Kultura Poznań.pl

Rozmowy

Mamy tutaj coś do powiedzenia
 

W piątek odbędzie się wyjątkowa premiera online Teatru Ósmego Dnia. W czytaniu performatywnym książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado wzięły udział kobiety pracujące w tej instytucji.

Dlaczego akurat poezja?
 

- Każdy piśmienny człowiek może usiąść i napisać wiersz - twierdzi Marcin Ostrychacz*. - Pisanie wiersza to bardzo nierówny proces - przyznaje Patrycja Sikora**. - Wiersz nie jest zagadką, ale jeżeli przyjmiemy roboczo taką formę pisania, to zbyt szybkie rozwiązanie zagadki skutkuje tym, że się wypala - mówi Szymon Szwarc***. 69. spotkanie w cyklu Seryjni Poeci poprowadzi we wtorek z trójką twórców prof. Piotr Śliwiński. Pretekstem do rozmowy będą ich nowe tomiki wierszy, wydane w tym roku przez Wydawnictwo WBPiCAK - Cielenie lodowca Marcina Ostrychacza, Instrukcja dla ludzi nie stąd Patrycji Sikory i Cukry złożone Szymona Szwarca. Tym razem Seryjni Poeci odbędą się w formie transmisji online na Facebooku na profilach CK Zamek i Zamek Czyta.

Muzealny lockdown
 

- Po ogłoszeniu lockdownu w Polsce mieliśmy zamkniętą i górną, i dolną część ekspozycji. Od połowy maja pokazywaliśmy co prawda część zewnętrzną, ale chcieliśmy być uczciwi wobec zwiedzających, obniżyliśmy więc cenę biletów do 5 zł - mówi Krzysztof Jankowiak*, kierownik w Muzeum Uzbrojenia. Szymon Mazur rozmawia z nim o pierwszym, wiosennym lockdownie oraz jego konsekwencjach, a także o nowych eksponatach, które prawdopodobnie będzie można obejrzeć już po 29 listopada.

Co nam mówi wał na Zagórzu?
 

- O tym, że gród w Poznaniu był naprawdę potężnym założeniem fortyfikacyjnym, może świadczyć choćby to, że w 1005 roku cesarz Henryk II z potężną armią zatrzymał się "o dwie mile od poznańskiego grodu" i wolał pertraktować warunki pokoju, niż zdobywać Poznań - mówi Bogdan Walkiewicz*, badacz z Muzeum Archeologicznego, nadzorujący wykopaliska przy ul. Zagórze.

Wymarsz sztuk żywych do internetu
 

- Od lat nie tańczę w swoich performansach. Interesuje mnie bardziej to, jak ciała się zachowują w relacji względem siebie i pewnych problemów społecznych - mówi artystka Ania Nowak*. W czwartek i piątek zobaczymy jej prace video i performans. Kuratorem tych wydarzeń online, organizowanych przez Pawilon, jest Andrzej Pakuła.

Zapomniane kobiety
 

- W latach 30. wiele kobiet brało udział w wyścigach samochodowych we Francji, o czym dziś zupełnie się już nie pamięta - mówi dokumentalistka Brigitte Chevet*. W ramach XXVII Dni Bretanii, na platformie mojeekino.pl, zostaną zaprezentowane jej filmy, z których dwa - Z Bretanii na pustynię i Kobiety za kierownicą - po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Polsce.

Ta historia po prostu się wydarzyła
 

- Te fotografie powstały w trakcie pierwszego, wiosennego lockdownu. Powiedziałam sobie wtedy, że skoro nie pracuję dla żadnej redakcji czy agencji, to świadomie nie będę robiła ruchu ulicznego. Jeśli moje zdjęcia mają trafić tylko do szuflady czy na mój profil na Facebooku byłoby to nie fair wobec społeczeństwa, żebym w sytuacji, gdy wszyscy mają siedzieć w domach, pod przykrywką bycia fotografem, chodziła po ulicy - mówi Agnieszka Maruszczyk*, fotografka, laureatka Grand Prix w tegorocznym konkursie Wielkopolska Press Photo.

Ty możesz rysować
 

- Dla człowieka jest najlepiej, kiedy czuje się zrozumiany. Może się dzięki temu poczuć normalnie. Nie jest wtedy dziwakiem, który tworzy rzeczy dla innych osób niezrozumiałe - mówi artystka Colet Trojanowska*. - Często prezentuję twórczość Colet, jej prace mają bardzo wiele znaczeń i dotyczą różnych kwestii - dodaje Natalia Saja**, kuratorka wystawy Ach, jak czas wolno płynie..., która zostanie otwarta w piątek 13 listopada w Galerii Jak.

Sienkiewicz z krwi i kości
 

- Popularność pocztówek zbiegła się ponad sto lat temu z ogromną popularnością Trylogii, najwięcej pocztówek literackich przedstawiało właśnie bohaterów Sienkiewicza, samego Sienkiewicza lub sceny wyjęte wprost z jego powieści. Ten temat jest też szczególnie pociągający ze względu na to, o czym nie wszyscy wiedzą, a mianowicie... że Sienkiewicz prawdopodobnie jest autorem polskiej nazwy "pocztówka". To prawdopodobnie on zgłosił ten pomysł na konkurs i zrobił to pod pseudonimem, chcąc uniknąć rozgłosu - mówi Mirella Kryś*, kuratorka wystawy Trójkąty miłosne u Sienkiewicza w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

Klimat i emocje
 

- Wiadomo, że dzwonią osoby świadome zmian klimatu. Zazwyczaj są to byli aktywiści i aktywistki, których temat wypalił. Ale też osoby chcące zostać aktywistami, lecz niemające na to siły bądź przestrzeni - o telefonie zaufania działającym w Galerii Miejskiej Arsenał opowiadają Joanna Brzezińska*, psycholożka oraz Zofia nierodzińska**, zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał.

Baza wypadowa na Europę
 

- Chyba niewiele galerii działa tak jak my. W Poznaniu funkcjonujemy jako fundacja i stąd nieco bardziej niż na sprzedaż nastawiamy się na promocję sztuki współczesnej w ogóle - mówi Agata Rodríguez*, która wraz z mężem Carlosem prowadzi Rodríguez Gallery przy ul. Wodnej 13/4 w Poznaniu. 15 października świętowali 5-lecie działalności!

List jak film
 

- Nie mamy takiego aparatu pojęciowego dla photobooków, który byłby porównywalny z tym, za pomocą którego możemy analizować literaturę. A szkoda, bo uważam, że to właśnie do świata książek należałoby List... porównywać. Do świata literatury pięknej, poezji - opowiada o Liście do chłopca z latarką Grzegorz Dembiński*.

Kartka papieru to żaden wróg
 

- Gdy słyszę, że w trakcie kolejnych warsztatów jeden dzieciak, który akurat ma przerwę, podchodzi do grającego kolegi i daje do zrozumienia "Nie rób tak, bo przeciwnik zrobi rach-ciach i z tobą skończy", to myślę sobie "Wow, mój człowiek, mamy to!" - mówi Maciej Matlak*, starszy animator w Akademii Gier Cube.

Dobry Eurosuchar? Nie pogardzę
 

- Wiemy już, że to nie jest rozrywka dla dzieciaków i nerdów, ale pełnoprawne hobby, takie jak np. kolekcjonowanie modeli statków czy samolotów - mówi Katarzyna Dzierżęga*, recenzentka gier i członkini kapituły w konkursie na Planszową Grę Roku.

Milczenie często poprzedza zło
 

- Jak mówił Marek Edelman - milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy - mówi Szymon Szymankiewicz*, projektant plakatów i grafik, zwycięzca Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. 

Jedność w różnorodności
 

- Wizualność zgodnie z założeniami festiwalu jest równoważna muzyce. Mieliśmy koncerty podczas poprzednich edycji, w których ilość projektantów światła była równa lub nawet większa liczbie muzyków - mówią Jakub Królikowski, Weronika Nowak i Cheslav Singh z Fundacji Wspierania Kultury - Our Place Foundation*, organizatora Festiwalu Światłodźwięki. Impreza odbędzie się w tym roku po raz piąty - tym razem w formule hybrydowej. W piątkowych i sobotnich wykładach i koncertach będzie można uczestniczyć na żywo, bądź oglądać ich transmisje online.

Jak dobrze mieć sąsiada
 

- Przesiąknięta światem dziecka pomyślałam, że będzie niebawem Festiwal i może warto pokazać "inną" Osiecką. Bo nikt wcześniej - zrobiłam oczywiście research, nie sięgnął po jej twórczość dla dzieci. Aczkowiek, jak się później okazało - nie jestem pewna czy ona potrafiła pisać tak tylko dla najmłodszych. Bo jej wszystkie teksty mają drugie dno - mówi Anna Mierzwa*. O premierze Rapete papete pstryk w ramach 23. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" opowiada razem z Michałem Kocurkiem**.

Nigdy o nic nie zabiegałem
 

- Wyobraź sobie, że całe życie spędziłem w tej garderobie, numer trzynaście, przy oknie. I nawet siedzę ciągle na tym samym krześle - tak o życiu w teatrze i poza nim dwa lata temu w naszym cyklu Rozmowy w garderobie opowiadał Annie Kochnowicz-Kann Michał Grudziński*. W tym roku aktor Teatru Nowego obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Rabunek krwi
 

- Wielokrotnie czytałam w stenogramach norymberskich o osobach, które - gdy zostały odnalezione - już nie chciały wracać do Polski - mówi Dorota Nieznalska*. Jej wystawa Rassenhygiene zostanie otwarta w piątek 9 października w Centrum Kultury Zamek. To podsumowanie jej rezydencji artystycznej, w czasie której badała działalność Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS oraz stowarzyszenia Lebensborn e.V., zajmujących się przymusową germanizacją polskich dzieci.

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!
 

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

1 Strona 2 3 43