Kultura w Poznaniu

Książki

Medyczna perełka

Nadszedł już nieunikniony czas ukazywania  się pandemicznych lektur. Wspomnień, pamiętników, reportaży o walce z wirusem. Trudno przebrnąć przez te wszystkie lektury, dodatkowo czytelnik zmęczony rzeczywistością życia w pandemii niechętnie przecież będzie czytał banalne, słabe literacko zapisy z ostrych dyżurów czy covidowych izb przyjęć. A jednak po Niewidzialny front Tomasza Rezydenta sięgnąć naprawdę warto.

Życie w Nowej Turcji

- Miałam wrażenie, że kiedy w prasie czytamy o Turcji, to poznajemy głównie wiadomości polityczne - co który polityk powiedział. A w zasadzie jeden, bo mówi się tam, że to obecnie państwo jednego człowieka, prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Nigdzie jednak nie mogłam znaleźć informacji, co to znaczy żyć w tak zwanej Nowej Turcji - mówi Agnieszka Rostkowska*, laureatka I edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego i autorka książki Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji.

Przegapiony zwrot konserwatywny

Ci, których zdezorientowała chimeryczna wystawa Mateusza Kuli Gorączka antykwaryczna, prezentowana półtora roku temu w Galerii Miejskiej Arsenał, mogą dzięki niedawno wydanemu katalogowi poznać i zrozumieć montaż mitologiczny dokonany przez 1. laureata Nagrody im. Leszka Knaflewskiego. Z jego pomocą artysta eksploruje genezę narastania postaw ultraprawicowych, które z peryferii przeszły do codzienności.

Wreszcie poczytam tylko Miłobędzką

Znakomite Wydawnictwo Wolno zamyka swój rok wydawniczy niezwykle cennym i wielkim przedsięwzięciem literackim. Ukazał się właśnie wybór wierszy Krystyny Miłobędzkiej jest/ jestem (wiersze wybrane 1960/2020) w  redakcji i opracowaniu Jarosława Borowca. Edycja ta zachwyca idealnie wychwyconą dramaturgią w twórczości poetki i kunsztem stworzenia książki jako przedmiotu. Wyjątkowość to i szczególność!

Nie tylko dla czytelników

- Jedną z głównych idei tego remontu było stworzenie przestrzeni, z której mogą z powodzeniem korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami - dotychczasowy obiekt nie miał na tym polu żadnych udogodnień. Kolejną było otwarcie zupełnie nowej czytelni - mówi Iwona Smarsz*, p.o. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Od milicji do policji

35 lat - tyle dzieli wydarzenia rozgrywające się w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Szybki szmal. Dwa różne ustroje, tu policja - tam milicja, ale coś jednak łączy rok 1984 z 2019.

JA TU TYLKO CZYTAM. Brakujące ogniwo

Jessie Burton literacką sensacją została już siedem lat temu, kiedy o jej Miniaturzystkę walczyli wydawcy z całego świata (u nas tę i inne jej książki wywalczyło skutecznie Wydawnictwo Literackie). Klucz do mojego serca zdobyła jednak dopiero świeżo wydanym w Polsce Wyznaniem. I ta recenzja też będzie wyznaniem - miłosnym, czego się wcale nie wstydzę!

Tych fotografii nie zapomnisz

- Udało mi się namówić Mariusza Foreckiego, aby zacząć opracowywać archiwum fotografii reporterskiej Mariusza Stachowiaka. W Fundacji Pix.House wydaliśmy pierwszą publikację ze zdjęciami dokumentalnymi tego fotografa - mówi Adrian Wykrota. Dzięki książce fotograficznej Bo żyję możemy odkryć surowy, nierzadko wstrząsający i turpistyczny obraz Poznania schyłkowego okresu PRL-u.

Planeta Poetek

- Jest to opowieść o tym, jak przeżywamy wejście w XXI wiek. O tym, że nasze pojedyncze, zdawałoby się bardzo osobiste emocje i przeżycia, wcale nie są takie osobne i wypływające li tylko z naszych serc - mówi Monika Glosowitz*, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendiumn Stanisława Barańczaka za monografię Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet.

Opisując świat na nowo

Z prawdziwą erudycją ma się do czynienia wtedy, gdy spędza się czas z napisaną, zanotowaną książkową opowieścią o tym, co oznacza i jak traktowana jest płeć w kulturach świata innych niż te europocentryczne. Trzecia płeć świata Waldemara Kuligowskiego to pozycja, jakiej brakowało w dostępie polskiego czytelnika do wiedzy o postrzeganiu tożsamości płciowej.

Pozostając w półkroku

- Mołdawia zatrzymała się w półkroku i chyba do tej pory nie do końca wie, dokąd ma zmierzać - powiedział Kamil Całus podczas spotkania Zamek Czyta z cyklu Spojrzenie na wschód, które dotyczyło jego książki Mołdawia. Państwo Niekonieczne.

JA TU TYLKO CZYTAM. Uczuciowy młyn

Trudno dziś znaleźć przykład takiego pisarza-celebryty, jakim w swoich czasach był Antoni Czechow. Liczne fanki na tyle dotkliwie zakłócały jego domowy mir, że siostra Antona, Masza, wymyśliła w końcu dla nich słodko-gorzką nazwę - "antonówki". I sama, przez całe życie, była antonówką naczelną.

Nienapisana dramaturgia

Jednym z najpoczytniejszych obecnie autorów powieści grozy, thrillerów psychologicznych, jest wydawany przez poznańską Filię Marcel Moss. Zabrałem się więc do ochoczej lektury jego najnowszej powieści Nie krzycz.

Z zewnątrz i od środka

- Na pytanie, czym jest wiersz, nie potrafię udzielić nigdy dobrych odpowiedzi, dziś jest to jeszcze trudniejsze niż wtedy, gdy zaczynałam pisać. Wiersz może być wszystkim i wszystko może być wierszem - mówi Krystyna Miłobędzka*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznanej podczas Festiwalu Fabuły.

Sokoli wzrok neuronów

Czego oczy nie widzą to kolejny znakomity wybór w serii Zrozum to  Wydawnictwa Poznańskiego. Richard Masland opublikował tę książkę w nowojorskim prestiżowym Perseus Book w tym roku, a dzięki mozolnej pracy redaktora prowadzącego Szymona Langowskiego i tłumacza Sebastiana Musielaka błyskawicznie trafia ona do rąk polskiego czytelnika.

Dlaczego akurat poezja?

- Każdy piśmienny człowiek może usiąść i napisać wiersz - twierdzi Marcin Ostrychacz*. - Pisanie wiersza to bardzo nierówny proces - przyznaje Patrycja Sikora**. - Wiersz nie jest zagadką, ale jeżeli przyjmiemy roboczo taką formę pisania, to zbyt szybkie rozwiązanie zagadki skutkuje tym, że się wypala - mówi Szymon Szwarc***. 69. spotkanie w cyklu Seryjni Poeci poprowadzi we wtorek z trójką twórców prof. Piotr Śliwiński. Pretekstem do rozmowy będą ich nowe tomiki wierszy, wydane w tym roku przez Wydawnictwo WBPiCAK - Cielenie lodowca Marcina Ostrychacza, Instrukcja dla ludzi nie stąd Patrycji Sikory i Cukry złożone Szymona Szwarca. Tym razem Seryjni Poeci odbędą się w formie transmisji online na Facebooku na profilach CK Zamek i Zamek Czyta.

1 22 Strona 23 24 25 26