Kultura Poznań.pl

Teatr

Wyjęcie łopaty z ziemi
 

Wyjęcie łopaty z ziemi

- Pozwólmy kilofom przemówić, a łopatom cieszyć się ziemią - mówi ze sceny Arti Grabowski podczas premiery spektaklu Warunki zabudowy. Tego wieczora na deskach Sceny Roboczej pojawiają się betoniarki, cegły i kurz, jednak żadna budowla, droga ani mur nie powstają. W najnowszym przedstawieniu duetu Arti Grabowski/ Zbigniew Szumski twórcy posługują się wielokulturowymi odniesieniami do etosu pracy fizycznej, ukazując jednocześnie mechanizmy społecznego ubezwłasnowolnienia.

czytaj więcej
W sidłach wolności
 

W sidłach wolności

Owacje na stojąco, ochy, achy i oczywiście połamane na scenie serca. Legendarny bohater po serii ukłonów znika, a na naszą ekscytację ze spotkania nakłada się pytanie: "Kim byłeś, Don Juanie?".

czytaj więcej
W podróż przez dzieciństwo
 

W podróż przez dzieciństwo

W recenzjach książek Wojciecha Widłaka czytamy m.in. że autor ma "niebywale lekkie pióro" i "trafne obserwacje, które z powodzeniem można wziąć za punkt widzenia wielu dzieci", że jego "bohaterowie są niezwykle urokliwi, a przeżywane przez nich przygody wciągają bez reszty". Czy Wesoły Ryjek podobny sukces odniesie na scenie? Na premierę zaprasza Teatr Animacji. Reżyseruje Anna Rozmianiec.

czytaj więcej
Taniec: pasja i zatrucie
 

Taniec: pasja i zatrucie

Choreomania i social dancing to dwa pojęcia/zjawiska, na których zbudowany został najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca. Premiera Trucizny w choreografii Marty Ziółek - 25 lutego w CK Zamek. 

czytaj więcej
Przejrzeć uwodziciela
 

Przejrzeć uwodziciela

Tym razem to nie tabloidy donoszą, że legendarny obiekt uwielbienia kobiet pojawi się w mieście. Wiadomość ta krąży po portalach i periodykach kulturalnych i elektryzuje mieszkańców Poznania. Proszę Państwa, z przyjemnością potwierdzam: wkrótce spotkacie Don Juana w Teatrze Wielkim.

czytaj więcej
Frida na Walentynki
 

Frida na Walentynki

Frida Kahlo to jedna z bardziej znanych artystek - życie meksykańskiej malarki przyciąga uwagę wielu badaczy i miłośników sztuki nie tylko ze względu na dokonania artystyczne, ale także na fascynujące życie prywatne artystki. 

czytaj więcej
Spotkania z prawdziwymi ludźmi
 

Spotkania z prawdziwymi ludźmi

- Na swojej drodze spotkałam osoby niepełnosprawne, a że spotkanie jest dla mnie najważniejsze, to zrobiłam wszystko, by w tym przypadku też było ono ważne - mówi Grażyna Wydrowska*, która jest reżyserką Jestem, pierwszego przedstawienia grupy teatralnej Jest Jak Jest.

czytaj więcej
Jak nie przeżyć wojny
 

Jak nie przeżyć wojny

Stworzyć iluzję, kolorową bańkę, do której nie docierają odgłosy spadających bomb i widmo śmierci czy lepiej opowiedzieć dziecku prawdę o okrucieństwie wojny? Jeśli kłamać, to jak? Jeśli mówić prawdę, to od czego zacząć? A może w obliczu niewypowiedzianego lepiej milczeć? Twórcy spektaklu Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku nie wybiorą za nas właściwej odpowiedzi. Bo nie ma właściwej.

czytaj więcej
Jak opowiedzieć dziecku wojnę?
 

Jak opowiedzieć dziecku wojnę?

Czym jest wojna dla najmłodszych jej świadków? Czy da się przygotować dziecko na jej okrucieństwo? Czy można wojnę opowiedzieć? Wyjaśnić? Czy lepiej zataić trudną prawdę? - pytają twórcy spektaklu Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku, który będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę na Małej Scenie Republiki Sztuki Tłusta Langusta.

czytaj więcej
Okrutność śmierci poznajcie!
 

Okrutność śmierci poznajcie!

Spektakl Krótka rozmowa ze Śmiercią zapowiadał się niczym spełnienie snów. Oto ceniony i utalentowany reżyser teatralny Marcin Liber wszedł w porozumienie z duetem nekro polo Nagrobki, by dać polskiej publiczności nowe, odświeżające spojrzenie na Rozmowę mistrza Polikarpa ze Śmiercią supportowaną Mikołajem Rejem. A jednak powstał spektakl nierówny, w którym z Kostuchą wygrywa jedynie nieposkromiona muzyka Adama Witkowskiego i Macieja Salamona. Zły to spektakl, a zarazem dobry koncert?

czytaj więcej
Dżungla 2.0
 

Dżungla 2.0

Adaptacja Księgi dżungli Rudyarda Kiplinga w reżyserii Jakuba Szydłowskiego to spektakl poprawny, ale nie porywający. A przede wszystkim nierówny. Momentami intryguje i przykuwa dziecięcą uwagę, by za chwilę pozwolić się jej rozproszyć, a widzom opuścić bajkową dżunglę z uczuciem niedosytu.

czytaj więcej
Nastaw uszy, wyciągnij ręce
 

Nastaw uszy, wyciągnij ręce

Miejsce, nowy spektakl Teatru Atofri kołem się toczy. Przypadek? Nie sądzę. Bo koło to zarazem najprostsza jak i najdoskonalsza figura. Inżynierowie, antropolodzy i... praktycy teatru są zgodni, że trudno byłoby bez niego żyć.

czytaj więcej
Emigracyjna historia Obcych
 

Emigracyjna historia Obcych

Spektakl Obca, który 14 stycznia będzie można zobaczyć w Teatrze Ósmego Dnia, premierę miał 31 lipca ubiegłego roku w Wiosce Wielu Kultur podczas Pol'And'Rock Festivalu w Kostrzynie nad Odrą. To literacki zapis przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie.

czytaj więcej
Kawałek życia
 

Kawałek życia

Sceniczna charyzma i dojrzałość, mocny, wyrazisty głos, oryginalne, a jednak pozostające w klimacie interpretacje rosyjskich romansów... Mam nadzieję, że recital Alony Szostak - z tym czy innym repertuarem - trafi na stałe na deski Teatru Polskiego. Szkoda byłoby tak ogromny potencjał zamknąć w incydentalnym koncercie.

czytaj więcej
Dzieci w dżungli
 

Dzieci w dżungli

Księga dżungli Rudyarda Kiplinga ma ponad 120 lat. Czy może cokolwiek wnieść w życie współczesnego młodego odbiorcy? Przekonamy się w styczniu w Teatrze Muzycznym.

czytaj więcej
Cekiny na niedoróbkę
 

Cekiny na niedoróbkę

Wprowadzenie do stałego repertuaru Teatru Nowego kolejnego recitalu z piosenkami Agnieszki Osieckiej to duże ryzyko. Widzowie, którzy widzieli Byle nie o miłości Julii Rybakowskiej, nie unikną raczej porównań do nowej propozycji. I przeczuwam, że porównanie to dla większości wypadnie na niekorzyść Małgorzaty Walendy. Z wielką szkodą dla tej bardzo zdolnej, od niedawna obecnej na deskach poznańskiego teatru aktorki.

czytaj więcej
Radio Nowe o miłości
 

Radio Nowe o miłości

Pod śniegiem świat pochylony/ siwieje mrozu brew./ To pora zmierzchów czerwonych / to pora czarnych drzew./ A wiatr w kominie śpi, bo ciemno./ A ja? Co ja? Co będzie ze mną? - pisała w piosence Jeszcze zima Agnieszka Osiecka. To poruszające pytanie dało tytuł najnowszemu recitalowi w Teatrze Nowym. Premiera 28 grudnia.

czytaj więcej
Koniec, początek, powidok
 

Koniec, początek, powidok

- Kiedyś zaczynaliśmy spektakl od słów: "godzina wolności przed nami, musimy ją wykorzystać maksymalnie" - słyszymy w "Allegro agitate (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)". Tym wspomnieniowym meta-spektaklem - szczerym, antynostalgicznym i neurotycznym - Teatr Ósmego Dnia zakończył w piątek jubileusz 55-lecia swojej działalności.

czytaj więcej
Powroty do Polski
 

Powroty do Polski

Próbuję sobie wyobrazić, jak w tej chwili postrzega się Teatr Ósmego Dnia. Znam się z nimi od czterdziestu lat - i zastanawiam się, co widzi w nim ktoś, kto zna go raptem kilka lat - mówi Joanna Helander *, autorka wystawy "Czas Tid Time", którą od dziś można oglądać w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Strona 1 2 38