Kultura Poznań.pl

Film

ALE KINO! Sześć stopni oddalenia

Wiecie na czym polega hipoteza "małego świata" Stanleya Milgrama i Jeffreya Traversa? Nastoletni bohaterowie Za daleko Sarah Winkenstette przeprowadzili eksperyment i lekcję tę zapamiętają do końca życia.

Anatomia miłości

Poszukiwania swojej drugiej, platońskiej połówki to temat odmieniany przez przypadki kolejnych komedii romantycznych. Ale co by się stało, gdyby można było skroić na swoją miarę mężczyznę marzeń, zamówić go z dostawą do domu, i to na okres próbny, z gwarancją zwrotu? - o filmie Jestem twój pisze Przemysław Toboła.

Krótki film o zabijaniu

W pewnym momencie pada z ekranu zdanie, że jedyną drogą ucieczki z opresyjnej rzeczywistości są narkotyki. Albo oglądanie tureckich seriali, ukazujących świat lukrowany i nieprawdziwy - o filmie Ballada o białej krowie pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Pastelowe dziennikarstwo

Wes Anderson, jeden z współczesnych mistrzów filmowego stylu, rozpoznawalnego już po kilku kadrach, w Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun składa hołd dawnym dziennikarzom "New Yorkera", a ogólniej rzecz biorąc - sztuce słowa pisanego.

Oczami dziecka

39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w tym roku między 5 a 12 grudnia w formie online na platformie alekino.com.

FESTIWAL UKRAINA! Drogi Donbasu

Złe drogi to poruszająca, wstrząsająca opowieść o tym, co oznacza bycie kobietą w czasie wojny. Ten film nowelowy to dość późny debiut kinowy Natalii Worożbyt - jednej z najbardziej cenionych ukraińskich dramatopisarek swojego pokolenia.

FESTIWAL UKRAINA! Chwała bohaterkom

Film sportowy, dramat psychologiczny, film feministyczny, współczesny film dotyczący wojny na wschodzie Ukrainy, opowieść o podróży bohaterki w kierunku niezależności...  Z zawiązanymi oczami Tarasa Drona można katalogować na wiele sposobów, ale i tak nie da się w ten sposób scharakteryzować go w pełni. Podobnie jak wiele innych produkcji prezentowanych na Ukraina! 6. Festiwal Filmowy, to doskonałe kino artystyczne i wspaniały debiut pełnometrażowy kinematografii naszego wschodniego sąsiada, która ewidentnie rywalizuje z polską bądź nawet już ją prześcignęła.

FESTIWAL UKRAINA! Jestem sytą świnią

W Nosorożcu Oleh Sencow opowiada o Ukrainie lat 90. z perspektywy prowincji. Na ten nerwowo i chaotycznie przeobrażający się świat spoglądamy oczami tytułowego bohatera. To brutalny gangster owładnięty szałem brania, niszczenia i zabijania, który uchodzi za szaleńca.

Intryga rodzinna

- Ridley Scott od 15 lat przymierzał się do ekranizacji dramatycznych dziejów rodziny Guccich, kryją się tam bowiem perypetie na miarę dramatów Szekspira - o filmie Dom Gucci pisze Przemysław Toboła.

Kino wschodnich sąsiadów

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy to jeden z najlepszych i najważniejszych festiwali artystycznego kina narodowego w Polsce. Po raz pierwszy odbędzie się również w Poznaniu. W kinie Muza od czwartku 25 listopada aż do kolejnej środy będzie można obejrzeć siedem filmów, w tym Nosorożca w reżyserii Ołeha Sencowa, ikony oporu wobec aneksji Krymu oraz Złe drogi, ukraińskiego kandydata do Oscara.

PROSTO Z EKRANU. Odyseja księżycowa

O niedokończonym filmie Na Srebrnym Globie Andrzeja Żuławskiego mówi się, że mógł stać się przełomem w historii kina science fiction, wyprzedzając Gwiezdne wojny George'a Lucasa. Półtora roku kręcenia zdjęć, niespotykany jak na ówczesne europejskie kino rozmach, kostiumy, jakich świat nie widział - po decyzji politycznej ówczesnego wiceministra kultury Janusza Wilhelmiego zawieszającej realizację na dwa tygodnie przed jej ukończeniem pozostał jedynie mit, który działa na wyobraźnię do dziś.

Filmy same się nie obejrzą

Państwa Marię i Bogdana Kalinowskich znają wszyscy miłośnicy kina w Poznaniu. To nietuzinkowe małżeństwo przez lata oglądało praktycznie wszystko, co pojawiało się na ekranach kin, a także gościli na wielu festiwalach. W tym roku mija już 4. rocznica śmierci Pana Bogdana i z tej okazji grupa entuzjastów postanowiła zorganizować Dni Poznańskich Kinomanów poświęcone ich pamięci.

PROSTO Z EKRANU. Upadek, zniszczenie, katastrofa

Wszystko zostaje w rodzinie to przyprawiający o ciarki spektakl nienawiści dozowanej latami, kropla po kropli. Ekranowe studium cierpienia wywołanego przez dwoje dorosłych, których największym grzechem jest to, że nie potrafili rozstać się na zawsze.

Łamanie kręgosłupów

- W ojczystym Iranie na Mohammadzie Rasoulofie ciąży wyrok roku więzienia i dwuletniego zakazu realizowania filmów - o filmie Zło nie istnieje pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Społeczeństwo jest niemiłe

Niefortunny numerek lub szalone porno to tytuł, który z pewnością zaciekawi niejednego widza. I to nie tylko przez budzenie oczywistych konotacji. Kto choć trochę słyszał o tym filmie wie, że idealnie oddaje on nastroje społeczne obserwowane dosłownie w każdym miejscu na Ziemi od wybuchu pandemii - coraz częściej nieutulony żal, wybuchającą niespodziewanie złość, poczucie niemocy i wszechogarniającą frustrację.

OFF CINEMA. Krótka podróż po świecie

W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym 25. Off Cinema. Moja obecność na festiwalu jest znacznie krótsza, bo raptem kilkuletnia. Niemniej od początku uważnie śledzę konkurs filmów krótkometrażowych. Nie inaczej było i w tym roku.

PROSTO Z EKRANU. Jeśli jutra nie będzie

Kiedy Michel Franco odbierał w Wenecji Srebrnego Lwa za Nowy porządek, wyznał, iż pisząc scenariusz, myślał o stworzeniu dystopijnego świata, ale po kilku latach dzielących pomysł od realizacji zdał sobie sprawę, że w międzyczasie fikcja znacznie przybliżyła się do rzeczywistości.

Strona 1 2 42