Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Walkirie i kara Wotana

Ryszard Wagner ma dobrą passę w Poznaniu. Niedawna premiera "Śpiewaków norymberskich" w Teatrze Wielkim, chociaż przyjmowana bardzo różnie, z pewnością nie pozostawiła żadnego widza obojętnym. Tym razem Wagnera wysłuchamy w nieco bardziej bezpiecznym, choć nie mniej interesującym wykonaniu.

. - grafika artykułu
Jacek Kaspszyk, fot. Sophie Wright

Jacek Kaspszyk jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich dyrygentów. W 1975 roku ukończył dyrygenturę w klasie Stanisława Wisłockiego. Wraz z zakończeniem edukacji zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie "Don Giovannim" Mozarta. Odtąd muzyka operowa stała się jego wizytówką, choć interpretacje twórczości symfonicznej także przyniosły mu wiele sukcesów.

Kaspszyk koncertował m.in. z Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, London Philharmonic czy Royal Philharmonic. Podczas swojej długoletniej kariery ściśle współpracował m.in. z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovia oraz Warszawską Operą Kameralną. Kaspszyk jest bardzo ceniony jako interpretator muzyki operowej. Dyrygował w wielu renomowanych teatrach, takich jak Opera Comique w Paryżu, Opera de Bordeaux, Opera North Leeds czy Teatro de la Maestranza w Sewilli. W 1998 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego i muzycznego, a w 2002 także naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Z tą instytucją przygotował wiele niezapomnianych premier, m.in. "Cudownego mandaryna" Beli Bartóka oraz "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego. Słynny dyrygent wraz z Orkiestrą Filharmonii  Poznańskiej i znakomitymi solistami w najbliższy piątek w Auli UAM wykonają III akt "Walkirii" Ryszarda Wagnera. Będzie to oczywiście wykonanie koncertowe.

"Walkiria" to druga, zaraz po "Zlocie Renu", część dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga". Akcja trzyaktowego dzieła rozgrywa się w dawnej Germanii, którą włada Wotan. Władca bogów ma dziesięcioro dzieci, z czego dwoje, Zygmunta i Zyglindę, z ziemską kobietą. Pozostałe to Walkirie - boginie mające dodawać męstwa bohaterom. Zygmunt i Zyglinda nie wychowywali się razem. Ich spotkanie po latach sprawiło, że zapałali do siebie uczuciem, nieświadomi swojego pokrewieństwa. III akt opery opowiada o Zyglindzie, która pragnie śmierci, gdyż jej brat-kochanek poległ z ręki Hundiga - prawowitego męża Zyglindy. Jej pocieszycielką jest Brunhilda - jedna z Walkirii, którą jednak wkrótce czeka okrutna kara z ręki Wotana...

Słynne dzieło Wagnera zostanie zinterpretowane przez znakomitych solistów. Wśród nich usłyszmy m.in. Johna Lundgrena (Wotan), Ewę Vesin (Zyglinda), Evę Johansson (Brunhilda). Wprowadzenie słowne do koncertu przedstawi prof. Ryszard Daniel Golianek - wybitny muzykolog i znawca twórczości Wagnera.

Aleksandra Bliźniuk

  • "Walkiria", III akt - wykonanie koncertowe: Jacek Kaspszyk - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula Uniwersytecka
  • 13.04, g. 19
  • bilety: 30-100 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018