Kultura Poznań.pl

Muzyka

Industrialna mgła
 

Industrialna mgła

Rezygnacja z powolnego mistycyzmu na rzecz wyważonej elektroniki są jak przeprawa wehikułem czasu albo międzygalaktycznym teleporterem, który przenosi Zolę Jesus z przymglonego świata fantasy do industrialnej przyszłości. Wycieczka ta prowadzi jednak z powrotem do natury, która staje się dosłowną i metaforyczną kolebką najnowszej płyty zespołu. Już w sobotę będzie można jej posłuchać w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Impreza inna niż wszystkie
 

Impreza inna niż wszystkie

Festiwal Era Jazzu świętuje 20-lecie. W najbliższą sobotę w Auli UAM podczas koncertu jubileuszowego wystąpi Regina Carter - genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie.

czytaj więcej
Pretekst? Czyżykiewicz!
 

Pretekst? Czyżykiewicz!

Swą najnowszą płytę, wydaną niespełna miesiąc temu, Mirosław Czyżykiewicz nagrał podczas koncertu w poznańskiej muzycznej restauracji Pretekst w duecie z Witoldem Cisło. W najbliższy wtorek będą ją promowali w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Jazzujący folk
 

Jazzujący folk

Marek Konarski & Folk (s) to projekt stworzony z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć takich formacji pojawiło się w ostatnim czasie mnóstwo, to jednak zespół Konarskiego wyróżnia się tu świeżym spojrzeniem na zmiany, które dokonały się w ciągu tych stu lat. Świat się zglobalizował, to co amerykańskie, stało się i polskie. Na przykład jazz. Ten inspirowany polską muzyką ludową i klasyczną będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w klubie Blue Note podczas koncertu z cyklu Nowi Mistrzowie.

czytaj więcej
Nieupudrowana miłość
 

Nieupudrowana miłość

Leski znany jest przede wszystkim z łączenia dream popowej lekkości ze swojskością folku. Na jego nowej płycie pojawia się więcej elektroniki, choć nie oznacza to, że muzyk rezygnuje całkowicie ze wcześniejszej poetyki. Spokojne, delikatne brzmienie gitary akustycznej nadal jawi się w tle jego utworów. Za kilka dni wystąpi w poznańskim Pawilonie, gdzie zaprezentuje swoje najnowsze utwory.

czytaj więcej
Reaktywacja baroku
 

Reaktywacja baroku

Odkąd ogłoszono oficjalne zakończenie festiwalu Poznań Baroque poznańscy wielbiciele muzyki dawnej nie mieli zbyt wiele okazji, by posłuchać na żywo wybitnych wykonawców. Lekką osłodą był z pewnością festiwal Muzyka w Raju organizowany w Gościkowie. W tym roku jednak w stolicy Wielkopolski cisza zostanie wypełniona - 8 listopada swoją inaugurację będzie miał Infinite Baroque I.

czytaj więcej
Gitara i falset
 

Gitara i falset

Brytyjski zespół gitarowy powraca na koncerty do Polski. Kolejna odnoga trasy promującej drugi album Nothing But Thieves wciąż trwa. Grupa zagra w naszym kraju już dwunasty koncert - wystąpią w środę na MTP.

czytaj więcej
Od Milesa Davisa do muzyki Fusion
 

Od Milesa Davisa do muzyki Fusion

Billy Cobham to muzyk doskonale znany wszystkim entuzjastom jazzu, prekursor muzyki Fusion i prawdziwy wirtuoz perkusji, współpracujący z największymi muzykami XX wieku. Podczas koncertu, który da we wtorek w klubie Blue Note, poczujemy rytm amerykańskiego jazzu z domieszką rocka.

czytaj więcej
Humanizm na scenie
 

Humanizm na scenie

Zespół Jazzpospolita jest na polskiej scenie muzycznej od dekady. W tym czasie zdążył nagrać już siedem wydawnictw i zagrać dziesiątki koncertów w całym kraju. Rok temu ukazała się kolejna płyta grupy - "Humanizm", a w najbliższy wtorek zagrają w Poznaniu.

czytaj więcej
Subtelny czar Babooshek
 

Subtelny czar Babooshek

Członkowie tego zespołu, a szczególnie chyba jego liderki, zdawali się w ostatnich latach nie poświęcać mu tyle uwagi, na jaką zasługuje, a przez to mogła zapomnieć o nim publiczność. Oto jednak jedyne w swoim rodzaju znakomite Babooshki powracają z nową płytą, a zanim ta się ukaże - koncertem, który już 4 listopada w Meskalinie.

czytaj więcej
Mroczne przestrzenie
 

Mroczne przestrzenie

Klub LAS na czas halloweenowo-zaduszkowy przygotował wspaniały, potrójny koncert muzyki noise'owej i ambientowej. Wystąpią artyści z Australii, Kanady i Danii.

czytaj więcej
Zadawać niewygodne pytania
 

Zadawać niewygodne pytania

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

czytaj więcej
Jazzowe sparingi
 

Jazzowe sparingi

Już po raz czwarty do Poznania zjadą się zespoły jazzowe, by zmierzyć się na muzycznym ringu. Dzieli je wiele - style, składy, wrażliwość. Łączy - pasja i uznanie na międzynarodowej scenie. Kogo usłyszymy podczas Jazz Ring Festival 2018?

czytaj więcej
Uniwersalne, ludzkie requiem
 

Uniwersalne, ludzkie requiem

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem pocieszeni będą - tak zaczyna się utwór Johannesa Brahmsa napisany po śmierci jego matki i przyjaciela. Ein deutsches Requiem przynoszące nadzieję, pocieszające; requiem dla ludzi wszystkich wyznań, uniwersalne tak samo jak wybrane przez kompozytora teksty.

czytaj więcej
Muzyczne rodzeństwo
 

Muzyczne rodzeństwo

Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet Kasi i Jacka Sienkiewiczów, którzy w marcu zachwycili internautów utworem "Dziś późno pójdę spać". W swojej muzyce wykorzystują intrygującą mieszankę wokali i nieoczywiste instrumentarium.

czytaj więcej
Swingujący jazz
 

Swingujący jazz

A co gdyby tak powrócić do tradycji przedwojennego jazzu? Jazz Band Młynarski - Masecki to artyści, którzy wyróżnili wśród muzyki jazzowej pewną uniwersalność, znakomicie odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Do tańca będzie można ruszyć wraz z nimi w najbliższy czwartek podczas koncertu w Auli Uniwersyteckiej.

czytaj więcej
Rozśpiewana kuchnia
 

Rozśpiewana kuchnia

Liczące niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców miasteczko Viljandi w południowej Estonii jest stolicą muzyki folkowej, z której słynie ten kraj. To właśnie w Viljandi od wczesnych lat 90. latem każdego roku odbywa się festiwal muzyczny, którym żyje całe miasteczko. Stamtąd wywodzą się również niektórzy artyści, w swojej twórczości sięgający po folk.

czytaj więcej
Nowe kolory Saagary
 

Nowe kolory Saagary

Do Poznania powraca Wacław Zimpel ze swym najbardziej orientalnym i chyba najbardziej "etnicznym" zespołem/projektem. W najbliższą niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek przedstawi współtworzoną przez muzyków hinduskich Saagarę.

czytaj więcej
Karpackie ethnocore
 

Karpackie ethnocore

Projekt Karpaty Magiczne w tym roku świętuje dwudziestolecie. Marek Styczyński i Anna Nacher odwiedzą w najbliższą sobotę Pawilon, aby zaprezentować materiał z dwóch albumów oraz zagrać premierowe kompozycje, czemu towarzyszyć będzie pokaz krótkich filmów eksperymentalnych.

czytaj więcej
Ostatni muzykanci
 

Ostatni muzykanci

O wiejskich muzykantach mówi się często narracją przeszłości. Niektórzy zapominają nawet o przaśnych folklorach, barwnych cepeliach, a przede wszystkim o dawnej beztroskiej wsi, wypełnionej dźwiękami muzyki ludowej. Jej pamięć zostanie jednak przywołana w najbliższą sobotę a za sprawą premiery filmu dokumentalnego Ostatni muzykanci dorzecza Prosny oraz potańcówki z kapelą Gołoborze i DiaBuBu, które to atrakcje czekać będą na wszystkich zainteresowanych w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 68