Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Z publicznością trzeba rozmawiać!

- Poznańscy słuchacze są dobrze wyedukowani ze względu na długą muzyczną tradycję. Wyczekują występów i potrafią uważnie słuchać. Nie można im wcisnąć kitu! - mówi Agata Szymczewska*, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku.

Kabaret ze zrywki

- I tak to się toczyło po amatorsku, aż przyszedł moment, w którym uznaliśmy: to jest nasza praca. To nie było tak, że założyliśmy to sobie te 20 lat temu, ale tak się to potoczyło - mówi Maciej Morze*, jeden z twórców Kabaretu Czesuaf.

Dla młodych czytelników zanurzonych w sieci

- Podczas rozmowy o audiobookach Małgorzata Musierowicz wyszła z propozycją, że sama przeczyta swoje powieści. Słuchała wielu nagrań, także pirackich, jakie się w sieci pojawiały, i jak mówiła - "włos się jej jeżył na głowie" - opowiada Monika Kasztelan* z firmy Legimi, pierwszego wydawcy "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz w formie cyfrowej.

Pierwszy spojrzałem w kalendarz

- Odkrył złoto w Australii dziewięć lat przed wybuchem gorączki złota w Kalifornii i gdyby nie splot okoliczności mógł zmienić historię tego kontynentu - może ci, którzy wyruszyli na podbój Kalifornii, przyjechaliby do Australii? - mówi Szymon Wieczorek*, inicjator ustanowienia roku 2023 rokiem, urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, Pawła Edmunda Strzeleckiego.

O tym, co tu i teraz

- Wciągają mnie takie zestawy, które angażują, wymagają ode mnie pewnego wysiłku, nie są oczywiste w odbiorze. Lubię, kiedy do linku, który łączy wszystkie zdjęcia, trzeba się "dokopać", kiedy nie jest po kilku obrazach zbyt czytelny - mówi Filip Springer*, reporter i fotograf, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

Małe życie w średniowieczu

- Często czytamy, że ci najprostsi ludzie ze średniowiecza to "ciemna, zabobonna masa", ale co to tak naprawdę znaczy? Byli mniej od nas bystrzy, mniej zdolni? - o swojej najnowszej książce Dobre czasy opowiada Paweł Zych*, pisarz i ilustrator.

Tajemnice Czartoryskich

- Postacie z mojej opowieści - prawdziwe! - bez żadnych dodatkowych starań mogą zaistnieć w najbardziej niezwykłych filmach, powieściach przygodowych i w melodramatach też! - mówi Witold Banach*, autor książki Czartoryscy, czyli wieczna pogoń.

Kim był Augustyn Boczek?

- Absolwenci profesora Boczka tworzyli grono wybitnych flecistów i nauczycieli fletu. Pracowali w Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Gliwicach. Można powiedzieć, że praca profesora promieniowała z Poznania na całą Polskę - o Augustynie Boczku, wybitnym fleciście i pedagogu związanym z Poznaniem, opowiada Sebastian Łukaszewski* - flecista, solista orkiestry Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki i autor książki Augustyn Boczek. Muzyk, pedagog, reformator polskiej szkoły fletowej XX wieku

Nie tylko szklany mur

- Udało się nam uwolnić tę przestrzeń i stworzyć ciąg pieszy pomiędzy Wartą a placem katedralnym, z widokiem na wieże katedry. To bardzo atrakcyjny skrót dla wycieczek, których autobusy parkują przy ul. Panny Marii - mówią Przemysław Woźny i Joanna Wystańska-Woźny z Pracowni Projektowej J.P. Woźny*, która otrzymała w tym roku nagrodę J.B. Quadro.

Enigma - maszyna i człowiek

- Okazuje się, że maszyna szyfrująca Enigma, której sekret złamali matematycy, zahacza o świat nowych technologii. Przeszłość i przyszłość łączy się też w moim teatrze dokumentalnym, gdzie sięgam do wydarzeń z przeszłości, ale nie po to, by się w niej zatrzymać, ale by przerzucić pomost - albo w przyszłość, albo w teraźniejszość, która jest domeną teatru - mówi Ewa Kaczmarek*, aktorka znana z Teatru Usta Usta Republika, która właśnie kończy rezydencję w Centrum Szyfrów Enigma.

Czuła Wiedźma

- Chciałam, by czytelnicy zobaczyli w Wiedźmie, Przyjaciółce, Starej Kobiecie czy Wędrowcu siebie, swoich bliskich, by Sąsiad miał twarz pana spod piątki, a może tego miłego starszego człowieka, z którym dzieliliśmy płot w dzieciństwie - mówi Agnieszka Sawicz*, autorka książki Moc czułych słów. Zapiski Wiedźmy, której początkiem był założony niemal dziesięć lat temu profil na portalu społecznościowym.

To nie jest prosty temat

- Pytamy, jaka powinna być szkoła. Pokazujemy relację nauczycieli z państwem na przestrzeni ostatnich 150 lat i teoretycznie kończymy na 2019 roku. To ważny punkt najnowszej historii szkolnictwa - strajk nauczycielski - mówi Anna Pikuła*, współkuratorka wystawy Jak robić szkołę? w Galerii Śluza.

Drobiazgi wielkiej wagi

- Ta wystawa ma być lekkim wyłamaniem z konwencji przedstawiania obrazów Malczewskiego. Ma zwrócić uwagę na niepewność tego bycia w miejscu - mówi Pawełem Napierała*, kurator wystawy obrazów Jacka Malczewskiego Idę w świat i trwam w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Chcemy, by publiczność dobrze się z nami czuła

- Zestawimy Koncert na orkiestrę Lutosławskiego z inspirowaną Beatlesami Abbey Road Rhapsody, czyli z Koncertem skrzypcowym napisanym przez skrzypka Guya Braunsteina - mówi Łukasz Borowicz**, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. - Czekamy też bardzo na koncerty pod batutą naszego głównego dyrygenta gościnnego, Paula McCreesha. Dyrygentem-rezydentem w tym sezonie jest oczekiwany przez publiczność i orkiestrę Ariel Zuckermann, który zaprezentuje się także jako... wirtuoz fletu - dodaje Wojciech Nentwig*, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. O planach na kolejne miesiące sezonu 2022/23 i 75. urodzinach Filharmonii rozmawia z nimi Katarzyna Kamińska.

Tipi to nie wigwam

- Reakcja Indian jest bardzo różna - od wzruszającej akceptacji po wyrazy dezaprobaty, które wynikają z tego, że czasem widzą w internecie głupawe "zabawy w Indian" i myślą, że polskie Pow Wow są takie same. Gdy tu przyjeżdżają, przyznają, że czują się jak u siebie - mówi Krzysztof Mączkowski*, indianista, organizator jesiennego Pow Wow w Poznaniu.

W oparach mocy i niemocy

- Wyspiański napisał Wesele językiem zdecydowanie ironicznym, z dystansem, humorem, przeplatanym z przerażeniem. Mamy dzieło z przełomu XIX i XX wieku mówiące o tym, że Polacy chorują na Polskę i że z tą przypadłością nikt nie potrafi sobie na dobrą sprawę poradzić - mówi Mikołaj Grabowski*, reżyser Wesela, którego premiera zainauguruje jubileusz stulecia Teatru Nowego.

Weszliśmy do wnętrza internetu

- Ktoś powiedział, że to jest romans szpiegowski. Ma swoistą otoczkę pop, jest zrobiony w estetyce science fiction, ale trochę retro, z początku lat 90., kiedy startował internet - o swoim najnowszym słuchowisku, Robak Spysky, mówi Kuba Kapral*.

Fenomen Hammershøia

- To rzeczywiście był skomplikowany proces, bo była to nie tylko pierwsza wystawa w Polsce, ale i w naszej części Europy. Rosnące zainteresowanie Hammershøiem na świecie przekłada się na trudność w zdobyciu jego obrazów - mówi Martyna Łukasiewicz, kuratorka wystawy Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza w Muzeum Narodowym, która zwyciężyła w kategorii Wydarzenie kulturalne sezonu 2021/2022 w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.

Cieszę się z tego, gdzie jestem

- Nawet dobrze czułam się na scenie, ale gdy kiedyś przez przypadek musiałam stanąć po drugiej stronie, poczułam definitywnie, że kreowanie światów, wyciąganie z aktorów emocji to moje miejsce - mówi Anna Szymczak*, scenarzystka i reżyserka teatralna, kierowniczka asz.teatru, która zwyciężyła w kategorii Człowiek kultury sezonu 2021/2022 w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.

Wyjątkowość, która nie jest wymysłem

- Szukałam w codzienności, szukałam w bliskości, w tym, co jest dostępne, co jest przeżywane. Wykluczenia są niezmiernie bliskie i właśnie codzienne. To nie jest przypadkowe - mówi Zu Witkowska*, poetka, która niedawno zadebiutowała tomikiem Fluid.

1 5 Strona 6 7 8 9