Kultura Poznań.pl

Muzyka

Orchestra z rozmachem
 

Orchestra z rozmachem

Czołowi twórcy muzyki nu jazzowej, wydawani przez legendarną wytwórnię Ninja Tune - The Cinematic Orchestra - wracają z wydanym w marcu albumem do koncertowania. A w ramach trasy promocyjnej zawitają także do Poznania.

czytaj więcej
Nowe konteksty sacrum
 

Nowe konteksty sacrum

Adam Bałdych wystąpi w niedzielę w CK Zamek, promując swój najnowszy krążek sacrum profanum wydany przez niemiecką oficynę ACT Music. W wykonaniu skrzypka, którego po brawurowym koncercie w radiowej Trójce okrzyknięto "diabłem", usłyszymy kompozycje Hildegardy z Bingen czy Thomasa Tallisa.

czytaj więcej
Niechętni
 

Niechętni

- Naszą nazwę można tłumaczyć na wiele sposobów. Na pewno chcieliśmy podkreślić specyficzne "niedopasowanie" muzyki, która dla fanów jazzu miała być rockowa, a dla miłośników rocka - jazzowa. Oczywiście nie chcieliśmy nikogo odstraszyć, raczej, z dużym przymrużeniem oka, prowokować naszych słuchaczy - mówi Rafał Błaszczak. Grupa Niechęć wystąpi w piątkowy wieczór w Meskalinie, prezentując materiał z jej trzeciego albumu studyjnego, nad którym obecnie pracuje.

czytaj więcej
Co słychać z ósmego piętra
 

Co słychać z ósmego piętra

Już w czwartek w Dragonie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - premierowy koncert zespołu Zimnv. Po pierwszym przesłuchaniu brzmienie ich piosenek wydaje się pogodne i przyjemne, podobnie jak teksty piosenek. Wsłuchując się jednak w utwory zespołu szybko okazuje się, że za lekkością skrywa się niepewność zarówno w warstwie muzycznej, jak i treści.

czytaj więcej
Niech słucha kto jest zainteresowany
 

Niech słucha kto jest zainteresowany

"To whom it may concern" jest tytułem najnowszego albumu wybitnego trębacza - Piotra Wojtasika, ale też hasłem deklarującym jego muzyczne założenia - artysta nie tworzy dla poklasku szerokiego grona odbiorców, swoje kompozycje dedykuje wyłącznie tym, którzy "mogą być zainteresowani" jego rodzajem sztuki. 11 maja muzyk wystąpi w poznańskim Blue Nocie.

czytaj więcej
Wewnątrz pustki
 

Wewnątrz pustki

Czas wreszcie oddać scenę muzyczną w ręce mistrzów mrocznego klimatu. W trasę koncertową po Polsce ruszyły trzy zespoły muzyczne, które zjednują sobie rzeszę wielbicieli black i death metalu. Mgła, Revenge, Doombringer pojawią się już niedługo w poznańskim Klubie U Bazyla. Występy te odbędą się w ramach Into the Abyss Festival.

czytaj więcej
Moniuszko jest naj?
 

Moniuszko jest naj?

Wszystkich, którzy 5 maja - w ostatni dzień Majówki - będą w Poznaniu, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza na wspólne świętowanie 200. urodzin swojego patrona. Zapowiada się muzyczna podróż w czasie - i to nie tylko w odległą przeszłość.

czytaj więcej
Za miło na kłótnię
 

Za miło na kłótnię

- Wydaje mi się, że mamy jakiś drobny wkład w to, że przestrzeń publiczna ożyła i stanowi tygiel do ścierania się koncepcji. I to jest chyba najważniejsze, chyba na tym polega miasto, byśmy się spierali. Ale też chodzi o przyjemną formę. Jest lato, połóżmy się na leżakach. Z leżaków trudno się kłócić. Ma być za miło na kłótnię - mówią Ewa* i Zbigniew** Łowżyłowie, twórcy projektu KontenerArt. Kolejna edycja właśnie startuje nad Wartą.

czytaj więcej
Wiosenna przerwa
 

Wiosenna przerwa

Pięć lat Spring Breaka to nie czas na podsumowania - impreza nieustannie się rozwija i nabiera tempa. Go Ahead w udany sposób przeniosło na polską ziemię pomysł, który na papierze nie miał racji bytu. Co roku w jeden kwietniowy weekend miasto opanowują fani muzyki z całej Europy. Jak zapowiada się kolejna, szósta już odsłona festiwalu?

czytaj więcej
Zbadaj swoją wrażliwość
 

Zbadaj swoją wrażliwość

"Chcę opowiedzieć o tym, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość. Wręcz przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem" - zapowiadał w 2016 roku Wrażliwość na olśnienie w normie Konrad Imiela.  Recital wszedł do programu Teatru Muzycznego Capitol, a już wkrótce usłyszymy go na deskach poznańskiego Teatru Nowego.

czytaj więcej
Muzyka terapeutyczna
 

Muzyka terapeutyczna

W Wielki Piątek wystąpią w Pawilonie dwa zespoły o noise'owym zapleczu - amerykański kwartet Jaye Jayle i fiński duet NYOS. To alternatywna, świecka propozycja projektu LAS na czas świąt wielkanocnych.

czytaj więcej
Improwizujemy nie tylko w muzyce
 

Improwizujemy nie tylko w muzyce

- Czasami organizacyjnie działamy dość pokrętnie, dlatego przekornie nazwaliśmy nasz zespół Poznańską Orkiestrą Improwizowaną - podczas gdy standardem w nazewnictwie jest "orkiestra improwizatorów" - mówi Rafał Ziąbka, z którego inicjatywy ponad rok temu została założona lokalna orkiestra muzyków improwizujących. Najbliższy koncert połączony z warsztatami odbędzie się we wtorek 16 kwietnia w Pawilonie.

czytaj więcej
Postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass
 

Postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass

Po latach obecności na scenie i nagraniu kilku istotnych dla polskiego rynku muzycznego płyt, za sprawą inicjatywy Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, zespół Świetliki zmienił nieco swoją formułę stając się Zgniłością. Ruszając w trasę koncertową promującą nowy album zespołu pt. "Siedmiościan", grupa zahaczy także o poznański Dom Tramwajarza.

czytaj więcej
Kameralne historie o niebie
 

Kameralne historie o niebie

"Uwaga! Kierowcy pojazdów mechanicznych! Uwaga! Jeżeli między 6 a 12 sierpnia na szosach wiodących do Sopotu spostrzeżecie młodych ludzi pragnących przy pomocy auto-stop dostać się na festiwal, podwieźcie ich. Wiemy, że podwieziecie" - taka prośba została opublikowana w 589 numerze "Przekroju", w roku 1956, kiedy Polska uczyła się nowego jazzu, a jej nauczyciel stawiał pierwsze kroki na krajowej scenie. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy.

czytaj więcej
Współczesny trubadur
 

Współczesny trubadur

Estas Tonne jest gitarzystą kosmopolitycznym, dla którego podróże są pretekstem do poszerzania horyzontów własnej twórczości. Liczne inspiracje, które muzyk czerpie z rozmaitych miejsc na świecie, pomagają mu tworzyć kompozycje unikatowe i hipnotyzujące. Już za kilka dni ten niezwykły artysta wystąpi w Poznaniu.

czytaj więcej
Nowe życie - nowe wcielenie
 

Nowe życie - nowe wcielenie

- Zawsze najpierw piszę muzykę. Piosenka bez tekstu może już coś opowiadać emocjami, za pomocą melodii, aranżu czy dynamiki. Potem się zastanawiam, z czego wynikła, dlaczego tak brzmi, o czym opowiada - mówi Tobiasz Biliński, który odwiedzi Poznań prezentując swój nowy projekt solowy Perfect Son i wydany w lutym album "Cast".

czytaj więcej
Dookoła jazzu
 

Dookoła jazzu

Pochodząca z Norwegii wokalistka Rebekka Bakken, wiedeński radio.string.quartet wraz z poznańskimi muzykami grający hołd dla Krzysztofa Komedy, a wreszcie  funkowy, elektryczny Afroistic Trio - oto program tegorocznej Ery Jazzu.

czytaj więcej
Fortepian w roli głównej
 

Fortepian w roli głównej

Spektakularnym zjawiskiem był zarówno koncert "Piano.pl", który odbył się ponad dwa lata temu w Warszawie, jak i dokumentujące go płytowe wydawnictwo. Teraz główna sprawczyni tych wydarzeń, Dorota Miśkiewicz, wraz z tuzami polskiego jazzowego fortepianu przybywa do Poznania.

czytaj więcej
Now (e) Laboratorium
 

Now (e) Laboratorium

Po wielu latach przerwy przybywa do Poznania legenda nurtu jazz-rockowego, krakowska grupa Laboratorium. W najbliższą środę, 3 kwietnia, w klubie Blue Note artyści będą promowali swą najnowsza płytę Now.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 73