Kultura w Poznaniu

Opinie

Z kolegiaty na CD

Poznaniowi został przywrócony kolejny zabytek muzyczny. Requiem J. Paszkiewicza, wykonane po raz pierwszy po latach w listopadzie ubiegłego roku, doczekało się swojego płytowego nagrania.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Gem, set i mecz

"Chciałem zrobić Córkę trenera, by odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego mój ojciec poświęcił wszystko, by nic nie osiągnąć?" - przyznał w jednym z wywiadów Łukasz Grzegorzek. Autor Kampera w swoim drugim, bardzo osobistym choć nie autobiograficznym filmie, koncentruje się na na wskroś intymnej relacji, w której rodzic rezygnuje z własnego życia osobistego, by pokierować rozwojem dziecka, a dziecko zostaje zmuszone do podążania za marzeniami rodzica.

Czytaj artykuł
Wygląd jako narzędzie polityczne

Wygląd może być narzędziem politycznym. Takie twierdzenie nie jest dziś obce dla wielu działaczek na rzecz twórczej emancypacji kobiet. Kwestię tę poruszono podczas spotkania "Wizerunek artystki jako narzędzie subwersji". Przekładając problem na realia współczesne, artystka i teoretyczka sztuki Iwona Demko wraz z historyczką sztuki - Agatą Jakubowską omawiały widoczne obecnie nurty i trendy w sposobach wizerunkowej emancypacji dzisiejszych polskich artystek. 

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Nostalgia rewolwerowca

W "Braciach Sisters", najnowszym filmie Jacquesa Audiarda - autora głośnego "Proroka" oraz "Imigrantów" - chciwość poszukiwaczy złota i brutalność najemnych rewolwerowców przeplata się z upadającym mitem Dzikiego Zachodu i pragnieniem ucieleśniania socjalistycznych idei. Gdzieś pośrodku bezkresnych stepów czai się też piękna prawda o życiu, czekająca na odkrycie przez zmęczonych trudami bezlitosnego świata.

Czytaj artykuł
Scenograf, który wyrasta ponad teatr

Spektakle w scenografii Bohdana Cieślaka były prezentowane na deskach najważniejszych polskich teatrów. W swoim portfolio ma współpracę z takimi reżyserami jak Ewa Wycichowska, Lech Raczak czy Marek Pasieczny. A wystawą "Narracje" prezentowaną do 31 marca w Muzeum Narodowym pozwala nam wejrzeć za kulisy tworzenia swoich imponujących scenografii.

Czytaj artykuł
Demokracja wymaga akceptacji

- Będziemy mówić o języku i demokracji. Ciekaw jestem, co państwa tutaj przyciągnęło, który z tych członów jest ważniejszy. Czy może też to "i"? Język i demokracja łączą się w szczególny sposób, choć nie są to pojęcia z tej samej półki. Język jest dla nas konieczny, a demokracja niekonieczna. Językiem musimy się porozumiewać, a do demokracji dążymy, uważając ją za jedną z lepszych form organizacji życia społecznego - tak trzecią już organizowaną w Poznaniu debatę z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozpoczął prof. Jerzy Bralczyk.

Czytaj artykuł
Kompozycje na czas przetrwania

Obchody rocznic, szczególnie tych wojennych, mają w sobie coś dla mnie odpychającego. Te pompatyczne przemowy, pokazy sił, te koncerty, w których nierzadko miesza się to, co piękne, z tym, co kiczowate. Jakby na siłę chcąc pogodzić skrajnie odmienne gusta. A można rocznice obchodzić inaczej, z większą wrażliwością kształtować program wydarzeń. Potwierdzeniem tego był koncert zorganizowany przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Cyberświat po upadku

Ostatnia walentynkowa premiera - "Alita: Battle Angel" - to dobra alternatywa dla wszelkich wchodzących w tym okresie do polskich kin komedii romantycznych. Tym bardziej, że w tej antyutopijnej historii również pojawia się wątek miłosny - tyle że pomiędzy człowiekiem a androidem. A to dopiero jeden z wielu tropów, jakie oferuje nam Robert Rodriguez...

Czytaj artykuł
Grzeczne grzeszne tango

Wykorzystanie tańca w muzyce artystycznej nie jest żadnym novum. Już od baroku tworzono wieloczęściowe suity, składające się z zestawień francuskich tańców. Choć z reguły gatunki taneczne kojarzą się raczej z kulturą popularną i ludową, to jak się okazuje ma on również wiele twarzy. Idealnym dowodem na to jest niedzielny Koncert Walentynkowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Czytaj artykuł
Młodość, wiedza i odwaga

"Faust" Charlesa Gounoda w wizji reżyserki Karoliny Sofulak to spójna opowieść o odwadze, ideach humanistycznych, tolerancji, które zawsze stoją w kontrze do życiowej pustki i bierności.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Oswajanie obcego

Trudno pisać o filmie, o którym napisano już wszystko jeszcze przed datą oficjalnej premiery. Wiele kin grało go przedpremierowo, od ostatniego piątku jednak "Green Book" na dobre zagościł w repertuarach i przyciąga do kin prawdziwe tłumy. Nic dziwnego skoro to prawdziwy majstersztyk. Trzy Złote Globy i aż pięć oscarowych nominacji nie wzięły się przecież znikąd.

Czytaj artykuł
Czas na nowe życie

W spektaklu Ciąg dalszy artyści z Grupy Teatralnej Wikingowie opowiadają o destrukcyjnym doświadczeniu alkoholizmu. Przedstawienie łączy zwyczajną prawdę ich doświadczenia, uważną reżyserię Doroty Abbe i niepośledni tekst Kuby Kaprala.

Czytaj artykuł
Słowa tworzą rzeczywistość

Chaosy, które dostrzega artystka Jadwiga Sawicka, to produkty skomplikowanego i dynamicznie zmiennego świata. Sprzeczne komunikaty, mowa nienawiści oraz werbalna walka dobra ze złem stają się towarzyszami dzisiejszej codzienności, o czym poświadcza język polityków oraz treści widoczne w mediach czy internecie. Eskalacja okrucieństwa za pomocą słów zmienia rzeczywistość. Poprzez swoje obrazy Sawicka podejmuje próbę przyjrzenia się językowi, który tworzy dzisiejszą Polskę.

Czytaj artykuł
Kariera pomimo

Reporter Kamil Bałuk odwiedził Poznań, aby w Winiarni pod Czarnym Kotem opowiedzieć o książce "Wodecki. Tak mi wyszło", za którą wiele osób się na niego obraziło, bądź zgoła odwrotnie - mogło nareszcie przekonać się do Zbigniewa Wodeckiego i zrozumieć fenomen zagadkowej Zbyszkomanii, która narodziła się pod wpływem retroalbumu "1976: A Space Odyssey".

Czytaj artykuł
Rzeczy mówią

Zewsząd otaczają nas przedmioty. Całe mnóstwo przedmiotów: wypadają z szaf, gablot, strychów i pawlaczy. Szczelnie wypełniają mieszkania, regały, szuflady, skrytki, skrzynie, garaże i piwnice. Czasem są pod ręką, czasem zagubionych poszukujemy wytrwale... Co mówią o nas, o naszym życiu? A może milczą?

Czytaj artykuł
Gadanie jest najmniej skuteczne

- Wkurzały mnie książki skierowane do rodziców, które dorosłym ludziom tłumaczą, na czym polega miesiączka albo zapłodnienie. Często też zapomina się o tym, że sytuacje z filmów, w których dziecko sadza się na kanapie i tłumaczy, czym jest seks, są sztuczne. Warto byłoby traktować kwestie związane z seksem jako element codziennego życia - powiedziała psycholożka i pisarka Agnieszka Stein na spotkaniu wokół jej książki Nowe wychowanie seksualne.

Czytaj artykuł
Obrazy zwyczajnego szaleństwa

Pierwsza monograficzna wystawa Jakuba Paprockiego Proces trwa w galerii FWD: okazała się po części wizytą w muzeum internetu. Powodem tego stanu jest to, że artysta zmarł w 2016 roku, a jego twórczość właśnie w sieci była dotychczas eksponowana. Z perspektywy trzech lat wiele podjętych przez niego tematów społeczno-politycznych zmieniło swój charakter, niektórzy "celebryci" sieci popadli już w zapomnienie, a pewne jego chwyty dziś wywołać mogą nie tylko niezrozumienie, ale wręcz wstręt.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Born to Be Wild

W "Aniele", historii zainspirowanej morderczą działalnością Argentyńczyka Carlosa Eduarda Robleda Pucha, śmierć ma twarz cherubina - kędzierzawego blondyna o niewinnych oczach i rysach dziecka.

Czytaj artykuł
Metoda małych kroków

- Kusi mnie, by wchodzić tam, gdzie nikt nie wchodzi. Fascynują mnie ludzie, którzy są całkiem inni, niż ja. Zastanawiam się dlaczego tacy są, próbuję ich zrozumieć - mówił w piątek w Teatrze Ósmego Dnia Konrad Szołajski, reżyser dokumentu "Dobra zmiana".

Czytaj artykuł
Opera jest catchy

Edukacja muzyczna, lekcje muzyki, dodatkowy fortepian, ognisko muzyczne, nauka śpiewu, obowiązkowa rytmika - w Polsce muzyka kojarzy się raczej z przykrym obowiązkiem, aniżeli z czymś atrakcyjnym. Po latach wstydu podczas zaliczania na ocenę hymnu państwowego, ewentualnie "Roty" - nasze związki z tzw. muzyką poważną najczęściej kończą się na etapie szkoły średniej. Nie pomagają narzekania mądrych głów na to, że muzyka jest wartościowa, potrzebna, przydaje się w dalszym życiu. A może by tak wreszcie pozbyć się tej koturnowości i pokazać, że jest po prostu... fajna?

Czytaj artykuł
1 73 Strona 74 75 76 77