Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Ostatni taki festiwal

Ponad 1000 artystów, 70 miast, 200 partnerów i 12 kursów gitarowych prowadzonych przez najwybitniejszych nauczycieli tego instrumentu. Tak w liczbach przedstawia się ostatnie 12 lat Festiwalu Akademia Gitary, który w tym roku odbędzie się po raz ostatni. Start już 15 sierpnia.

. - grafika artykułu
Avi Avital oraz Łukasz Kuropaczewski podczas Akademii Gitary w 2014 roku, fot. Tomasz Nowak

Akademia Gitary kojarzona jest głównie z Poznaniem, ale przez te wszystkie lata gościła również w większych i mniejszych miejscowościach Wielkopolski. Koncerty zawsze były bezpłatne, a przy tym miały charytatywny charakter. Tegoroczna, ostatnia edycja nosi hasło Coda - od zakończenia stosowanego w kompozycjach muzycznych.

- Poznań kojarzony jest przede wszystkim ze skrzypcami z powodu Konkursu im. Henryka Wieniawskiego czy konkursu lutniczego. A przecież na gitarze gra zdecydowanie więcej osób niż na skrzypcach - podkreślał na konferencji prasowej zapowiadającej ostatnią edycję festiwalu Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

- Zależało nam, żeby ten festiwal był festiwalem muzyki klasycznej, ale oczywiście przez te wszystkie lata pojawiały się tu różne gatunki - dodawał Przemysław Kieliszewski, szef rady programowej festiwalu.

W tym roku festiwal będzie wyjątkowy, nie zabraknie więc na nim wyjątkowych gości. - Tegoroczna odsłona jest dodatkową, a jednocześnie pożegnalną edycją i ukłonem w stronę fanów gitarowych brzmień - zaznaczają organizatorzy. Koncert otwierający na płycie Starego Rynku zagrają Gitarsi.pl (15.08, g. 18), poznańskie trio gitarowe założone latem 2018 roku przez trójkę przyjaciół, które w swoim repertuarze ma m.in. jazzowe, rockowe i klasyczne evergreeny, muzykę filmową oraz własne kompozycje. Wiosną 2020 roku ukazał się ich debiutancki krążek - Etna.

Na niedzielę 16 sierpnia Akademia Gitary przeniesie się do Pałacu w Jankowicach i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętego Ducha w Koninie. W Jankowicach wystąpią Jagoda Świdzińska i Kacper Dworniczak, w Koninie - Pajestka Kostecki Duo. Jagoda Świdzińska to jedna z najlepiej prosperujących gitarzystek młodego pokolenia i laureatka wielu prestiżowych konkursów, takich jak Baltic Guitar Days, Paganini Guitar Festival czy Zagreb Guitar Festival.  Jej muzyczny partner,  Kacper Dworniczak, dwa lata temu został finalistą programu Młody Muzyk Roku organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a rok później zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. Pajestka Kostecki Duo to z kolei zespół absolwentów Akademii Muzycznych w Poznaniu i Szczecinie - Dawida Pajestki oraz Macieja Kosteckiego. W 2017 roku podczas Akademii Gitary miało miejsce prawykonanie utworu skomponowanego przez Piotra Klimka specjalnie dla tego duetu.

Wtorek 18 sierpnia należeć będzie do Łukasza Kuropaczewskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu. To jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Występował na najważniejszych salach koncertowych świata, na swoim koncie ma pięć  płyt, z czego aż trzy otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk. Od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje. Na godzinę 19 zaplanowany jest jego koncert i wykład online na profilu FB Akademii Gitary. - Na początku swojego istnienia Akademia Gitary nie była jeszcze festiwalem, a jedynie kursem gitarowym. Odbywały się koncerty jego uczestników, nie gwiazd muzyki z Polski i ze świata. Z roku na rok wydarzenie stawało się coraz większe, aż któregoś roku nie byłem już w stanie wymienić z pamięci, kto zagra u nas na Festiwalu. Musiałem mieć przed sobą kartkę, żeby nikogo nie pomiąć. Na 10-lecie mieliśmy już 100 koncertów. To było niesamowite - wspomina artysta.

Kuropaczewskiego będzie można posłuchać także w czwartek 20 sierpnia w kołobrzeskiej Bazylice Konkatedralnej, gdzie wystąpi razem z Avi Avitalem, izraelskim mandolinistą nominowanym do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej. Tego samego dnia w Czarnkowie zagra uczeń Łukasza Kuropaczewskiego, Andrzej Grygier - laureat licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także wielokrotny stypendysta za osiągnięcia muzyczne.

Koncert finałowy Avi Avital & Łukasz Kuropaczewski będzie miał swoją powtórkę także w archikatedrze gnieźnieńskiej (21.08, g. 19) i poznańskiej farze (22.08, g. 19.30).

- To nie pierwszy mój pobyt w Polsce i nie pierwszy udział w Akademii Gitary - podkreśla Avi Avital, który w sezonie 2019/2020 promował swoje najnowsze wydawnictwo muzyczne Avital meets Avital. - Gitara i mandolina to instrumenty sobie bliskie, a sonaty Beethovena jakie wykonam na tegorocznym festiwalu, to właśnie utwory napisane na fortepian i mandolinę - dodaje.

Anna Solak

  • 13. Festiwal Akademia Gitary
  • 15-22.08
  • wstęp wolny lub obowiązkowe wejściówki
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020