Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Eliza Piotrowska, autorka książek o przebojowej Cioci Jadzi, opowiada o tej najnowszej, a także o nadchodzącym Festiwalu Cioci Jadzi, który będzie również inauguracją Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci.

Czytaj artykuł

O braku nacisku, wspólnym tworzeniu, niszach, poezji, emocjach i "papierowości" zinów, czyli niezależnych i efemerycznych wydawnictw, opowiadają współorganizatorzy festiwalu Poznań Zinfest - Maria Jandulska i Edmund Krajewski.

Czytaj artykuł

- Scena jest pretekstem do spotkania z ludźmi, ale nie ma co ukrywać, że to my, jako zespół, narzucamy zasady tego spotkania. Tymczasem najbardziej zależy mi na tym, by to spotkanie nie było tylko monologiem. Czasami bywa tak, że zespół bawi się świetnie, a publiczność już niekoniecznie - mówi Przybył, który po dłuższej nieobecności już niebawem wyda swój nowy album.

Czytaj artykuł

Sezon 2024/25 będzie jubileuszowym dla Teatru Ósmego Dnia. Jedna z najważniejszych grup teatru alternatywnego w Polsce świętuje 60-lecie istnienia i mimo upływu czasu nie spoczywa na laurach. O rocznicowych planach opowiadają dyrektorka teatru Renata Stolarska i Marcin Kęszycki, artysta działający w nim od lat 70. ubiegłego wieku.

Czytaj artykuł

- Marzę o tym, żeby choreografia dla dzieci była czymś ogólnie dostępnym, publicznym, w każdym małym i dużym mieście, bo ma ogromny potencjał, również prozdrowotny i polityczny. Żeby choreografie były wydarzeniami nie tylko artystycznymi, ale też społecznymi - mówi Hanka Bylka-Kanecka z kolektywu Holobiont. Razem z Aleksandrą Bożek-Muszyńską otrzymały nagrodę ZAiKS-u w kategorii Twórczość dla dzieci za choreografię do spektaklu Mój ogon i ja.

Czytaj artykuł

Jak wygląda sprzeciw wobec białoruskiego reżimu? Skąd w młodych ludziach odwaga, by protestować? Z ilu alfabetów korzystają Białorusini? O tym, czego wciąż nie wiemy o najbliższych sąsiadach opowiadają Evgeniya Ivaniushchenko i Ivan Turchanka z Baraku Kultury.

Czytaj artykuł

Polski Teatr Tańca kończy swój jubileuszowy, 50. rok działalności. - Największe wyzwanie w moim życiu to budowa siedziby PTT. Siwe włosy mam od trudów inwestycji, ale jest moim ogromnym szczęściem, że udało mi się coś tak trudnego zrealizować - mówi Iwona Pasińska, jego dyrektorka.

Czytaj artykuł

- Najważniejszym zadaniem stowarzyszenia jest zachowanie pamięci o polskich oficerach zamordowanych w ZSRR. Obecnie nie żyje już żadna z wdów, żon oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej. Są jeszcze dzieci, też już bardzo wiekowe, bo urodzone przed wojną - mówi Wojciech Bogajewski, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, autor opracowania Mieszkańcy województwa poznańskiego -ofiary ludobójstwa katyńskiego.

Czytaj artykuł

Teatr Usta Usta Republika otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Od blisko 25 lat zaprasza publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklach, wprowadza teatr do miejsc na co dzień z nim niezwiązanych i eksperymentuje z formą. - Zawsze trzeba mieć powód, dla którego robi się teatr, a dla nas jest nim właśnie poszukiwanie różnych, interesujących form, których jeszcze się nie doświadczyło - mówią jego założyciel Wojciech Wiński oraz Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Artur Śledzianowski i Przemek Zbroszczyk.

Czytaj artykuł

- Grając na gitarze akustycznej, można cały czas odkrywać coś nowego, tym instrumentem bardzo trudno się znudzić. I to szalenie intrygujące, że można na niego przenieść nawet to, co zagrałby cały zespół! - mówi Michał Obrębski, poznański gitarzysta, autor płyty Between feelings and duty.

Czytaj artykuł

Charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej 222 niektórzy poznaniacy i poznanianki mogą pamiętać jako hotel. Obecnie, po wielu latach nieużytkowania, miejsce wraca na mapę miasta jako ośrodek kulturalny Ufff. O jego idei opowiedzieli współtwórcy, Dominika Mądry i Hubert Karmiński.

Czytaj artykuł

- Z perspektywy niemieckiej Grimmowie to nie tylko autorzy baśni, ale przede wszystkim naukowcy, językoznawcy, twórcy filologii germańskiej, ale także prawnicy, a nawet politycy. (...) To postacie pomnikowe, które można by porównać do znaczenia Mickiewicza i Słowackiego w Polsce - mówi prof. Eliza Pieciul-Karmińska, germanistka, znawczyni Baśni Braci Grimm i jedna z dwóch, obok kustosz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej, odkrywczyń zaginionych starodruków w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki tęskniących za dziełami mistrzów. Od 19 lipca w Muzeum Narodowym znów będzie można odwiedzić Galerię Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku i Galerię Sztuki Współczesnej. O zmianach w nowym skrzydle, po trwającym od października ubiegłego roku remoncie, opowiedziały Maria Gołąb - zastępczyni dyr. ds. naukowych Muzeum Narodowego i Anna Borowiec - kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Czytaj artykuł

Galeria, która otwiera, nie wywołuje obaw i łączy młodość z dojrzałością. To nowy punkt na artystycznej mapie Poznania. O pracowni i Galerii Złącze opowiadają: malarz i konserwator dzieł sztuki Maciej Fricze, Zuzanna Tetera - kuratorka i kulturoznawczyni oraz absolwent Wydziału Rzeźby na UAP-ie Piotr Owczarek.

Czytaj artykuł

Centrum Sztuki Dziecka świętuje jubileusz czterdziestolecia istnienia. To jedyna instytucja w pełni poświęcona interdyscyplinarnym działaniom kulturalnym dla młodych odbiorców i odbiorczyń. O powodach do radości i jubileuszowych wyzwaniach opowiada Joanna Żygowska - dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka.

Czytaj artykuł

- Moje włączenie się w te działania można porównać z sytuacją wegetarian. Bo robi się wokół tego sensowny ruch i ludzie uświadamiają sobie, że coś jest nie fair. Odchodzą od jedzenie mięsa, bo są świadomi cierpienia zwierząt i negatywnych konsekwencji klimatycznych - mówi Zbigniew Rudziński, który w kwietniu otrzymał Nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci.

Czytaj artykuł

Z Rafałem Szenrokiem, współzałożycielem Morski Studio Graficzne, twórcą strategii marek, jurorem w Konkursie 30/30 na najlepszą okładkę płytową, rozmawia Adam Jastrzębowski. Wystawę pokonkursową można oglądać w Starym Browarze do końca lipca.

Czytaj artykuł

- Gdy szłam ulicą Ratajczaka, na rogu ulicy zauważyłam klęczącego, zaaferowanego czymś chłopca. Niczym ciekawska ciotka zapytałam: "Co ty tu robisz, chłopczyku?!". A on mi pokazał, że dostał od pana od historii zagadkę i grę do rozszyfrowania... o Enigmie właśnie! - o książce dla młodzieży Banda z Wildy. Klub Enigma opowiada jej autorka Agata Romaniuk.

Czytaj artykuł

- Oprócz dostarczenia rozrywki i narzędzi do samorozwoju chodziło też o dodanie otuchy. Chciałyśmy pokazać, że problem sam w sobie to nie koniec świata - o książce Przypadki miłosne opowiadają jej autorki: dziennikarka Anna Skoczek, psycholożka Violetta Nowacka i pisarka Natasza Socha.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4