Kultura Poznań.pl

Opinie

JA TU TYLKO CZYTAM."Morderstwo w Orient Expressie" na opak
 

Projekt, który początkowo miał przybrać formę krótkiego, jednorazowego odcinka wyemitowanego w telewizyjnej stacji NBC, ostatecznie zatoczył okrąg o bardzo długim promieniu. I całkowicie zmienił definicje tego, co w mediach publicznych było do tej pory było uznawane za "transparentność".

Bezkarne zbrodnie
 

Wystawa plakatów Nabila Ahmeda Imperatyw ekologiczny w Kiosku Galerii Miejskiej Arsenał podejmuje temat przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu. Prezentacja historii pozycji środowiska w ramach międzynarodowego prawa karnego skłania do pesymistycznych rozmyślań o mrocznej przyszłości tegoż środowiska i potencjalnym końcu cywilizacji człowieka, który nadejdzie wraz z postępującą degeneracją natury na Ziemi.

Poczucie bezpieczeństwa w książkach
 

Niezależnie od prognoz krytyków, recenzentów i wydawców, niezależnie od przejściowych i dłuższych mód - w corocznych statystykach czytelniczych najważniejszy jest przede wszystkim... jakżeby inaczej, głos czytelniczy. Coroczne styczniowe spotkania  w Bibliotece Raczyńskich, sygnowane hasłem "co czyta Poznań", mają na celu poddawanie tych głosów i idących za nimi wyborów pewnej analizie. Czy istnieje gatunek, który cieszy się niezmienną popularnością? I czy jakiekolwiek znaczenie w tych wyborach ma sam Poznań?

"Pippin" na wyciągnięcie ręki
 

Pogoń za szczęściem spędza sen z oczu ludzkości od zarania dziejów. Artyści i myśliciele poświęcili tej sprawie tysiące stron, a każdy z nas sam doświadcza trudów określania czym jest szczęście i jak do niego dojść. Tak samo jak tytułowy bohater musicalu Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia, który znalazł się na najnowszej płycie nagranej przez Teatr Muzyczny.

KINO DOMOWE. Siła prostoty
 

W filmowych kręgach mówi się, że Vanessa Kirby za swoją brawurową rolę w Cząstkach kobiety powinna otrzymać Oscara. Należę do grupy, która podziela tę opinię, a to zaledwie pierwszy z wielu powodów, dla których warto zobaczyć ten głośniejszy ostatnimi czasy tytuł w serwisie Netflix.

Milczenie kobiet
 

Biografia Evy Braun - przez wiele lat kochanki, a przez ostatnie godziny życia także żony Adolfa Hitlera - w monodramie Ewa i ja staje się pretekstem do pytań o współodpowiedzialność. To przenikliwa opowieść o milczącej obecności kobiet w wielkiej polityce, o cichym przyzwoleniu na zło - nie tylko w kontekście nazizmu. Spektakl mocny, ważny i niezmiennie aktualny.

Ci, co nie rezygnują z zaangażowania
 

Przemysław Wielgosz we współpracy z Teatrem Ósmego Dnia zaproponował cykl spotkań Historie ludzi bez historii. Cykl ten w przeciwieństwie do prowadzonego przez niego w Teatrze Powszechnym w Warszawie seminaryjno-wykładowego programu Ludowa historia Polski - ma charakter swobodnych rozmów. Doskonale w tę konwencję wpisał się pierwszy gość - antropolog i kulturoznawca Michał Rauszer.

Lód żyje
 

- Jeśli coś mnie zachwyca, na czymś zaczyna mi zależeć, to zrobię wszystko, żeby to ochronić. I to jest motywacja, którą też staraliśmy się przekazać. Nie chcieliśmy tylko straszyć - mówiła na spotkaniu wokół książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu jej współautorka Julita Mańczak.

KINO DOMOWE. Głód
 

"Jedyna rzecz, jaką możesz zrobić, to żyć własnym życiem" - mawiał Andriej Tarkowski. Co jednak, jeśli nie możesz nawet tego? Co jeśli najbliżsi chcą kontrolować każdy twój krok, łącznie z wizytami w toalecie? Co jeśli jedyną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest myślenie, jak uczynić męża szczęśliwym?

Tak wiele możliwości
 

W sylwestrowy wieczór odbyła się premiera spektaklu Urodziny prawie wszystkich w reżyserii Doroty Abbe, który tematycznie dotyka wątku celebracji. Nie o powitaniu nowego roku tu jednak mowa, lecz o obchodach święta, które nie każdemu kojarzy się tak samo. Twórcy przedstawienia realizowanego przez Teatr Animacji w Poznaniu dowodzą, że istnieje tak wiele sposobów świętowania urodzin, jak wiele jest istot je obchodzących.

JA TU TYLKO CZYTAM. Najsłynniejsze polskie wesele za kulisami
 

W 1956 roku odbyła się bardzo niecodzienna inscenizacja Wesela Wyspiańskiego. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spotkali się: Jan Mikołajczyk (pierwowzór "Jaśka"), Jakub Mikołajczyk ("Kuba") oraz Kasper Czepiec ("Kacper") - troje spośród spośród pięciu żyjących postaci uwiecznionych w sztuce. Jan Mikołajczyk pytany po spektaklu o wrażenia, odpowiedział: "Iii tam, takie wesele. Przecież to było całkiem inaczej...".

Medyczna perełka
 

Nadszedł już nieunikniony czas ukazywania  się pandemicznych lektur. Wspomnień, dywagacji, pamiętników, reportaży o walce z wirusem. Trudno przebrnąć przez te wszystkie lektury, dodatkowo czytelnik zmęczony rzeczywistością życia w pandemii niechętnie przecież będzie czytał banalne, słabe literacko zapisy z ostrych dyżurów czy covidowych izb przyjęć. A jednak po Niewidzialny front Tomasza Rezydenta sięgnąć naprawdę warto.

KINO DOMOWE. Głos pokolenia
 

Skandal. Ewenement Molesty  to jednocześnie wehikuł czasu i trafna diagnoza obecnej rzeczywistości. Można nie słuchać rapu, nie znać nawet ani jednej piosenki albo w ogóle usłyszeć po raz pierwszy o składzie już legendarnym w kulturze polskiego hip-hopu - Mistic Molesta. Ale ten obraz i tak warto zobaczyć.

Przegapiony zwrot konserwatywny
 

Ci, których zdezorientowała chimeryczna wystawa Mateusza Kuli Gorączka antykwaryczna, prezentowana półtora roku temu w Galerii Miejskiej Arsenał, mogą dzięki niedawno wydanemu katalogowi poznać i zrozumieć montaż mitologiczny dokonany przez 1. laureata Nagrody im. Leszka Knaflewskiego. Z jego pomocą artysta eksploruje genezę narastania postaw ultraprawicowych, które z peryferii przeszły do codzienności.

Koncertowe przywitanie roku
 

W tym roku nie było delikatnie kołyszących się z każdym krokiem jedwabnych sukni i mieniących się blaskiem smokingów. Nie było wspólnego odliczania do Nowego Roku, wypitej lampki szampana oraz gwaru wypełniającego Aulę Uniwersytecką radością i oczekiwaniem na nowe.

Wreszcie poczytam tylko Miłobędzką
 

Znakomite Wydawnictwo Wolno zamyka swój rok wydawniczy niezwykle cennym i wielkim przedsięwzięciem literackim. Ukazał się właśnie wybór wierszy Krystyny Miłobędzkiej jest/ jestem (wiersze wybrane 1960/2020) w  redakcji i opracowaniu Jarosława Borowca. Edycja ta zachwyca idealnie wychwyconą dramaturgią w twórczości poetki i kunsztem stworzenia książki jako przedmiotu. Wyjątkowość to i szczególność!

Od milicji do policji
 

35 lat - tyle dzieli wydarzenia rozgrywające się w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Szybki szmal. Dwa różne ustroje, tu policja - tam milicja, ale coś jednak łączy rok 1984 z 2019.

KINO DOMOWE. Kiedy nadejdzie ogień
 

- Kino jest po to, by pokazywać świat, w którym chcesz żyć - powiedział w jednym z wywiadów podczas wizyty we Wrocławiu reżyser Oliver Laxe. Jeśli odczytać te słowa dosłownie, to dwukrotnie nagrodzony w Cannes twórca marzy o powrocie do korzeni - do hiszpańskiej Galicji, skąd pochodziła jego matka. To tam bowiem umieścił akcję Siły ognia - dotychczas ostatniego nakręconego przez siebie filmu, w którym porządek natury odzwierciedla naturę człowieka.

Strona 1 2 105