Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kto by nie chciał spotykać na ulicach swojego miasta pierwszorzędnych aktorek i aktorów? Kto nie pragnąłby, żeby równie pierwszorzędni reżyserzy i ekipy filmowe kręcili wspaniałe filmowe widowiska w miejscach, które mijałoby się mimochodem? Kto nie czułby dumy, gdy na kadrach wybitnego filmu widziałby znane mu, bliskie zakątki? A jednak nie każdy cieszy się takimi przywilejami. Niektórym zostają tylko marzenia...

Czytaj artykuł

Blues to muzyka, której historia wiedzie przez trudną i wyboistą drogę. Wyrosła z Delty Missisipi, na gruncie amerykańskiego południa, zakorzeniona w afroamerykańskich tradycjach. W Polsce, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, w kraju naznaczonym socjalistycznym betonem, niedoborem wszystkiego i wszechobecną szarością, była jednym z najważniejszych głosów wolności. Jednym z zespołów, który najlepiej uchwycił jego esencję, był Dżem, który teraz - w ramach 45-lecia - przypomni o sobie koncertem w B17.

Czytaj artykuł

W ostatnią sobotę lutego w klubie Blue Note wystąpi zespół Armia. Promować będzie najnowszy album, "Wojna i pokój", który ukazał się pod koniec stycznia.

Czytaj artykuł

Podobno jej domem był cały świat. A może zaryzykujmy - świat to za mało. Róża Luksemburg, bo o niej mowa, pozostaje jedną z ikon socjalizmu i światowej lewicy. A ponadto drugą po Marie Skłodowskiej-Curie najbardziej rozpoznawalna Polką, jeśli nie liczyć Igi Świątek. Chociaż jej polskość to kwestia bardzo drażliwa, i nie dlatego, że żyła i umarła w Berlinie. Jej spuścizna intelektualna do dziś wywiera olbrzymi wpływ na dyskusję o społeczeństwie, polityce i wolności. W ten czwartek autorka wielkiej biografii Róży Luksemburg, Weronika Kostyrko, odwiedzi CK Zamek.

Czytaj artykuł

O obchodzącym 60-lecie istnienia Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu opowiada Michał Błaszczyński - kustosz i jego nowy kierownik. Pyta i "Wszystkiego najlepszego MSU!" życzy Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Niektóre filmy należy oglądać wyłącznie w kinie, w przeciwnym razie tracą cały swój uwodzicielski urok. Do tej kategorii należy "Nosferatu" Roberta Eggersa, remake klasycznego horroru Friedricha Murnaua z 1922 roku. To już druga próba ożywienia wampirzej odysei, poprzednią zrealizował Werner Herzog w 1979 roku.

Czytaj artykuł

"Dźwięki z Ha'Tun" Jana Bliźniaka to literatura na styku science-fiction i fantasy, łącząca znane konwencje filmu oraz prozy gatunkowej z romantyczną pochwałą inności i współczesnym zwrotem ku neuroróżnorodności. Jest nieźle. Ale mogłoby być lepiej.

Czytaj artykuł

W książce "Powrót fatum" autor próbuje wyobrazić sobie, na ile proponowane przez naukę, ezoterykę oraz chrześcijaństwo wizje świata odpowiadają potrzebom współczesnego człowieka, który - na co wiele wskazuje - nie chce dłużej polegać wyłącznie na sobie. W dobie rozmaitych kryzysów, chaosu, poczucia bezradności, ludzie szukają oparcia w sile ich przekraczającej. Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim - 17 lutego w CK Zamek. 

Czytaj artykuł

To będzie wyjątkowy weekend, bo walentynkowy! Jeśli nie macie jeszcze planów, nic straconego. Podpowiadamy, gdzie możesz zabrać swoją ukochaną/ukochanego. Albo na przekór - pójść sama/sam!

Czytaj artykuł

Luty w Blue Note to czas szczególnej zadumy, kiedy we wspomnieniach powrócimy do jednej z najważniejszych postaci w całej historii muzyki hip-hopowej. 10 lutego minie dzięwiętnaście lat od śmierci J Dilli - legendarnego producenta i rapera - a kilka dni później poznański zespół Błoto w składzie: Latarnik (instrumenty klawiszowe), Wuja HZG (bas), Cancer G (perkusja) i OlafSaxx (saksofony) zinterpretuje na nowo beaty mistrza, który odszedł, pozostawiając niezatarte ślady w świecie czarnych brzmień. Jego "Donuts" (2006), "Ruff Draft" (2003) i inne albumy do dziś inspirują. Koncert "We Remember J Dilla" będzie tego dowodem.

Czytaj artykuł

O 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta i ustanowieniu roku 2025 "Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie" - z prof. Hanną Kóčką-Krenz z Wydziału Archeologii UAM rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Tym razem wyjścia były dwa: albo zachwyci albo zażenuje. Akt wandalizmu na epopei narodowej brzmi kusząco, spektakl w formule koncertowo-musicalowej trochę zaczyna niepokoić, ale dopiero z dopisku "...tylko że rapowy" wieje grozą w teorii bardzo słusznej i wartościowej teatralnej misji trafienia do młodych, która w praktyce zbyt często jednak przybiera karykaturalną, cringową formę.

Czytaj artykuł

Tomasz Maśląkowski w "Wielkim złym lisie" przeprowadza wiwisekcję na starych i znanych motywach: matki, lisa i wilka. Lawiruje pomiędzy stereotypami, a jego obserwacje dotyczące porozumienia międzygatunkowego są nieocenionym źródłem wiedzy... o nas samych.

Czytaj artykuł

Wystawa "Zooom. Personal is political" (czyli "to, co osobiste, jest polityczne") w Galerii Miejskiej Arsenał prezentuje sztukę kobiet zgrupowanych czy - co wydaje się bardziej odpowiadać założeniom pomysłodawczyń i uczestniczek przedsięwzięcia - zsieciowanych w MalerinnenNetzWerk Berlin-Leipzig (MNW). Choć grupę tworzą artystki pochodzące z Niemiec, do udziału w wystawie i poprzedzającej ją inicjatywie zaproszono także twórczynie z Polski.

Czytaj artykuł

Zdaniem wielu słuchaczy Kuba Karaś - artysta, producent muzyczny i multiinstrumentalista młodego pokolenia - to obecnie jedno z najciekawszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej. Już od młodzieńczych lat wiedział, czego chce, a jego twórczość rozwijała się od indie rocka po syntetyczne brzmienia electro-popu. Angażuje odbiorcę na wielu poziomach - bez względu na to, czy działa w ramach The Dumplings, duetu Karaś/Rogucki, czy w projektach solowych. W Poznaniu zagra w pojedynkę - w klubie w_sercu zaprezentuje specjalny didżejski set!

Czytaj artykuł

Dla poznańskiej humanistyki postać legendarna - ojciec założyciel filmoznawstwa na UAM. Uczeń Jerzego Ziomka, wykładowca i autor niezliczonych publikacji o filmach, mediach i sztuce, juror niezliczonych konkursów. Jednak nie tylko teoretyk, ale i praktyk - to on odkrył najstarszy znany polski film fabularny i wiele innych perełek wczesnej polskiej kinematografii. Ostatnio, jako prozaik, uraczył nas monumentalną powieścią historyczną "Wiwat! Saga wielkopolska". W czwartek - 13 lutego, gościem Biblioteki Raczyńskich będzie profesor Marek Hendrykowski.

Czytaj artykuł

Diana Spencer, Jackie Kennedy, a teraz Maria Callas. Pablo Larrain kontynuuje swoją filmową serię biografii sławnych kobiet, przedstawiając ostatni etap życia greckiej sopranistki i diwy, która zawojowała największe sceny operowe świata.

Czytaj artykuł

Quentin Dupieux jest reżyserem "par excellence" surrealistycznym. Wiernym uczniem Salvadora Dalego i Luisa Buñuela. Chyba jedynym twórcą światowego kina, który konsekwentnie i kurczowo trzyma się tego stylu. Nie inaczej rzecz wygląda w najnowszej produkcji Francuza, "Daaaaaalí!", którego bohaterem jest, jak można się domyślić, Salvador Dalí. Trudno o bardziej bezpośredni hołd złożony swojemu idolowi. Pisze Bartosz Żurawiecki. 

Czytaj artykuł

A może lektura lekka, łatwa i przyjemna? Tak! Dajmy sobie na to czas i przestrzeń. Inaczej nie sposób przebrnąć przez kolejny już listopad, czwarty z rzędu: po listopadzie - listopadzie, listopadzie - grudniu, listopadzie - styczniu, mamy wszak listopad - luty. Szaro, buro i ponuro, w dodatku zimno i ble. A dobra książka jest dobra na wszystko!

Czytaj artykuł

- Wszystko zaczęło się od potrzeby spotkania w gronie znajomych, by zgodnie z turystyczną tradycją usiąść razem i pośpiewać. Chcieliśmy kawałek podróżniczego życia przenieść do miasta - mówi Michał Romanowicz, współorganizator "Poznańskiego Śpiewogrania" - oddolnej inicjatywy muzycznej, która obchodzi właśnie drugie urodziny. Słucha Paweł Binek.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4