Kultura Poznań.pl

Muzyka

Z najwyższej półki
 

Z najwyższej półki

We wrześniu Andrzej Jagodziński z muzyką Komedy, Kuba Płużek i głośny wspólny projekt tria Kroke z Urną Chahar, w kolejnych miesiącach m.in. Kuba Więcek, Urbaniak z Karolakiem, a także Greg Osby i Mike Stern. Jesień w klubie Blue Note zapowiada się gorąco! 

czytaj więcej
Włoska muzyka klubowa
 

Włoska muzyka klubowa

Dj Stefano Noferini koncertuje dziś na całym świecie, a jego remixy rozbrzmiewają na niejednej imprezie w klimatach house i techno. Istotnym punktem jego międzynarodowej kariery był rok 1998, kiedy wystąpił na pokładzie włoskiego busa podczas Love Parade w Berlinie. Inaugurując nowy sezon muzyczny, wystąpi za konsoletą poznańskiej Tamy.

czytaj więcej
Więcej współpracy i pozytywnych emocji
 

Więcej współpracy i pozytywnych emocji

- Solowe środowisko jest mocno nacechowane pogonią za artystyczną perfekcją. Jest w tym środowisku dużo drive'u, chęci udowodnienia czegoś. W kameralistyce jest więcej współpracy i pozytywnych emocji - mówi Wojciech Jurkiewicz z Erlendis Quartet*.

czytaj więcej
Wspólny "Szaleniec"
 

Wspólny "Szaleniec"

Michał Kmieciak i Swiernalis - dwaj poznańscy artyści reprezentujący na co dzień odmienne nurty muzyczne - stworzyli wspólnie utwór "Szaleniec", który właśnie dziś ma premierę.

czytaj więcej
Festiwal gitary i niewymuszonych bisów
 

Festiwal gitary i niewymuszonych bisów

30 artystów, 55 wydarzeń, 25 miast - tegoroczna i ostatnia już edycja festiwalu Akademia Gitary zapowiada się imponująco. Jej motyw przewodni: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany doskonale wpisze się nie tylko w tegoroczny Szczyt Bałkanów Zachodnich, ale także Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czy znajdziemy w tych dwóch kulturach wspólne rytmy?

czytaj więcej
Coś zbliżonego do recenzji
 

Coś zbliżonego do recenzji

Kwartet wokalny BeFour w końcu zadebiutował fonograficznie! Debiut to wielce udany i zasłużony. W końcu wydanie własnej płyty nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza gdy wykonuje się muzykę wokalną a cappella. Po 8 latach występów na poznańskich (i nie tylko) scenach Karolinę Piesik, Kamilę Tracewską-Mikołajczak, Annę Komendzińską i Brygidę Sawicką-Stępińską możemy słuchać we własnym domu.

czytaj więcej
Podróż na Wschód
 

Podróż na Wschód

- Jeśli miałbym wskazać miejsce na świecie, gdzie gra się najbardziej wykrzywioną, ekstremalną muzykę, to wybrałbym Kijów - mówi Jakub Lemiszewski*, muzyk z Poznania.

czytaj więcej
Puzzle kultury
 

Puzzle kultury

Co takiego przyciąga co roku entuzjastów zarówno polskiego folkloru, jak i kultury innych narodowości, aby uczestniczyć w tym folkowym święcie? Z pewnością jest to żywe spotkanie z tradycją: możliwość jej zobaczenia, usłyszenia oraz żywego w niej uczestnictwa. Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbędzie się w tym roku już po raz dziewiętnasty. Start - 10 sierpnia.

czytaj więcej
Szaman i cesarz nad Maltą
 

Szaman i cesarz nad Maltą

Nie są skromni. Jeden nazywa siebie szamanem i przyrównuje scenę rapową do kościoła, drugi jakiś czas temu obwołał się cesarzem. Obaj są w rzeczywistości raperami, których fanbase'y liczą setki tysięcy słuchaczy. Paluch i Kękę, bo o nich mowa, po raz kolejny porwą tłumy na Hip Hop Festival Poznań. Line-up tegorocznej edycji imprezy dopełnią najgłośniejsze ksywy rodzimego rapowego podwórka.

czytaj więcej
Daj się ponieść
 

Daj się ponieść

Letni sezon festiwalowy ruszył na dobre. Na szczęście, aby zobaczyć koncerty znanych i ciekawych artystów, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Po raz kolejny rusza poznański cykl koncertów #NaFalach, odbywających się nad jeziorami Maltańskim i Strzeszyńskim.

czytaj więcej
Mieć coś swojego
 

Mieć coś swojego

- Proponujemy nowoczesne podejście do starej muzyki, wykorzystujące elektronikę - mówi Joanna Sykulska*, dyrygentka chóru Pogłosy, który wraz z zespołem kakofoNIKT otrzymał pierwszą nagrodę na 22. Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja.

czytaj więcej
Dzisiaj mnie kochasz, jutro nienawidzisz
 

Dzisiaj mnie kochasz, jutro nienawidzisz

"Przyszedłem tutaj, by bronić Ciebie. Ja jestem tutaj, by bronić siebie. Przyszedłem tutaj, by rozjaśnić mrok!" - śpiewał niegdyś Piotr "Glaca" Mohamed. Trzy lata temu reaktywował swój kultowy zespół Sweet Noise. "Jego ludzie" będą mogli przypomnieć sobie czym ta grupa dla nich była podczas piątkowego koncertu U Bazyla.

czytaj więcej
O człowieku, dla człowieka
 

O człowieku, dla człowieka

Minione edycje pokazały, że to najbardziej rodzinny festiwal w Poznaniu. Kolejny LuxFest już 27 i 28 lipca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

czytaj więcej
Astor na jazzowo
 

Astor na jazzowo

Poznańscy muzycy z zespołu Bandonegro, od kilku lat z powodzeniem grającego tango, zaprosili do współpracy dwóch muzyków, którzy mimo młodego wieku już zaliczani są do czołówki polskiej sceny jazzowej. Wspólnie stworzyli projekt, który mógł być ryzykowny, wszak opiera się na muzyce Piazzolli - tyleż pięknej, co wyeksploatowanej do cna. A jednak udało im się stworzyć wyjątkowy album, pełen nieoczywistości i wyjątkowej energii wytworzonej na styku jazzu i pasji rodem z Argentyny.

czytaj więcej
Ci, co grają intensywniej
 

Ci, co grają intensywniej

Na albumie "The Last Minute or Later" spotyka się dwóch chmurnych artystów, którzy lubują się w muzyce improwizowanej reprezentującej ekstremalne skrajności. To poznański perkusista Adam Gołębiewski i Kevin Drumm z chicagowskiego undergroundu, zajmujący się elektroniką. Słuchanie zapisu ich muzycznych interakcji to zarówno przyjemność, jak i miła dla ucha audialna udręka.

czytaj więcej
1 2 Strona 3 4 76