Kultura Poznań.pl

Muzyka

Po 15 latach lipy nie ma...
 

Po 15 latach lipy nie ma...

Złośliwi mówili, że Lipali jest nagrodą pocieszenia po rozpadzie Illusion. Piętnaście lat i pięć albumów później, krytykujący nie mogą bardziej być w błędzie, a poznaniacy będą się mogli o tym przekonać już w najbliższą niedzielę w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Brodka bez prądu
 

Brodka bez prądu

W kwietniu tego roku Monika Brodka wystąpiła w ramach kultowego cyklu MTV Unplugged. Zarejestrowany materiał zostanie wydany jako album koncertowy, natomiast jeszcze przed premierą krążka, artystka ruszy w mikro trasę koncertową, która rozpocznie się w najbliższą sobotę, 15 września, w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

czytaj więcej
Melancholijny black metal
 

Melancholijny black metal

Pełen dzikości amerykański zespół blackmetalowy Deafheaven znany jest z łączenia ostrych brzmień z shoegazową delikatnością. Niedawno wypuścił na rynek nową płytę, której promocję rozpoczął koncertami w Europie. Polscy fani zespołu wreszcie doczekali się koncertu w Polsce - w najbliższy piątek w klubie "U Bazyla".

czytaj więcej
Dziewczyny z freak kabaretu
 

Dziewczyny z freak kabaretu

Bielone twarze, czerwone usta, smoky eyes, przerysowane pozy - artystki z kijowskiego teatru "Dakh" już od pierwszego spojrzenia przenoszą nas w klimat francuskich kabaretów lub niemych filmów. Dakh Daughters to jednak dużo więcej, niż aktorstwo i dużo więcej, niż muzyka - to jeden z najoryginalniejszych ukraińskich zespołów, dziwaczny kabaret, w którym muzyka współistnieje z krzykiem, tańcem, akrobatyką i szeroko pojętym performancem.

czytaj więcej
Zawsze chciałem grać własne rzeczy
 

Zawsze chciałem grać własne rzeczy

Michał Obrębski jest młodym pasjonatem muzyki, który założył trio z dwójką doświadczonych muzyków: Piotrem Jaraszkiewiczem i Pawłem Kosickim. W najbliższy czwartek w klubie Blue Note będzie można posłuchać kompozycji, które trafią na ich debiutancki album.

czytaj więcej
Polskie rapy w Schronie
 

Polskie rapy w Schronie

Sobotni wieczór z polskim hip-hopem w Schronie zapowiada się niczym spełnienie marzeń internautów albo najlepszy żart. Wystąpi czwórka obiecujących artystów, którzy muzykę traktują nie zawsze serio: Koza, Defau, Fozzfor i Orski.

czytaj więcej
Ray Wilson urodzinowo
 

Ray Wilson urodzinowo

Swoje 50. urodziny Ray Wilson będzie świętować dwoma koncertami w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Rok 2018 wyznacza też i inne rocznice związane z grupą Genesis, w której szkocki wokalista był frontmanem przez cztery ostatnie lata regularnej działalności zespołu.

czytaj więcej
"Ptaszyn" zaczyna sezon
 

"Ptaszyn" zaczyna sezon

Jan "Ptaszyn" Wróblewski, jeden z niekwestionowanych klasyków polskiego jazzu, wystąpi wraz ze swym sekstetem 8 września na rozpoczęcie 21. sezonu działalności klubu Blue Note.

czytaj więcej
Całe życie z muzyką
 

Całe życie z muzyką

Miko'Why jest młodym, bardzo zdolnym producentem muzycznym i realizatorem dźwięku, który działa na scenie hip-hopowej, elektronicznej i jazzowej. W piątek 31 sierpnia zagra w KontenerART.

czytaj więcej
Tradycja pokoleń
 

Tradycja pokoleń

Kapela Maliszów na polskiej scenie folkowej pojawiła się ładnych parę lat temu, a w najbliższy piątek zagrają w Poznaniu już po raz kolejny od pamiętnej edycji Ethno Portu w 2015 roku. Rodzinną tradycję wiejskiego muzykowania rozwinął wśród swoich dzieci - Kacpra i Zuzanny, ich ojciec Jan Malisz. Pełna transowości muzyka Kapeli Maliszów może połączyć nie tylko entuzjastów muzyki tradycyjnej czy folkowej, ale także jazzowej.

czytaj więcej
Cicha na koniec wakacji
 

Cicha na koniec wakacji

W swym repertuarze ma m.in. piosenki żydowskie, tatarskie, białoruskie, litewskie - głównie z okolic Podlasia, ale wykonywała też utwory z tradycji pakistańskiej, a z innej strony pieśni do wierszy Różewicza czy Gajcego. W piątkowy wieczór w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi Karolina Cicha. Podczas koncertu zaśpiewa swoje znane, ale i nowe piosenki.

czytaj więcej
Sun&Dead - jak ojciec z synem
 

Sun&Dead - jak ojciec z synem

To nietypowy duet. Tworzy go Vaclav Havelka - lider grupy Please The Trees, jednej z najważniejszych alternatywnych czeskich kapel ostatniej dekady - oraz jego... 10-letni syn - Simon. Sun&Dead wystąpi w piątek w Poznaniu, a dzień później w Gnieźnie.

czytaj więcej
Różne twarze śpiewaczki operowej
 

Różne twarze śpiewaczki operowej

Maria Antkowiak swoim głosem łączy trzy, pozornie niedające się połączyć, gatunki: jazz, operę oraz muzykę rozrywkową. Ta wszechstronność sprawia, że może występować zarówno w neoklasycznych przestrzeniach Teatru Wielkiego, jak i w nieco bardziej kameralnej, klubowej atmosferze. Już 25 sierpnia usłyszymy ją w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Gitara, barok, Mahler
 

Gitara, barok, Mahler

Muzycy znani z legendarnego barokowego zespołu Il Giardino Armonico, gitarzysta Dominic Miller oraz debiutująca Orkiestra Św. Marcina, a także Łukasz Kuropaczewski - to tylko niektórzy z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary. Jedenasta odsłona festiwalu potrwa od 17 sierpnia do 2 września. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, ale koncerty odbywać się będą też m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej i wielu innych miastach. Łącznie zaplanowano ponad pięćdziesiąt wydarzeń. 

czytaj więcej
Hardcore i egzystencjalizm
 

Hardcore i egzystencjalizm

Wieczorem 21 sierpnia  klub U Bazyla wypełnią mocne, bezkompromisowe brzmienia. Koncert zagra legenda nowojorskiej muzyki hardcore, kontrowersyjny zespół Sick of It All. Supportować będzie go kapela The Dog z Wrocławia.

czytaj więcej
Czas na solo
 

Czas na solo

Wielu muzyków po karierach pełnych sukcesów w projektach zespołowych, duetach i licznych kolaboracjach z innymi artystami, na pewnym etapie swojej ścieżki twórczej decyduje się nagrać album solowy. Jedną z nich jest Barbara Wrońska, która w sobotę 18 sierpnia zagra ostatni koncert z letniego cyklu #NaFalach.

czytaj więcej
Strona 1 2 65