Kultura w Poznaniu

Historia

Organizacja wystawy to poważna sprawa. Żeby zrobić wystawę z prawdziwego zdarzenia (innych nie uznajemy) trzeba rzecz jasna posiadać obiekty, które zostaną wystawione. Również prawdziwe. Jeśli ktoś podejmuje się organizacyjnego trudu przygotowania ekspozycji z takowymi - bo inaczej tej drogi przez mękę nazwać nie można - musi liczyć się, że inni będą mu mniej lub bardziej umyślnie rzucać mu kłody pod nogi. A zaskakująca natura ludzka objawi się w pełni swej marności. Gra jest jednak warta świeczki.

Czytaj artykuł

Mamy w Poznaniu zamek cesarski, a właściwie mieliśmy. Zniszczenia wojenne i decyzje polityczne spowodowały, że ścięto zamkowe wieże i na miejscu majestatycznej budowli pozostała przysadzista, masywna bryła. Trochę zamek, a trochę bunkier.

Czytaj artykuł

Konspirator, publicysta, działacz społeczny, urzędnik, wykładowca akademicki, a nade wszystko architekt. Przypominamy sylwetkę Kazimierza Ulatowskiego (1884-1975).

Czytaj artykuł

- Po zbadaniu budynku Barlebena mogę stwierdzić, że zawiera on w sobie więcej autentycznej substancji zabytkowej niż wszystkie przebadane dotychczas obiekty razem wzięte - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej w Poznaniu opowiada Jerzy Borwiński, konserwator zabytków.

Czytaj artykuł

W ostatnich "Zapiskach z lamusa" złożyłam obietnicę, że kolejny tekst poświęcę karnawałowi, a że przysięga to rzecz święta i słowa należy dotrzymać, w dzisiejszym odcinku wystąpi Książę Karnawał, nie sam jednak! Główną rolę odgrywa tu bowiem pewien utrudzony reporter, którego przymuszono do zmierzenia się z Jego Książęcą Mością.

Czytaj artykuł

Był przez ponad pół wieku jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na Jeżycach. W latach 30. XX wieku występowali tu najwięksi polscy i europejscy cyrkowcy, pokazując zapierające dech numery: akrobacje, tresurę lwów, połykanie i zionięcie ogniem. To także ogień doprowadził do jego końca. Pożar strawił cyrk Olimpia 30 lat temu, w noc sylwestrową 1994 roku.

Czytaj artykuł

- W tym domu znalazłem prawdziwe eldorado. Zachował się on w stanie niemal oryginalnym - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej mówi Jerzy Borwiński, konserwator zabytków. 

Czytaj artykuł

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach, parkanach i dachach. Miasto tonące w biało-czerwonych chorągwiach, festonach i girlandach. Do tego iluminacje mieszkań, pochodnie, a nawet ognie bengalskie. Tak 26 grudnia 1918 r. Poznań witał Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj artykuł

Ludzie kultury pracują bez wytchnienia, nawet w okresie świątecznym, żeby zapewnić publiczności ciekawe atrakcje. Trudno co prawda powiedzieć, czy z takiego stanu rzeczy zadowoleni są ich bliscy, ale na pewno usatysfakcjonowani mogą być ci, dla których wspólne biesiadowanie i wszystko, co się z nim wiąże, to za mało. Lub za dużo...

Czytaj artykuł

Śledztwo na wielką skalę, zaangażowanie setek policjantów, doświadczonych detektywów i tajnych informatorów policji pozwoliły ustalić tożsamość bandyty, który 23 grudnia 1934 roku, czyli dokładnie 90 lat temu, zastrzelił na Górnej Wildzie posterunkowego Bolesława Szałkowskiego. Przestępcę wytropiły policyjne psy: Gałka i Morus.

Czytaj artykuł

Można chodzić uważne, rozglądając się wokół w stanie wzmożonego skoncentrowania i w oczekiwaniu na coś wyjątkowego. Można też chodzić nieuważnie, pozostając skupionym na bogactwie swojego świata wewnętrznego. Zdarza się zresztą, że to właśnie druga z tych postaw częściej przyciąga po drodze - tak niefrasobliwie przemierzanej - niespodzianki i przygody w postaci nieoczekiwanych spotkań z zaskakującymi osobami: dawno niewidzianymi znajomymi lub obcymi pretendującymi niemal do grona przyjaciół...

Czytaj artykuł

Na łamach "Zapisków z lamusa" pojawiło się wielokrotnie. Zarówno w kontekście refleksji osób z nim związanych, jak i organizowanych przez nie i w nim wydarzeń o mniej lub bardziej doniosłym charakterze, niosących się echem po mieście. Nigdy dotąd nie dotarliśmy jednak w jego zakamarki tak daleko, jak zrobimy to dzisiaj. Oto Radio Poznańskie!

Czytaj artykuł

Niekwestionowana królowa polskiej estrady w latach 60., 70. i 80. XX wieku, gwiazda polskiej piosenki, wykonawczyni wielkich przebojów tamtych lat, które śpiewała cała Polska. Poznanianka z Wildy, która zrobiła oszałamiającą karierę artystyczną, a potem zeszła ze sceny na własnych warunkach.

Czytaj artykuł

...wzorem Józefa Szwejka, że powstały kolejne "Zapiski z lamusa"! I nie, nie ma niczego kontrowersyjnego w fakcie, że ledwie chwilę po kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawia się tekst, który wątek pierwszej wojny światowej w pewien sposób podejmuje, ale mniej poważnie, żeby nie powiedzieć, że jest całkiem powagi pozbawiony. Jak wiemy, za humorem i dowcipem stoją nierzadko myśli natury głęboko refleksyjnej!

Czytaj artykuł

110 lat temu, 12 listopada 1914 roku, w Poznaniu dokonano niezwykłego odkrycia. Żołnierze niemieccy, kopiący rowy strzeleckie w rejonie Moraska, wydobyli spod ziemi ciężką i twardą bryłę. Dowodzący jednostką sierżant, będący w cywilu przyrodnikiem, błyskawicznie zidentyfikował znalezisko. Był to pokaźnych rozmiarów meteoryt, odłamek skały pochodzącej z kosmosu!

Czytaj artykuł

"In fünfzehn Minuten raus!" - słyszeli mieszkańcy Poznania i Wielkopolski w swoich domach późną jesienią 1939 roku. W ciągu 15 minut, wśród krzyków i gróźb, byli wyrzucani ze swoich mieszkań, pozostawiając na niemiecką pastwę dorobek całego życia.

Czytaj artykuł

Cmentarze na stokach Wzgórza Winiarskiego, wkomponowane w symboliczną przestrzeń Parku Cytadela, są świadectwem długiego trwania poznańskich nekropolii i jednym z najciekawszych terenów pochówków, doskonale ukazującym nieoczywiste i złożone dzieje miasta.

Czytaj artykuł

Przypominamy sylwetki wybitnych poznaniaków, związanych z kulturą, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać!

Czytaj artykuł

Niezręcznie wypowiadać się o czymś, w czym bierze się udział, a czego jeszcze nie udało się zaprezentować przed publicznością. Szczególne nieodpowiednie wydają się pochwały dzieła i tych, którzy w taki bądź inny sposób uczestniczą w urzeczywistnianiu wizji artystycznej. Jeszcze by z tego wyszło jakieś nieszczęście, pomyśli ktoś przesądny! W sytuacji takiej niezręczności, znalazł się kompozytor Ludomir Różycki, poproszony rozmowę dla "Kuriera Poznańskiego" tuż przed premierą Beatrix Cenci, w której występowała wspominana ostatnio dr Stanisława Zawadzka.

Czytaj artykuł

Tak na arenie międzynarodowej nazywano jedną z najpopularniejszych śpiewaczek operowych w Europie - Stanisławę Zawadzką! Artystkę, która gościła również na scenie poznańskiego  Teatru Wielkiego. I to niejednokrotnie!

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4