Kultura w Poznaniu

Opinie

Wydrukuj sobie Behance'a

Właściwie nie wiadomo, czym ma być publikacja "Frymuśne obrazki. Ilustracja współczesna dla małych i dużych". Ani to próba uprządkowania zjawiska, ani też analiza krytyczna.

ETHNO PORT. Skrzypce, głos i kora

Drugi dzień Ethno Portu przyniósł prawdziwą mieszankę stylów - zarówno muzycznych jak i scenicznych. Od węgierskiego trio, które hipnotyzowało transowymi dźwiękami skrzypiec bez żadnego pozamuzycznego kontaktu z publicznością, aż po afrykańskiego wirtuoza kory, który swobodnie rozmawiał ze słuchaczami... po francusku.

ETHNO PORT. To, co naturalne

Jeśli tegoroczny Ethno Port będzie taki, jak koncert inauguracyjny, to spodziewać się możemy świetnego festiwalu. Muzyka tria Petrakis - Lopez - Chemirani zachwyciła w czwartek publiczność w Sali Wielkiej CK Zamek. Były bisy i owacja na stojąco.

Robaczywa robota

Wystawę Emilii Dziubak można traktować jako test na to, czy ilustracja książkowa i prasowa wyrwana ze swojego pierwotnego kontekstu nadal jest w stanie się obronić.

Teatralny atlas ptaków

Teatr Atofri ponownie zadebiutował. Po pierwszym spektaklu, płycie i koncercie przyszła pora na pierwsze plenerowe przedstawienie. Premiera "Ptasiego baju" odbyła się w parku na Cytadeli.

PROSTO Z EKRANU. Portret rodzinny we wnętrzu

W mieszkaniu na rumuńskim blokowisku zbiera się kilkanaście osób - bliżsi i dalsi krewni zmarłego Emila czekają jeszcze tylko na księdza, by rozpocząć stypę. Kapłan jednak spóźnia się, a zebrani zamiast poświęcić czas na refleksję, snują teorie spiskowe, rozmawiają o polityce i wyciągają na wierzch osobiste brudy. Atmosfera z każdą chwilą gęstnieje.

To nie jest sztuka dla małych dzieci

Kiepski koncert zawsze sprawia przykrość, jednak gdy kiepski koncert odbywa się przy współudziale ulubionego zespołu - przykrość jest podwójna. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus przyzwyczaiła nas do najwyższego poziomu. 1 czerwca ich talent na nic się zdał. W zderzeniu ze spontanicznymi reakcjami najmłodszych, orkiestra poniosła klęskę. Koncert został przegrany, nie wygrał nikt.

BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA. Dzień Dziecka na tysiąc procent

Na Biennale Dzień Dziecka jest codziennie, ale 1 czerwca nie mógł przejść bez echa, więc Kabaret Hrabi narobił hałasu. Podarował dzieciom premierowy spektakl "Słowa i nutki dla dużych i malutkich". Dorosłym także udało się uszczknąć odrobiny szczęścia.

BLISCY NIEZNAJOMI. Niewygodna prawda

- Czy Ibsen ponad sto lat temu przewidział to wszystko? - kieruje pytanie w stronę publiczności Juliusz Chrząstkowski w roli doktora Stockmanna w spektaklu "Wróg ludu" Jana Klaty. I nie otrzymuje odpowiedzi - bo co rzec, gdy prawda jest niewygodna?

PROSTO Z EKRANU. Piotruś Pan dojrzewa

Dziecko i dorosły mężczyzna, który o dzieciach nie ma zielonego pojęcia. Co może wyniknąć z takiego połączenia? Omar Sy, znany polskiej publiczności m.in. z kultowej już komedii Nietykalni, tym razem w nieco innej roli niż dotychczas. 

MADE IN CHICAGO. Wolność wyśpiewana

Słowo "freedom" wielokrotnie padało w piosenkach podczas pełnego uroku sobotniego koncertu w ramach festiwalu Made in Chicago. Amerykańscy i polscy artyści, wspólnie śpiewając, bawili i wzruszali poznańską publiczność.

Na fali

Spektakl "Diablo!" jest owocem niezwykłego spotkania dwóch wielkich artystów, których dzieli epoka - malarza i reżysera Joana Baixasa z poetą Fernando Pessoą, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku.

BLISCY NIEZNAJOMI. A ty czym wypełniasz pustkę?

No to chlup! Na zdrowie! Co z Tobą, w ciąży jesteś? Wino jest zdrowe, nawet dla kobiet w ciąży! Ze mną się nie napijesz? Wyluzuj! Nie bądź takim sztywniakiem! Czasem trzeba się wyzerować! Wódka stygnie! Psujesz całą imprezę... Ile razy słyszałeś to w swoim życiu? Dziesiątki, setki, tysiące. A ile razy ktoś tak po prostu zapytał cię, co czujesz?

Poeta nie musi naprawiać świata

Jacek Podsiadło w tomiku "Włos Bregueta" ogląda świat z dystansu. Zdaje się mu przyglądać z pozycji wszechwiedzącego podmiotu lirycznego zdolnego wniknąć w przedstawianą przez niego rzeczywistość. 

Belfer śledczy

Akcja najnowszej powieści kryminalnej Piotra Bojarskiego Biegacz zaczyna się wiosną w leśnych zakątkach Antoninka. Z malowniczego krajobrazu szybko wpadamy w skomplikowane, kilkumiesięczne śledztwo ze sporą huśtawką emocji.

MADE IN CHICAGO. Hejnał i Wolność

Efektownie i intrygująco rozpoczęła się tegoroczna, dwunasta już edycja festiwalu Made in Chicago. Najpierw wprost z ratusza popłynął hejnał w wykonaniu tutejszych jazzmanów, potem w Scenie na Piętrze słuchaliśmy gości z Wietrznego Miasta. 

BLISCY NIEZNAJOMI. A ty znasz swoją matkę?

Obydwaj urodzili się w 1979 roku. I obydwaj są półsierotami. Matka Michała Borczucha umarła na raka, kiedy reżyser miał zaledwie siedem lat. Matka Krzysztofa Zarzeckiego - aktora, nie doczekała z kolei wyników jego matury. W ubiegłym roku zrobili o nich wspólnie spektakl.

PROSTO Z EKRANU. Pułapka transparentności

Wyobraź sobie świat, w którym śledzony jest każdy twój ruch. Każde słowo, gest, grymas twarzy, nawet tętno i oddech. Przerażające? Być może, ale pretensje możesz mieć tylko do siebie, bo przecież sam wyraziłeś na to zgodę. Brzmi jak koszmar senny? A czy właśnie do tego nie zmierzają nowoczesne technologie, z Facebookiem i Google, a nawet Spotify czy Endomondo na czele?

1 95 Strona 96 97 98 99