Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Lucyferyczne wieże w poznańskiej Tamie

Wbrew obecnym trendom oraz sposobom uprawiania muzyki, Godspeed You! Black Emperor w zeszłym roku wydał swój szósty album "Luciferian Towers" i znowu spowodował zamieszanie w muzycznym półświatku. Teraz zaangażowana politycznie, rockowo-metalowa, eksperymentalna opera z Kanady, dotrze do poznańskiej Tamy w najbliższy wtorek.

.
fot. Tim Pierce/Wikipedia

GY!BE funkcjonuje odrobinę na zasadzie tajemnicy poliszynela: wszyscy wiedzą, ale oficjalnie nikt nie zna. Chociaż próżno szukać Kanadyjczyków na szczytach list Billboard oraz OLiS, dorobili się statusu zespołu legendarnego i kultowego. W ciągu swojej dwudziestoośmioletniej kariery, muzycy nagrali album ("F♯A♯∞"), który stawiany tuż obok Sigur Ros czy Radiohead pomógł zdefiniować brzmienie światowej alternatywy drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Rozochoceni fantastycznym przyjęciem przez fanów oraz krytykę, postanowili nie zatrzymywać się w jednej estetyce, jednym gatunku, a nawet medium artystycznym i z prawdziwie wizjonerskim rozmachem zaczęli rozbudowywać swoje instrumentarium i przekraczać granice nurtów muzycznych.

Koncerty GY!BE ciężko tak naprawdę nazwać występami stricte muzycznymi. Aktualnie dziewięcioosobowy zespół, poza tradycyjnie rockowymi instrumentami jak gitary, bas czy zestawy perkusyjne, na scenie korzysta również z rogu, skrzypiec, altówki oraz kontrabasu. Kolejno w 2010 i 2015 roku w składzie zespołu znaleźli się Karl Lemieux i Philippe Leonard, którzy są odpowiedzialni za dobór projekcji filmowych, czyniąc występy kanadyjskiej brygady prawdziwie multimedialnym spektaklem.

Wydany we wrześniu zeszłego roku szósty krążek "Luciferian Towers" uważa się za najodważniejsze i najbardziej eksperymentalne wydawnictwo zespołu. Polityczne GY!BE idealnie wpasowało się w aktualne nastroje ze świata polityki i dyplomacji. Ich występy na żywo są eksperymentalną orkiestrą, w której przy pomocy zarówno dźwięków i obrazów, nawołują do zakończenia zagranicznych inwazji, zniesienia granic, rozmontowania kompleksów więziennych, jak również uznania opieki zdrowotnej, mieszkania, jedzenia oraz picia jako niezbywalnych praw człowieka.

W dobie galopującego hedonizmu, przepychu i kumulacji dóbr materialnych, Godspeed You! Black Emperor stara się wykrzyczeć całemu światu jak bardzo oddaliliśmy się od podstawowych, ludzkich wartości. Nie będzie kłamstwem ani zniechęcaniem stwierdzenie, że twórczość Kanadyjczyków jest wymagająca w odbiorze i uczestnik takiego wydarzenia powinien "oddać się" muzycznym włodarzom. Jednakże mogę obiecać, że będzie to - jak mają w zwyczaju mawiać anglicy - "experience of a lifetime".

Damian Nowicki

  • Koncert Godspeed You! Black Emperor
  • klub Tama
  • 17.04, g. 20
  • bilety: 110 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018