Kultura Poznań.pl

Teatr

Można się ubrudzić
 

Można się ubrudzić

- Teatr jest w sumie jeden. Nie ma takiego ostrego cięcia, że jest teatr poważny oparty na dramacie, który grany jest w budynkach, i ten drugi - niepoważny, który służy albo za rozrywkę albo protest i jako sztuka zaprzedaje swój potencjał. To jest to, co chcieliśmy pokazać w książce. Że rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana - mówiła podczas spotkania wokół Klasyków na ulicy prof. Joanna Ostrowska, współredaktorka tomu.

czytaj więcej
Folwark zwierzęcy
 

Folwark zwierzęcy

21 sierpnia poznański zamek cesarski skończy 110 lat. O jego burzliwej, kontrowersyjnej historii powstało wiele książek, prac naukowych, telewizyjnych i prasowych reportaży. Teatr Usta Usta Republika spektaklem Kamienne sny dodaje do tego przepastnego archiwum brakującą opowieść - o zamkowej duszy.

czytaj więcej
Uliczny, kuglarski... pandemiczny
 

Uliczny, kuglarski... pandemiczny

Na idealny na ten czas festiwal zaprasza Teatr Biuro Podróży. W ramach 3. edycji Na Wolnym Powietrzu oprócz samych gospodarzy wystąpią też Teatr A Part i Teatr Kto. Wszystko w myśl hasła Wielka literatura w wielkim wymiarze.

czytaj więcej
Jesteś śmieciem
 

Jesteś śmieciem

Niektóre spektakle są bałaganiarskie i chaotyczne, przypominając pejzaż mentalnego wysypiska śmieci w głowach ich twórców. Wszystko się zmieni jest właśnie tak brudne i niepoukładane. To jednak nie efekt niezdolności artystów do uładzenia myśli, wypolerowania pomysłów, lecz świadomego działania, kontrolowanego galopu umysłu. Można ten bałagan umiłować, zanurzyć się w nim po czubek głowy i zniknąć, stapiając się z powrotem w jednią sprzed Wielkiego Wybuchu, bądź z lękiem go wyprzeć, a spektakl może i nawet głęboko znienawidzić.

czytaj więcej
Lato należy do dzieci
 

Lato należy do dzieci

- Co wakacje, w miesiącach lipiec-sierpień przygotowujemy ofertę kulturalną skierowaną do widzów w wieku od 3 do 103 lat. Jak sama nazwa wskazuje - naszym głównym adresatem jest młody widz. To nasz przyszły użytkownik kultury, którego wprowadzamy w arkana sztuki - mówi Robert Dorna. W tym roku Zamkowe Lato dla Dzieci otworzy 14 lipca spektakl Ananas.

czytaj więcej
O jakiej wolności krzyczy poeta?
 

O jakiej wolności krzyczy poeta?

Realizowany przez Teatr Nowy spektakl Krzycz. Byle ciszej w reżyserii Anety Groszyńskiej opisuje zdarzenia z poznańskiego podwórka. Cofając się do czasów PRL-u, twórcy przedstawienia przypominają postać poety Wojciecha Bąka, który swoim sprzeciwem wobec władzy, zamieszał w środowisku poznańskich literatów.

czytaj więcej
Z czasem będzie pięknie
 

Z czasem będzie pięknie

- Nauczyłam się na pewno tego, że moi rozmówcy to wspaniali ludzie, z pogodnym usposobieniem, którzy kochają swoją pracę i teatr. I oczywiście bardzo tęsknią za powrotem do normalności, choć przede wszystkim tęsknią za ludźmi - mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka*, choreografka i zastępczyni dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Poznaniu.

czytaj więcej
To mogło być śmieszne, ale nie było
 

To mogło być śmieszne, ale nie było

Jak nadaje Ptasie Radio - ktoś kto popełnił zamach na Garnitur Prezydenta z pewnością chce końca Polski. Kto mógłby to być i dlaczego zależy mu na zniszczeniu kraju? Na podstawie tekstu Maliny Prześlugi Garnitur prezydenta, reżyser Artur Romański stworzył słuchowisko, które za pomocą groteski, przedstawia scenariusz katastrofy narodu.

czytaj więcej
Panie poeto Bąk...
 

Panie poeto Bąk...

"Panie Bąk. My nie pozwolimy panu umrzeć, my pana zmienimy" - w krótkim trailerze zapowiadającym najnowszą premierę w Teatrze Nowym  Krzycz. Byle ciszej mówi Pisarka Związkowa, w którą wciela się Gabriela Frycz. Pierwszy - po ponad trzymiesięcznej przerwie - spektakl z udziałem widzów zobaczymy w najbliższy weekend na Dużej Scenie.

czytaj więcej
Jak znoszę swoje własne towarzystwo
 

Jak znoszę swoje własne towarzystwo

Azyl - miejsce schronienia, bezpiecznego odosobnienia, ucieczki, wolności - w spektaklu Ambasada 2.0 Teatru Usta Usta staje się synonimem pułapki. Widz w nią wpada, zwiedziony obietnicą wolności "od wszystkiego" oraz sloganem "Ambasada - tu każdy może być sobą".

czytaj więcej
"Człowiek jest zbyt mokry, żeby płonąć"
 

"Człowiek jest zbyt mokry, żeby płonąć"

Piąty spektakl Grupy Teatralnej Wikingowie - Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych - w przewrotny sposób zaktualizował się przez pandemię. Przesunięcie premiery z marca na czerwiec spowodowało, że to przedstawienie dotyczące ludzi wyrwanych z codzienności, jednostek w kryzysie bezdomności, wręcz prowokuje do czytania go w nowych, poszerzających je i uaktualniających kontekstach.

czytaj więcej
Malta odmierzana w krokach
 

Malta odmierzana w krokach

Jubileuszowy, 30. festiwal Malta z powodu epidemii koronawirusa zmienił formułę na trwający aż do jesieni i odbywający się w różnych częściach miasta "festiwal kroczący". "Nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań" - zapewniają organizatorzy. Można już polować na bezpłatne wejściówki na pierwsze maltańskie wydarzenia.

czytaj więcej
Jak można spaść z drabiny
 

Jak można spaść z drabiny

- Każdy może być bohaterem tego spektaklu - mówi reżyserka Dorota Abbe. Premiera Ludzi swobodnych w świetle badań empirycznych Grupy Teatralnej Wikingowie odbędzie się online 20 czerwca w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Ważne, by o tym rozmawiać
 

Ważne, by o tym rozmawiać

- Sprawa Barbary Zdunk jest przypadkiem zdarzeń, które dzieją się do dzisiaj - mówi Jolanta Janiczak*, dramaturżka spektaklu I tak nikt mi nie uwierzy, którego przesunięta przez pandemię prapremiera odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Fredry w Gnieźnie.

czytaj więcej
Nie tylko dla dzieci
 

Nie tylko dla dzieci

- Pomysły Maliny Prześlugi na teksty są niesamowite. Czasami tworzy bardzo dziwnych bohaterów, szukając ich w nieoczekiwanych miejscach, na które nigdy byśmy nie wpadli, czy w ogóle nie podejrzewali,  że takie postaci mogą nam coś powiedzieć - mówi Artur Romański, aktor i reżyser z Teatru Animacji. Dramatopisarka i dramaturżka otrzymała w tym roku Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.

czytaj więcej
Przesunąć granicę
 

Przesunąć granicę

- Każdy dyrektor ma własną wizję, wedle której prowadzi teatr, a poznański teatr lalek ma szczęście do wyrazistych osobowości - mówi Agata Drwięga* z Teatru Animacji, doktorantka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów na UAM.

czytaj więcej
Bez tańca nie oddycham
 

Bez tańca nie oddycham

- Taniec jest doznaniem bardzo zmiennym. Raz jest lekarstwem, a raz wyzwaniem. Koi i pobudza. Ma bardzo wiele różnych czynników, które wpływają na nasze życie. Można wiele wyrazić i można z niego bardzo dużo czerpać. Jest dla mnie jak tlen, bez niego nie mam czym oddychać. Tak, bez tańca nie ma życia - opowiada Zofia Grażyńska*, tegoroczna laureatka Medalu Młodej Sztuki 2020.

czytaj więcej
To będą bardzo długie urodziny
 

To będą bardzo długie urodziny

- Takiej Malty jeszcze nie było. To będzie dla nas, i dla widzów na pewno także, nowe doświadczenie i będziemy się tej kroczącej Malcie uważnie przyglądali - mówi Michał Merczyński*, dyrektor Malta Festival Poznań.

czytaj więcej
Strona 1 2 40