Kultura Poznań.pl

Muzyka

Polska alternatywa nad jeziorem
 

Polska alternatywa nad jeziorem

Grono większych (i dobrych!) festiwali muzycznych w Wielkopolsce właśnie powiększyło się o kolejny tytuł. 21 i 22 lipca w podpoznańskim Baranowie, odbędzie się pierwsza edycja Edison Festival - Taste The Music. Podczas dwóch dni nad Jeziorem Kierskim fani polskiej sceny alternatywnej będą mogli podziwiać występy takich wykonawców jak Kortez, Bovska, Ania Dąbrowska i wielu innych.

czytaj więcej
Zawadiacki miejski folk
 

Zawadiacki miejski folk

Legenda polskiej sceny punk-rockowej - Patyczak - śpiewał: "Trzy akordy darcie mordy/ To jest właśnie punk". Hańba! udowadnia, że połączenie muzyki folkowej z punkiem może być dużo bardziej skomplikowane. A darcie mordy może mieć szeroką podbudowę historyczną i edukacyjną, o czym przekonamy się już 20 lipca na Placu Kolegiackim podczas kolejnych koncertów #NaWolnym.

czytaj więcej
Jaki ojciec, taka córka
 

Jaki ojciec, taka córka

W Scenie w Piwnicy Teatru Polskiego wystąpi słynny pianista Krzysztof Dys ze swoją dziesięcioletnią córką Heleną. Propozycja na taki występ przyszła spontanicznie. Zgodnie z aktorskim temperamentem Heleny ojciec i córka zaprezentują piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, choć nie obędzie się bez kilku niespodzianek.

czytaj więcej
Taki tam polski electropop
 

Taki tam polski electropop

Młody duet z Zabrza definiuje typowa dla młodości szczerość i świeżość gry, bezceremonialność w czerpaniu z kultury popularnej i czułość na muzyczne trendy. The Dumplings przyjadą do Poznania by wystąpić podczas koncertu w plenerze, na Maltańskiej Scenie Muzycznej.

czytaj więcej
Niech gwiazdy biegną do mnie
 

Niech gwiazdy biegną do mnie

Kultowa trasa koncertowa zainicjowana przez markę Żywiec ruszy w Polskę po raz dziewiąty. Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. W tym roku  szefem muzycznym Męskie Granie Orkiestra został Krzysztof Zalewski, a jej frontmanami Kortez oraz Dawid Podsiadło.

czytaj więcej
Mapa wielkopolskich festiwali
 

Mapa wielkopolskich festiwali

Open'er Gdynia, OFF-Festival Katowice, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival - czy wszystkie najważniejsze polskie festiwale muzyczne odbywają się poza Wielkopolską? Czy słusznie zazdrościmy mieszkańcom Warszawy i Trójmiasta bogatszej oferty kulturalnej? A może po prostu nie znamy dokładnej mapy muzycznych imprez w naszej okolicy?

czytaj więcej
Unieś się Na Falach
 

Unieś się Na Falach

Festiwal #NaFalach to nowa odsłona Maltańskiej Sceny Muzycznej, która od lat w czasie wakacji przyciągała widzów nad Jezioro Maltańskie. W tym roku plenerowe koncerty będą odbywać się przez całe lato w dwóch lokalizacjach: nad Maltą oraz nad Jeziorem Strzeszyńskim. Na wszystkie wstęp jest wolny!

czytaj więcej
Najlepiej jest grać staromodnie
 

Najlepiej jest grać staromodnie

Są niczym dawne gwiazdy rocka. Swój debiutancki album nagrali w całości analogowo, zachowując w nim pewną surowość. Amerykański zespół blues-rockowy Tyler Bryant and the Shakedown w niedzielę zagra w Klubie u Bazyla.

czytaj więcej
Czy punk wciąż może być zaangażowany?
 

Czy punk wciąż może być zaangażowany?

W środę w klubie U Bazyla zagrają trzy zespoły wykonujące muzykę z pogranicza punku, hardcore'u i metalcore'u: Stick to Your Guns, Anti Flag i Stray From the Path. Artyści są znani z wykonywania muzyki zaangażowanej społecznie i politycznie.

czytaj więcej
Wykrzyczeć delikatność
 

Wykrzyczeć delikatność

Ostatnimi czasy klub U Bazyla zwraca na siebie uwagę propozycjami koncertów amerykańskich zespołów o cięższych brzmieniach. We wrześniu będzie można posłuchać na żywo utworów zespołu Deafheaven, a wraz z początkiem lata wystąpią tu członkowie formacji Touche Amore. Towarzyszyć im będzie brytyjski zespół Basement, który wystąpi tego samego dnia.

czytaj więcej
Gitara, barok, Mahler
 

Gitara, barok, Mahler

Muzycy znani z legendarnego barokowego zespołu Il Giardino Armonico, gitarzysta Dominic Miller oraz debiutująca Orkiestra Św. Marcina, a także Łukasz Kuropaczewski - to tylko niektórzy z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary. Jedenasta odsłona festiwalu potrwa od 17 sierpnia do 2 września. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, ale koncerty odbywać się będą też m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej i wielu innych miastach. Łącznie zaplanowano ponad pięćdziesiąt wydarzeń. 

czytaj więcej
Jack White w Poznaniu!
 

Jack White w Poznaniu!

To może być jedno z muzycznych wydarzeń jesieni - a prawdopodobnie i roku - w Poznaniu. 7 października w hali nr 2 MTP zagra Jack White. Promować będzie swój najnowszy, znakomity album "Boarding House Reach".

czytaj więcej
Muzyka dobrego nastroju
 

Muzyka dobrego nastroju

Kończy się jubileuszowy, 20. Sezon w Blue Note. Klub swoją renomę zyskał przede wszystkim dzięki bezkompromisowemu popularyzowaniu najważniejszych muzycznych trendów jazzowo-bluesowych. Chociaż zapraszani artyści nierzadko wcale nie reprezentują "łatwych" nurtów, to jednak jakość ich propozycji broni się i przyciąga rzeszę melomanów. Na zakończenie sezonu czeka nas koncert dwóch wirtuozów. Koncert, których wszystkich wprawi w dobry nastrój.

czytaj więcej
Rock w kostiumie tradycji
 

Rock w kostiumie tradycji

Amerykański zespół Black Stone Cherry 18 czerwca zagra U Bazyla. To na pozór jeszcze jedna kapela spod znaku mocniejszego rocka. Istnieje dostatecznie długo, żeby nie tylko prześledzić jej kilkunastoletnią drogę na szczyty, lecz także rozgryźć bardziej złożoną substancję muzyczną.

czytaj więcej
Karmazynowy Król w Poznaniu!
 

Karmazynowy Król w Poznaniu!

Ta wiadomość brzmi sensacyjnie i powinna ucieszyć wszystkich sympatyków muzyki rockowej. W czerwcu dwa koncerty w poznańskiej Sali Ziemi da wielki i słynny King Crimson, od blisko pół wieku prowadzony przez Roberta Frippa.

czytaj więcej
Młody poznański jazz
 

Młody poznański jazz

Festiwal Młodego Jazzu, w tym roku odbędzie się już po raz czwarty i jak co roku wypełni aulę poznańskiej Akademii Muzycznej po brzegi. W czym tkwi fenomen poznańskich jazzmanów? Z pewnością w nowatorskim spojrzeniu na muzykę jazzową. O fenomenie autorskich kompozycji, jak i reinterpretacji jazzowych standardów, będzie można przekonać się od 13 do 17 czerwca.

czytaj więcej
Muzyczny pejzaż Paryża
 

Muzyczny pejzaż Paryża

Lucy & Tom to duet muzycznych podróżników, którzy kilka lat temu wyruszyli w podróż po Europie. Na trzy miesiące zostali w Paryżu, gdzie nieoficjalnie grali swoje ulubione piosenki z różnych zakątków świata. Tę paryską przygodę zwieńczyli płytą Édith Piaf i przyjaciele, z której utwory zaprezentują w najbliższą niedzielę w klubie Blue Note podczas koncertu zatytułowanego Niedziela w Paryżu.

czytaj więcej
Muzyka na własnych zasadach
 

Muzyka na własnych zasadach

Pasja do zajmowania się mechanizmami popchnęła go do tworzenia muzyki. W projekcie solowym Author & Punisher artysta Tristan Shone robi w pojedynkę za cały zespół muzyczny. Gra na własnych instrumentach, wykonując autorską odmianę doom metalu.

czytaj więcej
Strona 1 2 64