Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Przekazujemy swoje doświadczenia - zarówno te pozytywne, jak i te trudne. Dzielimy się obserwacjami codziennego życia z punktu widzenia młodych ludzi żądnych nowych przygód i podróży, także tych wewnętrznych. Nagrywając płytę Neons, zdecydowanie wyszliśmy poza strefę komfortu i zachęcamy do tego również naszych słuchaczy - mówią Natalia Hoffmann-Pawlak i Maurycy Olszlegier, twórcy poznańskiego zespołu Neons, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Czytaj artykuł

Polskie kino science fiction zwykle zatrzymuje się na krótkich i średnich metrażach - z uwagi na budżetowe ograniczenia nie ma szans konkurować z produkcjami z Hollywood. Rękawicę podjął jednak Piotr Biedroń ze swoim filmem W nich cała nadzieja. Tym sposobem możemy oglądać w kinach pierwszy polski obraz postapokaliptyczny od 1985 roku, kiedy to na ekranach pojawił się O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji Piotra Szulkina.

Czytaj artykuł

Zanim na orbicie pojawiły się satelity Block I odpowiadające za działanie systemu GPS, ona samotnie opłynęła świat na jachcie Mazurek. I choć za swoje osiągnięcie otrzymała wiele odznaczeń, umówmy się - mało kto poza środowiskiem żeglarskim o niej pamięta. Taki stan rzeczy usiłuje zmienić Paulina Reiter - autorka książki o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. W czwartek 30 listopada pisarka spotka się z czytelnikami w Zamku.

Czytaj artykuł

Niełatwe zadanie miało jury. Rozgrywane od 2018 roku Grand Prix Chóralistyki Polskiej wyłania zwycięzcę z grona chórów nominowanych przez inne konkursy w Polsce. Wybrać trzeba zatem najlepszego z najlepszych. Jury poznańskiego konkursu wykazało się szerokim spojrzeniem na występy w trakcie przesłuchań i wydało sprawiedliwe wyroki.

Czytaj artykuł

Krótko przed wakacjami Nosowska wydała nową płytę. Poprzednią krzyczała Basta (2018), a dziś ogłasza Degrengoladę. I znowu jest kolorowo, choć barwy już mniej fluorescencyjne. Czerwona Przytomna, zielone Runo i żółta Piękna Degrengolada pokazały, że Katarzyna znów definiuje się na nowo, serwując nam płytę zupełnie odmienną od reszty swojej dyskografii. To album na przekór trendom, nie łaszący się do szerokiego odbiorcy. Warto go docenić - wystarczy być skupionym. A okazję do tego będziemy mieli w Sali Ziemi, gdzie artystka zagra koncert w ramach serii "Widzimy się wieczorem", kolory z Degrengolady zamieniając w monochromatyczny minimalizm.

Czytaj artykuł

Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj - tak dwa lata temu straszyła nas Mery Spolsky swoim albumem i książką. Jednak jej nowa płyta Erotik Era pokazuje, że ma się całkiem dobrze, w bezwstydny sposób ucząc nas miłości do samego siebie. Zamiast skoku z wieżowca, jest walka o siebie i z tabu, potok przekleństw i dużo, dużo seksu. Marysia napisała odę do własnego ciała, ciesząc się życiem po życiu. Niebawem wykona ją w Tamie. Bądźcie tam!

Czytaj artykuł

Jest coś wyjątkowego w powrotach na koncerty artystów, których słyszało się wcześniej tylko raz. Czy to, co się wtedy wydarzyło, było prawdziwe? Czy ten zachwyt był dziełem przypadku, czy częścią większej obietnicy? Kiedy na Drugim Spotkaniu okazuje się, że pierwsze było wyjątkiem od reguły, można być rozczarowanym. Kiedy jednak owo Drugie niemalże przebija pierwsze... Wtedy się dzieje.

Czytaj artykuł

Z piętnastu próz z tomu Diabeł to czarny pies wyłaniają się Afryka i Bliski Wschód targane nieustającymi konfliktami, w których oprócz bojowników giną całe wioski cywilów. Materializuje się też wyniszczony psychicznie, cyniczny narrator o hemingwayowskiej proweniencji, względem którego nie sposób czuć sympatii ani współczucia. Sándor Jászberényi epatuje turpizmem, pozostawiając czytelników w stanie permanentnego szoku estetycznego. A także zadaje trudne pytania dotyczące słuszność oceny moralnej sztuki.

Czytaj artykuł

- W latach 80. w Polsce pisano o AIDS przez pryzmat Zachodu, że jest to choroba rozwijająca się gdzieś w tym rozpustnym świecie za żelazną kurtyną, (...) a w Polsce nikt "normalny" żadnych homoseksualistów nie znał, istnieli może gdzieś w parkach i szaletach pod osłoną nocy - mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce.

Czytaj artykuł

Soft Machine - brytyjska legenda jazz-rocka z prawie sześćdziesięcioletnim stażem - przybędzie do Poznania, by zaprezentować nam swoje najnowsze dzieło. Album Other Doors (2023) dobitnie pokazuje, że zespół wciąż ma apetyt na nowe, jednocześnie nie odchodząc od dawno obranego, jedynego słusznego kursu. Spotkanie z muzykami, którzy dzielili scenę z Pink Floyd Syda Barretta i Jimi Hendrix Experience - bez których świat fusion jazzu smakowałby zupełnie inaczej - już niebawem w CK Zamek!

Czytaj artykuł

Młoda publiczność należy do najbardziej wymagających. Łatwo wychwytuje fałsz, nie krępuje się w wyrażaniu krytycznej opinii i okazywaniu znudzenia. Potrzebuje także tego, by traktować ją rzeczowo i jednocześnie używać dopasowanego do jej wieku języka i estetyki. Filmów, które spełniają te wymagania, od 60 lat z sukcesami szukają programerzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!". Jego 41. edycja odbędzie się między 26 listopada a 3 grudnia.

Czytaj artykuł

Można się pokusić o nazwanie Grand Prix Polskiej Chóralistyki "muzyczną Ligą Mistrzów". Poznański konkurs wyłania swojego zwycięzcę spośród grona triumfatorów prestiżowych krajowych konkursów. Dla uczestników to również okazja do nauki, potrzebnej nawet najlepszym. Dla słuchaczy szansa na spotkanie z chórami najwyższej klasy.

Czytaj artykuł

Już w ten czwartek w kinie Rialto odbędzie się spotkanie ekspedycyjno-muzyczne, które poprowadzi podróżnik i himalaista Mariusz Sprutta, a zwieńczy koncert zespołu Jig Reel Maniacs.

Czytaj artykuł

To już 36 lat, odkąd Pidżama Porno po raz pierwszy stanęła na scenie. Z tej okazji, jak co roku, zespół zagra kilka urodzinowych koncertów, na których zaprezentuje swoje największe hity, takie jak Twoja generacja, Ezoteryczny Poznań czy Kotów kat ma oczy zielone. Jednak tym razem świętowanie będzie miało szczególny charakter - dosłownie przed chwilą załoga Grabaża wydała swój nowy album PP. I choć nie jest on odkrywaniem nowych lądów, to z pewnością zaspokoi on wiernych fanów tego ponadczasowego zespołu. Co ważne, w Tamie grupa wystąpi wraz z gośćmi specjalnymi - będą nimi Anna Rusowicz, WaluśKraksaKryzys i Michał Wiraszko!

Czytaj artykuł

Artystka, w której żyłach płynie czysty soul, choć ma niemal punkową postawę. Gdy niedawno zadebiutowała, prestiżowy magazyn "Clash" nazwał ją jedną z tych młodych wokalistek, które na światowej scenie soulu, jazzu i R&B podnoszą poprzeczkę. I słusznie, bo jej debiutancki, niedawno wydany album Calling (2023) może zaspokoić apetyt - bez względu na to, czy w czarnych brzmieniach wolimy klasykę, czy zaskakujące innowacje. Muzyce Cherise na pewno niczego nie brakuje. A przekonać się o tym będziecie mogli w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Czy psy można kochać bardziej od własnej rodziny? Można. Wie o tym najlepiej główny bohater najnowszego filmu Luca Bessona. Tytułowy Dogman to człowiek, który miłości i współczucia zaznał tylko od psów, ludzie okazali się znacznie bardziej rozczarowujący. To propozycja idealna dla wszystkich fanów mema "Nie oglądam filmów, w których krzywda dzieje się psom". Tu krzywda spotyka tylko ludzi, i to tych najgorszych.

Czytaj artykuł

Kiedy w okolicach 2021 roku polska scena rapowa została zelektryzowana przez szerzej nieznanego zawadiakę z irokezem, nikt jeszcze nie mógł przypuszczać, że tak mocno zmieni oblicze naszego hip-hopu. Jego pierwszy album zrobił prawdziwą furorę, serwując nam materiał bezprecedensowy, popełniony bez wpadania w pułapki jakiejkolwiek konwencji. Poznajcie Zdechłego Osę - gościa, który pokazał, jak muzyka z bruku może zaprowadzić na szczyt. Nie tracąc surowego charakteru, a nawet współpracując z tak dużą wytwórnią jak Warner, płytą o prowokacyjnym tytule Sprzedałem dupę (2021), udowodnił, że można być, a zarazem mieć. A niedawno udowodnił coś jeszcze - że hip-hop i uliczny punk to nie przygoda na jeden raz. Tegorocznym Breaslau Hardcore pokazuje to aż nazbyt wymownie.

Czytaj artykuł

Andrzeja Sikorowskiego - krakowskiego wokalistę, kompozytora, autora tekstów - można cenić za wiele rzeczy. Za teksty piosenek - zawsze głębokie, pełne metafor, dotykające tematów społecznych i osobistych, o życiu, miłości i przemijaniu. Za muzykę bardów, doprawioną folkiem i akustycznym rockiem. Jego wpływ na polską scenę muzyczną jest bezapelacyjny, wniósł do niej mnóstwo dobra, zarówno w ramach zespołu Pod Budą, jak i solo. Trudno go nie lubić - choćby za jedyną w swoim rodzaju wrażliwość artystyczną i umiejętność docierania do emocji słuchaczy. Niebawem wystąpi w poznańskiej Auli UAM, w ramach jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 50-lecia działalności. Warto tam być.

Czytaj artykuł
1 56 Strona 57 58 59 60