Kultura Poznań.pl

Teatr

Cała ja - Sybillewa
 

Cała ja - Sybillewa

- Tę osobność Pauliny dostrzegłam już w tracie pracy nad "Miriam", ale wtedy sądziłam, że zostanie reżyserką lub scenografką, a nie tancerką i choreografką. Jej myślenie choreograficzne jest zupełnie inne od mojego - o córce, Paulinie Wycichowskiej* mówi Ewa Wycichowska*, tancerka i choreografka.  

czytaj więcej
Ludzkości puszczam Bacha
 

Ludzkości puszczam Bacha

Spektakl o bombie atomowej, którą mogą oglądać dorośli i dzieci? A jednak - Ewie Szymskiej udało się do końca i z sukcesem przeprowadzić ten zamysł. W "Atomos" młodzi widzowie teatralni obłaskawią koszmary stworzone przez dorosłych, a ci drudzy przejrzą się w portrecie człowieka śniącego wizje zagłady bliźnich.

czytaj więcej
Warszawa jako scena teatralna
 

Warszawa jako scena teatralna

W przedstawieniu "Inni ludzie" poznajemy zróżnicowany portret stolicy w jej skrajnościach, kiczowatym pięknie i surowej brzydocie. Spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny został zrealizowany przez kolektyw warszawskiego środowiska artystycznego i kulturalnego, przy udziale mieszkańców miasta.

czytaj więcej
Siedem interwałów muzycznych kosmosu
 

Siedem interwałów muzycznych kosmosu

Najbliższa premiera Sceny Roboczej będzie inna niż dotychczasowe wydarzenia teatralne organizowane w tym miejscu. Tym razem najważniejszym elementem spektaklu będzie jego muzyczność. Zaproszony do działania w przestrzeni budynku Olimpii muzyk i twórca sceniczny Jacek Hałas, zaserwuje Poznaniakom ucztę dźwiękową w siedmiu melodyjnych obrazach.

czytaj więcej
Misterium bez swojego języka
 

Misterium bez swojego języka

Najnowszy spektakl operowy Teatru Wielkiego przenosił nas do świata dalekiej Syberii, świata chłodu, pustki, wygnania, utraty człowieczeństwa i samotności. Każdy z widzów był prowadzony swoją ścieżką - Anhellego, Szamana lub Słowackiego. Przy wejściu ci, którzy nie byli ubrani na biało, dostawali białe szaty. Każdy otrzymał także świecącą opaskę na rękę. Atrybuty te budowały poczucie, że publiczność jest elementem jakiegoś wspólnotowego rytuału. Po czasie wiedziałam jednak, że nie czuję się częścią tego misterium.

czytaj więcej
Ktoś musi za to wszystko odpowiedzieć
 

Ktoś musi za to wszystko odpowiedzieć

W spektaklu "Atomos" Ewa Szumska sięgnęła do tematu atomu i bomby atomowej. Stworzyła opowieść o tym, iż wiele odkryć naukowych zaczyna się niewinnie i z dobrymi intencjami, lecz wkrótce pojawiają się ludzie, którzy chcą je wykorzystać do swoich celów. Premiera w środę w CK Zamek.

czytaj więcej
Warto było czekać?
 

Warto było czekać?

Wystawienie jednoaktówki Mishimy Yukio "Wachlarz" otworzyło we wtorek w Poznaniu Przegląd Teatru Japońskiego. Teatr Dainanagekijo z Tsu zaproponował minimalistyczną i rozszerzoną wariację współczesnego dramatu nō japońskiego geniusza teatru.

czytaj więcej
Spektakl na całe życie
 

Spektakl na całe życie

- Jak go robiłem to pomyślałem, że chciałbym zostać już z nim do końca swoich dni. Klei mi się z moją osobą. Sprawy, które próbowałem w nim zawrzeć są ciągle ważne i aktualne - tak o swoim monodramie "Ecce homo" mówi Janusz Stolarski. Ten wyjątkowy spektakl będzie można zobaczyć w piątek w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Nikt nie zmieni mi serca
 

Nikt nie zmieni mi serca

- Jak chcesz powiedzieć coś, niczego nie musisz krzyczeć - uczą nas Ukrainki w spektaklu "Ja, kobieta/, жінка". To przedstawienie jest ich głosem: nieutemperowanym i osobistym. Skierowanym nie przeciw komuś czy czemuś, a głoszącym wewnętrzną siłę i pasję do życia.

czytaj więcej
Przez białe piekło
 

Przez białe piekło

W grudniu na scenie Teatru Wielkiego otworzy się przed nami śnieżne piekło, które zwiedzimy z przewodnikiem - Szamanem, ale też przewodnikami z bardziej realnego świata. Dariusz Przybylski oraz Margo Zālīte pomogą nam znaleźć drogę w świecie polskich zesłańców, mistycznej poetyki i romantycznej wizyjności.

czytaj więcej
FESTIWAL KONTEKSTY. Jak brzmią nieznane planety?
 

FESTIWAL KONTEKSTY. Jak brzmią nieznane planety?

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś choć przez chwilę, jak to jest znaleźć się w kosmosie. Kiedy myślimy o międzyplanetarnych podróżach, zwykle zastanawia nas wygląd miejsc wcześniej nieodkrytych. Jak one brzmią? Jak je czuć? Może kosmos to coś więcej niż obrazy, a słuchając go, jesteśmy w stanie dowiedzieć się o nim więcej niż tylko wyglądając przez okienko rakiety? W dźwiękową podróż zapraszają twórcy przedstawienia Halo Kosmos!. Bazując na tekście autorstwa Maliny Prześlugi, reżyserka przedstawienia Julia Szmyt, zaprasza publiczność na wyprawę w kosmos, którego nie widać, ale za to dobrze słychać.

czytaj więcej
Przeciw ostracyzmowi
 

Przeciw ostracyzmowi

- Ze zdumieniem patrzyłam, jak prosto z pracy, nawet nie widząc się z rodziną, przychodziły na próbę, spędzały na niej trzy godziny i dopiero wracały do domu. To najlepiej świadczy o tym, jak bardzo jest to dla nich ważne - tak Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży mówi o dziesięciu Ukrainkach mieszkających w Wielkopolsce, które zaangażowały się w przedstawienie "Ja, kobieta", , жінка". Premiera 2 grudnia w Centrum Kultury Zamek.

czytaj więcej
Matki, ojcowie, dzieci, bękarty...
 

Matki, ojcowie, dzieci, bękarty...

Marcin Liber, "dziecko" Teatru Ósmego Dnia - jak sam określa swój stosunek do legendarnego poznańskiego teatru, ikony wśród teatrów alternatywnych, zbuntowanych, kontestujących społeczno-polityczne porządki, zaangażowanych - na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie rozkłada na czynniki pierwsze odziedziczony po "rodzicach" teatralny spadek.

czytaj więcej
Festiwal zjawisko
 

Festiwal zjawisko

Recenzje widzów 8. Festiwalu Konteksty brzmiały tak: "Dziwne, ale dobre", "Jestem w szoku", "Gra aktorska - taka z serca, scenariusz bardzo zabawny", "Oceniam: 11 na 10", "Nie wiedziałam, że tyle może się zmieścić w jednym wydarzeniu" i "Po prostu coś pięknego". Czy tegoroczna edycja również okaże się sukcesem?

czytaj więcej
FESTIWAL FRAZY. Niewykorzystany potencjał
 

FESTIWAL FRAZY. Niewykorzystany potencjał

Dorosłe? dzieci - premierowy spektakl Studia aktorskiego STA przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych Frazach, niestety nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Nieco zapomniany już dorobek Andrzeja Sobczaka, autora takich przebojów jak Przeżyj to sam czy Hi-fi, nadal czeka na twórców, którzy odnajdą sposób na kreatywne przedzięrgnięcie i wplecenie ich do naszej rzeczywistości.

czytaj więcej
Między sacrum a profanum
 

Między sacrum a profanum

Fabula rasa Polskiego Teatru Tańca to od początku do końca spójna realizacja - od monochromatycznej scenografii, przez wspaniałe synchrony choreograficzne, aż po kostiumy i doskonale współistniejącą z ruchem muzykę.

czytaj więcej
Bańki, w których żyjemy
 

Bańki, w których żyjemy

Inna Szkoła Teatralna Teatru Węgajty jest już prawie na półmetku serialu "Woda 2030". Polska premiera najnowszej części - spektaklu "Beztroska" - odbędzie się w niedzielę, w Teatrze Ósmego Dnia, jako jedno z ważnych wydarzeń 55-lecia Ósemek.

czytaj więcej
Strona 1 2 37