Kultura w Poznaniu

Rozmowy

ROZMOWY W GARDEROBIE. Jestem z trochę innej bajki

- Długo walczyłem z myślą, że mogę być aktorem; na początku najważniejsze były bonusy - zwolnienia z lekcji, dziewczyny... A potem splot przypadków, obejrzane w Warszawie Metro i właściwi ludzie po drodze. Do szkoły dostałem się jednak dopiero za drugim razem - mówi Jakub Papuga*, aktor Teatru Polskiego.

Święty Marcin musi stać się celem

- Teraz od nas będzie zależało, czy nie wypuścimy z rąk tej szansy, która została stworzona. By na Marcinie znowu było życie. Przyszłe pokolenia by nam nie wybaczyły, gdybyśmy pozwolili umrzeć tej ulicy - mówią Hanna Sierocka*, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Anna Rybarczyk-Robak**, specjalistka ds. Rewitalizacji.

O pszczołach, drzewach i ludziach

- Najfajniejsze spotkania miałem w małych bibliotekach, z dziećmi, które żyją bliżej natury. Widziały to, o czym opowiadam. Dzieci żyjące w miastach często nie mają pojęcia o tym, że ziemniaki nie rosną w supermarkecie na półce - mówi rysownik Piotr Socha*, autor popularnych książek dla dzieci "Pszczoły" i "Drzewa".

Nosić w sobie wiele osobowości

- To pułapka na samego siebie, bo łatwiej jest być rozpoznawalnym z czegoś jednego - mówi o swojej muzycznej twórczości Hubert Wińczyk*.

Znajdować nowe języki

- Emigracja - o czym wiadomo - jest przekleństwem i szansą. Pisało o tym wielu ludzi mądrzejszych niż ja - mówi Roman Chojnacki*, poeta i krytyk literacki.

Pracować w duchu porozumienia

- Zawsze staram się pracować w duchu otwartości i zaangażowania wszystkich stron - mówi Grzegorz Jura*, nowy przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Herstoryczna mapa Poznania

- Mapa herstoryczna "Re:wers" powstała po to, by nadać miastu nowych znaczeń i powiązać przestrzeń z pamięcią o kobietach z historii - mówi Magda Szewciów, pomysłodawczyni projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

Filmy spoza kina

- Nie zarabiamy na tym filmie, a nawet jak są bilety w niektórych kinach, to dochód przeznaczamy na organizacje pozarządowe - mówi Piotr Macha, który z duetem Siksa zrealizował musical "Stabat Mater Dolorosa". W poniedziałek będzie można zobaczyć film w Kinie Pałacowym i spotkać się z twórcami.

Nie ma życia pozaksiążkowego!

Olcha Sikorska, dla wielu Olszyna, Olszynka, Ola, zawsze z książką na pierwszym planie. Wielokrotnie nagradzana, najbardziej znana jako inicjatorka pierwszych w kraju Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, niestrudzona popularyzatorka osiągnięć polskich twórców w tej dziedzinie.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Ahoj, przygodo!

- Niedawno sobie uświadomiłem, że dopiero od trzech lat obserwuję, jak zmieniają się pory roku, jak przechodzą jedne w drugie. I jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi - mówi Paweł Binkowski*, aktor Teatru Nowego.

Od "sound-bombingów" do "plemienia"

- Część autorów faktycznie bazuje na naszych nagraniach, ale część robi zupełnie inną płytę - mówi Konrad Smoleński, który wraz z Danielem Szwedem tworzy duet BNNT*. Artyści zaprosili do ponownego nagrania albumu "Multiverse" różnych muzyków. W jednej z takich "multiwersji" w sobotę w Pawilonie zagra obok nich amerykański gitarzysta Patrick Higgins.

Żywa tradycja

- Tych mistrzów, którzy mnie interesują niestety nie ma już między nami, ponieważ szukałem skrzypków weselnych z roczników przedwojennych, którzy grali bez elektryczności - mówi Mateusz Niwiński z Kapeli Niwińskich*, która przybliża współczesnym dawną muzykę taneczną. Jak? Na przykład organizując wieczór oberków w Domu Tramwajarza.

Przetłumaczyć obraz na język tatuażu

- Ilustruję pewne aspekty swojego życia, ale przede wszystkim bawię się formą - mówi Kuba Kujawa*, poznański tatuażysta i malarz. Jego wystawę "Imperium w ogniu" można od piątku oglądać w Miasto Bar przy ulicy Szewskiej.

Pamiętajmy o kolegiacie

- Odkryliśmy blisko 16 tysięcy zabytków na obszarze dotychczasowych badań. Niemal każdy ruch symboliczną łopatą kończył się wykopaniem czegoś wyjątkowego - prace archeologiczne na placu Kolegiackim podsumowuje ich kierownik, Marcin Ignaczak. 

Będziemy grzeszyć

- Jesteśmy bardzo blisko ludzi, w zasadzie już teraz pukają nam w okna. Wystarczy tylko zacząć z nimi rozmawiać. Chcemy, żeby to miejsce żyło - mówi Przemek Prasnowski* z Fundacji Barak Kultury, która od niedawna ma nową siedzibę - przy Al. Marcinkowskiego 21.

Najlepsze konie są robione z kokosów

- Zmysłowisko powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa Maliny Prześlugi.

Świat malowany wspomnieniami

O jesiennych miesiącach spędzonych w Poznaniu, barwnych historiach z dzieciństwa swojej mamy, a także o znaczeniu i sile wspomnień opowiada rezydentka zamkowego programu artystycznego "Wspomnienia wspomnień" - Bettina Bereś*.

To, do czego każdy tęskni

- Nie ma co się obrażać, że historia zafundowała nam taką, a nie inną otoczkę. Trzeba się z tym uporać - mówi Hanna Grzeszczuk-Brendel*, historyk sztuki i autorka książki "Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych".

Kino dla melomanów

- Udało się zebrać ekipę o podobnej wrażliwości. Przy takich filmach, o sztuce, to szczególnie ważne. Zwłaszcza kiedy ma się zaledwie pięć dni na zdjęcia, a koncerty nagrywa na kamery pracujące niezależnie - mówi Anna Kochnowicz-Kann, dziennikarka, pisarka, reżyser filmów dokumentalnych, o swoim najnowszym filmie Graupner. For viola d'amore & more, którego premiera już 14 stycznia.

1 28 Strona 29 30 31 32