Kultura w Poznaniu

Rozmowy

MY NAME IS POZNAŃ. Pasja, która trwa

- Możemy robić swoje i dostosować się do sytuacji, przyjmując ją jako aktualny, obowiązujący stan rzeczy. Albo nie. Można też działać poza tym systemem i nikt tego nie zabrania - mówią Jacek Kąkolewski, Piotr Kończal i Mariusz Szypura z zespołu Happy Pills, który wkrótce wydaje nowy album Something Indefinitely Good.

Wolność wyrazu i wibrafon

O zamiłowaniu do improwizacji, czerpaniu radości z twórczej wolności i instrumentalnym uniwersum z Izabellą Effenberg - wibrafonistką, mistrzynią brzmień niezwykłych - rozmawia Marta Szostak.

Złożeni ze słów, obrazów i muzyki

Teatroza jest "zespołem chorobowo-scenicznym z przemieszczeniami, nierzadko o przebiegu nieciągłym, skokowym, któremu towarzyszy zwykle powidok widza i słuchowy omam oklasku". To jednostka chorobowa wykreowana na potrzeby spektaklu, ale także określenie pasji, która łączy zespół Teatru U Przyjaciół*. Dzięki niej przez ostatnie 20 lat powstało 39 premier. O historii teatru i programie jubileuszowym opowiada Tomasz Zajcher, współzałożyciel Kawiarni i Teatru U Przyjaciół. Uwaga, teatroza może okazać się zaraźliwa!

Kryzysy bywają płodne

- Chcemy przywracać wartość sztuki jako spotkania. W końcu możemy wrócić do sytuacji bycia z żywym człowiekiem i do teatru jako misterium - mówi Justyna Paluszyńska, członkini grupy teatralnej Circus Ferus, która między 11 a 13 maja w Teatrze Ósmego Dnia będzie świętować 10-lecie swojej działalności. O kryzysach, które grupa wzięła na warsztat oraz programie jubileuszu, w tym spektaklu premierowym, opowiedziały artystki związane z Circus Ferus* - Agata Elsner, Karolina Pawełska i Justyna Paluszyńska  - w rozmowie z Magdaleną Chomczyk.

Błędy wykryte

Galeria Na Dziedzińcu Starego Browaru i Galeria Miejska Arsenał to dwa miejsca, w których można zobaczyć najlepsze prace, organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, XIII Biennale Grafiki "Error". O to, dlaczego warto tam zabłądzić opowiada prof. Maciej Kurak - kurator i Witold Modrzejewski - członek jury.

Poznańska różnorodność

W połowie kwietnia ukazał się album My name is Poznań 2.0. Druga składanka, na której znajdziemy ciekawy zestaw dziesięciorga artystów i artystek związanych ze stolicą Wielkopolski i regionem. O tym, jak brzmi miasto, opowiada Michał Wiraszko - inicjator i realizator projektu, lider grupy Muchy.

Przystań jak z baśni

- Mam nadzieję stworzyć tutaj nie tyle miejsce pełne inicjatyw, ile czarodziejską, baśniową przystań, do której będzie chciało się przychodzić. Przyjazną dzieciom, rodzicom, dziadkom, ludziom młodym i starszym - mówi Krystyna Adamczak, która od 32 lat prowadzi Księgarnię z Bajki, a w kwietniu tego roku otworzyła Dom z Bajki na ul. Widłakowej.

Księżniczki tonące w remontach

- Remonty to naturalne procesy, tylko w Poznaniu skala tych prac stała się niewyobrażalna, w tym scenariuszu człowiek staje się właśnie uwięzionym gołębiem - mówi Przemysław Piniak*, malarz i performer, autor wystawy Księżniczka Marcin.

KontenerART v. 4.0

Nadrzeczne (od czasu do czasu mobilne) centrum kultury otwiera 15. sezon działalności i znów się przemieszcza. Czwarty raz! O historii i przyszłości zbudowanej z morskich kontenerów przestrzeni opowiada fotografka, kostiumografka, aktywistka i animatorka kultury, Ewa Łowżył - współzałożycielka i pomysłodawczyni KontenerART.

Teatr na granicy zmysłów

- Podczas jednej z rozmów z uczestnikami projektu powiedziałam, że miłość jest ślepa. Zrozumiałam, że pracujemy nad wrażeniową jakością tego projektu i kładziemy akcent na to, że pewne rzeczy możemy odczuwać i przeżywać kierując się innymi zmysłami - mówi Lucy Sosnowska, dramaturżka spektaklu Łabędzie z udziałem osób niewidomych i niedowidzących, który otrzymał nagrodę publiczności w międzynarodowym festiwalu FEDORA. Z twórcami i uczestniczką projektu - Tobiaszem Sebastianem Bergiem, Lucy Sosnowską, Katarzyną Frątczak, Klaudią Kasperską i Karoliną Jarosik - rozmawia Magdalena Chomczyk.

Królowie życia i biesiadowania

- Lenin mawiał, że zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza, a Duńczycy odwracają to porzekadło, uważając, że kontrola jest dobra, ale zaufanie tańsze - mówi Sylwia Izabela Schab, autorka książki Dania. Tu mieszka spokój, tłumaczka i literaturoznawczyni związana z Katedrą Skandynawistyki UAM.

Sielanka o domu

- Mamy w Polsce szereg przysłów typu "Gość w dom, Bóg w dom". Nie muszę chyba jednak udowadniać, że deklaracje swoje, a rzeczywistość swoje. Ale te przysłowia nie wzięły się znikąd, lecz z przeświadczenia, że dom ma centralne miejsce w naszym życiu - mówi Waldemar Kuligowski, autor książki Z roślin, z dźwięku, z marzeń. Domy świata.

MY NAME IS POZNAŃ. Poza strefą komfortu

- Miłość ma wiele form. To nie tylko relacja pomiędzy osobami, ale też szacunek i zrozumienie dla samych siebie. Wbrew pozorom ta druga może być trudniejsza, ponieważ wymaga nieustannej pracy nad sobą. Kochając siebie, taką samą miłość możemy przekazać innym. W każdej relacji ważna jest bliskość, ale poza nią poczucie spełnienia daje też własna przestrzeń - mówią Ania Babrakowska i Emil Nowak, twórcy poznańskiego duetu Youth Novels, który niedawno wydał swój nowy singel 2NITE.

Filmy z innej planety

O sytuacji kina niezależnego w Poznaniu i nadchodzącym festiwalu filmowym opowiadają Tomasz Śmigielski, Przemysław Murawski oraz Marcin Kozłowski, część kolektywu Nektar z innej planety*.

Mamy więcej, niż nam się wydaje

- Kiedyś zapytano mnie, jak to się stało, że Polska - duży kraj w centrum Europy, nie wniósł nic do światowego repertuaru operowego. Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna - o zapomnianych operach i ich przywracaniu dla polskiej kultury opowiada baryton Szymon Mechliński*.

MY NAME IS POZNAŃ. Suma naszych doświadczeń

"Inspiracje to takie happy accidents - nigdy nie wiesz, kiedy jakiś aspekt życia cię zainspiruje, jaki utwór w danym dniu będzie dla ciebie ważny. To może być japoński jazz z lat 70., kawałek Britney Spears albo Luigi Nono czy Karlheinz Stockhausen. Nie ma dla nas znaczenia, gdzie znajdujemy inspirację - ważne jest, co ta inspiracja dla nas znaczy" - mówią Kacper Krupa, Andrzej Konieczny i Fryderyk Szulgit, twórcy poznańskiego zespołu Siema Ziemia, który w tym roku wyda swój nowy album.

Muzyczna dychotomia

- Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to perkusyjna muzyka, a perkusja jest tylko częścią składową całego zespołu. Podczas procesu komponowania, starałem się myśleć nie jako perkusista, lecz jako kompozytor i wplatać warstwę perkusyjną niejako podrzędnie do innych instrumentów - mówi Stanisław Aleksandrowicz*, który z zespołem zagra 5 lutego w CK Zamek w ramach cyklu JazZamek.

MY NAME IS POZNAŃ. I znów się świat zamyka

- Myślę, że pokolenie naszych rodziców miało zupełnie inne spojrzenie - mimo wszystko zmiany, jakie dokonały się w latach 80. i 90., zmierzały "ku lepszemu", świat się otwierał. A teraz mam wrażenie, że on się ponownie zamyka. Plus natłok informacji i bodźców, które powodują, że tracimy zdolność do odczuwania radości z prostych rzeczy. Dlatego całkowicie rozumiem osoby, które choćby z tych powodów nie decydują się np. na posiadanie dzieci - mówi Iza Rekowska*, liderka poznańskiego zespołu Izzy and the Black Trees, który kilka miesięcy temu wydał nowy album Revolution Comes in Waves.

Co czyta Poznań?

- Wspaniałe jest to, że czytelniczki zapragnęły od literatury czegoś więcej, niż romansu, a wydawcy to pragnienie zauważyli i za nim podążają - mówi Katarzyna Kamińska*, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, z którą rozmawiamy o najpopularniejszych ksiażkach w 2022 roku, a także o otwarciu biblioteki na uchodźcow z Ukrainy i osoby z niepełnosprawnościami.

Sztuka dostępna

- Często w instytucjach kultury zakłada się, że sztuka sama się obroni, ale tak nie jest. Jestem fanką podejścia, że nie wszystko jest jasne. Nie ma złych pytań, przeciwnie: są one często ciekawsze niż odpowiedzi - mówi Zofia nierodzińska*, do niedawna wicedyrektorka Galerii Miejskiej Arsenał.

1 4 Strona 5 6 7 8