Kultura w Poznaniu

Historia

Miasto Poznań wraz z poznańskimi instytucjami przygotowały szereg interesujących wydarzeń i inicjatyw w związku z 1000-leciem koronacji pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

Czytaj artykuł

Nie tylko Berlin, Londyn czy Paryż, a na polskim gruncie nie tylko Warszawa czy Kraków, ale i Poznań! Europa poczuć mogła powiew świeżości na scenach stolic i dużych miast. A wszystko to dzięki niezwykłej grupie śpiewaków ze Stanów Zjednoczonych!

Czytaj artykuł

475 lat temu, w końcu lutego 1550 roku, a może wcześniej, budowniczy Jan Baptysta Quadro przybył do Poznaniu. Miasto ma wówczas jeszcze średniowieczny charakter, choć nowe trendy artystyczne powoli wkraczają w jego przestrzeń.

Czytaj artykuł

Prezydent Poznania, tytan pracy, wizjoner pragnący uczynić ze stolicy Wielkopolski nowoczesny organizm miejski na europejską miarę. Obchodzimy Rok Cyryla Ratajskiego (1875-1942).

Czytaj artykuł

Była sobie bardzo stara, średniowieczna wieś leżąca za opłotkami dużego miasta. Ceglane, zbudowane z muru pruskiego i szachulca domy, z przylegającymi do nich budynkami gospodarczymi otaczały ogrody, sady, łąki i pola uprawne z najżyźniejszymi glebami w mieście. W 1940 roku włączono ją w granice Poznania, ale jeszcze długie lata zachowała swój wiejski charakter. Na początku lat 80. XX wieku stara wieś zniknęła. Zastąpiły ją bloki z wielkiej płyty. Żegrze stawało się miastem.

Czytaj artykuł

Ochotnicy, garde du corps Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pierwsi powstańcy wielkopolscy. Przypominamy Straż Ludową i jej poznańską przysięgę złożoną 23 lutego 1919 roku.

Czytaj artykuł

Zimą 1945 roku, na drodze nacierającej na Berlin Armii Czerwonej, były m.in. uparcie bronione przez Niemców twierdze Poznań i Kostrzyn. Bitwa o Poznań trwała do 23 lutego, kiedy skapitulowała załoga broniąca się w Cytadeli, dawnym Forcie Winiary. W 80. rocznicę zakończenia walk o Poznań rozmawiamy z Maciejem Karalusem, autorem niezwykłego przewodnika "Poznań 1945. Bitwa pancerna".

Czytaj artykuł

Kto by nie chciał spotykać na ulicach swojego miasta pierwszorzędnych aktorek i aktorów? Kto nie pragnąłby, żeby równie pierwszorzędni reżyserzy i ekipy filmowe kręcili wspaniałe filmowe widowiska w miejscach, które mijałoby się mimochodem? Kto nie czułby dumy, gdy na kadrach wybitnego filmu widziałby znane mu, bliskie zakątki? A jednak nie każdy cieszy się takimi przywilejami. Niektórym zostają tylko marzenia...

Czytaj artykuł

O 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta i ustanowieniu roku 2025 "Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie" - z prof. Hanną Kóčką-Krenz z Wydziału Archeologii UAM rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Prowadzenie przedsiębiorstwa to sztuka. Jeśli dodamy fakt osiągania sukcesów przez firmę zajmującą się choćby w pewnym zakresie kulturą - to już nie lada wyczyn. Czapki z głów - należałoby powiedzieć! Do jednego z takich przedsiębiorstw, którym wiodło się znakomicie,  zajrzymy dzisiaj!

Czytaj artykuł

Organizacja wystawy to poważna sprawa. Żeby zrobić wystawę z prawdziwego zdarzenia (innych nie uznajemy) trzeba rzecz jasna posiadać obiekty, które zostaną wystawione. Również prawdziwe. Jeśli ktoś podejmuje się organizacyjnego trudu przygotowania ekspozycji z takowymi - bo inaczej tej drogi przez mękę nazwać nie można - musi liczyć się, że inni będą mu mniej lub bardziej umyślnie rzucać mu kłody pod nogi. A zaskakująca natura ludzka objawi się w pełni swej marności. Gra jest jednak warta świeczki.

Czytaj artykuł

Mamy w Poznaniu zamek cesarski, a właściwie mieliśmy. Zniszczenia wojenne i decyzje polityczne spowodowały, że ścięto zamkowe wieże i na miejscu majestatycznej budowli pozostała przysadzista, masywna bryła. Trochę zamek, a trochę bunkier.

Czytaj artykuł

Konspirator, publicysta, działacz społeczny, urzędnik, wykładowca akademicki, a nade wszystko architekt. Przypominamy sylwetkę Kazimierza Ulatowskiego (1884-1975).

Czytaj artykuł

- Po zbadaniu budynku Barlebena mogę stwierdzić, że zawiera on w sobie więcej autentycznej substancji zabytkowej niż wszystkie przebadane dotychczas obiekty razem wzięte - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej w Poznaniu opowiada Jerzy Borwiński, konserwator zabytków.

Czytaj artykuł

W ostatnich "Zapiskach z lamusa" złożyłam obietnicę, że kolejny tekst poświęcę karnawałowi, a że przysięga to rzecz święta i słowa należy dotrzymać, w dzisiejszym odcinku wystąpi Książę Karnawał, nie sam jednak! Główną rolę odgrywa tu bowiem pewien utrudzony reporter, którego przymuszono do zmierzenia się z Jego Książęcą Mością.

Czytaj artykuł

Był przez ponad pół wieku jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na Jeżycach. W latach 30. XX wieku występowali tu najwięksi polscy i europejscy cyrkowcy, pokazując zapierające dech numery: akrobacje, tresurę lwów, połykanie i zionięcie ogniem. To także ogień doprowadził do jego końca. Pożar strawił cyrk Olimpia 30 lat temu, w noc sylwestrową 1994 roku.

Czytaj artykuł

- W tym domu znalazłem prawdziwe eldorado. Zachował się on w stanie niemal oryginalnym - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej mówi Jerzy Borwiński, konserwator zabytków. 

Czytaj artykuł

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach, parkanach i dachach. Miasto tonące w biało-czerwonych chorągwiach, festonach i girlandach. Do tego iluminacje mieszkań, pochodnie, a nawet ognie bengalskie. Tak 26 grudnia 1918 r. Poznań witał Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj artykuł

Ludzie kultury pracują bez wytchnienia, nawet w okresie świątecznym, żeby zapewnić publiczności ciekawe atrakcje. Trudno co prawda powiedzieć, czy z takiego stanu rzeczy zadowoleni są ich bliscy, ale na pewno usatysfakcjonowani mogą być ci, dla których wspólne biesiadowanie i wszystko, co się z nim wiąże, to za mało. Lub za dużo...

Czytaj artykuł

Śledztwo na wielką skalę, zaangażowanie setek policjantów, doświadczonych detektywów i tajnych informatorów policji pozwoliły ustalić tożsamość bandyty, który 23 grudnia 1934 roku, czyli dokładnie 90 lat temu, zastrzelił na Górnej Wildzie posterunkowego Bolesława Szałkowskiego. Przestępcę wytropiły policyjne psy: Gałka i Morus.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5