Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Testament Młynarskiego

Płyta "Młynarski" zespołu Raz Dwa Trzy ma już przeszło 10 lat. Album, który powstał z inspiracji i we współpracy z Wojciechem Młynarskim cały czas cieszy się ogromną popularnością.  Jak dziś zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego? Przekonamy się podczas poniedziałkowego koncertu grupy w Teatrze Wielkim.

.
fot. materiały prasowe

Wojciech Młynarski zmarł w marcu ubiegłego roku, pozostawiając po sobie setki niezapomnianych tekstów piosenek, wierszy i nagrań. Nie tylko sam wykonywał swoje piosenki, ale też użyczał tekstów innym. Wielu polskich muzyków dzięki nim zyskało szeroki rozgłos. Wśród najbardziej znanych wykonawców piosenek Młynarskiego wymienić należy Ewę Bem, Hannę Banaszak, Michała Bajora, Annę German, Edytę Geppert, Irenę Santor, Krystynę Prońko, Zbigniew Wodeckiego czy właśnie zespołu Raz Dwa Trzy.

Zespół założony przez Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka od prawie 30 lat wypełnia niszę na polskiej scenie. Utwory na styku muzyki rockowej i piosenki literackiej uwrażliwiają odbiorców na słowo poetyckie. Licząc wraz z albumami koncertowymi, Raz Dwa Trzy do tej pory wydał 11 albumów, z których spora część pokryła się złotem lub platyną.

Płyta "Młynarski" zawiera 11 najbardziej znanych dziś utworów słynnego poety i tekściarza. Na krążku usłyszymy m.in. przebój "Jesteśmy na wczasach", "Jeszcze w zielone gramy", "Absolutnie" czy "Idź swoją drogą". Interpretacje muzyków tak bardzo spodobały się publiczności, że w latach 2007-2010 zespół zagrał z tym materiałem kilkaset świetnie przyjętych koncertów w Polsce i za granicą. Po premierowym koncercie "Raz Dwa Trzy - Młynarki" Grzegorz Cholewa z Gazety Wyborczej napisał: "We wtorek wieczór sala wrocławskiego Capitolu drżała od oklasków. Nie były ważne ani skromne ubrania muzyków ani scenografia. Tylko piosenki i osobowość Adama Nowaka, który nie tylko grał i śpiewał, ale także rozmawiał z publicznością - Wojciechowi Młynarskiemu zawsze zależało na klasie. Jego utwory są zawsze o czymś, co dziś trudno zrozumieć - opowiadał Nowak. Świetne inteligentne teksty samego Młynarskiego lub przez niego tłumaczone nie zestarzały się ani odrobinę". Ciekawe czy publiczność podzieli wrażenia krytyka po 11 latach?

Aleksandra Bliźniuk

  • Raz Dwa Trzy - "Młynarski"
  • Teatr Wielki
  • 16.04, g. 19
  • bilety: 90-135 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018