Kultura w Poznaniu

Opinie

PROSTO Z EKRANU. Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

- Czasem jestem szczęśliwa, a czasem jestem nieszczęśliwa. Czyli jak każdy z nas - mówi Gloria nowo poznanemu w barze Arnoldowi i jest to najbardziej trafne streszczenie filmu Sebastiána Lelio, wchodzącej właśnie na ekrany kin Glorii Bell.

To nie jest spektakl dla młodych ludzi

Temat starości był już podejmowany w kulturze na wiele sposobów. Począwszy od genialnych książek Philipa Rotha poprzez piosenki Osieckiej czy niezliczone realizacje teatralne (nie musimy daleko szukać, wystarczy przejść się na Betty Lemon do Teatru Nowego). Tym razem w Poznaniu mamy okazję zobaczyć starość w wersji light, poprzez konwencję komediową popatrzeć na czwórkę emerytowanych artystów - bohaterów Kwartetu, najnowszego spektaklu w Teatrze Muzycznym.

Czemu mężczyznom wszystko przychodzi łatwo?

"Mężczyzna nie wie co robi i nie wie, że jest dupkiem, a także nie wie, czemu rzeczy przychodzą mu łatwo" - słyszymy podczas spektaklu "Diane for a day". Na scenie pojawiają się i znikają mężczyźni w brązowych spodniach, a także sztucznych wąsach i brodach. Coś tu jest nie tak - ktoś chyba stroi sobie żarty z poważnych panów! Nie inaczej.

PROSTO Z EKRANU. Bullet Ballet

Dwie części temu ktoś nierozważnie zabił mu psa, zmuszając do powrotu ze spokojnej emerytury. Od tego czasu z kulką w głowie skończyło pewnie już kilkaset osób i wszystko wskazuje na to, że zabawa dopiero się rozkręca. John Wick powraca bowiem w trzeciej odsłonie serii i tym razem staje naprzeciw całej światowej organizacji płatnych zabójców, do której jeszcze niedawno należał.

Spokojnie, nie tak szybko!

Piękny był Poznań w tę ciepłą, sobotnią noc. Tłumy spacerujące od galerii do galerii, od muzeum do muzeum. W końcu Noc Muzeów w Poznaniu to ponad 50 miejsc do odwiedzenia!

POZNAŃ POETÓW. Emocje bez cenzury

Magda Tyszecka zwyciężyła w III Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego. Podczas turnieju, który zamykał festiwal Poznań Poetów, slamerki i slamerzy zafundowali nam emocjonalną podróż w głąb siebie i kontestowali polską rzeczywistość.

Przestrzenie do dzielenia

Dlaczego coraz więcej czasu spędzamy w budynkach, a nie na świeżym powietrzu? Jak nowoczesne technologie i idea współdzielenia zmieniają architekturę, budownictwo i design? Na te i inne pytania odpowiadał w trakcie wykładu w ramach Poznań Design Festiwal Tomasz Bojęć z pracowni think co.

Hybryda. Studium bytu nieokreślonego

"fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery" to tryptyk autorstwa choreografki Anny Piotrowskiej, która do udziału w realizacji zaprosiła swoje córki, przyjaciółkę oraz performerów. Stworzony z okazji 44 urodzin Piotrowskiej spektakl to studium kompozycji wyrażone w kilkudziesięciominutowych opowieściach konstruujących z jednej strony całkowicie odrębne, z drugiej zadziwiająco spójne narracje.

Język, który zmienia rzeczywistość

Wystawa Liliany Piskorskiej w Galerii Miejskiej Arsenał musi być dla tradycjonalistów i osób o prawicowych poglądach zbiorem obrazów z sennych koszmarów. Oto feministyczno-queerowa artystka i aktywistka pokazuje, do czego prowadzi wykluczająca mowa władzy i organizacji konserwatywnych, posługujących się "sformułowaniami-pałkami". Podsuwa im groteskowe rozwiązania, o których być może już w skrytości śnią, lecz wciąż jeszcze boją się wprowadzić je w życie.

POZNAŃ POETÓW. Za dużo polityki

- "Internat" różni się od moich poprzednich książek stosunkiem autora do głównego bohatera. Po raz pierwszy jestem z nim w konflikcie i na tym konflikcie właśnie opiera się wiele wątków - opowiadał na wtorkowym spotkaniu w Zamku ukraiński pisarz Serhij Żadan.

POZNAŃ POETÓW. Wiara w sens opowieści

Tegoroczną Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza za książkę Ucho igielne otrzymał Wiesław Myśliwski, o czym wiedzieliśmy już od dnia ogłoszenia werdyktu kapituły konkursowej - 24 kwietnia. Jej odpowiednik dla młodych pisarzy, a więc Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka każdorazowo pozostaje tajemnicą aż do dnia jej wręczenia. W tym roku trafiła do rąk 28-letniego łódzkiego poety Tomasza Bąka za książkę poetycką Utylizacja. Pęta miast.

Eco-thinking

Ochrona środowiska jest ważna. Chyba żaden racjonalnie myślący człowiek nie myśli inaczej. Zimą w miastach oddychamy smogiem, a lasy i morza przepełnione są foliowymi siatkami i plastikiem. Stąd pomysł organizatorów Poznań Design Festiwal 2019, by pokazać pro-ekologiczne rozwiązania, które możemy wdrożyć w naszych domach, czy w małych firmach, które prowadzimy.

UKRAIŃSKA WIOSNA. Cena marzeń

Reżyser i podróżnik Leonid Kanter blisko rok temu popełnił samobójstwo. W pożegnalnym liście poprosił swojego przyjaciela o to, by ten dokończył jego film. Nie chciał, żeby obraz był smutny, miał traktować o miłości. I chyba się udało. Pokaz "Człowieka z taboretem" w reżyserii Jaroslava Popova zakończył kolejną edycję Ukraińskiej Wiosny.

PROSTO Z EKRANU. Dr Jekyll i Mr Hyde

Jedną z ciemniejszych stron popkultury jest to, że - podobnie jak masowa wyobraźnia - żywi się również mrocznymi postaciami, które najłatwiej rozbudzają emocje. Nie bez przyczyny to właśnie takie nazwiska jak Charles Manson, Ted Kaczynski czy wreszcie Ted Bundy stają się jej częścią, a ich życiorysy kanwą, na bazie której kręci się dochodowe filmy przyciągające do kin tłumy widzów.

UKRAIŃSKA WIOSNA. Pop-monolit

Jamala - gwiazda, zwyciężczyni Eurowizji, dziewczyna, która wkurzyła Rosję, dziewczyna, którą pokochała cała Europa, a Zachód przygarnął jej muzykę jak swoją. A może to ona przygarnęła zachodnie trendy? Kto tu z kogo czerpie i co składa się na sukces jej muzyki?

Na przecięciu

"Popytka" Weroniki Fibich nie jest jedynie poruszającą i bardzo osobistą opowieścią o konsekwencjach wojny, tragicznych losach uchodźców i uchodźczyń, życiu w zagrożeniu, przepełnionych obozach i niepewnym jutrze dla nich i ich dzieci. To także historia zbudowanej na wspólnych doświadczeniach przyjaźni Czeczenek i Rosjanki, których życiorysy splotły się w Polsce. Opowieść o sprawczej sile kobiet. I współodczuwaniu.

Wymienne głowy

Ostatnia produkcja Teatru Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani" to dla mnie odkrycie tego sezonu. Dobrze jest wciąż móc oglądać spektakle tworzone z myślą o nawiązaniu komunikacji z publicznością, poruszeniu jej i podsunięciu obrazów, które staną się punktem wyjścia do wielu refleksji.

UKRAIŃSKA WIOSNA. O Malewiczu czarno na białym

"Ostrą granią dzielimy czas i stawiamy na pierwszej stronicy płaszczyznę w postaci kwadratu czarnego jak tajemnica, płaszczyzna patrzy na nas ciemnym, jak gdyby kryła w sobie nowe stronice przyszłości" - pisał w jednym ze swoich tekstów Kazimierz Malewicz, autor zaprezentowanego pierwszy raz w Petersburgu w 1915 roku obrazu "Czarny kwadrat na białym tle", który zmienił sposób myślenia o sztuce. Malewicz na stałe wpisał się do kanonu historii sztuki. Czy jednak wiemy o nim już wszystko?

Marka Moniuszko

Jak spuścić powietrze z naszych wyobrażeń o Moniuszce i jego muzyce? Jak pozbyć się wielkich etykiet typu "ojciec opery narodowej", "wzór muzyki słowiańskiej"? I jak przy tym nie popaść w kicz i banał popularyzacją jego twórczości jako muzyki sexy, produktu gotowego na eksport, mającego firmować markę "Polska"? Wystarczy dać partytury młodym twórcom, zatrudnić reżysera z otwartą głową. Wystarczy podejść do tej muzyki z czułością i humorem, bez oczekiwań, ale też bez kompleksów.

Tekstura, dźwięki, zbliżenia

Historia Oberhausen Festival i jego niegasnący sukces wzbudzają podziw, ale także zazdrość. Chciałoby się widzieć zaangażowanie w sprawach filmowego krótkiego metrażu także w Polsce. Z tego powodu Fundacja Ad Arte i Short Waves Festival co miesiąc organizują spotkania Klubu Krótkiego Kina, na którym prezentują interesujące w tej formule dzieła. W poniedziałek, 6 maja, w Kinie Pałacowym zaprezentowano sześć niezwykle interesujących eksperymentów filmowych.

1 70 Strona 71 72 73 74