Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Przestrzenie do dzielenia

Dlaczego coraz więcej czasu spędzamy w budynkach, a nie na świeżym powietrzu? Jak nowoczesne technologie i idea współdzielenia zmieniają architekturę, budownictwo i design? Na te i inne pytania odpowiadał w trakcie wykładu w ramach Poznań Design Festiwal Tomasz Bojęć z pracowni think co.

. - grafika artykułu
fot. Adam Jastrzębowski

Tytuł wykładu "Życie między budynkami, czy w budynkach?" odnosił się wprost do wydanej w 2008 roku książki duńskiego urbanisty Jana Gehla o tym samym tytule. I od częściowej... krytyki pochodzącego z Danii architekta rozpoczął swoją prezentację Bojęć. Założenia planistyczne, które sprawdziły się w Kopenhadze Gehl próbował zaimplementować także w innych miastach - Nowym Jorku, Moskwie. Według przedstawiciela pracowni think co. nie było to poprzedzone dostateczną analizą potrzeb mieszkańców, w związku z czym nie mogło się sprawdzić. Nie można zastosować  tych samych rozwiązań według szablonu w tak różniących się miastach.

Według Tomasza Bojęcia jesteśmy na takim etapie rozwoju budownictwa, że projektanci muszą liczyć się z potrzebami użytkowników konkretnych przestrzeni. W odróżnieniu od czasów le corbussierowskiego modernizmu, gdzie w centrum także był człowiek, ale rozumiany jedynie jako jednostka w ogólnej masie ludzkiej. Najważniejsze zmiany w myśleniu, którym muszą poddać się projektanci są połączone z nachodzącymi na siebie czynnikami - zmianami klimatycznymi, starzeniem się społeczeństwa i kryzysem finansowym odczuwanym przez młodych ludzi.

Dlaczego coraz więcej czasu spędzamy w budynkach? Według prowadzącego wykład jest to związane z jakością powietrza. Mając do wyboru czyste, przefiltrowane powietrze w galeriach handlowych i biurach wolimy skorzystać z niego, zamiast męczyć się na dworze w smogu i spalinach. Nie bez znaczenia jest też kwestia temperatury - ostatnie lata przyniosły nam duże amplitudy temperatur, które w pomieszczeniach są wyrównywane do wartości dla nas optymalnych. Chowanie się do pomieszczeń ma także związek ze starzeniem się społeczeństwa. Bojęć zauważa, że jesteśmy coraz starsi i w związku z tym mniej aktywni.

A skoro spędzamy coraz więcej czasu w budynkach, to te przestrzenie także muszą ulegać zmianom. Widać to już po biurach, które coraz częściej nie są tylko miejscem do pracy, ale dzięki udogodnieniom stają się miejscami do relaksu i życia. Nasze biura zaczynają wyglądać jak nasze domy. Z kwestią pracy związana jest także kwestia coraz częstszego korzystania z tak zwanego home office, które wymusza na architektach takie projektowanie domów i mieszkań, by znalazło się w nich także miejsce do pracy. Chcemy mieć przestrzeń zaprojektowaną pod siebie. A skoro możemy pracować na laptopie z dowolnego miejsca na ziemi, to również miejsca, do których się udajemy muszą być na to przygotowane. Widać to po zmieniającej się ofercie hoteli, hosteli i mieszkań na wynajem, które nie są już tylko miejscem do przespania się w nocy, ale także przestrzenią do pracy.

Prowadzący zwrócił także uwagę na trend sharing economy. U jego źródeł Bojęć widzi nie tylko większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, ale także specyfikę pokolenia post-millenialsów. Bardziej chce przeżywać niż mieć. Zresztą, pokolenia "Z" i tak nie stać teraz, a przypuszczalnie także i w przyszłości, na własne wymarzone mieszkania. Stąd wszelkie co-livingi i co-office'y pojawiają się jako odpowiedź. Potrzebne udogodnienia - przestronniejsze kuchnie, miejsca relaksu, lepsze przestrzenie - można współdzielić, w końcu i tak nie korzystamy z nich 24 godziny na dobę. To, co sprawdziło się w przypadku transportu (car-sharing, wypożyczalnie rowerów, skuterów i hulajnóg) odnosi także sukcesy w tej materii.

Tomasz Bojęć poruszył także kwestię upadku galerii handlowych. Według niego centra handlowe będą odchodzić od znanego dotychczas modelu wielu osobnych sklepów na rzecz co-retailu. Sprzedaż wielu różnych produktów i usług w jednej spójnie zaprojektowanej przestrzeni, w której przebywamy razem, to kierunek, w którym będą ewoluować galerie handlowe.

Kluczową kwestią jest łatwość dostępu poprzez nowoczesne technologie. Tylko dwa kliknięcia w aplikacji dzielą nas od wynajmu mieszkania i samochodu na egzotycznej wyspie na drugim końcu świata, na którą dolecimy samolotem (kolejny klik). A na miejscu (następne dotknięcie ekranu smartfona) wynajmiemy biurko w co-workingu. Łatwość dostępu, której nie mieliśmy w historii ludzkości jeszcze nigdy.

Adam Jastrzębowski

  • Poznań Design Festiwal 2019: wykład "Życie między budynkami, czy w budynkach? - znaczenie przestrzeni wspólnych w obiektach usługowych i mieszkaniowych, jako odpowiedź na potrzeby społeczne i klimatyczne", Tomasz Bojęć, think co. - real estate research lab.
  • Stary Browar
  • 16.05

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019