Kultura w Poznaniu

Muzyka

Line-up obfitości

Tegoroczna edycja festiwalu Spring Break już niedługo. Koncerty Stefana Wesołowskiego, L.Stadt czy PR08L3M to istotne punkty obowiązkowe festiwalowego programu, ale warto też przyjrzeć się młodym i niszowym wykonawcom, których nieopatrznie możemy pominąć.

Dać się zaskoczyć!

Na trzy dni Poznań znów stanie się stolicą muzyki (nie tylko) niezależnej, emanującej młodością, spontanicznością i oryginalnością. W dniach 19-21 kwietnia już po raz piąty odbędzie się Enea Spring Break.

Lucyferyczne wieże w poznańskiej Tamie

Wbrew obecnym trendom oraz sposobom uprawiania muzyki, Godspeed You! Black Emperor w zeszłym roku wydał swój szósty album "Luciferian Towers" i znowu spowodował zamieszanie w muzycznym półświatku. Teraz zaangażowana politycznie, rockowo-metalowa, eksperymentalna opera z Kanady, dotrze do poznańskiej Tamy w najbliższy wtorek.

Testament Młynarskiego

Płyta "Młynarski" zespołu Raz Dwa Trzy ma już przeszło 10 lat. Album, który powstał z inspiracji i we współpracy z Wojciechem Młynarskim cały czas cieszy się ogromną popularnością.  Jak dziś zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego? Przekonamy się podczas poniedziałkowego koncertu grupy w Teatrze Wielkim.

Dźwięki rogu alpejskiego

W najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej zabrzmi niezwykły instrument. Słynnemu wirtuozowi rogu alpejskiego - Carlo Torlontano towarzyszyć będzie wybitna sopranistka Barbara Tritt oraz gospodarze wieczoru - Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Walkirie i kara Wotana

Ryszard Wagner ma dobrą passę w Poznaniu. Niedawna premiera "Śpiewaków norymberskich" w Teatrze Wielkim, chociaż przyjmowana bardzo różnie, z pewnością nie pozostawiła żadnego widza obojętnym. Tym razem Wagnera wysłuchamy w nieco bardziej bezpiecznym, choć nie mniej interesującym wykonaniu.

Ras skreśla, płyta oddycha

Kariera Rasmentalism pokazuje, jak szybko mija czas na polskim rynku muzycznym. Zespół istnieje niewiele ponad dekadę, a na koncie ma już siedem albumów. Właśnie promuje swoją ostatnią płytę - "Tango". W Poznaniu zagra w najbliższy piątek w Projekcie LAB.

Stary wilk

Mało na polskiej scenie muzyków tak obdarzonych talentami przez Boga jak Litza. W ilu wcieleniach ciężkiego "łojenia" na gitarze spotkać go można było na scenie, trudno zliczyć. Muzyk w połowie kwietnia skończy 50 lat i z tej okazji wraz z Luxtorpedą zagra w Zamku.

Powrót Króla

Pierwszą sobotę kwietnia warto spędzić relaksując się przy dźwiękach subtelnej, alternatywnej elektroniki oraz prostych bitach rodem ze złotej ery synth-popu. To drugie zapewnią nam Wczasy, pierwsze - spotkanie z Królem. Wszystko zaś połączy Scena na Piętrze.

Muzyka o przedłużonym działaniu

Koncert definiują jako świetną imprezę. Choć zaczynali od chłodnej muzyki elektronicznej, obecnie otwarcie romansują z bezpretensjonalnym i słodkim popem, a teksy angielskie uzupełniają piosenkami w języku polskim. W Poznaniu w Klubie Muzycznym B17 wystąpi w piątek duet xxanaxx.

Ambitna muzyczna podróż

Rok w którym obchodzimy 20-lecie klubu muzycznego Blue Note, zapowiada się jako naprawdę wyjątkowa artystyczna przygoda. Właściciele tego niezwykłego miejsca na polskiej (i nie tylko) jazzowej mapie przygotowali program, który zadowoli największych muzycznych koneserów. Już wkrótce usłyszymy jednego z najważniejszych jazzmanów świata - Briana Charette, który powróci do Poznania. Warto bowiem przypomnieć, że muzyk był gwiazdą koncertu zorganizowanego już z okazji 17. urodzin poznańskiego klubu.

Trochę świeżego, żywego noise'u

Obecnie w poznańskim Pawilonie organizuje swoje koncerty klub LAS. Na początek kwietnia zaplanował podwójny występ dwóch zespołów. Działają krótko, bo od 2014 roku, acz bardzo intensywnie. Mowa o Finach z Nyos i Polakach z Lotto, których łączy zamiłowanie do grania instrumentalnego i snucia w ten sposób narracji.

Ducholodzy ze Śląska

W środę 4 kwietnia w Meskalinie wystąpi Coals. Pod tą nazwą kryje się duet Ślązaków - wokalistki Katarzyny Kowalczyk i muzyka Łukasza Rozmysłowskiego. Rok temu wydali album "Tamagotchi", z którym cofają się do kultury lat 90.

Ruszyła sprzedaż biletów na Enter Enea Festival!

Kto tęskni za latem? Od środy 28 marca można kupować bilety na tegoroczny Enter Enea Festival. Trzydniowe święto jazzu nad Jeziorem Strzeszyńskim rozpocznie się w tym roku nieco wcześniej niż ostatnio, bo już 28 maja.

88 klawiszy

Współczesne fortepiany mają dokładnie 88 klawiszy, a więc ich skala równa się siedmiu i ¼ oktawy. Liczba 88 zainspirowała Nilsa Frahma, niemieckiego muzyka i kompozytora, aby 88 dnia w roku świętować Dzień Fortepianu - Piano Day. Pomysł artysty szybko podchwycili inni muzycy. W zeszłym roku Piano Day zagościł także w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Wkrótce czeka nas druga edycja tego wydarzenia.

Pokusa idzie do przodu

Pierwszą płytę wydali po trzech latach wspólnego grania. Potem było już tylko łatwiej. Pokusa wystąpi w Dragonie 28 marca.

Muzyczne pogranicza

- Potencjał i bogactwo poznańskiej sceny muzycznej nie został wystarczająco odkryty - mówi Patryk Lichota*, który 24 marca uruchomił Axis Cactus Records - wydawnictwo prezentujące muzykę eksperymentalną i improwizowaną z Poznania.

Korzenie i nowoczesność

W najbliższą niedzielę w Scenie na Piętrze wystąpi Ablaye Cissoko. Koncert muzyka zwieńczy Dni Kultury Francuskiej i Frankofońskiej.

Ta kiełbasa wciąż nadaje się do konsumpcji

Na dwudziestolecie aktywności Kabanos wyruszył w jubileuszową trasę. Zespół wciąż jak ognia unika dojrzałości i dalej zachowuje całkowitą niezależność. Muzycznie przydarzyło się chłopakom przez te dwie dekady wiele - o czym może świadczyć ewolucja Zenka i jego projekt solowy, którego nikt się chyba nie spodziewał.

Czasem prostsze okazuje się trudniejsze

Łukasz Rostkowski, znany szerszej publiczności jako L.U.C, jest artystą wszechstronnym. Raper, beatboxer, producent muzyczny, reżyser teledysków i jak się wkrótce ponownie okaże - multimedialny performer, wystąpi w Poznaniu z najnowszym projektem, który swoją premierę miał 16 marca. Co tym razem zaproponuje?

1 63 Strona 64 65 66 67