Kultura w Poznaniu

Historia

...wzorem Józefa Szwejka, że powstały kolejne "Zapiski z lamusa"! I nie, nie ma niczego kontrowersyjnego w fakcie, że ledwie chwilę po kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawia się tekst, który wątek pierwszej wojny światowej w pewien sposób podejmuje, ale mniej poważnie, żeby nie powiedzieć, że jest całkiem powagi pozbawiony. Jak wiemy, za humorem i dowcipem stoją nierzadko myśli natury głęboko refleksyjnej!

Czytaj artykuł

110 lat temu, 12 listopada 1914 roku, w Poznaniu dokonano niezwykłego odkrycia. Żołnierze niemieccy, kopiący rowy strzeleckie w rejonie Moraska, wydobyli spod ziemi ciężką i twardą bryłę. Dowodzący jednostką sierżant, będący w cywilu przyrodnikiem, błyskawicznie zidentyfikował znalezisko. Był to pokaźnych rozmiarów meteoryt, odłamek skały pochodzącej z kosmosu!

Czytaj artykuł

"In fünfzehn Minuten raus!" - słyszeli mieszkańcy Poznania i Wielkopolski w swoich domach późną jesienią 1939 roku. W ciągu 15 minut, wśród krzyków i gróźb, byli wyrzucani ze swoich mieszkań, pozostawiając na niemiecką pastwę dorobek całego życia.

Czytaj artykuł

Cmentarze na stokach Wzgórza Winiarskiego, wkomponowane w symboliczną przestrzeń Parku Cytadela, są świadectwem długiego trwania poznańskich nekropolii i jednym z najciekawszych terenów pochówków, doskonale ukazującym nieoczywiste i złożone dzieje miasta.

Czytaj artykuł

Przypominamy sylwetki wybitnych poznaniaków, związanych z kulturą, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać!

Czytaj artykuł

Niezręcznie wypowiadać się o czymś, w czym bierze się udział, a czego jeszcze nie udało się zaprezentować przed publicznością. Szczególne nieodpowiednie wydają się pochwały dzieła i tych, którzy w taki bądź inny sposób uczestniczą w urzeczywistnianiu wizji artystycznej. Jeszcze by z tego wyszło jakieś nieszczęście, pomyśli ktoś przesądny! W sytuacji takiej niezręczności, znalazł się kompozytor Ludomir Różycki, poproszony rozmowę dla "Kuriera Poznańskiego" tuż przed premierą Beatrix Cenci, w której występowała wspominana ostatnio dr Stanisława Zawadzka.

Czytaj artykuł

Tak na arenie międzynarodowej nazywano jedną z najpopularniejszych śpiewaczek operowych w Europie - Stanisławę Zawadzką! Artystkę, która gościła również na scenie poznańskiego  Teatru Wielkiego. I to niejednokrotnie!

Czytaj artykuł

Hebungspolitik, czyli niemiecka polityka historyczna II Rzeszy, miała na celu "cywilizować" słowiański wschód. W Poznaniu jej owocem było Muzeum im. Cesarza Fryderyka III, otwarte 120 lat temu.

Czytaj artykuł

O czytelnictwie w Poznaniu wspominałam całkiem niedawno przy okazji "Zapisków z lamusa" poświęconych czytelniom ludowym i miejskim księgarniom. Pora - zgodnie z wówczas złożoną obietnicą - słów kilka poświęcić jednej z największych bibliotek poznańskich i ważnej, miejskiej instytucji: Bibliotece Raczyńskich!

Czytaj artykuł

Podejrzewam, że już sam tytuł tekstu spowodował pewne napięcie... Bo myśl o publicznych pieniądzach często bowiem dryfuje ku historiom o ich marnotrawieniu lub - co gorsza - wydawaniu ich w sposób budzący pewne obiekcje, co do uczciwości wydającego. Robi się nieprzyjemnie, kiedy tylko ktoś wspomni, że przy gospodarowaniu takimi środkami dojść mogło do nadużycia. I wtedy nawet kilim może być zarzewiem konfliktu!

Czytaj artykuł

Jest otwarte 365 dni w roku, ma powierzchnię ponad 120 hektarów, a by je zwiedzić trzeba poświęcić kilka godzin i być dobrym piechurem. Poznańskie Nowe Zoo świętuje we wrześniu 50. urodziny.

Czytaj artykuł

"Według historyków złamanie kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej - przyczyniło się do ocalenia ok. 30 mln ludzi" - pisała dziennikarka Katarzyna Dzierzbicka. A nie doszłoby do tego, gdyby nie trzej wybitni polscy kryptolodzy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ostatni z nich zasila listę wybitnych postaci związanych z Poznaniem. I to właśnie "Zydze" poświęcone będzie czwartkowe spotkanie w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Niemiec z urodzenia, legenda Warty Poznań, mistrz Polski, kapitan reprezentacji narodowej, strzelec pierwszego polskiego gola na mundialu. Nieoczywisty życiorys Fritza Egona Scherfke (1909-1983).

Czytaj artykuł

"Powiedz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś" - brzmi maksyma chyba każdego bibliofila, który po zawartości biblioteki człowieka jest w stanie wiele na jego temat wywnioskować. Łącznie z tym, jaki ma charakter, osobowość i temperament! Jakimi cechami, biorąc pod uwagę czytelnicze wybory, wyróżniało się całe miasto?

Czytaj artykuł

Wiem, że istnieją ludzie, którzy na myśl o zbliżającej się jesieni odczuwaj ulgę. A wiem to, bo ich znam, sama się do takowych zaliczając! Wypatrują oni tej pory roku z nadzieją i utęsknieniem, przy czym wcale nie mam na myśli jedynie nadziei na meteorologiczną zmianę, ale również oczekiwania na nowy sezon teatralny.

Czytaj artykuł

Dni Twierdzy to jedno z najpopularniejszych wydarzeń wakacyjnych w Poznaniu. Niepowtarzalna okazja odwiedzenia wielu tajemniczych i wciąż nie do końca poznanych obiektów fortyfikacyjnych naszego miasta. W ramach Dni Twierdzy Poznań forty, bunkry i schrony otworzą swoje bramy w weekend 24-25 sierpnia. Będzie to już 12. edycja tej fantastycznej imprezy!

Czytaj artykuł

Kielczanin z urodzenia, poznaniak z wyboru. Twórca poznańskiej szkoły ekonomicznej, organizator studiów ekonomicznych nad Wartą, radny miasta Poznania. 60 lat temu odszedł profesor Edward Taylor.

Czytaj artykuł

"Jakże mało mamy obecnie w Polsce dobrych aktorów, artystów miary Modrzejewskiej, Wisnowskiej, Hoffmanowej, Królikowskiego, Leszczyńskiego, Kotarbińskiego, Żelazowskiego! Jest jeszcze kilkanaście wielkich artystów starszej generacji i kilkanaście indywidualnych, utalentowanych młodszych sił artystycznych. Ale naogół przeważają przeciętne, niemniej jednak pożyteczne typy, nie mające aspiracyj do podniebnych lotów, ale pracowite, pełne dobrych chęci"* - tak Jerzy Barwicz podsumowywał stan polskiego aktorstwa w artykule Kapłanka u ołtarza sztuki ("Nowy Kurier", nr 187/1931). Na tle tej jednak surowej opinii wybrzmiało pewne wyjątkowe nazwisko: Jadwiga Zaklicka.

Czytaj artykuł

Upalnego lata 1934 roku sennym i rozgrzanym miastem wstrząsnęła wiadomość o okrutnej zbrodni. Na Łazarzu zamordowano kobietę, 38-letnią Marię Lange z domu Nowicką. Sprawcą okazał się jej mąż. Był oszustem matrymonialnym i seryjnym mordercą...

Czytaj artykuł

Triumfator spod Tannenbergu, szef niemieckiego Sztabu Generalnego w czasie I wojny światowej, prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy, a także (były) honorowy obywatel miasta Poznania. 90 lat temu zmarł Paul von Hindenburg (1847-1934).

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4