Kultura w Poznaniu

Muzyka

Warsztaty i spotkania dla chórzystów i chórmistrzów, dyrygentów i kompozytorów, łączenie kilku chórów w jeden i dzielenie jednego na mniejsze, a przede wszystkim koncerty w Poznaniu i okolicy. W dniach 29 listopada do 1 grudnia w Poznaniu odbędzie się Grand Prix Polskiej Chóralistyki, najważniejszy konkurs chóralny w Polsce. O programie opowiedział jego dyrektor prof. Marek Gandecki.

Czytaj artykuł

Jesienią tego roku duet Smolik / Kev Fox wyruszył w drugą część trasy koncertowej promującej ich najnowszy album Belly Of The Whale (2023). Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części trasy oraz znakomitych recenzjach płyty, która dla wielu miłośników alternatywnego rocka była prawdziwą gratką, artyści są gotowi ponownie spotkać się z fanami w bardziej kameralnych przestrzeniach klubowych. Dokładnie takich jak te, które oferuje poznański klub Blue Note.

Czytaj artykuł

Po świetnym występie w 2023 roku, Sarah McKenzie ponownie zawita do poznańskiego klubu Blue Note, by raz jeszcze zachwycić publiczność swoim niepowtarzalnym talentem. A tego australijskiej pianistce jazzowej, wokalistce i kompozytorce z pewnością nie można odmówić! Jej swobodny styl i liryczne poczucie swingu przywodzą na myśl takie ikony jak Blossom Dearie czy Diana Krall. Jej występ z pewnością pokaże, że nie są to słowa na wyrost.

Czytaj artykuł

Palaye Royale, kanadyjsko-amerykańskie trio tworzone przez wokalistę Remingtona Leitha, gitarzystę Sebastiana Danziga i perkusistę Emersona Barretta, to z wielu powodów wyjątkowy band. Jego unikalne połączenie glam rocka, art-punku i brit-popu tworzy brzmienie zarówno nostalgiczne, jak i świeże, co spotyka się z uznaniem tysięcy fanów na całym świecie, znanych jako Soldiers Of The Royal Council. Skąd fenomen tej grupy? I jak wypada jej najnowszy album Death Or Glory (2024) na tle wcześniejszych? Już niebawem przekonamy się o tym na własne uszy i oczy.

Czytaj artykuł

W tym roku organizatorzy festiwalu Czas na Teatr chcą porozmawiać o terapeutycznym wpływie musicali na odbiorców. - Tematyka spektakli bardzo często oparta jest na prawdziwej historii zmagań ludzi z życiowymi problemami. Mogą one zatem, oprócz zbioru oczywistych porad, stanowić motywację do podjęcia konkretnych decyzji. Pozbycia się lęków i obaw, jakie towarzyszą praktycznie każdemu. To pierwszy krok do zmiany postrzegania siebie samego - wyjaśnia Jarosław Władczyk z Teatru Muzycznego. Trzecia edycja wydarzenia rozpocznie się 21 listopada.

Czytaj artykuł

Kiedy Alexander Kotz, znany szerzej jako Elderbrook, pojawił się na scenie muzyki elektronicznej, szybko zdobył uznanie dzięki swojemu unikalnemu stylowi, łączącemu bardziej melodyjne i emocjonalne odmiany muzyki house z tanecznym popem. Dziś powraca z trzecim, wydanym pod koniec października albumem Another Touch (2024), w którym zagłębia się w ludzkie emocje, mieszając swoje charakterystycznie introspekcyjne teksty z pulsującymi rytmami, przy których aż chce się ruszyć na parkiet. W Poznaniu będziemy mieć okazję, by tego doświadczyć - i to podwójnie!

Czytaj artykuł

"Jesteś moją zarazą, jesteś moją psychozą, porażką" - śpiewa Arkadiusz Jakubik na najnowszej płycie. Ale też "Ty jesteś moja wina" albo "Jesteś dziś magią zaklętych liczb". Czy za każdym razem muzyk zwraca się do Polski, z którą ewidentnie jest skonfliktowany? Na to wskazywałby tytuł najnowszego albumu zespołu. Ale to nie takie proste. Skupmy się więc na pewnikach - już w tę niedzielę grupa utalentowanego aktora i równie udanego muzyka, czyli Dr Misio, zagra w Blue Note.

Czytaj artykuł

Już w tę niedzielę swoje trzy różnorodne artystyczne oblicza zaprezentuje Wacław Zimpel. Co nas czeka? Improwizacja, elektronika, odwołania do muzyki świata, a pewnie i do minimalu. Wieczór to będzie niestandardowy.

Czytaj artykuł

- Od pierwszych singli jak Raj pod Radomiem szedłem w tego Hioba Dylana z szczerością i czystymi intencjami - tłumaczy muzyk w masce wilka grający country o Polsce B - A te gatunki, ta formuła, to po prostu dlatego, że je uwielbiam i zasłuchuję się w nich od tych paru lat. Kocham dźwięki banjo, kocham te piosenki po morderstwach, używkach i cudzołóstwie - dodaje. Hiob Dylan z Najgorszą Kapelą Świata zagra wraz z mimikyu i The Stubs w Klubie Pod Minogą.

Czytaj artykuł

Kiedy w 2004 roku w kijowskim teatrze Dakh cztery utalentowane osoby postanowiły połączyć swoje siły, nikt nie mógł przewidzieć, że DakhaBrakha stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich zespołów na świecie. Dziś świętują swoje 20-lecie, a ich muzyka wydaje się bardziej aktualna i potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej. Z całą mocą zabrzmi w Sali Wielkiej CK Zamek.

Czytaj artykuł

Z roku na rok muzyka coraz częściej staje się produktem masowym, i właśnie dlatego każdy projekt taki jak Typowa Kowalska tak cieszy. To powiew świeżości, ale i przyjemnych sentymentów - gratka dla każdego miłośnika rockowej alternatywy, choć nie tylko! Jeśli jesteście ciekawi, skąd fenomen tej utalentowanej debiutantki z Poznania, to wpadajcie do klubu Muchos, gdzie wystąpi w ramach nowego projektu MUzyka na NOWO, realizowanego przy wsparciu Wydziału Kultury UMP.

Czytaj artykuł

Już za kilka dni w poznańskim klubie Blue Note odbędzie się koncert promujący drugi solowy album Iwaneczki. Ten młody piosenkarz, znany z unikalnej wrażliwości i charakterystycznego głosu, zaprasza nas na muzyczną podróż w czasie - a dokładniej do czasów Millenium (2024), przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, o których śpiewa w rytmie przebojowego pop-rocka. Jednak jego występ będzie okazją nie tylko do posłuchania nowego materiału, ale i do sprawdzenia utworów z jego debiutanckiego albumu Jestem (2019) w zupełnie nowych aranżacjach!

Czytaj artykuł

Dzięki nim cała Polska dowiedziała się, że miłość to nie pluszowy miś, ale też nie diabeł rogaty. To oni wyjaśnili, jaką wodą być, a jaką nie być. I przekonywali, że damy radę, ale musimy się trzymać razem. Już w niedzielę, w ramach Pierwsza Prosta Tour, w Tamie zagra Happysad.

Czytaj artykuł

Dla miłośników niezależnej muzyki elektronicznej listopad zapowiada się wyjątkowo, a to za sprawą Hiatus Festival 2024, który powraca z piątą edycją do Schronu. Industrialna przestrzeń klubu znów stanie się idealnym tłem dla dwudniowej przygody pełnej awangardowych brzmień i eksperymentalnych dźwięków. Na scenie pojawi się kilkunastu polskich i zagranicznych producentów oraz DJ-ów, którzy swoim niekonwencjonalnym stylem często redefiniują granice gatunków i otwierają przed nami zupełnie nowe horyzonty.

Czytaj artykuł

Nie wierzcie w stereotypowe propozycje muzyki na jesienne wieczory. Można (warto!) spróbować  w tym czasie zanurzyć się w muzyce nieoczywistej, czasami - owszem - kołyszącej czy uwodzącej, kiedy indziej otwierającej przed słuchaczami nowe, także "chropowate" światy. Takiej, którą proponują na swych najnowszych płytach: elektroniczny klasyk Aquavoice, wielobarwny jazzowy kwintet Unleashed Cooperation, żeniąca muzykę dawną z etnicznymi kontekstami Maria Pomianowska czy frenetyczny Mikołaj Trzaska wspólnie z dwoma wybitnymi norweskimi partnerami.

Czytaj artykuł

Wirtuoz fortepianu, kompozytor, działacz, polityk, premier. Dla Wielkopolan postać nierozerwalnie związana z wybuchem powstania w 1918 roku. Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide już po raz trzeci uczci Jana Ignacego Paderewskiego festiwalem jego imienia.

Czytaj artykuł

Spodziewajcie się niespodziewanego. Spodziewajcie się, że skończycie porwani i postrzępieni jak ragtime. Spodziewajcie się, że (być może kolejny raz) poczujecie rozkoszny, obezwładniający ciężar bezradności wobec talentu, wrażliwości i muzyki, która dzięki talentowi i wrażliwości właśnie zostaje powołana do życia. Po wczorajszym koncercie duetu Masecki-Rogiewicz nie mam żadnych wątpliwości: tak powinno zapowiadać się ich kolejne występy.

Czytaj artykuł

Jest niewątpliwą legendą muzyki wywodzącej się z afrykańskich źródeł, a zarazem w nowoczesny sposób nawiązującej do zachodnich rozwiązań brzmieniowych czy aranżacyjnych. Koncerty Mulatu Astatke gromadzą na świecie tłumy wielbicieli. W najbliższą niedzielę artysta wystąpi w poznańskim CK Zamek.

Czytaj artykuł

Marcin Masecki i Jerzy Rogiewicz zapraszają nas do Auli Artis, by zabrać nas w podróż przez swój projekt Ragtime. Nie od dziś wiadomo, że to ulubiony styl jazzmanów, jednak w ich wykonaniu raczej nie przypomina rytmów sprzed wieku. Jest on raczej tylko fundamentem do kreacji czegoś na wskroś nowoczesnego, co wciąż może być określane "fundamentem współczesnej muzyki rozrywkowej". Przefiltrowany przez indywidualną wrażliwość tego wyjątkowego duetu, staje się czymś absolutnie nietuzinkowym, czego choć raz naprawdę warto doświadczyć.

Czytaj artykuł
1 5 Strona 6 7 8 9