Kultura Poznań.pl

Teatr

FESTIWAL MALTA. Odejścia

W programie Malty - która w tym roku powróciła do formuły festiwalu ulicznego, plenerowego - nie mogło zabraknąć jednego z najważniejszych poznańskich teatrów tego nurtu: Teatru Biuro Podróży. Eurydyka w reżyserii Pawła Szkotaka przenosi nas w "stare, dobre" maltańskie czasy, za którymi wielu z nas zdążyło zatęsknić.

Czy jest życie poza Kombinatem?

Najnowsza premiera Teatru Muzycznego przenosi nas do surrealistycznego świata, w którym życie jednostki podporządkowane jest całkowicie systemowi. Atmosfera grozy towarzyszy nam w prawie każdej scenie. Absurd sytuacji, w której znajdują się bohaterowie, ich samotność w labiryncie życia, który muszą pokonać (po co?), skłaniają do refleksji, czy my także nie żyjemy w Kombinacie i czy istnieje coś poza nim.

Malta sięga do korzeni

Plenerowe wydarzenia dominują w programie tegorocznej Malty - to dobra wiadomość dla tych, którzy marzyli o powrocie do formuły teatru ulicznego, otwartego, wychodzącego do widza. Ale swoje miejsce w programie znajdą także ci, którzy podążając przez lata za Idiomami, poszukiwali na poznańskim festiwalu najważniejszych zjawisk we współczesnym teatrze. Tegoroczna edycja godzi obie te wizje.

Przestroga i szansa

- To historia, która dzieje się każdego dnia. Przyjdź. Przyjdźcie. Ta opowieść jest o nas wszystkich... - zapowiadają twórcy Kombinatu. Premiera spektaklu z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Muzycznym.

Niech żyje nowe ciało

- Ludzkich dramatów wielu świadkiem byłam, relacji trudnych miliony nabyłam, lecz ta opowieść na zawsze zostanie we mnie, w mym sercu i w pewnym tapczanie - mówi skajkowa sofa w Skaj is the limit Izy Szostak. To sztuka zawierająca squeerowaną interpretację polskiej transformacji obserwowanej z pomijanej perspektywy, a także błyskotliwe przetworzenie estetyki świata lat 90.

W lewo czy w prawo?

W Amazon Burns aktywistka feministyczna Maja Staśko pokazuje się od zupełnie innej strony. Okazuje się, że to również bardzo utalentowana dramatopisarka o sporym wyczuciu do języka codziennego i zdolności do pisania absorbujących i przeszyderczych sztuk zaangażowanych. A że reżyserii jej tekstu podjęli się Robert Traczyk i Przemysław Wojcieszek i znaleźli dwie doskonałe aktorki do uniesienia twardych dialogów i mocnych piosenek, to dostaliśmy w efekcie teatr doprawdy krwiożerczy.

Nigdy nie będziesz szła

Czy spektakl o aborcji może być najlepszym komediowym przedstawieniem tego sezonu w Poznaniu? Nigdy bym nie połączył tych pozornie daleko leżących od siebie sfer, aczkolwiek Magdzie Szpecht w Have a Good Cry się to udało. Być może nikt inny nie byłby też po prostu w stanie przezwyciężyć największego mroku tak bardzo szczerym śmiechem i łzami bezsilności, a przy tym wbić w kruche męskie ego drobną, acz jadowitą szpilkę, która kłuje mizoginów rządzących tym krajem do płakania.

Kobiety bez rąk

- Dla wielu kobiet bogaty mężczyzna może być jedynym sposobem na wyrwanie się ze złej sytuacji. Praca, talent czy determinacja im tego niestety nie zapewnią - mówi Maja Staśko*, autorka sztuki Amazon Burns. Spektakl zostanie wystawiony w Poznaniu 11 czerwca.

"Będą mnie kochać za to, co mnie niszczy"

Paweł Demirski zerwał z kultowego tekstu Psychosis 4:48 krzywdzącą etykietkę samobójczego listu napisanego przez wrażliwą dramatopisarkę z depresją. Proponuje spojrzenie na ostatnią sztukę Sarah Kane jako na traktat o świadomym życiu.

Zmiany ciała społecznego

- Traktuję ciała poza normatywnym myśleniem o nich, związanym z przypisywaną im tożsamością - mówi Iza Szostak, choreografka, tancerka i autorka koncepcji performace'u Skaj is the limit. Spektakl zostanie zaprezentowany 10 i 11 czerwca w Pawilonie.

Kolaż wspomnień i fantazji

"Mężczyźni przez wieki wykorzystywali kobiety, dlaczego teraz nie miałaby być nasza kolej?" - pyta Alexis Carrington-Colby, bohaterka serialu Dynastia, który stał się inspiracją dla najnowszej premiery Teatru Wielkiego. I to pytanie pobrzmiewa w pomyśle na spektakl w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego. Czy mamy w nim jednak do czynienia z feministyczną zemstą? Nie tak poważnie - ze słów na "f" Don Pasquale'a określa fantazja, fortuna i fun. No i fajnie!

Polska to pokój do płakania

Punktem wyjścia dla przedstawienia Have a Good Cry stały się słowa rzeczniczki Ministerstwa Sprawiedliwości o przestrzeni do płaczu dla rodziców po stracie nowonarodzonego dziecka: "Będzie można mieć osobny pokój, możliwość wypłakania się". Premiera spektaklu Sceny Roboczej odbędzie się we wtorek 8 czerwca.

Czy wszystkie drzewa bujają w obłokach?

Wiecie, że aktywne podglądanie przyrody - szczególnie ptaków, ma wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne? Że terapeutyczne znaczenie mają też dźwięki, jakie możemy usłyszeć w lesie? Szum wody poprawia nastrój, śpiew ptaków uspokaja. A o tym, że warto przytulać się do drzew, słyszeliście? Widzów, już od drugiego roku życia, na spektakl O czym szepcze las zaprasza Teatr Animacji. Reżyseruje Alicja Morawska-Rubczak.

Kameralna intensywność

Połączenie Dynastii z Don Pasquale Donizettiego to fuzja, mogłoby się wydawać, możliwa do osiągnięcia tylko i wyłącznie przez artystów współczesnych. Narracje XIX-wieku połączone z przepychem lat 80. stwarzają koncepcję spektaklu muzycznego, który próbuje przebić się przez kurtynę dzielącą świat sztuki od rzeczywistości. To próba odpowiedzi na pytanie: czym jest dla nas opera współcześnie? Odpowiedzi szukać będzie można już w najbliższą sobotę, podczas premiery Don Pasquale w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Kto kogo stwarza?

Teatr U Przyjaciół otworzył po-pandemiczny sezon spektaklem na motywach powieści Mary Shelley pt. Frankenstein. Twórcy przedstawienia pozostali wierni estetyce, którą od lat kreują zarówno na deskach swojego teatru, jak i w Kawiarni U Przyjaciół. W klimacie grozy, przy przyciemnionych lampach, w przepychu rodem z prozy Brunona Schulza wystawili utwór kanoniczny dla wielbicieli fantastyki naukowej.

Uwolnić się od tekstu

- W 4.48 Psychosis bardzo chciałem pójść za autorką i odczytać to, co naprawdę zostało w tym tekście napisane - a pominąć to, co kojarzy się z nim poprzez dziwne konteksty, które narosły wokół Sarah Kane - mówi Paweł Demirski*. Premiera jego adaptacji 4.48 Psychosis miała się odbyć dziś w Teatrze Polskim w Poznaniu.

I zaklakał "nevelmole"

Czy można za pośrednictwem sztuki pełnej gotyku, pajęczyn i brzmień jak z balu u Draculi zakląć w widzach... radość, energię i wolę życia? Malina Prześluga wraz z ekipą Teatru Animacji udowadniają, że owszem, można.

BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA. Las wiecznie zielony?

Po spektaklu Chrząszcze w koszyku Papermood Puppet Theatre przeszukałam internet w celu poznania indonezyjskich owadów. Znalazłam przy okazji zestaw monet i kilka spreparowanych gatunków na szpilce entomologicznej, gotowych do włączenia do kolekcji. Sprzedawca rzetelnie informuje w ogłoszeniach, że chrząszcze te nie podlegają w Polsce ochronie gatunkowej i każdy z nich posiada opis. Kupujący dowie się, gdzie został złapany i kiedy. Straszne?

BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA. A teraz idź już!

- I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie - ciągnął Mattis. - A co mam robić, jak zabłądzę? - zapytała Ronja. - Odnaleźć właściwą ścieżkę [...] - I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki. - A co mam robić, jeśli wpadnę do rzeki?[...] - Pływać. Na Ronję, córkę zbójnika zaprasza Teatr Powszechny w Warszawie. Spektakl na podstawie ostatniej powieści Astrid Lindgren, który można było obejrzeć w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka, wyreżyserowała Anna Ilczuk.

Spotkanie w sztuce

Biennale Sztuki dla Dziecka - jeden z najważniejszych poznańskich festiwali dedykowanych młodemu odbiorcy - w trudnej, pandemicznej rzeczywistości podnosi do rangi sztuki samo spotkanie widza z twórcą, budowanie wzajemnych relacji. Program tegorocznej edycji powstał wokół hasła "Spotkanie jako sztuka".

Strona 1 2 44