Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Różnych opowieści potrzebują słuchacze. Wspaniale byłoby jednak gdyby oprócz tych lukrowanych, wszechobecnych w mediach, mieli również szansę na spotkanie z propozycjami mniej oczywistymi, mniej banalnymi. Takimi jak choćby nowe płyty kwintetu Alana Balcerowskiego, zespołu Armia, Tomasza Wachnowskiego czy Piotra Scholza.

Czytaj artykuł

Stereotyp matki trzyma się mocno. Nie tylko ten tradycyjny matki Polki, ale także, ten współczesny, nowoczesnej mamy. Narzucane społeczne wzorce matek dają się we znaki nie tylko im samym. Przekonuje się (i nas) o tym bohaterka powieści Magdaleny Genow "Złodziejka matek".

Czytaj artykuł

Już około 5 tysięcy dziewcząt pokochało śpiew dzięki Skowronkom. I nie mówimy o ptakach. Chór dziewczęcy Skowronki świętuje jubileusz 75-lecia istnienia i... "leci" dalej. O historii, zespołowym śpiewaniu i planach na przyszłość opowiada dyrektorka artystyczna i dyrygentka chóru - Alicja Szeluga.

Czytaj artykuł

- Przekład to taka metaforyczna depesza od tłumacza do czytelnika - mówi Aga Zano, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024. Spotkanie z tłumaczką odbędzie się już 15 kwietnia w CK Zamek.

Czytaj artykuł

Pół wieku temu na poznańskim Grunwaldzie zdarzyło się coś niewytłumaczalnego. 14 kwietnia 1975 roku, w drodze na lekcję religii, zaginęła 9-letnia dziewczynka, Beata Radke. Nie odnaleziono jej do dziś.

Czytaj artykuł

Wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy wciąż tęsknią do Ery Jazzu. Co prawda wspomniany cykl prawdopodobnie rzeczywiście przeszedł do historii, ale jego twórca - Dionizy Piątkowski - zaprasza do corocznego celebrowania muzyki Krzysztofa Komedy. Tym razem w programie "Komeda - Chopin - Bach" zagra dla nas słynne Andrzej Jagodziński Trio. 

Czytaj artykuł

Kondukt długości dwóch kilometrów, biało-czerwone sztandary, kwiaty i szloch przerywający przejmującą ciszę. 80 lat temu Poznań pożegnał ostatnie ofiary niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie.

Czytaj artykuł

Gdy w 1996 roku ogłoszono, że nowym wokalistą Genesis zostaje Ray Wilson, wiele brwi uniosło się ze zdziwieniem. Świat patrzył na niego jak na intruza, który śmiał wejść w buty Phila Collinsa - człowieka, który był nie tylko głosem zespołu, ale jego twarzą i sercem. Dziś, niemal trzy dekady później, trudno już patrzeć na Raya jedynie przez pryzmat tej historii. Zbudował swój własny świat dźwięku - już z dala od mainstreamu, ale blisko emocji, a jeszcze bliżej człowieka. I to właśnie Poznań stał się jego nowym domem.

Czytaj artykuł

Jest coś filmowego w tym, kiedy Matt Dusk pojawia się na scenie - jakby wycięty z kadru czarno-białego klasyka z lat pięćdziesiątych, ubrany w elegancki garnitur, z drinkiem w dłoni i uśmiechem, i który chyba wie więcej niż mówi. Ale w jego muzyce nie ma miejsca na powierzchowność. I może właśnie dlatego - z całym bagażem stylu, klasy i nieuchwytnej nostalgii - Kanadyjczyk od lat zdobywa serca polskich fanów. Teraz wraca do nas z trasą "Back In Town", na której jednym z przystanków jest Poznań.

Czytaj artykuł

Książka: jest (krótka). Podmiot/ka/y (zależy) też. mała litera, gdzie powinna być duża - owszem a ponadto bez przecinków kropek płynie niekiedy strumień liter. I duża gdzie zwyczajowo mała - czy to jednak zawsze tak łatwe do Poznania [przekora homonimów]? "Eksperyment ze znikaniem" Zofii Skrzypulec to literatura, o której nie pisze się łatwo. Ale łatwo też się jej nie czyta. To zbiór impresji luźno składających się na obraz egzystencji przebodźcowanego i zatomizowanego podmiotu w ekonomicznej tymczasowości. Artystyczny nieład zmaga się ze zwykłym bajzlem, błyskotliwość językowa z płonnym gadulstwem.

Czytaj artykuł

Trójka reżyserów i reżyserek, trzy obsady, trzy dramaty i trzy dni prób. Do tego śmiałego wyzwania już drugi raz Teatr Nowy zaprosił studentów i studentki szkół teatralnych, którzy wyróżnili się podczas zeszłorocznego Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. W pierwszym tygodniu marca zaprezentowali oni trzy czytania performatywne dramatów autorstwa buntowników i buntowniczek początku XXI wieku.

Czytaj artykuł

Raz Dwa Trzy to przykład zespołu, który nie wpisuje się w żadne tempo. Nie dlatego, że nie potrafi - raczej dlatego, że nie chce. Od początku lat 90. z pełną świadomością idzie własną drogą - czasem pod wiatr, czasem pod prąd, ale zawsze z uwagą i szacunkiem dla słowa, dźwięku oraz odbiorcy. Ich najnowszy koncertowy projekt "Ważne piosenki" to wydarzenie artystyczne opowiadające o tym, co naprawdę się liczy. I o tym, jak wiele można powiedzieć nawet nie podnosząc głosu.

Czytaj artykuł

Nie są zespołem z pierwszych stron dzisiejszych gazet i bywalcami internetowych portali, a jednak poznańska rockowa publiczność pamięta ich zapewne znakomicie. Klub 2progi zaprasza na... pożegnalny koncert grupy Non Iron. Wieczór będzie zwieńczeniem 40-lecia jej działalności.

Czytaj artykuł

Ich płyta "Taxi" była niemal powszechnie uznana za jeden z najlepszych polskich albumów 2023 roku. To ujmująca oryginalnym pomysłem i znakomitą realizacją opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Trio Łona / Konieczny / Krupa wystąpi w Centrum Kultury w podpoznańskim Suchym Lesie.

Czytaj artykuł

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku i dopiero po chwili okazuje się, że pozory mylą. Prace Weroniki Gęsickiej prezentowane w ramach wystawy "Pokrzywka" wprowadzają w świat przekraczania granic pomiędzy tym, co realne a nierealne, a także w świat nie zawsze dostrzegalnej manipulacji i niepokoju, który chowa się w najmniejszych gestach.

Czytaj artykuł

- Wszyscy mamy tendencję, żeby z takich postaci jak Chopin czynić pomniki. A przecież to byli ludzie. Normalni ludzie, którzy żyli, odczuwali, mieli emocje - mówi Jakub Dera, pianista, pedagog, popularyzator muzyki poważnej i dyrektor artystyczny Festiwalu Wielkanocnego w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Francuska aktorka Céline Sallette, która zagrała do tej pory w około sześćdziesięciu produkcjach, na swój pełnometrażowy debiut reżyserski wybrała fabularyzowaną opowieść biograficzną o malarce i rzeźbiarce Niki de Saint Phalle.

Czytaj artykuł

Pozwala nabrać dystansu do codzienności, a jednocześnie bardzo często zapewnia precyzyjne diagnozy problemów realnego świata. Wiąże się z nią eskapizm, ale jej nieodzowną cechą jest konfrontacyjność. Fantastyka, bo o niej mowa, świetnie odnajduje się wśród ilustracji i dymków. Od 10 do 13 kwietnia wszyscy fani komiksu i innych światów odkryją wiodące do nich portale w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wszystko to w ramach 8. Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, którego tematem przewodnim będzie fantastyka w krajowym wydaniu.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4