Kultura w Poznaniu

Muzyka

Światy równoległe

Bunt przeciw temu, co wynieśliśmy z domu, przeciw wartościom i edukacji, które wpajano nam od najmłodszych lat - któż z nas tego nie przechodził? Marcin Masecki, wspaniały polski pianista, robił to w sposób niezwykle kreatywny i nowatorski. Czyżby w jego twórczości przyszedł czas na zatoczenie koła?

Kobieta z wysoko uniesioną głową

Tworzyła historię muzyki. Współpracowała z Jamesem Brownem i legendarną wytwórnią Motown Records. Marta High pojawi się na scenie Blue Note w najbliższy piątek, 9 lutego.

Wieś w wielkim mieście

Co ma wspólnego jazz z tradycyjnym muzykowaniem wiejskich muzykantów? Zarówno jazzman, jak i wiejski muzykant na ogół prosty i krótki temat muzyczny zmieniają w otwartą kompozycję. Ta bezkresna opowieść już 7 lutego zamieni się w wielkopolską potańcówkę. Na przeżycie ostatków karnawału w duchu tradycyjnego muzykowania, tańców, zaśpiewów i przytupów, zaprasza CK Zamek. 

Dwa światy, jedna batuta

"Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów" - napisał dziennikarz "Gazette Montreal". Chociaż kojarzymy Amadeusa głównie z muzyką klasyczną , orkiestra lubi zaskakiwać. 7 lutego zagra w rytmie jazzu! I to nie sama, bo do kameralistów dołączy Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz Wynton Marsalis!

Chłodna perfekcja

Od ich spektakularnego debiutu minęło już sześć lat. Od tego czasu utracili - na szczęście - status "nowej nadziei" polskiej sceny muzycznej. Rebeka po prostu działa w wyznaczonym przez siebie rytmie, pracując nad najnowszym wydawnictwem. W najbliższą niedzielę duet zagra w klubokawiarni Meskalina.

Co gra w duszy Kagyumy?

Żeby śpiewać, muszą słuchać się nawzajem w największą uwagą. Kagyuma - kwartet wokalny pochodzący z Wrocławia - w najbliższy czwartek wystąpi w klubokawiarni Meskalina.

Czytam partytury tak jak słowo

- Doświadczenie pokazuje, że od początku muszę wiedzieć, czego od dzieła i orkiestry oczekuję. Podczas nagrań nie ma już czasu na eksperymenty - mówi dyrygent Łukasz Borowicz.*

W świecie Orientu

Bardzo interesująca pozycja repertuarowa ukazała się w wydawnictwie płytowym Dux z inicjatywy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i z udziałem m.in. Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego.

Szelest i trans

W tym roku wiosna przyszła wcześniej i już w styczniu pozwala na rozkwit Jabłonki - związanego z Wrocławiem zespołu grającego polski trip-hop. Grupa pojawi się w Poznaniu w czwartek, 25 stycznia.

L-live, czyli retrospekcja

Wizyty Grzegorza Turnaua w naszym mieście cieszą się zawsze entuzjastycznym przyjęciem jego licznych fanów. Poniedziałkowy wieczór w Teatrze Wielkim jest jednak zdarzeniem szczególnym. Artysta będzie promował bowiem ubiegłoroczny trzypłytowy album "L", przynoszący kilkadziesiąt dotąd nie wydanych nagrań audio i video.

Obrzęd na trzy głosy

Teatr muzyczny czy teatr instrumentalny? Raczej koncert jazzowy, a ściślej: jazzowo-elektroniczny z podziałem na role. Projekt Dziady wg Pianogooligana mógł zachwycić, mógł też zawieść. Wszystko zależy od tego, z jakimi oczekiwaniami publiczność przyszła na koncert.

Poważna na wesoło

Termin "muzyka poważna" zniechęcił już do niej wielu. Powaga kojarzy się z nudą, a tej od muzyki nikt w końcu nie oczekuje. "Muzyka poważna" dystansuje, kojarzy się beznamiętnie, formalistycznie i elitarnie.

Improwizując "Dziady"

Chociaż od Zaduszek minęło trochę czasu, Piotr Orzechowski wraz z Igorem Boxxem w pierwszą niedzielę stycznia postanowili zaprosić nas na obcowanie żywych z umarłymi. Poprzez swoją muzykę artyści zinterpretują starosłowiański obrzęd, znany nam dobrze dzięki II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Ojciec, Synowie, Bracia

Twórcze głowy rodziny Waglewskich zaprezentowały się pod szyldem Waglewski Fisz Emade po raz pierwszy w 2008 roku. Piosenki z albumu "Męska muzyka" zdobyły szturmem listy przebojów. Chociaż każdy z Waglewskich wcześniej zajmował się nieco innym rodzajem muzyki, ich fani świetnie odebrali nowy, wspólny projekt. W 2013 roku przyszedł czas na drugi krążek, który spotkał się z równie pozytywnym odbiorem. W najbliższą sobotę trio Waglewskich wystąpi w Auli Artis.

Serce dla orkiestry

Zaplanowała, że będzie grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej". Dlatego przed nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 14 stycznia.

Niezwykła lekkość karnawału

Wiele poznańskich instytucji w czasie karnawału proponuje publiczności nieco lżejszy repertuar. Wśród nich nie mogło zabraknąć Teatru Wielkiego, w którym w pierwszy noworoczny weekend zabrzmią największe przeboje operowe i operetkowe.

Wiązanka pieśni patriotycznych

Marcin Świetlicki i Antoni Ziut Gralak pojawią się 7 stycznia w klubie Dragon. Wieczór będzie okazją nie tylko do posłuchania piosenek  Świetlickiego, ale i porozmawiania z nim w kontekście jego najnowszej, opublikowanej przez podpoznańskie Wydawnictwo Wolno książki.

Hej kolęda po poznańsku!

Przed nami 10. edycja Poznańskiego Kolędowania. Od 26 grudnia do 16 stycznia w kościołach w różnych punktach miasta wspólne śpiewanie poprowadzą poznańskie chóry i zespoły.

Pełna pasji muzyka pod choinkę

Świetne nowe płyty Kapeli Maliszów i Krzysztofa Trebuni z Tymonem Tymańskim, debiut kolejnego polskiego artysty - Macieja Obary - w barwach prestiżowej oficyny ECM, wreszcie liczne świeże krążki wydawnictw Multikulti czy For Tune: w przedświąteczny czas na półkach z fonograficznymi premierami nie brakuje bardzo ciekawych tytułów.

1 64 Strona 65 66 67 68