Kultura Poznań.pl

Muzyka

Energiczna strona Swiernalisa
 

Energiczna strona Swiernalisa

Miał zagrać w Poznaniu w styczniu, jednak w chwili żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska,  zdecydował się odwołać koncert. W najbliższą niedzielę w klubie Blue Note Paweł Swiernalis zaprezentuje nowy materiał, nad którym pracował przez cały miniony rok.

czytaj więcej
Ela jest jedna
 

Ela jest jedna

"Zapraszam was do stołu" - słowami nawiązującymi do jej najsłynniejszego utworu zatytułowała lutowy recital Elżbieta Wojnowska. Ta wybitna przedstawicielka poezji w piosence wystąpi w klubie Blue Note wraz z pianistą Jakubem Lubowiczem.

czytaj więcej
Kosmitka z Berlina
 

Kosmitka z Berlina

Choć urodziła się w latach 60., a na jej twórczość miała wpływ kultura na nowo zjednoczonego Berlina, to dziś trudno nie odnieść wrażenia, że tworzy muzykę równie świeżą i współczesną, co najlepsi twórcy z młodszego od niej pokolenia. I nadal zaskakuje. Ellen Allien wystąpi w piątek w klubie Tama.

czytaj więcej
Islandzki gabinet osobliwości
 

Islandzki gabinet osobliwości

Árstíðir to zespół o specyficznej pozycji w świecie muzyki - miłośnikom dźwięków przywodzących na myśl skandynawskie i islandzkie klimaty jest znany doskonale, dla fanów muzyki popularnej to nieodkryte dotąd przestrzenie... W najbliższy czwartek Árstíðir wystąpi w Meskalinie.

czytaj więcej
Podwójny wymiar improwizacji
 

Podwójny wymiar improwizacji

Dla wielu pierwsze skojarzenie z Mikołajem Trzaską to zespół Miłość: powiew świeżości artystycznej, muzycznej wyobraźni i bezkresnych improwizacji, które można było dostrzec i usłyszeć w ich grze. O tym jak zmieniła się muzyka Trzaski od czasu Miłości, a może jak bardzo pozostała niezmienna, będzie można przekonać się w czwartek w Psie andaluzyjskim, gdzie zagra  "Improwizacje" w duecie z Marcinem Bożkiem. Co przyniesie spotkanie dwóch otwartych muzycznych głów, przestrzeni, a przede wszystkim dźwięków?

czytaj więcej
Brzmienia Wielkiej Wojny
 

Brzmienia Wielkiej Wojny

Pierwsza wojna światowa radykalnie zmieniła oblicze świata, wstrząsnęła społeczeństwami wielu krajów, wpłynęła na międzynarodową gospodarkę, kulturę, ekonomię... Po 100 latach od zakończenia starcia zbrojnego, nazywanego przez wielu Wielką Wojną, na scenie Teatru Polskiego spotkają się artyści z krajów zaangażowanych w obie strony konfliktu.

czytaj więcej
Dwa oblicza miłości
 

Dwa oblicza miłości

Kto kiedykolwiek był zakochany wie, że miłość nie jedno ma imię. Tą samą myślą zapewne kierowali się twórcy repertuaru Koncertu Walentynkowego Orkiestry Amadeus , który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej.

czytaj więcej
Od "sound-bombingów" do "plemienia"
 

Od "sound-bombingów" do "plemienia"

- Część autorów faktycznie bazuje na naszych nagraniach, ale część robi zupełnie inną płytę - mówi Konrad Smoleński, który wraz z Danielem Szwedem tworzy duet BNNT*. Artyści zaprosili do ponownego nagrania albumu "Multiverse" różnych muzyków. W jednej z takich "multiwersji" w sobotę w Pawilonie zagra obok nich amerykański gitarzysta Patrick Higgins.

czytaj więcej
Przedwojenny dansing w Zamku
 

Przedwojenny dansing w Zamku

Wsłuchując się w ich piosenki, możemy odwiedzić przedwojenne kawiarnie, kluby i sale dansingowe, a także wzruszyć się i śmiać do łez, przeżywając historie przekazywane w ulicznych balladach. Atmosfera oraz żywioł lat 20. i 30. XX w. zapanują w sobotni wieczór w CK Zamek w trakcie koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

czytaj więcej
Muzyka, reakcja, rewolucja
 

Muzyka, reakcja, rewolucja

To trzeci koncert tego zespołu w Poznaniu, a w całym kraju zagrali ich jeszcze więcej - grupa Algiers po raz kolejny wraca do Polski. Warto skorzystać z okazji, by zobaczyć ich na żywo.

czytaj więcej
Pomorskie demony
 

Pomorskie demony

Żywiołak wykorzystuje dźwięki do wytworzenia tajemniczej, niepokojącej aury. Ich folk to nie sielankowe opowiastki o miłości czy naturze. Członkowie i członkinie zespołu skupiają się na demonologii ludowej, dlatego wszelkie elementy grozy są tu podkręcane w celu wytworzenia mrocznego nastroju. Zespół wystąpi w piątek w Domu Tramwajarza. W Poznaniu będzie promował swoją najnowszą płytę - "Wenedzki sznyt".

czytaj więcej
Przestrzeń dla muzyki improwizowanej
 

Przestrzeń dla muzyki improwizowanej

- To muzycy, którzy potrafią grać każdą muzykę, ale grają właśnie taką, bo tak im w duszy gra - tak o artystach zajmujących się muzyką improwizowaną mówi Andrzej Nowak, który wspólnie z Pawłem Doskoczem przygotował cykl koncertów "muzyki spontanicznej" w klubie Dragon. Jako pierwsi wystąpią w tym roku członkowie rosyjskiego zespołu Brom.

czytaj więcej
Żywa tradycja
 

Żywa tradycja

- Tych mistrzów, którzy mnie interesują niestety nie ma już między nami, ponieważ szukałem skrzypków weselnych z roczników przedwojennych, którzy grali bez elektryczności - mówi Mateusz Niwiński z Kapeli Niwińskich*, która przybliża współczesnym dawną muzykę taneczną. Jak? Na przykład organizując wieczór oberków w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
Filharmonia wirtuozowska
 

Filharmonia wirtuozowska

Melomani, którzy w zimowe wieczory potrzebują wyjątkowo silnych argumentów, żeby opuścić ciepło domowego ogniska, powinni zwrócić uwagę na lutowe propozycje Filharmonii Poznańskiej. Na przekór chłodnej aurze atmosfera w Auli Uniwersyteckiej okaże się niemal wiosenna. Publiczność czeka ożywcza świeżość nieoczywistego repertuaru i nowych interpretacji.

czytaj więcej
Edukacja może być balastem
 

Edukacja może być balastem

- Od początku miałam potrzebę wyrażania się i znalezienia własnej przestrzeni muzycznej - mówi Kasia Piszek. To warszawska wokalistka, która posiada solowy projekt Kasai. Artystka już 7 lutego wystąpi w Meskalinie, gdzie zagra utwory zapowiadające jej debiutancki album.

czytaj więcej
Inne stany jazzu
 

Inne stany jazzu

Poznań odwiedzi w niedzielę piątka artystów z Drezna. Jako zespół Mozaik zaproponują w Blue Note jazz z elementami soulu, hip-hopu i rocka.

czytaj więcej
Techno przetrwa wszystko
 

Techno przetrwa wszystko

Jeden z najbardziej znanych niemieckich didżejów wkrótce rozpocznie trasę po Polsce. Paul Kalkbrenner - gwiazda berlińskiej sceny techno - tym razem wystąpi także w Poznaniu. Didżej na dobre zagościł w świadomości fanów muzyki elektronicznej, a obecnie promuje swój ósmy album studyjny.

czytaj więcej
Karnawał w oberkowym transie
 

Karnawał w oberkowym transie

Spojrzenie na folklor od czasów powojennych zmieniło się diametralnie. Współcześnie z pewnością dostrzegamy w nim nie tylko zasłonę dla kultury państwa komunistycznego, lecz również alternatywę dla konsumenckiego i zglobalizowanego świata teraźniejszości. Prostota folkloru uzewnętrznia się w kawałku klepiska, muzyce oraz transowym i wywalającym niezrównane pokłady energii tańcu. Na ten muzyczny i pełen pasji potańc już w najbliższą sobotę w Domu Tramwajarza zapraszają muzykanci z Kapeli Niwińskich oraz kapeli Gołoborze.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 71