Kultura w Poznaniu

Muzyka

By spełniać marzenia

- Działamy prężnie, choć warunki, w jakich pracujemy, pozostawiają wiele do życzenia. Wciąż jesteśmy filharmonią bez własnej siedziby. Funkcjonujemy mimo tych niedogodności, ciesząc się stale rosnącym zainteresowaniem słuchaczy - mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej o trwającym sezonie i zaplanowanych dla publiczności niespodziankach.

Czytaj artykuł
Wołanie spod ziemi

Underground niejedno ma imię. Dla jednych to przede wszystkim artyści z rapowego podziemia, dla innych różnorodni eksperymentatorzy muzyki elektronicznej, a dla jeszcze innych przede wszystkim niezależne metalowe zespoły. To właśnie tym ostatnim polecamy wizytę w poznańskim Klubie pod Minogą, gdzie w ramach "XXX Lat Sceny Underground" wystąpią cztery hordy znane większości sympatyków death- i black metalu z głębin - Pandemonium, Sacrivursum, Kingdom i UKĆ.

Czytaj artykuł
Pełnia talentu

Francesca Tandoi - włoska pianistka jazzowa i wokalistka, coraz częściej określana jako wschodząca gwiazda europejskiego jazzu - przyjedzie do Poznania, by zagrać koncert obejmujący repertuar z całej jej dotychczasowej dyskografii. Wystarczyło zaledwie kilka lat, by zaczęła cieszyć się uznaniem na całym świecie, występując na najlepszych scenach klubów i teatrów, a także grywając na cenionych festiwalach jazzowych, takich jak North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Breda Jazz Festival i Sumatra Jazz Festival. Obdarzona wyjątkowym głosem i talentem do pisania melodyjnych oraz zapadających w pamięć kompozycji, 2 lutego zagra w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł
OPERA POD IGŁĄ. Malunki na porcelanie

Skomponował tragiczną Halkę, ale prawdziwą smykałkę miał do pisania oper komicznych. Zanim Stanisław Moniuszko stworzył najbardziej znaną z nich - Straszny dwór - powstała krotochwilna, szlachecka historia o dawnych przysięgach i miłosnych perypetiach: Verbum nobile.

Czytaj artykuł
MY NAME IS POZNAN. Bo uczucia są okej!

- Dzięki muzyce możemy lepiej zrozumieć nasze uczucia i po prostu pobyć w smutku czy złości. Możemy dać sobie te trzy czy cztery minuty na czucie. Po prostu czucie i nieudawanie, że nic się nie dzieje - mówi Marianna Kniat, poznańska piosenkarka.

Czytaj artykuł
Jedność przeciwieństw

Kollektiv Turmstrasse - od lat jeden z najważniejszych projektów na scenie house, działający już od 25 lat - wystąpi w Tamie, by zaprezentować swój nowy album Unity Of Opposites (2023), wydany po ponad dekadzie od poprzedniego. To house, w którym liczy się ciepło, rytm i dusza, oferujący pełno niejednoznacznych inspiracji - od breakbeatu przez hip-hop, aż po indie-dance. To nie krążek pod klubowy parkiet, lecz raczej prezent dla każdego, kto chce zobaczyć elektronikę w zupełnie nowym świetle.

Czytaj artykuł
Muzyka jest ważna

Zaczęło się od Kazika i jego singla Twój ból jest większy niż mój wydanego niedługo po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce. Utwór najpierw pojawił się na kultowej Liście przebojów Trójki, później uznano, że głosowanie było nieuczciwe, a w ostateczności całe zamieszanie doprowadziło do zakończenia współpracy Marka Niedźwieckiego z Programem III Polskiego Radia. Piosenka Staszewskiego i jej skrajnie różny odbiór społeczny zainspirował Jakuba Krzyżańskiego oraz Marcina Mieszczaka do stworzenia książki 100 najodważniejszych polskich piosenek, o której więcej będzie można posłuchać w Filii Sztuki Biblioteki Raczyńskich już 25 stycznia.

Czytaj artykuł
Szaman kosmicznego bluesa

Kuba Jaworski - krakowski wokalista, autor piosenek, producent i grający na wielu instrumentach muzyk, a przede wszystkim szalenie kreatywny artysta. Jako Gypsy and the Acid Queen wydał już trzy albumy, koncertując w całej Polsce, za każdym razem wprawiając publiczność w osłupienie. W końcu jak to możliwe, by jedna osoba była zdolna wykreować muzykę całego zespołu, grając psychodelicznego bluesa rodem z 1969 roku? Takie cuda tylko u Kuby.

Czytaj artykuł
Bo nie wszystko można mieć

Non Iron to jedna z największych legend poznańskiego hard rocka. Już niebawem, w potężnym składzie z Grzegorzem Kupczykiem na czele, zespół wystąpi w Blue Note. Okazja do tego jest wyjątkowa, bowiem panowie niedawno podarowali fanom niezwykły prezent - niepublikowane i rzadkie rarytasy z całego okresu swojej działalności.

Czytaj artykuł
Mroczni prorocy

Ikona - Clan Of Xymox to zespół, który z pewnością trudno określić inaczej. Holenderska grupa, za sprawą takich płyt jak Medusa, Clan Of Xymox czy Twist Of Shadows, odegrała ogromną rolę w kwestii rozwoju szeroko pojętej muzyki gotyckiej. To właśnie jej utwory, takie jak A Day, No Words czy Jasmine And Rose, sprawiły, że darkwave przebił się do mainstreamu. Nie każdy jednak wie, że i dziś kapela pochmurnego Ronny'ego Mooringsa ma nam coś do zaproponowania. Przykładem jest ostatni, nagrany po 40 latach działalności album Limbo (2021), którego fragmenty z pewnością zabrzmią podczas koncertu zespołu w klubie 2progi.

Czytaj artykuł
MY NAME IS POZNAN. Pijemy kakao, palimy Palo Santo

- To, co wysyłamy w świat, wraca, dlatego zależy nam, by dzielić się wyłącznie dobrem oraz chillem, który może umilić życie innym - mówią dziewczyny z poznańskiego duetu Córy, Kasia Tontor i Natalia Hoffmann.

Czytaj artykuł
Prosto w dziesiątkę!

Funk, soul, jazz i rap - na tych czterech filarach opiera się muzyka grupy P.Unity, która po świetnie przyjętym, debiutanckim albumie Pulp (2018) powróciła niedawno z nowym krążkiem. Płyta No Codes (2023) to wielki powrót tego dziesięcioosobowego zespołu, a o jego sile będziecie mogli przekonać się już za chwilę - w poznańskim klubie Blue Note.

Czytaj artykuł
Czy pamiętasz?

Artyści Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert w hołdzie Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie zatytułowany Czy pamiętasz?.

Czytaj artykuł
Piętnastoletnia Dagadana

Zespół Dagadana skończył piętnaście lat. Troje z czworga jego członków - Daga Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk - opowiada o jego początkach, pięknych chwilach i podróżach.

Czytaj artykuł
Rap bez cenzury

Nagły Atak Spawacza to być może najbardziej uparta formacja w historii polskiego rapu. Kiedy przed dekadami zaszokowali rynek swoimi tekstami, sprzedali 100 tysięcy płyt. Weterani bezkompromisowego rapu z nizin powracają z nową płytą - Szwadronem Kamikadze.

Czytaj artykuł
W imieniu wolności

Jak dotąd zagrali w Polsce tylko jeden koncert. To jednak wystarczyło, by w tutejszym środowisku jazzowym wieść rozeszła się głośnym echem. I trudno się dziwić, w końcu to nie pierwszy przypadek, kiedy jazz z Izraela smakuje tak dobrze. Atempo Trio, czyli trzech czarodziejów w osobach Alona Sterna, Itaya Abramovitza i Yoava Lachovitskiego, ma nieprzeciętną umiejętność roztaczania magicznej atmosfery. Poznański Blue Note będzie tego świadkiem.

Czytaj artykuł
KWADRATURA PŁYTY. Kołysanki, szczedriwki, improwizacje

Traf chce, że niejako na podsumowanie roku trafiają nam się oto same płyty wybitne lub bardzo dobre, w wykonaniu ważnych artystów. Znajdziemy tu więc kołysanki ze świata tria Bastarda z gośćmi, elektroniczno-jazzowy Big Band zespołu Skalpel, przejmujące szczedriwki duetu Wspak, a wreszcie dwa różnorodne przejawy wielkości Piotra Damasiewicza.

Czytaj artykuł
OPERA POD IGŁĄ. The best of Opera Poznańska 1969

W 1969 roku działo się w Operze Poznańskiej. Mijało wtedy pięćdziesiąt lat od rozpoczęcia działalności polskiej sceny operowej w teatrze przejętym od Niemców po odzyskaniu niepodległości. Do końca zbliżała się obfita w sukcesy i odważne decyzje repertuarowe dyrekcja Roberta Satanowskiego. Mikrofony pilnie rejestrowały pracę artystów teatru - wydano wtedy aż dwa albumy płytowe.

Czytaj artykuł
Kwitnąca sztuka francuskiego baroku

Opera Marca-Antoine'a Charpentiera Les arts florissants - Kwitnąca sztuka - dała tytuł koncertowi muzyki francuskiego baroku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wybór to nieprzypadkowy, gdyż w XVII wieku muzyka we Francji przeżywała bujny rozkwit.

Czytaj artykuł
Bitwa o barok

18 grudnia w Muzeum Narodowym zabrzmi muzyka baroku - pełna fascynujących opowieści, rozwijana pod skrzydłami Ludwika XIV, Króla Słońce.

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7