Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Z marszu do jazzu

Gwiazdą drugiego jubileuszowego koncertu w Blue Note 8 lutego będzie wybitny trębacz jazzowy Piotr Wojtasik.

Piotr Wojtasik, fot. mat. organizatorów
Piotr Wojtasik, fot. mat. organizatorów

Ze swoją muzyką podróżuje po całym świecie. Talent i ciężka praca otwierają mu drzwi do najlepszych klubów. Pomimo licznych sukcesów, pozostaje skromnym człowiekiem. Unika mediów, nie robi wokół siebie szumu. Wielkie miasto porzucił dla domu na wsi pod Żywcem. Jego wielkim, niespełnionym marzeniem, była gra na saksofonie - pierwszej muzycznej miłości, której nie mógł się poświęcić jako nastolatek, bo wówczas nie miał takich możliwości.

Jazzem zachwycił się w latach 70-tych. Wówczas był to gatunek  niechętnie tolerowany przez komunistyczne władze. Jedyne źródło muzycznych doświadczeń jazzowych Wojtasika stanowiła w tamtych czasach nadawana przez III Program Polskiego Radia i istniejąca do dziś audycja "Trzy Kwadranse z Jazzem" oraz dwie płyty: Louisa Armstronga oraz Henryka Majewskiego (zdobycie krążków tego typu graniczyło z cudem). Marzenie o graniu jazzu narodziło się podczas szkolnych pochodów, w których brała udział orkiestra dęta. W przerwach między odgrywaniem marszów, starsi chłopcy znikali w bramach wrocławskich kamienic i w ukryciu oddawali się graniu dixielandu, czyli odmiany jazzu, która narodziła się w Nowym Orleanie na początku XX wieku. 10-letni wówczas Wojtasik przysłuchiwał się tym popisom i był urzeczony siłą i energią tej muzyki.

Wojtasik podkreśla, że za cel postawił sobie stały rozwój. Dzięki temu dziś może się poszczycić udziałem w licznych projektach z gwiazdami wielkiego formatu, takimi jak Dave Liebman, Reggie Workman, Kenny Garrett, Billy Hart, Buster Williams, Gary Bartz, Vincent Herring, George Cables, Louis Hayes, czy Billy Harper. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, a jego muzyka pojawiła się między innymi na ścieżce dźwiękowej do włosko-kanadyjskiego filmu "Pośród obcych" z 2002 r. z Sophią Loren w roli głównej.

Liczba albumów, które ma na swoim koncie, przekroczyła już setkę. Za swoje osiągnięcia został nagrodzony między innymi - nazywanym polskim "Grammy" - "Fryderykiem", "Jazzowym Oskarem" (nagroda Telewizji Polskiej), a także "Mateuszem" (nagroda Polskiego Radia). Cieszy się uznaniem publiczności, o czym świadczą pierwsze miejsca w licznych ankietach na najpopularniejszego polskiego jazzmana. Wykłada na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na koncercie w Blue Note Piotr Wojtasik wystąpi w międzynarodowym składzie. Będą mu towarzyszyć: amerykański wirtuoz perkusji John Betsch, saksofonista altowy, Węgier Viktor Toth oraz polski basista, laureat dwóch Fryderyków, Michał Barański.

Karolina Gumienna

  • Piotr Wojtasik International Quartet (Polska/ Węgry/ USA)
  • Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
  • 8.02, g. 20
  • Bilety: 35-60 zł (www.bilety24.pl, CIM, Blue Note, eBilet.pl)