Kultura Poznań.pl

Muzyka

Fortepian na jesienną chandrę
 

Fortepian na jesienną chandrę

Zimne listopadowe wieczory nastrajają do tego, by zostać w domu. Przykryć się kocem i z kubkiem gorącej herbaty ukryć się przed całym światem. A gdyby tak przełamać autumn mood i wybrać się do klubu Blue Note? Zaprasza Karen Edwards, która swoim zniewalającym uśmiechem postara się wyplenić z Szanownych Państwa jesienną chandrę.

czytaj więcej
Obywatele G.C.
 

Obywatele G.C.

Zapewne biało-czarne pasy budzą dziś w Polsce jednoznaczne skojarzenia w wielu wielbicielach polskiego rocka. Republika - kultowy zespół będący jednym z dowodów na to, że PRL-owska szarzyzna nie zabarwiła jednym kolorem ówczesnej sceny muzycznej, zapisał się na trwałe w historii swojej epoki. Zdolny wokalista Grzegorz Ciechowski przyczynił się do powstania wielu utworów, które mimo upływu lat, nadal się nie starzeją. Za kilka dni w  poznańskiej Arenie odbędzie się koncert będący hołdem dla tego wybitnego polskiego wokalisty.

czytaj więcej
Jazzowe korzenie muzyki świata
 

Jazzowe korzenie muzyki świata

Zespół  Dagadana, który za pomocą muzyki jazzowej i elektronicznej łączy elementy ludowej kultury ukraińskiej i polskiej, świętuję 10 lat działalności. Z tej okazji muzycy zapraszają na urodzinowy koncert, który odbędzie się w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek. Na scenie zespołowi Dagadanie będzie Poznan Jazz Philharmonic Orchestra.

czytaj więcej
Industrialna mgła
 

Industrialna mgła

Rezygnacja z powolnego mistycyzmu na rzecz wyważonej elektroniki są jak przeprawa wehikułem czasu albo międzygalaktycznym teleporterem, który przenosi Zolę Jesus z przymglonego świata fantasy do industrialnej przyszłości. Wycieczka ta prowadzi jednak z powrotem do natury, która staje się dosłowną i metaforyczną kolebką najnowszej płyty zespołu. Już w sobotę będzie można jej posłuchać w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Impreza inna niż wszystkie
 

Impreza inna niż wszystkie

Festiwal Era Jazzu świętuje 20-lecie. W najbliższą sobotę w Auli UAM podczas koncertu jubileuszowego wystąpi Regina Carter - genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie.

czytaj więcej
Nostalgia za Bożym Narodzeniem
 

Nostalgia za Bożym Narodzeniem

Zajesieniło się w Poznaniu, chodnikami śpieszą ludzie w szalikach i czapkach, którzy jeszcze kilka miesięcy temu bawili się w radosno-beztroskiej atmosferze letnich festiwali muzycznych. Jednak i ta pora ma wiele do zaoferowania. Podczas listopadowego Nostalgia Festival spotkamy się z artystami, którzy w muzyce współczesnej zajmują osobne przestrzenie. 

czytaj więcej
Pretekst? Czyżykiewicz!
 

Pretekst? Czyżykiewicz!

Swą najnowszą płytę, wydaną niespełna miesiąc temu, Mirosław Czyżykiewicz nagrał podczas koncertu w poznańskiej muzycznej restauracji Pretekst w duecie z Witoldem Cisło. W najbliższy wtorek będą ją promowali w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Jazzujący folk
 

Jazzujący folk

Marek Konarski & Folk (s) to projekt stworzony z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć takich formacji pojawiło się w ostatnim czasie mnóstwo, to jednak zespół Konarskiego wyróżnia się tu świeżym spojrzeniem na zmiany, które dokonały się w ciągu tych stu lat. Świat się zglobalizował, to co amerykańskie, stało się i polskie. Na przykład jazz. Ten inspirowany polską muzyką ludową i klasyczną będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w klubie Blue Note podczas koncertu z cyklu Nowi Mistrzowie.

czytaj więcej
Nieupudrowana miłość
 

Nieupudrowana miłość

Leski znany jest przede wszystkim z łączenia dream popowej lekkości ze swojskością folku. Na jego nowej płycie pojawia się więcej elektroniki, choć nie oznacza to, że muzyk rezygnuje całkowicie ze wcześniejszej poetyki. Spokojne, delikatne brzmienie gitary akustycznej nadal jawi się w tle jego utworów. Za kilka dni wystąpi w poznańskim Pawilonie, gdzie zaprezentuje swoje najnowsze utwory.

czytaj więcej
Reaktywacja baroku
 

Reaktywacja baroku

Odkąd ogłoszono oficjalne zakończenie festiwalu Poznań Baroque poznańscy wielbiciele muzyki dawnej nie mieli zbyt wiele okazji, by posłuchać na żywo wybitnych wykonawców. Lekką osłodą był z pewnością festiwal Muzyka w Raju organizowany w Gościkowie. W tym roku jednak w stolicy Wielkopolski cisza zostanie wypełniona - 8 listopada swoją inaugurację będzie miał Infinite Baroque I.

czytaj więcej
Gitara i falset
 

Gitara i falset

Brytyjski zespół gitarowy powraca na koncerty do Polski. Kolejna odnoga trasy promującej drugi album Nothing But Thieves wciąż trwa. Grupa zagra w naszym kraju już dwunasty koncert - wystąpią w środę na MTP.

czytaj więcej
Od Milesa Davisa do muzyki Fusion
 

Od Milesa Davisa do muzyki Fusion

Billy Cobham to muzyk doskonale znany wszystkim entuzjastom jazzu, prekursor muzyki Fusion i prawdziwy wirtuoz perkusji, współpracujący z największymi muzykami XX wieku. Podczas koncertu, który da we wtorek w klubie Blue Note, poczujemy rytm amerykańskiego jazzu z domieszką rocka.

czytaj więcej
Humanizm na scenie
 

Humanizm na scenie

Zespół Jazzpospolita jest na polskiej scenie muzycznej od dekady. W tym czasie zdążył nagrać już siedem wydawnictw i zagrać dziesiątki koncertów w całym kraju. Rok temu ukazała się kolejna płyta grupy - "Humanizm", a w najbliższy wtorek zagrają w Poznaniu.

czytaj więcej
Subtelny czar Babooshek
 

Subtelny czar Babooshek

Członkowie tego zespołu, a szczególnie chyba jego liderki, zdawali się w ostatnich latach nie poświęcać mu tyle uwagi, na jaką zasługuje, a przez to mogła zapomnieć o nim publiczność. Oto jednak jedyne w swoim rodzaju znakomite Babooshki powracają z nową płytą, a zanim ta się ukaże - koncertem, który już 4 listopada w Meskalinie.

czytaj więcej
Mroczne przestrzenie
 

Mroczne przestrzenie

Klub LAS na czas halloweenowo-zaduszkowy przygotował wspaniały, potrójny koncert muzyki noise'owej i ambientowej. Wystąpią artyści z Australii, Kanady i Danii.

czytaj więcej
Zadawać niewygodne pytania
 

Zadawać niewygodne pytania

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

czytaj więcej
Jazzowe sparingi
 

Jazzowe sparingi

Już po raz czwarty do Poznania zjadą się zespoły jazzowe, by zmierzyć się na muzycznym ringu. Dzieli je wiele - style, składy, wrażliwość. Łączy - pasja i uznanie na międzynarodowej scenie. Kogo usłyszymy podczas Jazz Ring Festival 2018?

czytaj więcej
Uniwersalne, ludzkie requiem
 

Uniwersalne, ludzkie requiem

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem pocieszeni będą - tak zaczyna się utwór Johannesa Brahmsa napisany po śmierci jego matki i przyjaciela. Ein deutsches Requiem przynoszące nadzieję, pocieszające; requiem dla ludzi wszystkich wyznań, uniwersalne tak samo jak wybrane przez kompozytora teksty.

czytaj więcej
Muzyczne rodzeństwo
 

Muzyczne rodzeństwo

Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet Kasi i Jacka Sienkiewiczów, którzy w marcu zachwycili internautów utworem "Dziś późno pójdę spać". W swojej muzyce wykorzystują intrygującą mieszankę wokali i nieoczywiste instrumentarium.

czytaj więcej
Swingujący jazz
 

Swingujący jazz

A co gdyby tak powrócić do tradycji przedwojennego jazzu? Jazz Band Młynarski - Masecki to artyści, którzy wyróżnili wśród muzyki jazzowej pewną uniwersalność, znakomicie odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Do tańca będzie można ruszyć wraz z nimi w najbliższy czwartek podczas koncertu w Auli Uniwersyteckiej.

czytaj więcej
Strona 1 2 67