Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kiedy ostatnio czytaliście dramat? W ogólniaku? Wcale bym się nie zdziwiła. Wszak w dorosłym życiu nikt nas do tego nie zmusza, więc raczej pójdziemy zobaczyć co wystawiają w teatrze niż świadomie sięgniemy po dramat. Ishbel Szatrawska pokazuje, jak wiele może nas ominąć.

Czytaj artykuł

Po raz siedemnasty w centrum Poznania zabrzmi muzyka świata na znakomitym poziomie. W ciągu czterech dni wystąpią dla nas artyści od Korei po Hiszpanię, od Norwegii po RPA. Wśród nich będą też oczywiście świetni polscy wykonawcy. Festiwal Ethno Port startuje 20 czerwca.

Czytaj artykuł

Jeden z najgorętszych polskich artystów, cieszący się tak ogromną popularnością, że o jego fenomenie powiedziano już wszystko. Jego muzyka przyciąga na koncerty rekordowe tłumy, i to na tyle, że bilety sprzedają się w mgnieniu oka - czasem jedyną szansą dla spóźnialskich jest zorganizowanie drugiego występu. Tak właśnie było w Poznaniu, gdzie Dawid Podsiadło wystąpi na Enea Stadionie aż dwa razy, w tak lubianej przez jego fanów formule 360 stopni. To może być najważniejsze muzyczne wydarzenie tego lata w naszym regionie.

Czytaj artykuł

Tak jak Solarowi towarzyszy Białas, a Oskarowi Steez83, tak jemu towarzyszy skandal. I to nie tylko obyczajowy - kto by bowiem pomyślał, że w 2024 roku popularny raper zrymuje "Duda" z "Gruda" oraz "kurtka" z "puchówka"! To jednak zaledwie jaskrawy przykład estetycznej dezynwoltury, którą tak często popisuje się Belmondo, czyli Młody G z Gdyni. Raper jest specem od nieoczywistych (choć leżących tuż obok) skojarzeń oraz wielopiętrowych konstrukcji brzmieniowych. I co najlepsze - w tę sobotę zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Kiedyś w Rebece, potem jako członkini Shyness!, a dziś z solowym debiutem - poznańska wokalistka i producentka Iwona Skwarek, która jako Iwona Skv właśnie wydała album 1986 (2024). Tym albumem z jednej strony wyciąga nas na klubowy parkiet, a z drugiej porusza szczerymi do bólu historiami o potrzebie rozumienia siebie i walce o równość w kraju, w którym wciąż tak bardzo jej brakuje. Już niebawem wystąpi w poznańskim Pawilonie!

Czytaj artykuł

Wielbiciele teatru najpewniej przeżywają teraz rychłe zakończenie sezonu artystycznego i zbierają siły, by cierpliwie znieść czas przerwy przed rozpoczęciem kolejnego. Można jeszcze co prawda kupić ostatnie bilety na przewidziane w repertuarze spektakle, ale świadomość końca jest dojmująca. Choć trzeba przyznać, że zdarzają się i zdarzali pracoholicy-artyści, którzy - ku uciesze publiczności - szukają sposobów, by zaspokoić jej głód doznań artystycznych nawet w okresie letnim.

Czytaj artykuł

- Fani ery PRL-u działali w warunkach permanentnego niedoboru, a ich kreatywność była wymuszona okolicznościami, dzisiaj zaś miłośnicy fantastyki bombardowani są zróżnicowaną ofertą. Kreatywność wciąż jednak pozostaje cechą charakteryzującą fantastów - mówi Jakub Turkiewicz, autor książki Orbita fantastyki.

Czytaj artykuł

Romuald Gantkowski, początkujący poznański aktor i reżyser, zrobił 100 lat temu psikusa, jakiego dzisiaj nie powstydziłby się Sylwester Wardęga i najlepsi pranksterzy internetu.

Czytaj artykuł

Poznański Pawilon zaprasza na koncert Wolf Eyes - amerykańskiego projektu z Detroit, który od prawie trzydziestu lat prowadzony jest pod wodzą charyzmatycznego Nate'a Younga. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów na światowej scenie gitarowej muzyki noise, która uruchamia wyobraźnię i pozbawia tchu, zwykle rzucając nas w mrok, z którego nie ma drogi powrotnej.

Czytaj artykuł

Czy jesteśmy w stanie żyć w kohabitacji z innymi gatunkami, czy też nadal będziemy się uważać za bezkarnych panów stworzenia? - o filmie Królestwo zwierząt pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Najlepszy hiszpański thriller ostatniego roku - o filmie Do granic pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Santabarbara to projekt drugiego pokolenia słynnych braci Pospieszalskich, który już nieraz udowodnił, że na polskiej scenie popowej muzyki alternatywnej nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Choć Szczepan, Łukasz i Nikodem zwykle poruszają się w odmiennych stylistycznie gatunkach, to kiedy grają razem dają upust wspólnej fascynacji, której ścieżka wiedzie od Radiohead przez Jamesa Blake'a po Tame Impala. Jeśli chcecie się przekonać, jak to działa na żywo, w najbliższy czwartek zawitajcie do poznańskiego klubu W_Sercu.

Czytaj artykuł

Ukraiński reżyser Arkadiy Nepytaliuk nie jest powszechnie znany w Polsce. Najwyższy czas to zmienić. Jego wchodzące właśnie na ekrany kin Lekcje tolerancji to komedia idealna, która doskonale odbija w krzywym zwierciadle poglądy i przywary również lwiej części naszego, polskiego społeczeństwa.

Czytaj artykuł

Ludzie ze wsi będą zazdrościć ci Pabianic czy Bełchatowa, ale w mieście z uniwersytetem i tak będziesz tylko słoikiem. Rozsmakowany w duchach i pastach Łukasz Barys wydał realistyczną powieść obyczajową z nurtu coming of age. A w niej ukazał łódzką prowincję i literacki Kraków, czyli wycinki świata, w którym zawsze będziesz czuł się gorszy od innych. Małe pająki to napisana bez efekciarstwa, ale z poszanowaniem dla czytelnika, historia miłosna Oli i Tobiasza. Młodych ludzi, którzy zupełnie się nie rozumieją, a na domiar złego nie mogą się od siebie uwolnić.

Czytaj artykuł

Zewnętrzna forma artystycznej wypowiedzi bywa czasami kusząco myląca. Znajdziemy więc: na pozór trudne, formalne eksperymenty, a z drugiej strony uwodzicielskie melodie - za jednymi i drugimi kryje się pasjonująca, głęboka autorska wypowiedź. Tak jest przynajmniej w przypadku całkiem nowych płyt żeńskiego kwartetu Gadt / Kordiak / Grzywacz / Zagajewska, Jolanty Kossakowskiej, duetu Strycharski / Tarwid czy zespołu Jantar.

Czytaj artykuł

80 lat temu rozpoczęła się operacja Overlord, wielki desant wojsk alianckich na wybrzeżu francuskim w Normandii. 6 czerwca 1944 roku, na bronionych przez Niemców plażach, wylądowali amerykańscy, brytyjscy i kanadyjscy żołnierze, a z samolotów wyskoczyło tysiące spadochroniarzy. Jednym ze statków transportujących amunicję na brzeg był polski masowiec o nazwie... Poznań. W naszym mieście zachowała się pamiątka po tej jednostce - wielka okrętowa kotwica.

Czytaj artykuł

W drugi weekend czerwca zadzieje się naprawdę dużo. My, jak co tydzień, podpowiadamy - CO, GDZIE i KIEDY? A Wy - wybieracie!   

Czytaj artykuł

- Uważam, że fotografia dokumentalna to fotografia treściwa, realna, ale nie rozwarstwiona - z Bartoszem Seifertem, laureatem I edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej w kategorii "poznańskiej" (Nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania) za cykl Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej, rozmawia Adam Jastrzębowski.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4