Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Eco-thinking

Ochrona środowiska jest ważna. Chyba żaden racjonalnie myślący człowiek nie myśli inaczej. Zimą w miastach oddychamy smogiem, a lasy i morza przepełnione są foliowymi siatkami i plastikiem. Stąd pomysł organizatorów Poznań Design Festiwal 2019, by pokazać pro-ekologiczne rozwiązania, które możemy wdrożyć w naszych domach, czy w małych firmach, które prowadzimy.

. - grafika artykułu
Bio-osłonka z tegorocznej wystawy, fot. materiały prasowe

Jakość naszego życia w dużej mierze zależy od projektantów. To oni tworzą meble, które kupujemy, to dzięki ich staraniom możemy mieć taką, czy inną lampę. Zarówno rodzinne biznesy, jak i wielkie korporacje korzystają z rozwiązań zaproponowanych przez projektantów. To wreszcie oni są odpowiedzialni za opakowywanie produktów. Ich odpowiedzialność za kwestie ekologiczne jest nie do przecenienia. Wszak to oni mogą - ale nie muszą - zaproponować rozwiązania dbające o środowisko. A wtedy może i księgowego pieczołowicie uzupełniającego tabelki w firmowym excelu uda się przekonać. Właśnie tym, którym się chce pomyśleć o ekologii poświęcony jest Poznań Design Festiwal. Co możemy zobaczyć?

Głównym festiwalowym miejscem jest Stary Browar. To tam, w Galerii na Dziedzińcu, prezentowane są wystawy w ramach Poznań Design Festiwal 2019. Chociaż ich kuratorami są różne osoby, a tematyka pokrywa się tylko częściowo, to łączy je pewien rodzaj utopijności w myśleniu o projektowaniu.

Idąc na wystawę warto przejść przez Pasaż Starego Browaru. Tam, na charakterystycznej szachownicy, prezentowana jest wystawa "Sssmog" realizowana jako zadanie semestralne przez studentów Pracowni Grafiki Informacyjnej UAP. Na przystępnych infografikach (wyświetlanych na pobierających prąd telewizorach!) pokazane są dane dotyczące powietrza, którym oddychamy. Można to potraktować jako część informacyjną i szybko przejść dalej, już do samej Galerii.

Wystaw jest pięć, zwiedzając Galerię przechodzimy płynnie od jednej do drugiej. Na dolnym piętrze prezentowani są "Aeronauci. Mieszkańcy Powietrza". To opowieść o tym, jak niewielkimi działaniami można zmienić jakość naszego życia. Wystarczy pomalować ściany farbą pochłaniającą formaldehyd. Wyprodukowana przez markę Magnat emulsja przetwarza ten trujący związek w parę wodną, oczyszczając powietrze, którym oddychamy. Czy wiemy, że rarytasem jest zobaczyć Drogę Mleczną z Polski? Większość miejsc w naszym kraju jest silnie zanieczyszczona światłem, co uniemożliwia obserwacje astronomiczne. A także przeszkadza w naturalnym życiu ptaków, które nie są przyzwyczajone do tak rozświetlonych miast. Może wystarczy jak pod Lidzbarkiem Warmińskim tworzyć ścieżki rowerowe, które w nocy święcą dzięki akumulującym energię w ciągu dnia luminoforom? Albo zastosować lampy ze specjalnymi odbijającymi kloszami jak w parasolkach fotograficznych, dzięki którym światło kierowane jest tylko do dołu, nie tworząc niepotrzebnej łuny świetlnej?

Warto zajrzeć także na drugie piętro galerii. Tam wśród dwóch osobnych wystaw ukryte są prawdziwe perełki. Za taką na pewno można uznać ceramikę Katarzyny Piskor powstałą w School of Form i prezentowaną na wystawie "Razem". Piskor stworzyła ceramiczne formy umieszczając używany do produkcji surowiec na membranach głośników. Dzięki ich wibracjom glinka ceramiczna stworzyła niepowtarzalne formy - a zarazem dała do myślenia w sprawie hałasu, którym jesteśmy otoczeni i nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Tuż obok "Razem" prezentowana jest wystawa, której kuratorkami są Anna Jęchorek i Marianna Czwojdrak - "MicroSYSTEMS". To zbiór już istniejących rozwiązań zastępujących sztuczne opakowania. Buraczane miseczki, bioplastik. Opakowanie, które może być zjedzone albo wyrzucone na kompost. Nie wiem czy to jest przyszłość naszego świata, ale na pewno jest to ciekawa propozycja do przemyślenia i zwrócenia się w stronę ekologii. No i niekiedy już wdrażana, niektóre firmy cateringowe nawet w Poznaniu proponują zamiast styropianowych talerzyków - owsiane, które można potem z powodzeniem spałaszować. Poznań Design Festiwal spełnia funkcję solidnej lekcji ochrony środowiska. Może nawet bardziej niż lekcji projektowania.

Warto zapoznać się z pracami młodych polskich twórców, u których widać myślenie proekologiczne. Trzeba mieć tylko z tyłu głowy, że oglądamy rozwiązania w dużej mierze koncepcyjne, będące jakby przyczynkiem do rozmowy o eko-designie i o eko-myśleniu. Tylko czy znajdą się korporacje gotowe postawić w całości na ekologię, byśmy nie musieli co roku robić alarmujących wystaw przepełnionych ciekawymi, ale niewdrażanymi rozwiązaniami?

Adam Jastrzębowski

  • Poznań Design Festiwal 2019
  • 10-19.05
  • Stary Browar
  • wstęp wolny, na wybrane wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja
  • cały program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019