Kultura w Poznaniu

Opinie

Tęsknota za różowymi słoniami

Według Słownika języka polskiego PWN dyplomacja to "działalność przedstawicieli danego państwa reprezentujących jego interesy za granicą; też: instytucje, urzędy oraz ich pracownicy zajmujący się taką działalnością", a także "umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, aby nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel".

Otwarte drzwi do emocji

Maestro Andrzej Boreyko i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zabrali słuchaczy w intymną, uduchowioną podróż przez partytury Bezborodki, Latoszynskiego i Sylwestrowa. Jednocześnie jest to już kolejny przykład, jak udanym pomysłem jest zapraszanie innych orkiestr na gościnne występy w Filharmonii Poznańskiej.

Muzyka zagubiona w kościele

Piątkowy koncert muzyków Teatru Wielkiego w kościele oo. Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha odsłonił wielkie znaczenie instrumentu, o rzadko wspominanym wpływie, który może bardzo pomóc lub bardzo zaszkodzić zamysłom wykonawców. Mowa o architekturze.

Ze świata czterech stron

W złotych płomieniach liści, Nim wstanie dzień, Na całych jeziorach Ty, Miłość złe humory ma - a gdyby tak posłuchać tych utworów w wersji retro? Nadać im klimat przywodzący na myśl charakterystyczne, gramofonowe brzmienie w połączeniu z lekko przygaszonymi światłami i zadymionym pokojem? Trochę jazzu, trochę bluesa? Jestem za!

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka z domu umarłych

Już na pierwszej stronie pojawia się chęć prania po gębach i Spitsbergen. Toż to nowa książka Szczepana Twardocha! A w niej, nie po raz pierwszy, śląski pisarz każde nam uciekać przed totalitaryzmem i niedźwiedziami. Z nieco już oswojonego przez autora Svalbardu ruszamy jednak na Syberię i do Kołymy, gdzie w łagrach i na lodowym pustkowiu, wśród wszystkich możliwych do wymyślenia form przemocy, giną piękne hasła rewolucji proletariatu. A także człowieczeństwo.

Numizmatyczne tysiąclecie

W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się aż 260 tysięcy muzealiów, co czyni ją jedną z trzech najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. Na wystawie przedstawiono 1500 muzealiów - monet, reliefów i medali, w tym dzieła współczesnych wielkopolskich artystów medalierów, z Józefem Stasińskim, Anną Krzymańską i Józefem Kopczyńskim na czele.

Zasłuchani

Zaczarować publiczność tak, żeby słuchała w transie, to nie lada wyczyn. Ta sztuka udała się Meruert Karmenovej w Koncercie skrzypcowym d-moll Wieniawskiego. Niedługo później Hina Maeda porwała tych samych słuchaczy do owacji na stojąco radością i lekkością płynącą ze sceny.

PROSTO Z EKRANU. Kwestia smaku

Zapomnijcie o przestarzałych gwiazdkach Michelina - restauracja na prywatnej wyspie Hawthorn, prowadzona przez szefa kuchni o swojsko brzmiącym nazwisku Slowik, to najekskluzywniejsza z restauracji i basta. Kłopot polega na tym, że wszystko tu traktuje się śmiertelnie poważnie. Dosłownie.

Zmierzając ku lepszemu

Od strony muzycznej XIII Koncert Maltański pokazał, jak ważna w zawodzie muzyka jest znajomość warsztatu i jak zaskakująco różnie można grać w trakcie jednego wieczoru. Z kolei wręczana przed koncertem nagroda Feniksa Maltańskiego uhonorowała godną podziwu pracę na rzecz potrzebujących.

Godło i paproć

Wybory rozpalają debatę publiczną na długo przed dniem głosowania. Dotyczy ona nie tylko kandydatów, biorących udział w wyborach, ale również zasadności głosowania i znaczenia każdego głosu jako elementu, który wpływa na dalsze losy państwa. Podziały polityczne i spory sprawiają jednak, że temat ten może wydawać się mało wdzięczny i naznaczony powstałymi wokół napięciami. Czy jednak można podejść do niego inaczej?

PROSTO Z EKRANU. Smutny dancing

Tytułowe Rimini to włoski kurort nad brzegiem Adriatyku, który po sezonie wygląda dokładnie tak, jak główny bohater filmu, Richie Bravo, po zejściu ze sceny - przygnębiająco, samotnie i smutno.

Bardzo obiecujące perspektywy

Lekkość, radość i swoboda, ambitny, ale i melodyjny jazz, a wreszcie odwołania do poezji - wszystko to na debiutanckim albumie wokalistki Malwiny Masternak. Płyta wydana została pod patronatem IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.

Współczesna Stabat Mater

Początkowo po głowie krążyło mi pytanie - czym kierowało się kierownictwo artystyczne, zestawiając ze sobą dwa muzyczne światy: Karola Szymanowskiego i Pergolesiego, dla których wspólnym łącznikiem był jedynie motyw Stabat Mater? Moje wątpliwości szybko zostały rozwiane, ponieważ podczas piątkowego wieczoru w Auli Artis artyści Teatru Wielkiego pokazali dwie zupełnie odmienne opowieści, dwie zupełnie odrębne koncepcje choreograficzne.

Jubileuszowe reminiscencje

Koncerty jubileuszowe zawsze przyciągają tłumy. Tym razem, na kilkanaście minut przed rozpoczęciem koncertu z okazji 75-lecia Filharmonii Poznańskiej, Aula Uniwersytecka wypełniła się publicznością żądną koncertowych wrażeń. A trzeba przyznać, że były one tego wieczoru niezwykłe!

JA TU TYLKO CZYTAM. Afryka dzielona od linijki

Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.

Komeda na płytach

Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.

Sztuka jako eksperyment

Tegoroczna edycja Konkursu im. Marii Dokowicz była wyjątkowa, bo gromadziła prace dwóch roczników dyplomantów - z 2021 i 2022. Motywem przewodnim był eksperyment, który - jak zaznacza kurator pokonkursowej wystawy Maciej Kurak - jest elementem twórczości umożliwiającym sformułowanie nowych sposobów komunikacji, co z kolei staje się elementem kształtowania kultury.

PROSTO Z EKRANU. Ulica Wytrwałych 1

Lombard położony na obrzeżach Bytomia jest największym tego rodzaju miejscem w Polsce i prawdopodobnie jednym z największych w Europie. I choć od lat jest na granicy upadku, to wciąż prosperuje, stanowiąc przy okazji centrum spotkań dla okolicznych mieszkańców. Opowiada o nim w debiutanckim pełnym metrażu Łukasz Kowalski.

Strona 1 2 132