Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Wystawa Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego to coroczny przegląd młodej sztuki tworzonej na poznańskiej uczelni. Nic więc dziwnego, że bacznie się jej przyglądamy i przedstawiamy osoby nagrodzone.

Czytaj artykuł

Warsztaty i spotkania dla chórzystów i chórmistrzów, dyrygentów i kompozytorów, łączenie kilku chórów w jeden i dzielenie jednego na mniejsze, a przede wszystkim koncerty w Poznaniu i okolicy. W dniach 29 listopada do 1 grudnia w Poznaniu odbędzie się Grand Prix Polskiej Chóralistyki, najważniejszy konkurs chóralny w Polsce. O programie opowiedział jego dyrektor prof. Marek Gandecki.

Czytaj artykuł

Sebastian Gabryel rozmawia z Marcinem Kostaszukiem i Michałem Wiraszko, współpracującymi przy miejskim projekcie My Name is Poznań, który właśnie doczekał się trzeciego albumu!

Czytaj artykuł

W ostatnią niedzielę listopada rozpocznie się 42. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! O programie festiwalu, ofercie dla młodych widzów, ale też edukatorów i krytyków, opowiadają jego dyrektorka artystyczna Marta Jodko oraz odpowiedzialny za krótkie metraże Franciszek Drąg.

Czytaj artykuł

- Od pierwszych singli jak Raj pod Radomiem szedłem w tego Hioba Dylana z szczerością i czystymi intencjami - tłumaczy muzyk w masce wilka grający country o Polsce B - A te gatunki, ta formuła, to po prostu dlatego, że je uwielbiam i zasłuchuję się w nich od tych paru lat. Kocham dźwięki banjo, kocham te piosenki po morderstwach, używkach i cudzołóstwie - dodaje. Hiob Dylan z Najgorszą Kapelą Świata zagra wraz z mimikyu i The Stubs w Klubie Pod Minogą.

Czytaj artykuł

Z Romanem Warszewskim, dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek o tematyce historycznej i podróżniczej, w tym nagrodzonej w tym roku Bursztynowym Motylem Konkursu im. Arkadego Fiedlera powieści Pierwsza wojna polsko-indiańska - rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

- Cieszymy się, że udało nam się spotkać, i chyba sami się nie spodziewaliśmy, że stworzymy razem coś, co da nam tyle satysfakcji. Muzycznie Siding jest dla nas czymś zupełnie nowym, ale nie będziemy ukrywać, że nasze wcześniejsze doświadczenia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie tego zespołu - mówią członkowie poznańskiego zespołu emo Siding, który niedawno wydał swoje debiutanckie Demo.

Czytaj artykuł

- Rzeka to coś, co jest wyrysowane na mapie, więc pomyślałem, że trzeba pokazać Wartę tak, jak widzą ją kartografowie. Szybko jednak stwierdziłem, że nawet najbardziej dokładna mapa nie odda w pełni tego fenomenu! - o wystawie Warta. Ćwiczenia z wyobraźni w Galerii Śluza mówi jej kurator, Michał Kępski.

Czytaj artykuł

- Nie wierzę w totalną wolność słowa, wierzę w podział słowa na wolne i opresyjne. Jeśli słowo ma wektor, jest do kogoś konkretnie, to na tobie spoczywa ciężar konsekwencji za to, co powiesz. [...] Ale jeśli słowo zostaje rozproszone w przestrzeń - pod tę kategorię podpada cała sztuka - to ciężar ewentualnych konsekwencji bierze na siebie odbiorca - tłumaczy Legendarny Afrojax*. Artysta w czwartek zagra w Fort Colomb. Tylko dla dorosłych.

Czytaj artykuł

Ukraińska Wiosna może być pretekstem do wgryzienia się w przepisy i opowieści, które dotąd były dla nas tajemnicą. Opowiadają o nich Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach, autorki książki Przyjaźń od kuchni, oraz autor zamieszczonych w niej fotografii, Julian Redondo Bueno.

Czytaj artykuł

Niezależność, bezpieczna przestrzeń dla artystów, własny showcase oraz współpraca z festiwalem Off Opera. O założeniach niezależnej, poznańskiej wytwórni 33 Records, a także jej planach na przyszłość opowiada Marcin Illukiewicz, współwłaściciel wydawnictwa.

Czytaj artykuł

- Owszem, św. Piotr od samego początku patronował poznańskiej katedrze, ale św. Paweł tego zaszczytu dostąpił dopiero w XIX wieku, a w herbie zajmuje pozycję ważniejszą niż Piotr - o herbie Poznania, jego symbolach i historii opowiada Aleksander Bąk, heraldyzer i weksylograf.

Czytaj artykuł

"Akademie i więzienia" to projekt Fundacji Dom Kultury z Warszawy, prowadzony w aresztach i zakładach karnych w całej Polsce, realizowany również w poznańskim Areszcie Śledczym. Kolejne warsztaty już za chwilę! 2 października poprowadzi je znany poznański artysta - Honza Zamojski. O "Akademiach i więzieniach" Justyna Żarczyńska rozmawiała z Małgorzatą Brus, wiceprezeską zarządu fundacji.

Czytaj artykuł

- Ta seria jest bodaj pierwszym cyklem kryminałów rozgrywających się w międzywojennym Poznaniu, który rozrósł się do takich rozmiarów. Wygląda na to, że komisarz Kaczmarek się tu przyjął. Z Piotrem Bojarskim o jego najnowszej powieści Ostatnich gryzą psy rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

Choć trudno w to uwierzyć, poznański skłot Rozbrat istnieje już 30 lat! O działalności tego miejsca i o tym, co zdarzy się na 30. urodzinach Rozbratu, opowiada Grzegorz Kmita "Patyczak", socjolog, aktywista społeczny, muzyk w jednoosobowym zespole Brudne Dzieci Sida.

Czytaj artykuł

Rok temu jego los wydawał się zagrożony. Dziś wraca z pełnym programem i nowymi propozycjami. 7 września znów rozpocznie się Malta Festival. O tym, co na nim zobaczymy, opowiada jego kuratorka Agata Kołacz.

Czytaj artykuł

Eliza Piotrowska, autorka książek o przebojowej Cioci Jadzi, opowiada o tej najnowszej, a także o nadchodzącym Festiwalu Cioci Jadzi, który będzie również inauguracją Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci.

Czytaj artykuł

O braku nacisku, wspólnym tworzeniu, niszach, poezji, emocjach i "papierowości" zinów, czyli niezależnych i efemerycznych wydawnictw, opowiadają współorganizatorzy festiwalu Poznań Zinfest - Maria Jandulska i Edmund Krajewski.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4