Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Nie żyje Rafał Zapała - kompozytor, artysta dźwięku, improwizator, doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendysta Fulbright Senior Award 2021 i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2022. Wierzył, że muzyka ma moc sprawczą. 

Czytaj artykuł

O Fotoplastykonie Poznańskim, z Pauliną Węgielnik - zastępcą dyrektora Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Anną Smolarkiewicz - kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej, rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

Emocjonalny przekaz, wysmakowana forma i bardzo intrygujące pomysły - to trzy mocne strony projektu Virgo, który, choć na koncie ma zaledwie jedną EP-kę, od początku brzmi tak świadomie, jakby dokładnie wiedział, po co się pojawił i dokąd zmierza. Virgo, założone dwa lata temu przez Małgorzatę Grabowską, znaną również jako Malarte, Mateusza Wyzińskiego i Michała Oleńca, to przykład zespołu, który rozumie, że w muzyce najważniejsze jest uczciwe opowiedzenie o sobie. Ale i opowiedzenie tego tak, żeby słuchaczowi nie pozwolić odwrócić wzroku. Ich brzmienie - utkane z delikatności dreampopu, elegancji alternatywnego rocka, balladowej intymności i lekkiej poetyckiej mgły - działa na słuchacza jak obrazy z galerii: można patrzeć długo, podziwiać szczegóły albo wchłonąć wszystko jednym spojrzeniem i dać się porwać, do czego będziemy mieć okazję w 2progach.

Czytaj artykuł

Wszyscy czekają na weekend, a kiedy przychodzi, nie wiedzą, co robić. Podpowiadamy, żeby nie marnować czasu. Na lato w mieście składają się koncerty, spektakle, warsztaty. Wiele z nich - za darmo! 

Czytaj artykuł

Czy najgorsze scenariusze mogą wzbudzać zainteresowanie publiczności? Oczywiście! Zwłaszcza w przypadkach, kiedy nie chodzi o narracyjne niedoskonałości, błędy czy logiczne mielizny, niekonsekwencje albo inne problemy z narracją, a o fatalny przebieg ukazywanych zdarzeń. Lubimy, kiedy inni mają gorzej niż my. Chociaż wybór angielskiego tytułu dla projektu performatywnego "Worst Case Scenario" jednoznacznie sugeruje, że jego realizatorkom i realizatorom nie chodziło o absurdalne rozwiązania czy wewnętrzne nieścisłości i słabości scenariusza, projekt Aleksandry Jakubczak realizuje obie obietnice wpisane w polskie brzmienie swojego tytułu.

Czytaj artykuł

"Śmierć Chopina" to kolejny po "Cudzoziemce" Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej oraz "Śmierci Jana Pawła II" autorstwa Jakuba Skrzywanka nekroperformans w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu. Nie ma tu jednak mowy o powtarzaniu tych samych, zgranych motywów - choćby dlatego, że przedstawienie Piotra Sędkowskiego sięga odważnie po język choreografii, marginalizując rolę dialogów. "Śmierci Chopina" bliżej wszakże do pierwszego z wymienionych spektakli, gdyż twórców nie interesuje samo tylko umieranie kompozytora, ale też bilans jego życia. Akcja rozpoczyna się więc w roku 1849, ale dość szybko przenosi się wstecz, aż do dzieciństwa i młodości pianisty.

Czytaj artykuł

James Gunn zrealizował dla Marvel Cinematic Universe świetną trylogię "Strażników Galaktyki", ale po odnalezieniu kilku jego dawnych wpisów w mediach społecznościowych, które źle się zestarzały, został zwolniony i odszedł do konkurencyjnego uniwersum DC. Dziś Marvel musi pluć sobie w brodę, bo nowy "Superman" Gunna to najlepsze, co kino superbohaterskie zaoferowało światu w ciągu ostatnich kilku lat.

Czytaj artykuł

Chociaż pierwszy dzień festiwalu aż prosił się o nagłówek "Męskie Lanie", warunki pogodowe nazajutrz były o niebo (dosłownie) lepsze. Dzięki temu poznańska odsłona 16. edycji wydarzenia mogła należycie zaangażować fanów muzyki popularnej od hip-hopu, poprzez elektronikę i funk, aż po popowe radiowki i (rzadsze) mocne rockowe brzmienia. A jednocześnie zaprezentować kierunek obrany przez organizatorów - świat bogatych aranżacji instrumentalnych i wokalnych, w którym gatunkowa wyrazistość ustępuje miejsca eklektycznym eksperymentom.

Czytaj artykuł

Nie żyje Grzegorz Marszałek, jedna z najważniejszych postaci Polskiej Szkoły Plakatu. Zaledwie tydzień temu odbyło się spotkanie towarzyszące zakończeniu jego pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Reżyser teatralny, scenograf, autor grafik, rysunków i plakatów, były dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. W wieku 76 lat odszedł Janusz Wiśniewski (1949-2025).

Czytaj artykuł

W czasach, gdy w Poznaniu nie było jeszcze ani jednego basenu, pływacy byli w naszym mieście prawdziwymi gwiazdami. Rozpoznawano ich na ulicach, proszono o autografy. Wyścigi pływackie organizowano na podpoznańskich jeziorach albo w niebezpiecznych wodach Warty.

Czytaj artykuł

Wieczorem 24 maja 2025 roku w wielu wielkopolskich domach czas się zatrzymał. Tego dnia Lech Poznań sięgnął po swój dziewiąty tytuł mistrzowski. W oczekiwaniu na lipcowe otwarcie nowego sezonu przypominamy poprzednie ligowe triumfy Kolejorza.

Czytaj artykuł

Filip Pawlak w "Czy możesz mi pomóc?" kieruje naszymi nastrojami, a jego starania dążą do stworzenia przyjaznej atmosfery. Wszystko dzieje się wobec zebranych osób, trochę jak spowiedź, trochę autobiograficzna opowieść, momentami trochę jak stand up. Spotkanie przy cieście i herbacie - z artystą, znajomym, kolegą. Jest familiarnie i przyjemnie. Ale czy na pewno?

Czytaj artykuł

W Poznaniu nie ma sezonu ogórkowego! W najbliższy weekend czekają na nas m.in. finał Festiwalu Filmów Animowanych "Animator", seanse filmowe w plenerze, a także wyczekiwane przez wielu fanów muzyki popularnej Męskie Granie. Nudzić nie będziecie się również po weekendzie, w planach: spacery, koncerty nad rzeką i jeszcze więcej seansów plenerowych. Miłej lektury! 

Czytaj artykuł

"Turandot" Giacoma Pucciniego to baśń okrutna. W wersji Rana Arthura Brauna, wystawionej na scenie Teatru Wielkiego, staje się widowiskiem z pogranicza rytualnego horroru i cynicznej gry o władzę. Estetyka przedstawienia czerpie z orientalistycznych, japońsko-chińskich klisz, sztuki cyrkowej, a nawet konwencji gier wideo, przypominając momentami senny koszmar. Smok ziejący ogniem, akrobaci i baletnica tańcząca z mieczem, odcięte głowy prezentowane z ironicznym uśmiechem - Braun nie unika w swej inscenizacji dosadności, stawiając przede wszystkim na widowiskowość. Nawet jeżeli to nie jest szczyt artystycznego wyrafinowania, to opera ta na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4