Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

88 klawiszy

Współczesne fortepiany mają dokładnie 88 klawiszy, a więc ich skala równa się siedmiu i ¼ oktawy. Liczba 88 zainspirowała Nilsa Frahma, niemieckiego muzyka i kompozytora, aby 88 dnia w roku świętować Dzień Fortepianu - Piano Day. Pomysł artysty szybko podchwycili inni muzycy. W zeszłym roku Piano Day zagościł także w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Wkrótce czeka nas druga edycja tego wydarzenia.

. - grafika artykułu
Michał Kmieciak, fot. M. Lisiecka

Za twórcę współczesnego fortepianu uważa się Bartolomeo Cristoforiego. Stworzył on tak naprawdę instrument zwany pianoforte, który po wielu modernizacjach przekształcił się w znany nam fortepian. Instrument ten powstał na przełomie wieku XVII i XVIII, jednak dopiero XIX-wieczne ulepszenia przybliżają nas do współczesnego, potężnego brzmienia fortepianu. Okres romantyzmu był szczególnie łaskawy dla tego instrumentu - XIX-wieczny kompozytorzy wynieśli go na szczyt popularności. Do dziś muzyka fortepianowa jest niezwykle lubiana, a możliwości najbardziej znanego instrumentu klawiszowego inspirują kolejne rzesze kompozytorów do tworzenia.

88 dzień w roku wypada 29 marca. Poznański Piano Day rozpocznie się od warsztatów dla dzieci: "Dzieciaki na Pianinie: Muzyczna historia o duchach", podczas których najmłodsi entuzjaści fortepianów "odkryją przerażających, ale zabawnych mieszkańców pianina". O godzinie 18 w Klubokawiarni Meskalina na fortepian spojrzymy z trzech perspektyw. Podczas panelu dyskusyjnego usłyszymy głosy Krzysztofa Dysa, Michała Kmieciaka i Jacka Kortusa.

Krzysztof Dys uważany jest za jednego z bardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej. Współpracuje m.in. z klarnecistą Wacławem Zimplem oraz poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną. Z kolei Michał Kmieciak jest inicjatorem poznańskiego Piano Day, kompozytorem i pianistą, który porusza się między klasyką, jazzem a muzyką filmową. Ostatni z zaproszonych gości, Jacek Kortus reprezentuje świat fortepianowej klasyki. Finalista XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina od lat cieszy się uznaniem poznańskiej (i nie tylko) publiczności.

Piano Day oczywiście nie mógłby się odbyć bez muzyki. Zwieńczeniem dnia będzie koncert w Scenie na Piętrze, podczas którego wystąpią Michał Kmieciak i Federico Albanese - pianista i kompozytor pochodzący z Niemiec, wykonujący oryginalną muzykę, w której łączy rock, folk, elektronikę i contemporary classical.

Aleksandra Bliźniuk

  • Piano Day Poznań
  • Scena na Piętrze, Klubokawiarnia Meskalina
  • 29.03
  • bilety na koncert finałowy: 35-45 zł
  • więcej informacji: www.pianoday.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018