Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Sztafeta pokoleń

- W niektórych stanach USA zakaz tańczenia istniał naprawdę. To nie jest historia wyssana z palca. Patrząc na to, co dzieje się dziś w Polsce, nie możemy mieć pewności, że za parę lat nie pojawią się w naszej rzeczywistości równie absurdalne zakazy - mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser Footloose, którego premierę szykuje Teatr Muzyczny.

Dzielimy ważny kawałek historii

Rozmowa z Asafem Elkalaiem* i Nimrodem Karmim**, artystami prezentującymi swoje prace na polsko-izraelskiej wystawie "Estetyka i uprzedzenia" - do 6 maja czynnej w Galerii Miejskiej Arsenał.

ROZMOWY Z GARDEROBIE. Ciągle marzę o filmie

- Dzisiaj myślę, że aktorowi bardzo by się przydał drugi zawód. Ja wybrałabym turystykę. Kocham podróże - w rozmowie z Anną Kochnowicz-Kann mówi Barbara Prokopowicz, aktorka Teatru Polskiego.

Otworzyć ludzi na kulturę

- Uczestników kultury trzeba wyposażyć w konkretne narzędzia poznawcze i umożliwić im uczestnictwo w kulturze - mówi Justyna Makowska*, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Film lepszy niż tort czekoladowy

- Filmy dla dzieci są zazwyczaj takie za przeproszeniem "słodko pierdzące". Niektórym oczywiście one się podobają, ale ja wolę takie, w których animacja jest bardziej artystyczna, nie taka kolorowa i "ładna" - mówi Bazyli Jędrzejewski, laureat kilku edycji Przeglądu Filmów Animowanych Oko Kalejdoskopu. W tym roku zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia.

Dzień mam bardzo wypełniony

- Mnie interesuje życie tu i teraz. Chętnie chodzę na koncerty do klubów. Wchodzę, a tam sama młodzież - uczniowie, studenci. I ja, dziadek. Wszyscy się patrzą, a ja nic: zwyczajnie sobie siedzę - mówi Wojciech Makowiecki*, emerytowany dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

Poznawanie innych kultur nigdy się nie nudzi

- Wszystko zaczęło się w czasach Solidarności. Wojciech Szczęsny Kaczmarek, prezydent Poznania od 1990 roku, był zwolennikiem otwarcia mieszkańców na Europę, to on był pomysłodawcą powstania Domu Bretanii. Przez kolejne lata Bretania i Francja wspierały nas w staraniach o wejście do Unii Europejskiej - mówi Elżbieta Sokołowska*, dyrektor Domu Bretanii świętującego w tym roku swoje 25-lecie.

Muzyczne pogranicza

- Potencjał i bogactwo poznańskiej sceny muzycznej nie został wystarczająco odkryty - mówi Patryk Lichota*, który 24 marca uruchomił Axis Cactus Records - wydawnictwo prezentujące muzykę eksperymentalną i improwizowaną z Poznania.

Miejsce dla kina niekomercyjnego

- Wszyscy jesteśmy podobni. Zarówno celebryci przeżywają swoje małe problemy, jak i nie-celebryci przeżywają swoje wielkie zwycięstwa - mówi Tomasz Gąssowski*, reżyser filmu "Baraż", który w kwietniu wchodzi na ekrany polskich kin. Poznań odwiedził jako juror konkursu międzynarodowego na 10. Short Waves Festival.

W wizerunku Poznania powinny być skrzypce

- Talent objawia się czasami bardzo wcześnie. Krystian Zimmerman, kiedy zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Chopinowskim, miał 18 lat, a Wieniawski, kiedy skończył Konserwatorium Paryskie - 12 lat - mówi Sławomir Jarmołowicz, skrzypek, pomysłodawca, organizator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna dla młodych skrzypków, muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.

Jesteśmy wierni tradycji

- Przyjadą wydawcy naukowi, akademiccy, uniwersyteccy z ofertą najnowszych książek naukowych i popularnonaukowych - zapowiada Marzenna Ledzion-Markowska, dyrektorka Wydawnictwa Naukowego UAM,współorganizatorka Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które - wraz z Targami Książki "Pegazik" - od 23 do 25 marca odbędą się w Poznaniu.

Musiałam zestarzeć się do tej roli

- Kiedyś kusiło mnie reżyserowanie i kilka rzeczy zrobiłam. Doszłam jednak do wniosku, że tym, co mnie naprawdę cieszy, jest aktorstwo - mówi Irena Dudzińska, aktorka Teatru Nowego, która monodramem "Co się właściwie stało z Betty Lemon?" będzie świętować pięćdziesięciolecie swojej obecności na scenie. Premiera - 16 marca na Trzeciej Scenie.

Pełna dowolność wyrazu

- Świadomie zrezygnowałam z walki o kolejne szczeble w drodze na pianistyczny szczyt, bo zdałam sobie sprawę, że prawdopodobnie nigdy tego szczytu nie osiągnę - mówi Odet, czyli Aleksandra Dąbrowska - pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Wraz z Natalią Przybysz i zespołem Mikromusic 16 marca wystąpi w Poznaniu.

TŁUMACZ SIĘ TŁUMACZY. Edukować przez tekstową rękawiczkę

- Tłumacz, niczym dźwiękowiec, ustawia swój językoczuły mikrofon w gęstej tekstowej dżungli i robi wielogodzinne nagrania - mówi Kinga Piotrowiak-Junkiert, adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Wydziału Neofilologii UAM, tłumaczka z języka węgierskiego.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Ja tego teatru szukałam...

- Mało kto zdaje sobie sprawę, że ten teatr to ciężka, fizyczna praca. Zrobiliśmy kilka wielkich przedstawień plenerowych, które razem - dosłownie - także budowaliśmy - mówi Ewa Wójciak, od 48 lat aktorka Teatru Ósmego Dnia, jednego z najważniejszych poznańskich teatrów alternatywnych.

Doświadczyliśmy złożoności świata

- Zagraliśmy spektakle na wszystkich kontynentach, w ponad 60 krajach, i cały czas jesteśmy w podróży - mówi Paweł Szkotak*, założyciel i reżyser Teatru Biuro Podróży, jednego z najważniejszych poznańskich teatrów alternatywnych, który świętuje w tym roku 30-lecie istnienia.

Zrób z tą muzyką co chcesz

- Bloki robimy dla przyjemności tworzenia tego, co chcemy - mówi Piotr Kowalski, który wraz z Pauliną Ślusarek tworzy duet Bloki*. W styczniu wydali swój drugi album "Bipolar".

Takie Winiary pamiętamy

Rozmowa z Ewą Burchard i Katarzyną Stelmachowską, autorkami albumu "Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku".

1 33 Strona 34 35 36 37