Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Że pandemia COVID-19, która dopadła nas ponad cztery lata temu, stanie się inspiracją dla niejednego pisarza, reżysera czy artysty, wiadomo było od samego początku globalnej zarazy. Ale że z tej inspiracji powstaną powieści tak dobre, jak choćby Nasi przyjaciele na wsi Gary'ego Shteyngarta, tego nie mogliśmy wiedzieć.

Czytaj artykuł

Jakub Józef Orliński się bawi. Muzykę dawną podaje w formie rozrywkowej: raz na jazzowo, raz na filmowo, w międzyczasie rapuje. Przechodzi na drugą stronę lustra i wygodnie rozgaszcza się w popkulturze. Czy to dobrze dla jego operowej działalności?

Czytaj artykuł

Nowootwarta w Fotoplastykonie Poznańskim wystawa Poznań, jakiego już nie ma. Wilda stała się inspiracją do dwóch pomysłów na jesienne spacery z przewodnikami. Ich główną bohaterką będzie Wilda - pokazana z perspektywy dwóch odmiennych tras i opowieści.

Czytaj artykuł

Październikowy weekend w Poznaniu to dziesiątki możliwości spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla miłośników kultury. Festiwal Ukraińska Wiosna, Noc Księgarń, koncerty Zamilskiej, Laboratorium Pieśni, Strachy na Lachy czy muzyki filmowej, a także idealne na jesień spektakle: Deszczowa piosenka w Teatrze Muzycznym, Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos w Teatrze Polskim czy Jawnuta, albo romskie historie w Teatrze Wielkim. A dla melomanów - eksperyment w postaci Spontaneus Music Festival!

Czytaj artykuł

O czytelnictwie w Poznaniu wspominałam całkiem niedawno przy okazji "Zapisków z lamusa" poświęconych czytelniom ludowym i miejskim księgarniom. Pora - zgodnie z wówczas złożoną obietnicą - słów kilka poświęcić jednej z największych bibliotek poznańskich i ważnej, miejskiej instytucji: Bibliotece Raczyńskich!

Czytaj artykuł

Aż 12 poznańskich księgarń kameralnych zgłosiło swój udział w tegorocznej Nocy Księgarń, jedynego takiego dnia w roku, kiedy będzie można śmiało korzystać z ich usług nawet późnym wieczorem. Poza wydłużeniem standardowych godzin otwarcia, każda z księgarń zaplanowała jednak dodatkowe niespodzianki dla odwiedzających.

Czytaj artykuł

W dniach 4-6 października Poznań stanie się stolicą podróży i inspiracji podczas 12. Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń oraz 3. Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego Tup Tup. To wyjątkowe wydarzenia, skierowane zarówno do pasjonatów dalekich wypraw, jak i najmłodszych odkrywców.

Czytaj artykuł

Wybuchowa mieszanka mrocznego industrialu, złożonych rytmów etnicznych i potężnych pulsujących basów, które wibrują z równą siłą na klubowych parkietach, jak i w industrialnych halach. Dla wtajemniczonych Zamilska to więcej niż producentka - to architektka niepokojącego dźwięku, który hipnotyzuje i wciąga w bardzo mroczny świat. Jej wizję techno będziemy mieli okazję poznać już za kilka dni w Tamie.

Czytaj artykuł

Rosie Frater-Taylor to młoda artystka, która pewnie porusza się na obrzeżach mainstreamu, jednocześnie przecierając nowe szlaki, balansując w tym pomiędzy jazzem, folkiem i współczesnym popem. Słuchając jej muzyki, odnosi się wrażenie, że każdy dźwięk jest starannie przemyślany, a zarazem pełen swobody i lekkości, przywodzącej na myśl klasyczne fusion z lat siedemdziesiątych. Koncert Brytyjki w Blue Note z pewnością będzie jednym z najlepszych wydarzeń tego miesiąca w naszym mieście.

Czytaj artykuł

Ukraińska Wiosna może być pretekstem do wgryzienia się w przepisy i opowieści, które dotąd były dla nas tajemnicą. Opowiadają o nich Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach, autorki książki Przyjaźń od kuchni, oraz autor zamieszczonych w niej fotografii, Julian Redondo Bueno.

Czytaj artykuł

W jurcie toczy się osobliwa terapia, podczas której odsłania się konflikt pomiędzy tym, co prywatne a tym, co publiczne, między fasadą a wnętrzem, maską a autentycznością. W kolejnej sztuce teatru Asz.teatr pewien polityk poddany zostaje tytułowej wiwisekcji, stopniowo odsłaniając swoje - metaforyczne i niemetaforyczne - prawdziwe oblicze. Będzie można zobaczyć je już 4 października na poznańskiej Starołęce.

Czytaj artykuł

Niezależność, bezpieczna przestrzeń dla artystów, własny showcase oraz współpraca z festiwalem Off Opera. O założeniach niezależnej, poznańskiej wytwórni 33 Records, a także jej planach na przyszłość opowiada Marcin Illukiewicz, współwłaściciel wydawnictwa.

Czytaj artykuł

Strachy Na Lachy to jeden z tych zespołów, które idealnie wpasowały się w krajobraz polskiej alternatywy, jednocześnie umiejętnie wytyczając dla niego nowe ścieżki. Grabaż - który już w Pidżamie Porno udowodnił, z jaką łatwością potrafi grać na emocjach i uderzać w czułe struny - stworzył projekt bardziej introspektywny, balansujący na granicy punk rocka, folku, poezji śpiewanej i rocka, ale co najważniejsze, o długotrwałej wartości. O uniwersalności tej muzyki będzie można przekonać się 5 października w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

- Siłą rzeczy nie możemy pomijać tematu wojny, bo choć bardzo byśmy chcieli tej rzeczywistości nie widzieć, to ona jest i milczeć o niej nie mamy prawa. Symbolem tegorocznego festiwalu jest życie, odrodzenie i natura - wyjaśniają organizatorzy XVII już Ukraińskiej Wiosny. Na pierwsze wydarzenia zapraszają 4 października. 

Czytaj artykuł

- Owszem, św. Piotr od samego początku patronował poznańskiej katedrze, ale św. Paweł tego zaszczytu dostąpił dopiero w XIX wieku, a w herbie zajmuje pozycję ważniejszą niż Piotr - o herbie Poznania, jego symbolach i historii opowiada Aleksander Bąk, heraldyzer i weksylograf.

Czytaj artykuł

Muzyka improwizowana to zawsze podróż w nieznane - nie tylko dla jej słuchaczy, ale i jej twórców. To także jeden z gatunków, który w największym stopniu stawia na dialog pomiędzy artystą a odbiorcą. W Poznaniu okazją do jego praktykowania jest coroczny Spontaneous Music Festival w Dragon Social Club.

Czytaj artykuł

Jazzbois to nie tylko muzyczne trio - to prawdziwi alchemicy dźwięku, którzy w swoim twórczym kotle mieszają style, tekstury i energie, tworząc fuzję nowatorską i jednocześnie organiczną. Zespół wystąpi w Poznaniu w sobotę, 5 października, w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Przez pryzmat muzyki łatwo dostrzec duszę artysty. W przypadku Salvadora Sobrala jest ona pełna głębi, emocji i autentyczności. Jego piosenki - których popularność już dawno wykroczyła poza granice rodzinnej Portugalii - to prawdziwa uczta dla miłośników barokowego popu i vocal jazzu. Nic dziwnego, że gdy w 2017 roku wystąpił na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, zdobył pierwsze miejsce. Teraz wystąpi dla nas na scenie klubu Blue Note.

Czytaj artykuł

W dwa październikowe wieczory czekają nas ekscytująco zapowiadające się koncerty muzyki jazzowej. Odbędą się w Sali Ziemi MTP w ramach cyklu Enter Enea Festiwal Festival prezentuje. Co ciekawe, dla  publiczności będzie to znakomita okazja do porównania stylu oraz aktualnej formy artystycznej dwóch wybitnych przedstawicieli odmiennych szkół muzykowania: sceny europejskiej - Jana Garbarka oraz amerykańskiej - Branforda Marsalisa. Pierwszy koncert we wtorek 1., drugi w środę, 23 października.

Czytaj artykuł
1 21 Strona 22 23 24 25