Kultura Poznań.pl

Muzyka

88 klawiszy
 

88 klawiszy

Współczesne fortepiany mają dokładnie 88 klawiszy, a więc ich skala równa się siedmiu i ¼ oktawy. Liczba 88 zainspirowała Nilsa Frahma, niemieckiego muzyka i kompozytora, aby 88 dnia w roku świętować Dzień Fortepianu - Piano Day. Pomysł artysty szybko podchwycili inni muzycy. W zeszłym roku Piano Day zagościł także w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Wkrótce czeka nas druga edycja tego wydarzenia.

czytaj więcej
Muzyczne pogranicza
 

Muzyczne pogranicza

- Potencjał i bogactwo poznańskiej sceny muzycznej nie został wystarczająco odkryty - mówi Patryk Lichota*, który 24 marca uruchomił Axis Cactus Records - wydawnictwo prezentujące muzykę eksperymentalną i improwizowaną z Poznania.

czytaj więcej
Ta kiełbasa wciąż nadaje się do konsumpcji
 

Ta kiełbasa wciąż nadaje się do konsumpcji

Na dwudziestolecie aktywności Kabanos wyruszył w jubileuszową trasę. Zespół wciąż jak ognia unika dojrzałości i dalej zachowuje całkowitą niezależność. Muzycznie przydarzyło się chłopakom przez te dwie dekady wiele - o czym może świadczyć ewolucja Zenka i jego projekt solowy, którego nikt się chyba nie spodziewał.

czytaj więcej
Czasem prostsze okazuje się trudniejsze
 

Czasem prostsze okazuje się trudniejsze

Łukasz Rostkowski, znany szerszej publiczności jako L.U.C, jest artystą wszechstronnym. Raper, beatboxer, producent muzyczny, reżyser teledysków i jak się wkrótce ponownie okaże - multimedialny performer, wystąpi w Poznaniu z najnowszym projektem, który swoją premierę miał 16 marca. Co tym razem zaproponuje?

czytaj więcej
Laboratorium klasyki
 

Laboratorium klasyki

Na swojej stronie internetowej mówią o "zmianie warty" w jazzie, której dowodem jest rosnąca popularność artystów takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespół BadBadNotGood. Reprezentantem nowego pokolenia w jazzie na gruncie europejskim czuje się także pochodzący z Wrocławia septet Electro Acoustic Beat Session.

czytaj więcej
Jazz w kilku językach
 

Jazz w kilku językach

Czujecie już kwietniowy powiew wiosny? To znak, że wkrótce w Poznaniu zabrzmi Era Jazzu. Podczas pięciu dni poznamy najważniejsze trendy tej sceny oraz jej najbardziej inspirujących artystów.

czytaj więcej
W wizerunku Poznania powinny być skrzypce
 

W wizerunku Poznania powinny być skrzypce

- Talent objawia się czasami bardzo wcześnie. Krystian Zimmerman, kiedy zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Chopinowskim, miał 18 lat, a Wieniawski, kiedy skończył Konserwatorium Paryskie - 12 lat - mówi Sławomir Jarmołowicz, skrzypek, pomysłodawca, organizator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna dla młodych skrzypków, muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.

czytaj więcej
Odzwierciedlenie naszych czasów
 

Odzwierciedlenie naszych czasów

Filharmonia Poznańska, Akademia Muzyczna, CK Zamek, a nawet Urząd Miasta - mury wszystkich tych instytucji wpuszczą do siebie świeży powiew sztuki najnowszej. A gdy usłyszymy pierwsze dźwięki wyrwane z okowów tradycyjnej tonalności, będzie to dla nas znak, że wiosna już nadeszła.

czytaj więcej
Przyjaźń z Big Bandem
 

Przyjaźń z Big Bandem

Na wydarzenia jazzowe w środowisku Akademii Muzycznej czekają zawsze wszyscy. To wtedy Aula Nova wypełnia się po brzegi, a publiczność celebruje każdą chwilę i dźwięk wydostający się z jazzowego instrumentarium. Big Band poznańskiej uczelni zaprezentuje się w najbliższą niedzielę w Auli Nova.

czytaj więcej
Dikanda, czyli muzyka świata
 

Dikanda, czyli muzyka świata

World music to dwa słowa, które budują wszystko, co chce się powiedzieć o Dikandzie. Inspirują się ludowymi melodiami Słowian, Cyganów, Żydów. Przemierzają świat szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś aż po Indie, aby i tam znaleźć muzyczną inspirację. Grają to, co czują i tak, jak potrafią... W najbliższą niedzielę zespół wystąpi w klubie U Bazyla.

czytaj więcej
Rzymianin, Europejczyk, poganin
 

Rzymianin, Europejczyk, poganin

W klubie U Bazyla wystąpi w sobotę luksemburski muzyk Jérôme Reuter. Podczas marcowej trasy koncertowej artysta promuje album "Hall of Thatch", najmroczniejszy i najbardziej osobisty w całej swej czternastoletniej karierze.

czytaj więcej
Pełna dowolność wyrazu
 

Pełna dowolność wyrazu

- Świadomie zrezygnowałam z walki o kolejne szczeble w drodze na pianistyczny szczyt, bo zdałam sobie sprawę, że prawdopodobnie nigdy tego szczytu nie osiągnę - mówi Odet, czyli Aleksandra Dąbrowska - pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Wraz z Natalią Przybysz i zespołem Mikromusic 16 marca wystąpi w Poznaniu.

czytaj więcej
Pod kobiecą batutą
 

Pod kobiecą batutą

Jeśli komuś brakuje pomysłu na spędzenie Dnia Kobiet, powinien rozważyć pójście na koncert orkiestry, którą od lat rządzą kobiety. Chociaż 11 marca nie zabrzmi utwór żadnej kompozytorki, to właśnie ten koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus dedykowany jest nam - kobietom.

czytaj więcej
Siedem dni muzyki
 

Siedem dni muzyki

Kiedy w ubiegłym roku ruszali w trasę koncertową promującą ich najnowszy album "7", bilety na koncert w CK Zamek rozeszły się w mgnieniu oka. W najbliższy piątek Voo Voo wraca do Poznania, by rozpocząć koncert utworem..."Piątek". Bo jak śpiewa wokalista formacji: "Przecież to piątek stał się naszym świętem".

czytaj więcej
Pomiędzy popową nostalgią i ironią
 

Pomiędzy popową nostalgią i ironią

Zdają się być wypadkową trendów w popie i alternatywie: czerpią z hip-hopu, elektroniki i surowej brytyjskiej muzyki gitarowej lat 80. i 90. Ślizg przez gatunki określają mianem przynależności do stworzonej przez nich pół żartem, pół serio kategorii: vegan disco. Bownik wystąpi w piątek w klubie Pod Minogą.

czytaj więcej
Kobiety dla kobiet
 

Kobiety dla kobiet

Chór Czarownic powstał w Poznaniu, w Polsce 2016 roku. Inspiracją do jego stworzenia była historia pierwszej kobiety w Polsce oskarżonej o czary i spalonej na stosie w miejscu, skąd pochodzą artystki i artyści związani z projektem. Po raz kolejny zagrają u siebie - tym razem jeszcze bardziej symbolicznie: 8 marca, w Dniu Kobiet.

czytaj więcej
Od poezji śpiewanej do jazzu
 

Od poezji śpiewanej do jazzu

Dwa dni przed Świętem Kobiet warto wysłuchać kobiety, której głos towarzyszy nam już od przeszło czterdziestu lat. Poznanianka, artystka niebojąca się różnych muzycznych gatunków, laureatka wielu prestiżowych nagród, współpracująca z legendami poezji śpiewanej i piosenki kabaretowej - w najbliższy wtorek w Teatrze Wielkim zaśpiewa Hanna Banaszak.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 62
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.