową kopułą

Nie tylko gwiazdy filmu i estrady wzbudzały powszechne zainteresowanie poznańskiej publiczności i wywoływały dreszcze podniecenia widzów złaknionych pierwszorzędnych, scenicznych widowisk. Niemałą atrakcją były bowiem także występy przedstawicieli innej sztuki, a mianowicie sztuki cyrkowej. Wśród ulubieńców gwarantujących tego typu rozrywkę wymienić trzeba warszawski Cyrk Braci Staniewskich goszczący w Poznaniu wielokrotnie.

Strona 1 2 27