Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Niekwestionowana królowa polskiej estrady w latach 60., 70. i 80. XX wieku, gwiazda polskiej piosenki, wykonawczyni wielkich przebojów tamtych lat, które śpiewała cała Polska. Poznanianka z Wildy, która zrobiła oszałamiającą karierę artystyczną, a potem zeszła ze sceny na własnych warunkach.

Czytaj artykuł

Paweł Sołtys, jak Marek Nowakowski lata temu, rusza na spacer ulicami Warszawy, miasta palimpsestu. Niesie w sobie kilkuletniego siebie oraz zmarłych przodków, po skroniach spływa mu sierpniowy pot. Idzie z dociekliwością i empatią, po drodze spotyka outsiderów, widma, gołębie i inne miejskie ptaki. Sierpień to proza dzisiejszych albo niedzisiejszych flanerów. XX-wieczna z charakteru, nieco podniosła, czasem nużąca, na szczęście połyskująca w wymiarze językowym.

Czytaj artykuł

Macie wolny czas w ten weekend? Z przyjemnością pomożemy zagospodarować go kulturalnie. Poniżej spis wybranych nadchodzących imprez i wydarzeń - naprawdę jest w czym wybierać.

Czytaj artykuł

W ostatnią niedzielę listopada rozpocznie się 42. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! O programie festiwalu, ofercie dla młodych widzów, ale też edukatorów i krytyków, opowiadają jego dyrektorka artystyczna Marta Jodko oraz odpowiedzialny za krótkie metraże Franciszek Drąg.

Czytaj artykuł

W polskich muzeach są tylko trzy galerie sztuki starożytnej. Jedna z nich mieści się w remontowanym właśnie starym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy dzieł sprzed tysięcy lat nie będą mieli do nich dostępu. Muzealnicy znaleźli rozwiązanie i tworzą Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej. Jej otwarcie już 23 listopada!

Czytaj artykuł

Wystawa Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką w CK Zamek pokazuje, jak wyglądało życie w Kraju Warty - według niemieckich założeń wzorcowym obszarze poddanym germanizacji po 1939 roku. To opowieść o okupowanych i okupantach, o prawdzie i fałszu, o rzeczywistości i jej kreowaniu.

Czytaj artykuł

"Liście klonu rosnącego przed szpitalem mieniły się złotem i czerwienią. Stałem przy oknie i wyglądałem na zewnątrz. Pomyślałem, że to dziwne, że liście są najpiękniejsze chwilę przed tym, jak opadną".Żeby pisać o książce Uciekinierzy Ulfa Starka nie trzeba szukać pretekstu...

Czytaj artykuł

Historia zaczyna się tam, gdzie kończy się bajka o Kopciuszku. Tytułowa Anora, pracownica seksualna z Brooklynu, poznaje swojego księcia - o filmie Anora pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Palaye Royale, kanadyjsko-amerykańskie trio tworzone przez wokalistę Remingtona Leitha, gitarzystę Sebastiana Danziga i perkusistę Emersona Barretta, to z wielu powodów wyjątkowy band. Jego unikalne połączenie glam rocka, art-punku i brit-popu tworzy brzmienie zarówno nostalgiczne, jak i świeże, co spotyka się z uznaniem tysięcy fanów na całym świecie, znanych jako Soldiers Of The Royal Council. Skąd fenomen tej grupy? I jak wypada jej najnowszy album Death Or Glory (2024) na tle wcześniejszych? Już niebawem przekonamy się o tym na własne uszy i oczy.

Czytaj artykuł

Wytchnienie - to hasło przewodnie piątej edycji wyjątkowego muralu tekstylnego, który zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Można go oglądać przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17.

Czytaj artykuł

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu w piątek 22 listopada zapraszają na promocję komiksu Z Bato pod Fondo. Tropem poznańskich skaterówAutorkami publikacji są Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, Karolina Galewska (tekst) i Eluta Kidacka (ilustracje).

Czytaj artykuł

Wschodzące gwiazdy polskiej muzyki ponownie zadebiutują na albumie My Name Is Poznań. 26 listopada to dzień premiery już trzeciej odsłony albumu. Projekt pod tą nazwą, od 2021 roku wspiera debiuty najciekawszych artystów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Na płycie winylowej, kompakcie i w wersji cyfrowej ukaże się 13 piosenek.

Czytaj artykuł

W tym roku organizatorzy festiwalu Czas na Teatr chcą porozmawiać o terapeutycznym wpływie musicali na odbiorców. - Tematyka spektakli bardzo często oparta jest na prawdziwej historii zmagań ludzi z życiowymi problemami. Mogą one zatem, oprócz zbioru oczywistych porad, stanowić motywację do podjęcia konkretnych decyzji. Pozbycia się lęków i obaw, jakie towarzyszą praktycznie każdemu. To pierwszy krok do zmiany postrzegania siebie samego - wyjaśnia Jarosław Władczyk z Teatru Muzycznego. Trzecia edycja wydarzenia rozpocznie się 21 listopada.

Czytaj artykuł

Kiedy Alexander Kotz, znany szerzej jako Elderbrook, pojawił się na scenie muzyki elektronicznej, szybko zdobył uznanie dzięki swojemu unikalnemu stylowi, łączącemu bardziej melodyjne i emocjonalne odmiany muzyki house z tanecznym popem. Dziś powraca z trzecim, wydanym pod koniec października albumem Another Touch (2024), w którym zagłębia się w ludzkie emocje, mieszając swoje charakterystycznie introspekcyjne teksty z pulsującymi rytmami, przy których aż chce się ruszyć na parkiet. W Poznaniu będziemy mieć okazję, by tego doświadczyć - i to podwójnie!

Czytaj artykuł

"Jesteś moją zarazą, jesteś moją psychozą, porażką" - śpiewa Arkadiusz Jakubik na najnowszej płycie. Ale też "Ty jesteś moja wina" albo "Jesteś dziś magią zaklętych liczb". Czy za każdym razem muzyk zwraca się do Polski, z którą ewidentnie jest skonfliktowany? Na to wskazywałby tytuł najnowszego albumu zespołu. Ale to nie takie proste. Skupmy się więc na pewnikach - już w tę niedzielę grupa utalentowanego aktora i równie udanego muzyka, czyli Dr Misio, zagra w Blue Note.

Czytaj artykuł

Gdzie by się tu schronić przed zimnem? Może w kinie Muza, gdzie w ten weekend odbędzie się prawdziwy maraton filmów brytyjskich? A może na rozgrzewających koncertach - Edyty Bartosiewicz, Łony, Typowej Kowalskiej czy projektu stworzonego przez Annę Lasotę i Elżbietę Węgrzyn? Opcji do wyboru jest niemało, wszystkie przedstawiamy w najświeższej "Kulturze na weekend"!

Czytaj artykuł

Już w tę niedzielę swoje trzy różnorodne artystyczne oblicza zaprezentuje Wacław Zimpel. Co nas czeka? Improwizacja, elektronika, odwołania do muzyki świata, a pewnie i do minimalu. Wieczór to będzie niestandardowy.

Czytaj artykuł

- Od pierwszych singli jak Raj pod Radomiem szedłem w tego Hioba Dylana z szczerością i czystymi intencjami - tłumaczy muzyk w masce wilka grający country o Polsce B - A te gatunki, ta formuła, to po prostu dlatego, że je uwielbiam i zasłuchuję się w nich od tych paru lat. Kocham dźwięki banjo, kocham te piosenki po morderstwach, używkach i cudzołóstwie - dodaje. Hiob Dylan z Najgorszą Kapelą Świata zagra wraz z mimikyu i The Stubs w Klubie Pod Minogą.

Czytaj artykuł

...wzorem Józefa Szwejka, że powstały kolejne "Zapiski z lamusa"! I nie, nie ma niczego kontrowersyjnego w fakcie, że ledwie chwilę po kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawia się tekst, który wątek pierwszej wojny światowej w pewien sposób podejmuje, ale mniej poważnie, żeby nie powiedzieć, że jest całkiem powagi pozbawiony. Jak wiemy, za humorem i dowcipem stoją nierzadko myśli natury głęboko refleksyjnej!

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4