Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Wschodzące gwiazdy polskiej muzyki ponownie zadebiutują na albumie My Name Is Poznań. 26 listopada to dzień premiery już trzeciej odsłony albumu. Projekt pod tą nazwą, od 2021 roku wspiera debiuty najciekawszych artystów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Na płycie winylowej, kompakcie i w wersji cyfrowej ukaże się 13 piosenek.

Czytaj artykuł

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu w piątek 22 listopada zapraszają na promocję komiksu Z Bato pod Fondo. Tropem poznańskich skaterówAutorkami publikacji są Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, Karolina Galewska (tekst) i Eluta Kidacka (ilustracje).

Czytaj artykuł

W tym roku organizatorzy festiwalu Czas na Teatr chcą porozmawiać o terapeutycznym wpływie musicali na odbiorców. - Tematyka spektakli bardzo często oparta jest na prawdziwej historii zmagań ludzi z życiowymi problemami. Mogą one zatem, oprócz zbioru oczywistych porad, stanowić motywację do podjęcia konkretnych decyzji. Pozbycia się lęków i obaw, jakie towarzyszą praktycznie każdemu. To pierwszy krok do zmiany postrzegania siebie samego - wyjaśnia Jarosław Władczyk z Teatru Muzycznego. Trzecia edycja wydarzenia rozpocznie się 21 listopada.

Czytaj artykuł

Kiedy Alexander Kotz, znany szerzej jako Elderbrook, pojawił się na scenie muzyki elektronicznej, szybko zdobył uznanie dzięki swojemu unikalnemu stylowi, łączącemu bardziej melodyjne i emocjonalne odmiany muzyki house z tanecznym popem. Dziś powraca z trzecim, wydanym pod koniec października albumem Another Touch (2024), w którym zagłębia się w ludzkie emocje, mieszając swoje charakterystycznie introspekcyjne teksty z pulsującymi rytmami, przy których aż chce się ruszyć na parkiet. W Poznaniu będziemy mieć okazję, by tego doświadczyć - i to podwójnie!

Czytaj artykuł

"Jesteś moją zarazą, jesteś moją psychozą, porażką" - śpiewa Arkadiusz Jakubik na najnowszej płycie. Ale też "Ty jesteś moja wina" albo "Jesteś dziś magią zaklętych liczb". Czy za każdym razem muzyk zwraca się do Polski, z którą ewidentnie jest skonfliktowany? Na to wskazywałby tytuł najnowszego albumu zespołu. Ale to nie takie proste. Skupmy się więc na pewnikach - już w tę niedzielę grupa utalentowanego aktora i równie udanego muzyka, czyli Dr Misio, zagra w Blue Note.

Czytaj artykuł

Gdzie by się tu schronić przed zimnem? Może w kinie Muza, gdzie w ten weekend odbędzie się prawdziwy maraton filmów brytyjskich? A może na rozgrzewających koncertach - Edyty Bartosiewicz, Łony, Typowej Kowalskiej czy projektu stworzonego przez Annę Lasotę i Elżbietę Węgrzyn? Opcji do wyboru jest niemało, wszystkie przedstawiamy w najświeższej "Kulturze na weekend"!

Czytaj artykuł

Już w tę niedzielę swoje trzy różnorodne artystyczne oblicza zaprezentuje Wacław Zimpel. Co nas czeka? Improwizacja, elektronika, odwołania do muzyki świata, a pewnie i do minimalu. Wieczór to będzie niestandardowy.

Czytaj artykuł

- Od pierwszych singli jak Raj pod Radomiem szedłem w tego Hioba Dylana z szczerością i czystymi intencjami - tłumaczy muzyk w masce wilka grający country o Polsce B - A te gatunki, ta formuła, to po prostu dlatego, że je uwielbiam i zasłuchuję się w nich od tych paru lat. Kocham dźwięki banjo, kocham te piosenki po morderstwach, używkach i cudzołóstwie - dodaje. Hiob Dylan z Najgorszą Kapelą Świata zagra wraz z mimikyu i The Stubs w Klubie Pod Minogą.

Czytaj artykuł

...wzorem Józefa Szwejka, że powstały kolejne "Zapiski z lamusa"! I nie, nie ma niczego kontrowersyjnego w fakcie, że ledwie chwilę po kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawia się tekst, który wątek pierwszej wojny światowej w pewien sposób podejmuje, ale mniej poważnie, żeby nie powiedzieć, że jest całkiem powagi pozbawiony. Jak wiemy, za humorem i dowcipem stoją nierzadko myśli natury głęboko refleksyjnej!

Czytaj artykuł

Kiedy w 2004 roku w kijowskim teatrze Dakh cztery utalentowane osoby postanowiły połączyć swoje siły, nikt nie mógł przewidzieć, że DakhaBrakha stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich zespołów na świecie. Dziś świętują swoje 20-lecie, a ich muzyka wydaje się bardziej aktualna i potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej. Z całą mocą zabrzmi w Sali Wielkiej CK Zamek.

Czytaj artykuł

To już oficjalne jak strój króla Karola III podczas publicznych wystąpień czy etykieta obowiązująca w pałacu Buckingham: Poznań będzie miał nowy festiwal filmowy! Już 13 listopada w kinie Muza wystartuje 1. edycja British Film Festival - najbardziej brytyjskiego przeglądu filmowego w tej części Europy.

Czytaj artykuł

110 lat temu, 12 listopada 1914 roku, w Poznaniu dokonano niezwykłego odkrycia. Żołnierze niemieccy, kopiący rowy strzeleckie w rejonie Moraska, wydobyli spod ziemi ciężką i twardą bryłę. Dowodzący jednostką sierżant, będący w cywilu przyrodnikiem, błyskawicznie zidentyfikował znalezisko. Był to pokaźnych rozmiarów meteoryt, odłamek skały pochodzącej z kosmosu!

Czytaj artykuł

Najbardziej utalentowani artyści i projektanci zostali wyłonieni podczas gali 44. Konkursu im. Marii Dokowicz. Poza Grand Prix, swoje nagrody przyznali także m.in. Rektor UAP, Prezydent Miasta Poznania, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytowej oraz redakcja IKS/kultura.poznan.pl.

Czytaj artykuł

Szkielet scenariusza Konklawe będzie rozpoznawalny dla każdego miłośnika kryminałów i thrillerów - oto określona liczba osób zostaje odizolowana od reszty społeczeństwa, a protagonista musi odkryć tajemnice skrywane przez kluczowe persony biorące udział w psychologicznej rozgrywce. Może i brzmi jak fabuła powieści Agathy Christie, ale tym razem autorem książkowego pierwowzoru jest nie Królowa Kryminału, a Robert Harris, który współpracował wcześniej między innymi z Romanem Polańskim przy Człowieku widmie oraz Oficerze i szpiegu.

Czytaj artykuł

Z roku na rok muzyka coraz częściej staje się produktem masowym, i właśnie dlatego każdy projekt taki jak Typowa Kowalska tak cieszy. To powiew świeżości, ale i przyjemnych sentymentów - gratka dla każdego miłośnika rockowej alternatywy, choć nie tylko! Jeśli jesteście ciekawi, skąd fenomen tej utalentowanej debiutantki z Poznania, to wpadajcie do klubu Muchos, gdzie wystąpi w ramach nowego projektu MUzyka na NOWO, realizowanego przy wsparciu Wydziału Kultury UMP.

Czytaj artykuł

O tym, że Jadwiga Stańczakowa była bliską przyjaciółką Mirona Białoszewskiego słyszało wielu. Tak niewiele mówi to jednak o niej samej - eksperymentującej pisarce, aktywnej na wielu polach dziennikarce i redaktorce, ale też Żydówce, która uciekła z warszawskiego getta, a wreszcie - córce, żonie, matce i babci. Pamięć o niej przywraca dzisiaj jej wnuczka, Justyna Sobolewska, autorka książki Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej.

Czytaj artykuł

Już za kilka dni w poznańskim klubie Blue Note odbędzie się koncert promujący drugi solowy album Iwaneczki. Ten młody piosenkarz, znany z unikalnej wrażliwości i charakterystycznego głosu, zaprasza nas na muzyczną podróż w czasie - a dokładniej do czasów Millenium (2024), przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, o których śpiewa w rytmie przebojowego pop-rocka. Jednak jego występ będzie okazją nie tylko do posłuchania nowego materiału, ale i do sprawdzenia utworów z jego debiutanckiego albumu Jestem (2019) w zupełnie nowych aranżacjach!

Czytaj artykuł

Kto powiedział, że nad morze można tylko latem? Kiedy błękit nieba i złoto piasku, kiedy gwar rozmów i pluskań, kiedy slalom między parawanami? Nad morze, drodzy Państwo, można zawsze. A najpiękniej mu późną jesienią, kiedy trudno jest dostrzec, w którym momencie i czy w ogóle ono się kiedykolwiek kończy, ustępując na horyzoncie miejsca listopadowemu niebu.

Czytaj artykuł

Ulica Święty Marcin znów wypełni się tysiącami ludzi, znów przemaszeruje nią korowód, znów ożyją podwórka i zabrzmi muzyka. Taki rodzaj świętowania 11 listopada i Imienin Ulicy znamy od lat, ale niewiele osób pamięta, że zainicjowana przez Centrum Kultury Zamek tradycja ma już 30 lat. O jej początkach i dzisiejszej odsłonie opowiadają Andrzej Maszewski, Marta Maciejewska i Maria Fenrych.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4