Kultura Poznań.pl

Muzyka

Nie mówić za dużo
 

Nie mówić za dużo

Jest niewątpliwie jedną z najbarwniejszych i najbardziej nieschematycznych osobowości na polskiej scenie muzycznej. W sobotę w Dragonie ze swoim triem zagra Marcin Masecki.

czytaj więcej
Melancholijne powroty
 

Melancholijne powroty

Twórczość Wojciecha Staroniewicza definiuje jego imponująca aktywność, zainteresowanie mainstreamowym jazzem, a także to, jak łączy lokalność z szerszą perspektywą. W Centrum Kultury Zamek usłyszymy utwory z jego nowej płyty "North Park".

czytaj więcej
Stare nigdy nie brzmiało lepiej
 

Stare nigdy nie brzmiało lepiej

Trzy lata temu Marek Dyjak zwany także "najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym" postanowił zmierzyć się z kolosem piosenki literackiej, Przemysławem Gintrowskim i zinterpretować jego utwory. Emocjonalne zmagania zaowocowały krążkiem Dyjak/Gintrowski z odważnymi aranżacjami autorstwa Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka. Muzycy ruszyli w trasę koncertową by przetestować ten ciężki ale wzruszający materiał na żywym organizmie, o czym poznańska publiczność będzie mogła się przekonać już 17 marca w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Dyniowy atak na mamę i tatę
 

Dyniowy atak na mamę i tatę

Aż trudno uwierzyć, że zespół Xiu Xiu wydał w lutym tego roku już swój jedenasty album. W "Girl with Basket of Fruit" Jamie Stewart powraca do bardziej surowej wersji swego ekscentrycznego bandu. W czwartek muzycy wystąpią w Pawilonie.

czytaj więcej
Przemilczane piosenki
 

Przemilczane piosenki

Oly. jest młodą wokalistką, która zdążyła już zaistnieć w świecie muzycznym. Właśnie świętuje wydanie swojej drugiej płyty, która ukazała się kilka miesięcy temu. Najnowszy krążek nosi tytuł  "Rzeczy których nie mówię kiedy jestem dorosła" i został uświetniony promocyjną trasą koncertową po największych miastach Polski. W Poznaniu gościć będzie w klubokawiarni Meskalina, która często udostępnia swoją scenę muzyczną młodym twórcom.

czytaj więcej
Girl power!
 

Girl power!

Powstały - co oczywiste - w Dzień Kobiet. Związane wcześniej z różnymi kobiecymi zespołami od 2017 roku grają razem. W sobotę 9 marca Dom Tramwajarza zaprasza na koncert Gangu Śródmieście w ramach trasy Feminopolo Tour.

czytaj więcej
Dancing wiecznie żywy
 

Dancing wiecznie żywy

Dansingi. Dla jednych jest to szczęśliwie miniona historia kojarząca się z uzdrowiskowymi popołudniami, podczas których przystojny pan Waldek dedykował kolejne piosenki dla niewątpliwie sympatycznej panny Krysi. Dla innych - nieco zapomniana tradycja, która pozwalała dać upust tanecznym emocjom. Czasem nie tylko tanecznym...

czytaj więcej
Jazz vs muzyka współczesna
 

Jazz vs muzyka współczesna

Na tle jazzmanów skupionych na koncepcyjnym poziomie utworów, muzyka trębacza Jerzego Małka jest doskonałym wytchnieniem. Artysta stawia na komunikatywność swoich kompozycji i nawiązanie dobrego kontaktu z publicznością - nic więc dziwnego, że jest tak ceniony przez krytyków i miłośników jazzu.

czytaj więcej
Jazz, klasyka, improwizacja
 

Jazz, klasyka, improwizacja

Franciszek Pospieszalski Trio jest stosunkowo świeżym projektem muzycznym. Powstał w 2018 roku, lecz już teraz cieszy się zwieńczeniem wielu godzin pracy i wydaniem własnej płyty. Poznański koncert będzie premierą albumu, dlatego publiczność w czwartek 7 marca po raz pierwszy zapozna się z ostateczną wersją repertuarową zespołu.

czytaj więcej
Ten człowiek
 

Ten człowiek

Dla jednych słuchaczy jest jedną z niekłamanych legend polskiego rocka, dla innych nie tylko artystycznym partnerem Anity Lipnickiej, dla jeszcze innych współpracownikiem Nergala. Przed nami niebanalny artysta o wielkiej klasie - John Porter w solowym koncercie!

czytaj więcej
Ćwierć wieku tanga nad Wartą
 

Ćwierć wieku tanga nad Wartą

Mawia, że urodził się po to, by grać na akordeonie. Chociaż ukończył poznańską Akademię Muzyczną, to jego artystyczna wyobraźnia wybiega w stronę francuskiej stolicy i argentyńskich wzgórz. Wszędzie tam, gdzie rozbrzmiewa tango, swing, jazz i latino.

czytaj więcej
Ci, co spoglądają w przyszłość
 

Ci, co spoglądają w przyszłość

- Zgodnie z hasłem "Manifesty przyszłości" będzie to nadal miejsce, które patrzy w przyszłość, jest wychylone ku przyszłości. Szuka w kulturze tego, co jest nowe, odkrywcze, eksperymentalne, wchodzi na terytoria, które nie są do końca zbadane - tak trzeci sezon działalności Pawilonu zapowiada Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Wersy w pysk
 

Wersy w pysk

Dosłownie kilka dni temu odbyła się premiera najnowszej płyty O.S.T.R. "Instrukcja obsługi świrów" będzie gwoździem programu podczas koncertu, który odbędzie się w poznańskim Klubie Muzycznym B17. Promocyjna trasa po całej Polsce odbędzie się z udziałem DJ Haema, który miał swój udział w powstaniu płyty.

czytaj więcej
Opowieści, co się wydarzyły
 

Opowieści, co się wydarzyły

- Prezentuję publiczności moją historię, po czym ta część koncertu się kończy i zaczynamy rozmawiać. Gdy mówią mi o swoich losach, jest to dla mnie znacznie ciekawsze od tego, co robię na scenie - mówi Wawrzyniec Dąbrowski, który jako Henry No Hurry! wystąpi w niedzielę w Meskalinie. Koncert w Poznaniu będzie zarazem premierą jego debiutanckiego albumu "The Calving Of Inner Glaciers".

czytaj więcej
Energiczna strona Swiernalisa
 

Energiczna strona Swiernalisa

Miał zagrać w Poznaniu w styczniu, jednak w chwili żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska,  zdecydował się odwołać koncert. W najbliższą niedzielę w klubie Blue Note Paweł Swiernalis zaprezentuje nowy materiał, nad którym pracował przez cały miniony rok.

czytaj więcej
Ela jest jedna
 

Ela jest jedna

"Zapraszam was do stołu" - słowami nawiązującymi do jej najsłynniejszego utworu zatytułowała lutowy recital Elżbieta Wojnowska. Ta wybitna przedstawicielka poezji w piosence wystąpi w klubie Blue Note wraz z pianistą Jakubem Lubowiczem.

czytaj więcej
Kosmitka z Berlina
 

Kosmitka z Berlina

Choć urodziła się w latach 60., a na jej twórczość miała wpływ kultura na nowo zjednoczonego Berlina, to dziś trudno nie odnieść wrażenia, że tworzy muzykę równie świeżą i współczesną, co najlepsi twórcy z młodszego od niej pokolenia. I nadal zaskakuje. Ellen Allien wystąpi w piątek w klubie Tama.

czytaj więcej
Islandzki gabinet osobliwości
 

Islandzki gabinet osobliwości

Árstíðir to zespół o specyficznej pozycji w świecie muzyki - miłośnikom dźwięków przywodzących na myśl skandynawskie i islandzkie klimaty jest znany doskonale, dla fanów muzyki popularnej to nieodkryte dotąd przestrzenie... W najbliższy czwartek Árstíðir wystąpi w Meskalinie.

czytaj więcej
Strona 1 2 71