Kultura Poznań.pl

Rozmowy

Kronikarka czasu zarazy

- Myślę, że to film o festiwalu, jego organizatorach, widzach i artystach w czasie pandemii. O dynamicznie zmieniającej się sytuacji, o oczekiwaniach i tęsknotach. O radości ze spotkania z żywą kulturą - mówi Agnieszka Nawrocka, reżyserka i scenarzystka filmu dokumentalnego Malta w czasie zarazy.

Z oddalenia widać więcej

- Wzdycha się do prowincji, trochę się ją idealizuje, wiadomo, to wszystko pewnie z oddalenia - ale gdyby nie to oddalenie, może nie pisałoby się o niej wcale. Lubię Poznań, mieszkam tu kilkanaście lat, jestem tu zadomowiony, ale taka jest chyba właściwość mojej wyobraźni, że łatwiej odnajduję się w mniejszej przestrzeni, cichszej, oddalonej - mówi Maciej Płaza*, nagradzany pisarz i tłumacz.

Historia, architektura, ludzie

- Mediateka Zamku to nie archiwum, gdzie żmudnie przeszukujemy historyczne dane. To najlepsza, najbogatsza w materiały cząstka naszej działalności, która stanowi o wyjątkowości Centrum Kultury Zamek - mówi Dorota Żaglewska*, koordynatorka zamkowej mediateki.

Poza cyganologią

- Romowie, będąc najbardziej znienawidzeni, pozostają przy tym grupą najbardziej Polakom nieznaną. Nie zdajemy sobie zupełnie sprawy, jak różnorodni są ludzie, którzy utożsamiają się jako Romowie - mówi Katarzyna Czarnota*, badaczka zajmująca się m.in. tematyką neorasizmu, współzałożycielka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Historia uczy pokory

- Historia miast to żywy obecnie nurt światowych badań historycznych, w pełni zresztą zrozumiały. To w miastach żyje dziś większość rozwiniętych społeczeństw, one wyznaczają rytm współczesności i zmiany cywilizacyjne - mówi prof. Przemysław Matusik*, historyk, autor czterotomowej Historii Poznania, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Różne doświadczenia

- Podstawowy i najważniejszy wniosek jest taki, że nie ma jednego doświadczenia pandemii. Jest ono ogromnie zróżnicowane, co wynika choćby z różnic o charakterze klasowym. Doświadczenia ludzi z dużych miast, dobrze wykształconych, pracujących w wolnych zawodach są zupełnie innego rodzaju niż osób pracujących na przykład na liniach produkcyjnych, w sklepach - mówi prof. Marek Krajewski*, socjolog, współautor badań Życie codzienne w czasach pandemii.

Dłonie są naszym drugim mózgiem

- Bywa tak, że dłonie pokażą więcej, niż artysta by chciał, i to jest doświadczenie piękne, niezwykłe, ale czasami trzeba jednak jakoś się dotrzeć - szkicami i próbami - mówi Gabriela Gorączko*, współautorka i ilustratorka ksiażki Leśna Sprawa, wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY.

Bierzemy byka za rogi

- Osobiście uważam to za duży sukces po tych kilku latach pracy, że mamy stałe grono osób, które chcą to miejsce współtworzyć, brać odpowiedzialność za wspólną przestrzeń - mówi Daniel Stachuła*, animator kultury, jeden z koordynatorów przestrzeni Fyrtel Główna.

Szersze spojrzenie

- Może upraszczam, ale w wielkopolskiej architekturze jednorodzinnej widać pewien trend. Neomodernizm, skromne kolory, naturalne materiały, kąty proste, duże przeszklenia - mówi Grzegorz Piątek*, badacz i historyk architektury, juror Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. - Trudno mi wyodrębnić wyraźną lokalną cechę. Skromność, oszczędność? Może - dodaje Wojciech Krawczuk**, prezes poznańskiego oddziału SARP, również juror Nagrody.

Frakcja pieskowa

- Poziom empatii jakie oferuje szczęśliwe zwierzę jest gigantyczny. Od psów można się wiele nauczyć - mówi Bolesław Chromry*.-  Dla mnie zwierzęta domowe pozwalają wygramolić się choć trochę z nędzy bycia sobą, z własnego egoizmu. Kiedy jest zwierzę w domu, to powinno się regularnie zapominać o własnej ukochanej wygodzie, w której jesteśmy zanurzeni w ramach naszej kultury - dodaje Bartosz Zaskórski**. Ich wystawa Psizm zostanie otwarta w piątek w Galerii Łęctwo.

To musi być też dialog

- Rozciągniecie pracy nad wystawą sprawiło, że nie miałyśmy jednego pomysłu, którego trzymałybyśmy się przez cały ten okres. To była bardzo długa oś gdybania, metoda wielu prób i jeszcze większej liczby błędów - mówi Melanie Wróblewska*. - Praca nad wystawą mogłaby równie dobrze trwać przez następny rok, a w międzyczasie nasza koncepcja ciągle by się zmieniała - dodaje Marta Markiewicz**. Artystki wzięły udział w 4. edycji projektu Bieguny. Dialogi młodych, a ich wystawę można oglądać do 28 marca w Galerii Miejskiej Arsenał.

Rysunki z demonstracji

- Rysunki i obrazy dryfują ku obszarowi, który niedługo może okazać się zamkniętą strefą. Zbiorem "zakazanych słów". Wydaje mi się, że dziś nie da się zrobić czegoś, co nie byłoby polityczne. Każdy ruch artysty odnosi się do zastanej sytuacji, dlatego jeżeli jest w naszej twórczości pole ku wyrażaniu się po którejś ze stron, to teraz jest moment, żeby to wykrzykiwać i tym krzykiem zawłaszczać coraz większe obszary - mówi Przemysław Piniak*, którego wystawę Myszom Ze Strachu Odpadają Uszy można oglądać w Galerii Łęctwo.

To mi się nie mieści w głowie

- Wśród odciętych głów w mojej pracy odnajdziemy twarze ludzi z Dalekiego Wschodu, osoby o rysach negroidalnych czy naszych, europejskich. To pomieszanie oddaje współczesny stan, gdy morderstwa religijne mają miejsce na całym świecie - mówi poznański artysta Andrzej Okińczyc*. Jego wstrząsająca wystawa W Imię Boga Jedynego została otwarta w Centrum Kultury Zamek.

Spełnienie marzenia o byciu artystą

- To była fascynacja od pierwszej chwili - zobaczyliśmy, że nasze pozornie wykluczające się instrumenty kapitalnie się ze sobą komponują, a my rozumiemy się bez słów - mówią  poznański wirtuoz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski* i pianista, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Aleksander Dębicz**. Artyści wydali właśnie płytę Adela. W trzech utworach towarzyszy im wybitny śpiewak, kontratenor Jakub Józef Orliński. Na repertuar składają się m.in. kompozycje Bacha, Albeniza, Rodrigo, Ravela, ale też autorskie utwory Dębicza.

Beethoven i Baird w mistrzowskim wydaniu

- Spodziewam się również, że młodzi ludzie podejdą do pracy i do muzyki z entuzjazmem. [...] Dlatego praca z orkiestrą młodzieżową może dać dyrygentowi bardzo dużo satysfakcji - mówi maestro Antoni Wit*, światowej sławy dyrygent, który w czwartek 25 lutego poprowadzi koncert orkiestry poznańskiej Akademii Muzycznej.

Dwie historie

- Zdaliśmy się w ogromnej mierze na intuicję. Przejrzeliśmy dziesiątki tysięcy zdjęć archiwalnych. Bywało, że byliśmy zaskoczeni tym, jak dobre połączenie zdjęcia archiwalnego i współczesnego udało nam się stworzyć - mówią Marta Buczkowska* i Mateusz Kiszka**, autorzy albumu Synteza poznania. Fotograficzny splot historii miasta.

Nie zamykam się w jednej dziedzinie

- Dla mnie ślad manualny ma niepowtarzalną wartość, którą trudno jest powtórzyć w sferze cyfrowej - mówi ilustrator i projektant Grzegorz Myćka*, którego wystawa Czarno. I biało. I nie zostanie otwarta 23 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza pod Koroną.

Od razu jest nam milej

- Wydaje mi się, że wynajdywanie w Szwajcarii krytycznych spraw jest potrzebne, aby odczarować ten kraj. Ja odnalazłam go nie tylko dla siebie, ale także i dla innych. Nie jestem w tym odosobniona - wiele  osób podziela moje zdanie i też zauważa rysy na jego pięknym, nieskazitelnym wizerunku - mówi Agnieszka Kamińska*, autorka książki Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony, która została wydana w lutym przez Wydawnictwo Poznańskie.

1 Strona 2 3 45