Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nasz Plebiscyt 2019: pasje Łazęgi i metamorfoza Muzy

Maciej Krajewski (vel Łazęga poznańska)* oraz kino Muza w nowej odsłonie** zwycięzcami 7. edycji Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl!

. - grafika artykułu
Wszyscy nominowani w tegorocznym Plebiscycie

Już po raz siódmy u progu nowego sezonu Czytelnicy IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl wybierali Człowieka kultury i Wydarzenie kulturalne sezonu 2018/2019. Pierwszy tytuł zdobył fotograf, założyciel Stowarzyszenia Łazęga Poznańska - Maciej Krajewski (361 głosów). Wydarzeniem kulturalnym sezonu głosami widzów wybrane zostało otwarcie po spektakularnej metamorfozie kina Muza (495 głosów).

Wyjątkowo wyrównana okazała się tegoroczna walka o podium w kategorii Człowiek kultury. Maciej Krajewski co prawda już na początku wysunął się na prowadzenie, ale ustępował mu zaledwie kilkoma głosami Ryszard Kaja - wybitny poznański grafik, plakacista, scenograf, który zmarł w kwietniu tego roku. Ostatecznie twórca słynnych plakatów z serii "Polska", kilkuset teatralnych scenografii i kostiumów zajął drugie miejsce, zdobywając 310 głosów.

Trzecie miejsce - z wynikiem 181 głosów - wywalczyła Emilia Mazik, dyrektorka Short Waves Festival, promotorka polskiego kina za granicą, aktywna animatorka, współpracująca z lokalnym środowiskiem nie tylko filmowym.

W kategorii Wydarzenie kulturalne sezonu od początku kino Muza w nowej odsłonie dystansowało pozostałe nominowane wydarzenia. To drugie zwycięstwo Muzy w naszym plebiscycie - w 2016 roku wraz z Kinem Pałacowym i kinem Rialto odbierała statuetkę za organizowany wspólnie festiwal Nic Się Tu Nie Dzieje. W tym roku zdobyła ostatecznie dwa razy więcej głosów od kończącego plebiscyt na drugim miejscu Hamleta w reżyserii Mai Kleczewskiej - produkcji Teatru Polskiego w Poznaniu (230 głosów). Zagrana w przestrzeni Starej Rzeźni jedna z najczęściej wystawianych sztuk Szekspira przyciągnęła do teatru zarówno tych, którzy poszukiwali jej nowych odczytań, jak i tych, którzy dawno w teatrze nie byli.

Trzecie miejsce należy w tym roku do Alicji Białej i Iwo Borkowicza - twórców Totemów, artystycznej instalacji odsłoniętej w maju w Przystani Sztuki między hotelem Sheraton a Concordią Design (134 głosy). W ten sposób głosujący uhonorowali głośny ekologiczny alert, który w artystycznej formie zabrzmiał w miejskiej przestrzeni.

W tym roku po raz pierwszy nominowanych w plebiscycie wskazali przedstawiciele poznańskich mediów - dziennikarze zajmujący się kulturą: Marta Kaźmierska ("Gazeta Wyborcza. Poznań"), Agnieszka Nawrocka (TVP Poznań), Anna Jasińska (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Waldemar Kuligowski ("Czas Kultury") i Piotr Bernatowicz (Radio Poznań). Grono uzupełniały redaktorki naczelne IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Sylwia Klimek. W preselekcyjnym głosowaniu wyłonili finałowe piątki, na które Czytelnicy IKS-a i Kulturypoznan.pl w głosowaniu internetowym i analogowym oddali w sumie ponad 2 tys. głosów.

Sylwia Klimek

*Maciej Krajewski (Łazęga poznańska) (361 głosów)

człowiek kultury sezonu 2018/2019

- Jestem szczęśliwy, gdy ludzie z różnych środowisk, nacji i religii, czy też zwyczajnie poszukujący, mogą się poznać w ludzki sposób, coś wspólnie zrobić i w czymś uczestniczyć. Właśnie u nas następuje integracja - mówił kilka miesięcy temu na łamach Kulturypoznan.pl Maciej Krajewski. Fotograf z pasji, pielęgniarz z zawodu (pracuje w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym), od kilku lat prowadzi Stowarzyszenie Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75 - miejsce otwarte na twórców niezależnych, na inicjatywy ocalające pamięć o miejscach i ludziach, których w Poznaniu już nie ma.

**Kino Muza w nowej odsłonie (495 głosów)

wydarzenie kulturalne sezonu 2018/2019

Spektakularna metamorfoza, jaką przeszła Muza, zmieniła ją w supernowoczesne, ale wciąż zachowujące kameralny charakter kino. Dwie nowe sale projekcyjne - jedna z kanapami, druga z kawiarnianymi stolikami - przeniosły oglądanie filmów w inny wymiar. A zawieszony na piętrze, otoczony kamienicami imponujący taras, na którym latem odbywały się plenerowe projekcje, neonowe szaleństwo we wnętrzu i nowe propozycje w programie sprawiły, że w Muzie jest teraz wszystko, co kochają kinomani.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019