Kultura w Poznaniu

Muzyka

Mulatu Astatke - wielki mistrz wibrafonu i bębnów conga, który etniczne brzmienia swojej ojczyzny połączył z latynoskimi rytmami i jazzową swobodą, kształtując tym jeden z najważniejszych nurtów muzycznych XX wieku. Jego ethio-jazz to synteza, która na pierwszym planie stawia afro-etiopskie tradycje, ale i subtelne eksperymenty, a przede wszystkim energię, która porusza nie tylko serca, ale i stopy. W CK Zamek przekonamy się o tym na własnej skórze.

Czytaj artykuł

Włoski kwartet gitarowy 40 Fingers po raz pierwszy wystąpi w Polsce - zagra między innymi w Poznaniu, a dokładnie w Sali Ziemi MTP. Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Enrico Maria Milanesi i Andrea Vittori - czterej gitarzyści, których artystyczne ścieżki złączyły się w 2017 roku - posługują się techniką fingerpicking w sposób, który zdaje się przekraczać ludzkie ograniczenia. Ich muzyka to nie tylko popis technicznych umiejętności, ale przede wszystkim podróż przez emocje i style - od jazzu, przez klasyczne hity rockowe, po klimaty latynoamerykańskie i filmowe. To właśnie ta uniwersalność i mistrzowskie podejście do aranżacji sprawiły, że 40 Fingers podbili serca słuchaczy na całym świecie.

Czytaj artykuł

4 lutego w Sali Ziemi wystąpi niezwykłe trio z niezwykłą muzyką. Basista Lars Danielsson, perkusista Zohar Fresco i pianista Leszek Możdżer zaprezentują utwory ze swojej najnowszej płyty "Beamo". Ten ostatni zagra m.in. na skonstruowanym specjalnie dla niego fortepianie dekafonicznym, którego brzmienie, jak zapowiada artysta, daje szansę na otwarcie muzyki na nowe możliwości.

Czytaj artykuł

Z jednej strony - tradycja i awangarda, zachwyt zakorzenieniem w przeszłości, ale i sięganie po dokonania czasów współczesnych. Z drugiej natomiast - trzygłosowa elektro-eksplozja, po której spodziewać się można wszystkiego. Biały głos i beat. Lira korbowa i klawisze. Ying i Yang?

Czytaj artykuł

Słuchając Głównego Zaworu Jazzu, trudno nie odnieść wrażenia, że ich koncerty to swoisty wehikuł czasu. Ta dziewięcioosobowa grupa przywraca życie dźwiękom, które królowały w zadymionych klubach lat 30., 40. i 50., jednocześnie nadając im współczesny sznyt. Czy to przedwojenne, swingowe interpretacje przebojów Kultu, czy jazzowe aranżacje Dawida Podsiadło, poznański band świadomie - i śmiało! - przełamuje bariery gatunkowe, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż, której finałem zawsze jest zachwyt.

Czytaj artykuł

Długo ich nie było, ale powrócili - jedyny w swoim rodzaju Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach to zespół, który od czasu swojego debiutu w 2001 roku tworzył muzyczne pejzaże wymykające się prostym kategoriom gatunkowym. Po latach milczenia nagle zniknęli, ale teraz, po dekadzie ciszy, powracają z impetem - przypominając nie tylko o swojej legendzie, ale też chcąc ją zbudować na nowo. Nic dziwnego, że ich powrót na scenę to wydarzenie elektryzujące polską alternatywę na tyle, że koncerty w ramach trasy sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Ale co tak naprawdę stanowi największy fenomen tej formacji?

Czytaj artykuł

Już za kilka dni Hubert. wkroczy na scenę poznańskiego klubu 2progi, by zaprezentować materiał ze swojego pierwszego pełnoprawnego albumu "Kolorowe domy" (2024). Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z jego twórczością, musicie wiedzieć, że to artysta, który w ostatnich latach zdobywał coraz większe uznanie na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Stał się nie tylko jednym z symboli swojej generacji, ale także przykładem twórcy, który z cichych, codziennych obserwacji potrafi wydobyć esencję - prawdziwą, artystyczną wartość.

Czytaj artykuł

- Trochę piosenek usłyszeliśmy, zaśpiewaliśmy, wyprodukowaliśmy. Pojawiło się też na świecie mnóstwo muzyki z innych kręgów, innych trendów. Niektóre są okropne, to fakt, ale inne są świetne - i do nich należy sięgać, bo w muzyce trzeba mieszać - mówi Małgorzata Ostrowska, która wydała właśnie nową płytę "Legenda".

Czytaj artykuł

Francesca Tandoi - włoska pianistka jazzowa, wokalistka i aranżerka, coraz częściej określana mianem wschodzącej gwiazdy europejskiego jazzu - powraca do poznańskiego Blue Note, by ponownie udowodnić, że jej koncerty są niezapomnianym przeżyciem. Jej osobowość, zdolność do przekazywania emocji i wrodzony urok sprawiają, że w słowach krytyków o jej dominacji na międzynarodowej scenie tego gatunku nie ma cienia przesady.

Czytaj artykuł

Nie ulega wątpliwości, że muzyka elektroniczna coraz częściej dryfuje w stronę bezosobowych algorytmów i coraz większego wsparcia AI. Na tym tle Jan Blomqvist przypomina, że w środku pulsującego beatu wciąż może bić autentyczne serce. Jego twórczość, będąca syntezą melodyjności i klubowej energii, stoi pod znakiem w pełni współczesnych, a jednak uczuciowych brzmień z kręgu melodic techno i progressive house. Do Poznania berlińczyk zawita, by zaprezentować premierowe utwory z nadchodzącego, zaplanowanego na luty albumu "Mute" (2025).

Czytaj artykuł

Kiedy myślimy o najważniejszych zespołach drugiej fali brytyjskiego punka, jedna nazwa szczególnie wyróżnia się na tle innych - The Exploited. Grupa, która od ponad czterech dekad przypomina światu, czym jest prawdziwa punkowa rebelia, powraca na scenę w ramach trasy "Let's Stop A War", odwiedzając również Poznań. Ich muzyka, pełna gniewu, pasji i niezgody, wciąż pozostaje aktualna dowodząc, że punk nadal ma wiele do powiedzenia. The Exploited wystąpią w Tamie w towarzystwie zespołów Włochaty i The Bill.

Czytaj artykuł

To dzięki niej przez Polskę lat dwutysięcznych przetoczyła się fala reggae i raggamuffin. To ona przez lata uwrażliwiała słuchaczy na ambitną inność - folk w zróżnicowanym anturażu czy miejskie ballady romansujące z rapem i poezją śpiewaną. Kultowa alternatywna wytwórnia Karrot Kommando, której zawdzięczamy tyle dobrego, świętuje właśnie 20-lecie działalności. Z tej okazji w piątek, sobotę i niedzielę w Zamku zagrają jej najjaśniejsze gwiazdy - Pablopavo i Ludziki, Vavamuffin oraz Kapela ze Wsi Warszawa wspierana przez Bassałyki.

Czytaj artykuł

- Choć z wyglądu nie jesteśmy do siebie zbyt podobni, to doskonale się rozumiemy, często nawet bez słów. Podczas pracy miewamy podobne pomysły i dążymy do tych samych celów, więc nic dziwnego, że funkcjonujemy jako duet - mówią Gabi Marszał i Kamil Marszał, piętnastoletnie bliźnięta z Poznania, których piosenka Chcielibyśmy otwiera trzecią składankę My Name is Poznań.

Czytaj artykuł

Dla fanów ekstremalnych brzmień szykuje się mocne wejście w nowy rok - na scenie Klubu pod Minogą zagrają aż trzy zespoły z czołówki podziemia melodyjnego black i death metalu. Mowa o szwedzkiej legendzie Sacramentum, bawarskiej Thulcandry oraz holenderskim Nephylim, które razem zapewnią nam przejażdżkę bez trzymanki przez dziedzictwo tych, którzy byli przed nimi, ale i dadzą spojrzenie w przyszłość jednego z najbardziej klimatycznych i emocjonujących odłamów metalu.

Czytaj artykuł

W polskiej alternatywie mamy wiele postaci wszechstronnych i nieprzewidywalnych, a Patryk Pietrzak na pewno jest jednym z najlepszych tego przykładów. Łódzki przedstawiciel pokolenia Y nieustannie zaskakuje swoimi wcieleniami. Od czasów zespołu Ted Nemeth, w którym był wokalistą, współtwórcą muzyki i autorem tekstów, po solowe projekty - wciąż redefiniuje swoje brzmienie i artystyczny wizerunek. Bo - nomen omen - ma taki kaprys. Ale słuchając jego najnowszego, wydanego kilka miesięcy temu albumu Kaprysy i ruminacje (2024), wiemy, że jego piosenki to coś więcej niż błahostka. W poznańskim Pan Garze zaprezentuje je na żywo.

Czytaj artykuł

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich zyskaliśmy niedawno nową halę koncertową - i bankietową. To znakomita wiadomość dla poznańskich, ale też wielkopolskich melomanów.

Czytaj artykuł

Znana z niezwykłej wrażliwości, wyrazistości i szczerości w swojej pracy Stanisława Celińska to artystka, która od dekad zachwyca widzów i słuchaczy - najpierw głównie swoimi rolami aktorskimi, a od dłuższego czasu przede wszystkim dorobkiem muzycznym, który nie ujdzie uwadze żadnemu miłośnikowi poezji śpiewanej w jazzowym, a czasem i popowym tonie. Jej utwory, pełne emocjonalnego przesłania, mogą stanowić lekarstwo na smutek, izolację i codzienne troski. Podobnie jak poprzednie, również jej najnowszy, wydany pod koniec roku album Uwierz (2024) koi i inspiruje, dając wytchnienie w szybkim, często przytłaczającym świecie. Zawartych na nim utworów będziemy mogli posłuchać na żywo w Auli Artis.

Czytaj artykuł

Po kilku latach przerwy poznaniacy znów będą mogli świętować nadejście nowego roku. Tym razem wielka miejska impreza sylwestrowa odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oprócz koncertów takich gwiazd jak Mezo, Liber, Igo czy Sound'n'Grace czekają nas liczne atrakcje. Impreza odbędzie się bez pokazu sztucznych ogni.

Czytaj artykuł

Gdy w przedświątecznym amoku biegaliśmy po sklepach, z każdej strony atakowały nas dźwięki. Muzyka w centrach handlowych wciskała w nas bożonarodzeniowy nastrój, prześcigając się z ogłoszeniami o promocjach. Zewsząd dolatywały świąteczne evergreeny, niektórzy długo lizali rany po nieudanym internetowym wyzwaniu #Whamageddon. W tej zabawie trzeba dotrwać do 24 grudnia bez usłyszenia Last Christmas grupy Wham!. Gdy się nie uda, należy wrzucić do sieci odpowiedni hasztag. Gdy w Wigilię kurz powoli opadł i zasiedliśmy do wieczerzy, do głosu doszedł odwieczny i naturalny element zimowej audiosfery - kolędy.

Czytaj artykuł

Już niedługo w przytulnych, kameralnych wnętrzach poznańskiego klubu Blue Note znów rozbłyśnie muzyczna magia za sprawą projektu A Very Jazzy Christmas. Druga edycja koncertu, który zagra big bandowa Blue Jazz Orchestra, tym razem z udziałem wokalistki Doroty Miśkiewicz, to obietnica wieczoru pełnego wzruszeń i muzycznej wirtuozerii. Jeśli święta to czas magii, to tego wieczoru w Blue Note na pewno jej nie zabraknie!

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4