Kultura Poznań.pl

Muzyka

O człowieku, dla człowieka
 

O człowieku, dla człowieka

Minione edycje pokazały, że to najbardziej rodzinny festiwal w Poznaniu. Kolejny LuxFest już 27 i 28 lipca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

czytaj więcej
Astor na jazzowo
 

Astor na jazzowo

Poznańscy muzycy z zespołu Bandonegro, od kilku lat z powodzeniem grającego tango, zaprosili do współpracy dwóch muzyków, którzy mimo młodego wieku już zaliczani są do czołówki polskiej sceny jazzowej. Wspólnie stworzyli projekt, który mógł być ryzykowny, wszak opiera się na muzyce Piazzolli - tyleż pięknej, co wyeksploatowanej do cna. A jednak udało im się stworzyć wyjątkowy album, pełen nieoczywistości i wyjątkowej energii wytworzonej na styku jazzu i pasji rodem z Argentyny.

czytaj więcej
Ci, co grają intensywniej
 

Ci, co grają intensywniej

Na albumie "The Last Minute or Later" spotyka się dwóch chmurnych artystów, którzy lubują się w muzyce improwizowanej reprezentującej ekstremalne skrajności. To poznański perkusista Adam Gołębiewski i Kevin Drumm z chicagowskiego undergroundu, zajmujący się elektroniką. Słuchanie zapisu ich muzycznych interakcji to zarówno przyjemność, jak i miła dla ucha audialna udręka.

czytaj więcej
Daj się ponieść
 

Daj się ponieść

Letni sezon festiwalowy ruszył na dobre. Na szczęście, aby zobaczyć koncerty znanych i ciekawych artystów, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Po raz kolejny rusza poznański cykl koncertów #NaFalach, odbywających się nad jeziorami Maltańskim i Strzeszyńskim.

czytaj więcej
Jarocin jubileuszy
 

Jarocin jubileuszy

Tegoroczny festiwal w Jarocinie to rok muzycznych jubileuszy. Wspólne urodziny świętować będzie kilka zaproszonych zespołów. Dżem 40-lecie, Renata Przemyk - 30-lecie, a grupa Sebastian Riedel & Cree - ćwierćwiecze obecności na muzycznej scenie.

czytaj więcej
Mieć coś swojego
 

Mieć coś swojego

- Proponujemy nowoczesne podejście do starej muzyki, wykorzystujące elektronikę - mówi Joanna Sykulska*, dyrygentka chóru Pogłosy, który wraz z zespołem kakofoNIKT otrzymał pierwszą nagrodę na 22. Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja.

czytaj więcej
Brzmienia poznańskiej fary
 

Brzmienia poznańskiej fary

Tak zwany "sezon ogórkowy" może być frustrujący dla osób chcących spędzić letni czas w mieście. A jednak przyglądając się programom różnych instytucji możemy znaleźć w nich prawdziwe perełki. Jedną z nich jest Cykl Staromiejskich Koncertów Organowych organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary.

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Muszę słuchać przede wszystkim siebie
 

ZA PARTYTURĄ. Muszę słuchać przede wszystkim siebie

- Inspiracją do utworu Aller na puzon, wiolonczelę i orkiestrę było chodzenie. Bardzo lubię spacerować. W pewnym momencie doszedłem do wniosku, że spacer jest fenomenalnym działaniem, w którym jednocześnie się odpoczywa i pracuje - mówi Artur Kroschel*, kompozytor i pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej.

czytaj więcej
Wszędzie muzyka
 

Wszędzie muzyka

Lato już dawno przestało być tym okresem w roku, kiedy to można narzekać na brak wydarzeń kulturalnych. Rozpowszechnienie się formy festiwalowej jest szczególnie widoczne w lipcu i sierpniu. Czy jednak mieszkańcy Wielkopolski muszą jechać na drugi koniec kraju, aby zobaczyć wyjątkowych wykonawców? Niekoniecznie!

czytaj więcej
Muzyczne fundamenty
 

Muzyczne fundamenty

W 2023 roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Teatru Muzycznego u zbiegu ul. Skośnej i Świętego Marcina. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już teraz przyzwyczajać się do nowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. "Tu będzie teatr" to zaplanowany na 28 i 29 czerwca cykl wydarzeń muzycznych, które odbędą się w miejscu budowy nowego gmachu Teatru.

czytaj więcej
Twórczy obóz nad jeziorem
 

Twórczy obóz nad jeziorem

- W naszych rozmowach o programie bardzo ważne jest to, że każdy zapraszany przez Leszka muzyk swoje wejście na scenę traktuje z energią debiutu. W tym roku Leszek Możdżer inaczej pomyślał o programie, proponując etniczną klamrę dla koncertów - opowiada Jerzy Gumny, dyrektor i założyciel Enter Enea Festival, którego kolejna edycja rozpocznie się 17 czerwca.

czytaj więcej
Sztuka słuchania
 

Sztuka słuchania

Zjawiskowe zespoły z Indii, Algierii, Belize, Kolumbii i innych krajów - także świetni wykonawcy z Polski - wystąpią w połowie czerwca podczas 12. Ethno Portu. Czekają nas koncerty, warsztaty, spotkania, zabawy.

czytaj więcej
Piątek u Króla
 

Piątek u Króla

Czy może być lepszy pomysł na spędzenie upalnego piątku niż wypad nad rzekę? Zwłaszcza, że na muzyczną ucztę w KontenerArt nad Wartą swoim hipnotyzującym głosem zaprasza sam Król.

czytaj więcej
Miłe popowe granie
 

Miłe popowe granie

Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia nazwał ich jednymi z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu. Krakowski zespół Rycerzyki zagra w piątkowy wieczór w Kontener Art.

czytaj więcej
Sikające gwiazdy
 

Sikające gwiazdy

Kevin Menuck jest jednym z najbardziej fascynujących artystów-kontestatorów ze sceny muzyki eksperymentalnej w Montrealu. Jest znany jako jeden z założycieli kolektywu Godspeed You! Black Emperor. LAS ugości go ponownie w poniedziałek. Tym razem Menuck wystąpi w duecie z Kevinem Dorią. Zapowiada się koncert, który wstyd byłoby przegapić.

czytaj więcej
Opowieść o cichym Żydzie
 

Opowieść o cichym Żydzie

W "Rarytasie", który pokazany zostanie 1 czerwca w Scenie Roboczej, artyści z Teatru Wiejskiego "Węgajty" sięgają do swojego pierwszego, legendarnego spektaklu z lat 80. Tym razem zdecydowali się wprowadzić do niego elementy interaktywne i oprzeć się o bogactwie muzycznym wschodnich Karpat.

czytaj więcej
Muzyczne testowanie nocy
 

Muzyczne testowanie nocy

Koncert, ale poza salą koncertową, muzyczna klasyka, ale testowana w nowych stylistykach i kontekstach, uznani artyści w roli prowokatorów  - to wszystko czeka na słuchaczy kolejnej edycji festiwalu Bezsenność.

czytaj więcej
Strona 1 2 74